Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am

Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

Zdravím a prosím o nasměrování.

Postavili jsme dům a (kvůli zelené úsporám) nyní musíme dát na střechu i malou FVE.

Chtěl bych posléze FVE rozšířit tak, aby pokryla "z větší části" spotřebu celého domu. Zde jsou nějaké základní vstupní údaje (asi nedostatečné, ale nevím, co chybí):

* Dotace ZÚ vyžaduje 1kWp (bez baterií, žádné další specifikace v žádosti nejsou) - dotaci čerpám na dům, FVE je jenom prostředek, jak dosáhnout na dotaci ZÚ na dům.
* Celková tepelná ztráta domu je 4,5 kW (pasivní dům) a z toho cca 2 kW dokáže pokrýt rekuperace s TČ. Je tam podlahové vodní topení a je připojený k topnému systému pro skleník, viz níže.
* Plochá střecha 200m².
* Pracujeme z domova na počítačích (cca 500W trvalý odběr veškerého IT).
* Roční spotřeba je cca 16MWh.
* Celoroční velký skleník (teoreticky další tepelná ztráta cca 5kW, ale v zimě dotápím kotlem a akumuluji teplo v 8000l tepelném zásobníku s vodou).
* Představoval jsem si, že bych postupně kupoval "velké množství" panelů, letní přebytky ukládal prostřednictvím kryptotopení do tepelného zásobníku, po naplnění zásobníku jsem si představoval, že bych některé PC vypnul a použil klimatizaci (už jí mám, je přestavěná na vzduch-voda) pro maření tepla.
-- Kryptotopením myslím težební počítače ponořené v oleji, kterými přes výměník ohřívám vodu
-- Výkony těžebních počítačů mohu dimenzovat různě podle toho, jak mezi nimi rozházím grafické karty, od výkonu 200W (u menších PC do cca 400W používám samotížný vodní okruh) až po 1,2kW (větší PC potřebují dvě oběhová čerpadla s výkonem 40W každé), Celkem dokáži spotřebovávat cca 8kW (tuto hodnotu je potřeba brát jenom řádově, tahle PC jsou teď extrémně levná, mohu tento výkon i levně navýšit)
-- Počítače mají jediné specifikum, je potřeba je pouštět alespoň na cca 30min. Takže bych asi potřeboval nějaké bateriové úložiště s vysokým proudem ale malou kapacitou.

Přečetl jsem snad skoro celé místní fórum a rozumím, že jak dotace i topení pomocí kryptoměn jsou zde trochu v nelibosti, ale dotace je historické rozhodnutí (dneska bych to udělal jinak) a počítače pro těžbu kryptoměn jsou již dávno zaplacená investice. Nicméně tento typ spotřeby není úplně běžný a nenašel jsem zde příliš relevantních informací (snad jen, že pro moje použití budou vhodné olověné baterie).

Potřeboval bych poradit, jakou FVE poptat na začátek, abych ji později mohl rozšiřit. Nejsem schopen investovat větší částky, plánuji FVE rozšiřoval postupně.

Díky za nasměrování a jakékoliv informace.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro Iv0
Nečekejte ode mně detailní návrh, snad jen několik myšlenek.
Protože už máte TČ i akmulaci tepla v 8m3 zásobníku, bylo by vhodné
tento systém rozšířit o zemní akumulátor tepla. Dům Vám už stojí
a tak vhodné místo bych viděl jako prostor pod velkým skleníkem.
O kombinaci tepelného čerpadla se zemním aku se dočtete třeba zde.
https://www.imaterialy.cz/rubriky/tzb/e ... 46607.html
Co se panelů týče , vzhledem ke spotřebě je to nejméně 10kWp.
Ale protože panely mají dlouhodobě vysokou užitnou časovou hodnotu,
mohlo by panelů být výhledově ještě mnohem více.
Potom správně požadujete aku s vysokým proudem a malou kapacitou.
Správná volba do takového systému je LTO. Lithium titanate oxid. V
Praze je zastoupení a když tak přes SZ Vám předám kontakt na LTO
a mohu poslat přes SZ také parametry LTO sestavy.
Vyhodou je, že mají laserem svařované terminály, což je předpoklad pro vysoké
proudy. Tyto aku mají nejen vysoký
počet cyklů ale také bez problému snáší vysoké nabijecí a vybijecí proudy
až 10C.
Pokud najdete dobrou realizační firmu, z Vašeho zadání by Vám
měli umět poskládat automatiku a odpovídající řízení.
/ Nechci dělat reklamu, ale je zde profesionální realizační firma co umí
nést dlouhodobě záruky za realizaci i 10 roků . Peta Joule./
Také se můžete zkusit obrátit na příslušné VUT, kde celý systém se
zemním tepelným aku testovali.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od ikovlabs »

JJ ale spocitejte si vzdy investici a jeji navratnost + naklady na servis.Pokud mate tak velky AKU zasobnik na vodu tak bych tam supnul 2kwp panelu a k tomu ongrid menic + greenbono na rizeni pretoku+spiralu do AKU nadrze.Na stalou spotrebu 500 W to bude vetsinu roku stacit .Samozrejme poresit s distributorem pripojeni - pretoky do DS jsou vzdy a drive ci pozdeji je najdou.Navic muzete dalsi prebytky prodat a tim padem malicko zlepsit bilanci za elektrinu v zime + noci.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od diablo007 »

ikovlabs píše:JJ ale spocitejte si vzdy investici a jeji navratnost + naklady na servis.Pokud mate tak velky AKU zasobnik na vodu tak bych tam supnul 2kwp panelu a k tomu ongrid menic + greenbono na rizeni pretoku+spiralu do AKU nadrze.Na stalou spotrebu 500 W to bude vetsinu roku stacit .Samozrejme poresit s distributorem pripojeni - pretoky do DS jsou vzdy a drive ci pozdeji je najdou.Navic muzete dalsi prebytky prodat a tim padem malicko zlepsit bilanci za elektrinu v zime + noci.
Na to co zde uvedl tazatel je tohle dost nesmyslná rada
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

Zacnu timto:
iv0 píše:Zdravím a prosím o nasměrování.
...
Díky za nasměrování a jakékoliv informace.
Velmi nerad bych zaujal pozici rejpalka, protoze jsem na to sam dost alergicky a navic Vas projekt ma principielne veliky potencial. Je videt, ze jste si delal podstatne vic myslenek nez "bezna populace", coz hodnotim vesmes kladne. Proto, prosim, veskere me pripominky berte ne jako "rejpave" ale jako "benevolentni pokus o nasmerovani" - byt je mozne, ze pouziju obcas zvlastni formulace.

TAKZE:

Udelal jste jednu kardinalni chybu, a to vyuziti ZU (predpokladam NZU?) se zapletenim FVE:
Postavili jsme dům a (kvůli zelené úsporám) nyní musíme dát na střechu i malou FVE.
Zde by bylo dobre upresnit dle jakeho bodu cerpate dotace. C.3.3. PŘÍMÝ FV OHŘEV ?
Pokud ano, neni uplne vse ztraceno, neb se tam obejdete bez pripojeni na DS.
Chtěl bych posléze FVE rozšířit tak, aby pokryla "z větší části" spotřebu celého domu. Zde jsou nějaké základní vstupní údaje (asi nedostatečné, ale nevím, co chybí):
Nejdrive musime zjistit, jak moc "jste namoceny" do NZU, pak teprve muzeme hledat vhodne reseni.
* Dotace ZÚ vyžaduje 1kWp (bez baterií, žádné další specifikace v žádosti nejsou) - dotaci čerpám na dům, FVE je jenom prostředek, jak dosáhnout na dotaci ZÚ na dům.
Vzdy jsou dalsi specifikace. U C.3.3. napriklad

"minimální objem zásobníku musí být 80 litrů na 1kWp instalovaného výkonu FV"

Ale nejdrive potvrdte jestli se bavime o tomto bodu. Takze pokud Vam jde/slo o 35kCZK, tak bych
tento system postavil zcela oddelene od zbytku (budouci) FVE.
* Plochá střecha 200m².
To je slibne.
* Roční spotřeba je cca 16MWh.
To je "dost". Parametry TC prosim, pripadne rozbor z ceho se techto 16MWh sklada.
* Představoval jsem si, že bych postupně kupoval "velké množství" panelů,
Ano, planujte to tak, ze vyse zminenych 200m² drive nebo pozdeji pokrejete komplet (co jde) FV panely.
letní přebytky ukládal prostřednictvím kryptotopení do tepelného zásobníku,
Zadny tepelny zasobnik co by vam uchoval teplo z leta na zimu neexistuje. Lepe receno existuje, ale
pochybuju, ze mate takto upraveny dum, protoze pak byste nemel plochou strechu.
https://www.youtube.com/watch?v=yIivu09ojig

To spis uz tepelny zasobnik 8000l na led a "topit ledem".
https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budo ... ystem.html

Na Vašem pozemku můžete provést vrt nebo alternativně umístit zásobník ledu nebo ...
-- Kryptotopením myslím težební počítače ponořené v oleji,
:D A co nejakou survival expedici do Amazonskeho pralesa? Neplanujete?
-- Počítače mají jediné specifikum, je potřeba je pouštět alespoň na cca 30min. Takže bych asi potřeboval nějaké bateriové úložiště s vysokým proudem ale malou kapacitou.
...
(snad jen, že pro moje použití budou vhodné olověné baterie).
Proti tezbe kryptomen nic nemam, sam to provozuji, ale vas vyrok o ulozisti prelozim asi takto:

"Potrebuji ohen, takze snad pro mne bude vhodna voda." Olovo by byla druha kategoricka chyba - hned po NZU.
Potřeboval bych poradit, jakou FVE poptat na začátek, abych ji později mohl rozšiřit. Nejsem schopen investovat větší částky, plánuji FVE rozšiřoval postupně.
Viz nahore, chce to vice specifikaci. Postupne investice "inkrementalni vystavba" jsou mozne, ale v tom pripade musite na zacatku udelat vetsi investici "na kostru" celeho systemu, na ktery pak budete nahazovat (postupne, mensi castky) "maso".

Pokud tohle neudelate a zacnete rovnou s mensima investicema (jentaktak menic, jentaktak regulator,...), tak vase domaci instalace bude vypadat jako starsi Skoda Fabie nejakeho adolescenta, ktery si postupne koupi kridlo zde, vetsi vyfuk tam, pak na to nalakuje pruhy aby si ji zkraslil.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od ikovlabs »

Kazdy ma moznost poradit - i ty diablo :-).Ten ongrid muze prece skalovat az -- az po strop co mu dovoli provozovatel prenosove soustavy a regulace prebytku.Je to vzdy o pomeru cena/vykon.A i ten ongrid jde nasledne nalozit baterkou.
Samozrejme muze tam narvat full ostrov za 500000 ale v tom nejsem kovany tak necham info na jinych!
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od rottenkiwi »

Nič netreba, len minimalnu ongrid aby boli papiere.
Potom urobiť 5 kWh baterku z 18650 z 550 €.
Kúpiť nejakých 2 kWp panelov a nejaký regl. na 24 / 48 V.
V bazare nejaký lacný Victron Multi na 24 alebo 48 V za všetko zapojiť.

Keď budú prachy, dopolniť zase za 550 € baterku a za 600 € 6 panelov.

Isť tak až do 6 x 5000 VA paralelne, 150 kWh v baterkách a 50 kWp na streche.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od rva »

iv0 píše: * Roční spotřeba je cca 16MWh.
Při takové vysoké spotřebě máte asi nějaký výhodný tarif. A jestli je hlavní spotřeba na topení v zimě, tak tam solár moc nepomůže.
Ale hlavně - bude vás to bavit? Elektřina z baterie stojí 3x tolik, než od distributora. Elektřina z panelů je levnější (ale i tak dražší, než od distributora).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

iv0 píše: Ale hlavně - bude vás to bavit? Elektřina z baterie stojí 3x tolik, než od distributora. Elektřina z panelů je levnější (ale i tak dražší, než od distributora).
I) Elektrina z baterii stoji 30-40ct/kWh
II) Elektrina z FVE stoji 8-9ct/kWh
III) Elektrina od distributora stoji tak 20-25ct/kWh

Euro-centy.

Nevim odkud se tedy bere tvrzeni, ze Elektrina z panelu je drazsi nez od distributora. Ekonomicka smrt je samozrejme pumpovat elektrinu od distributora do baterie a tu pak vyuzivat.

Pouze to tu uvadim jako kontra-nazor. Castky I) a III) se mohou lisit, napriklad pokud jste si vydlabal vlastni 18650-baterku za 120 EUR/kWh, nebo pokud mate nejaky extra-levny NT.

Ale tech 8-9 ct/kWh za FVE je celkem pevne danych.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

Děkuji za nasměrování, ono mi totiž ani nebylo jasné, co mám vlastně vysvětlovat:

1. NZÚ: Míříme na B1, FVE je použitá pouze pro dosažení hodnoty Měrná neobnovitelná primární energie
[kWh/(m2.rok)] ≤ 90. Dům byl původně navržen s elektrickým vytápěním přímotopy, tu podlahovku jsem tam natahal proto, že ve starém domě (který sousedí s novým a jeho sklepy včetně kotelny budou zachované) topím pomocí počítačů (8kW normálně z DS). Regulace ve starém domě probíhala tak, že když byla nádrž plná, tak jsem ručně vypnul počítače. Když toho bylo moc, tak jsem, blokováno na nízký tarif, pustil klimatizací předělanou na chlazení do vody (tohle jsem udělal asi 2x na půl dne, chtěl jsem mít nějakou zálohu topení když neběží těžba, ale použitelné to bylo pouze na jaře a na podzim, v zimě moje klimatizace netopí).
2. Struktura spotřeby EE: Tohle je hrubý odhad, kdy jsem se pokusil ponížit skutečnou spotřebu EE domu a těžby (44MWh) o těžbu, kterou nevyužiju pro topení do nového domu a skleníku, z toho zbylo těch 16MWh. V domě jsme krátce, takže to nedokážu změřit, starý dům spotřeboval všechno teplo sám a skleník se musel v zimě dotápět. Mám přehled o spotřebě těžebních PC a pracovních PC, ale víc už jenom odhaduji. Hodně pereme a používáme myčku. Nekoukáme moc na televizi a v rodině jsme teď 2, 80l bojler v 8 hod tarifu nám stačil jen tak tak, teď máme 200l bojler ohřívaný z TČ v rekuperaci (Nilan Compact), tam problém ještě nebyl.
3. Skladování tepla: Máme doma suchou studnu 22 metrů hlubokou a 1m širokou, plánuju jí vyvložkovat fuseklí z jezírkové fólie, naplnit vodou a používat jako zemní kolektor. Jsem trochu hračička do topení, takže přebytky tepla si dokážu zpracovat, speciálně, když už je jednou vyděláno těžbou... Ceny kryptoměn jsou dnes dole, nevyplatí se na ně pálit kupovanou EE (a už vůbec ne chladit klimatizací), což je dobře, to byl stejně ekologický nesmysl, ale stále je to lepší alternativa výkupu do DS (nebo nechání na střeše).
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

Ještě by stálo za to doplnit, že na těžební počítače používám 12V serverové zdroje o výkonu 1kW a osvětlení v novém domě je komplet 24V a je napájeno stejnými zdroji v sérii (protože mám s nimi dobré zkušenosti).
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od diablo007 »

Podstatné info je jakou hromádku máš nachstano pro start této sestavy . A druhá věc je uživatelsky pohled na fve jestli o ní celý rok nechceš vědět a vše automatizováno nebo je to částečně i na hraní a tím pádem si sám některé systémy chceš rozjet
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

Zacnu timto:
iv0 píše: Máme doma suchou studnu 22 metrů hlubokou a 1m širokou, plánuju jí vyvložkovat fuseklí z jezírkové fólie, naplnit vodou a používat jako zemní kolektor.
To je celkem pecka. Predpokladam, ze detaily jako tlak na folii a co vydrzi a jak musi byt provedene spary mate vyresene.
V tom totiz vidim problem a vyssi naklady. Prevazne dostupne jezirkove folie jsou delane na hloubku jezirka tak do dvou metru. Budete-li chtit realizovat 22m hluboky "Bajkal", tak se obavam, ze to bude chtit minimalne 3mm tlustou EPDM folii a lepeni ... no nazdar.
Jsem trochu hračička do topení
V tom pripade opet doporucuji se seznamit s "topenim ledem". Voda 0°C -> Led 0°C = Voda ~85°C -> Voda 0°C

a 85°C vodu z leta do zimy neuchovate. Vlastne ji ani nebudete mit v lete. Naopak pokud budete mit ve "studne" 0°C led, tak jeho regenerace funguje i FT pri vlaznych 10°C v okruhu, ci teplem ze zeme. Navic vase TC bude mit v lete "z ceho chladit".

Osobne bych se na folii vykaslal a pouzil bych
https://www.ruf-baustoffe.de/schachtrin ... aelse.html
(nevim jak se rekne "Schachtringe" cesky)
50 EUR za 1m prumer a ca. 1m vysky -> to je snad levnejsi nez ta folie. No dobra + dovoz.
1. NZÚ: Míříme na B1, FVE je použitá pouze pro dosažení hodnoty Měrná neobnovitelná primární energie
[kWh/(m2.rok)] ≤ 90.
Tak posledni promena co jeste zbyva je metraz domecku pripadne kdo jak vypocital potrebnych 1kWp.
Uprimne receno, pokud byste pouzil TC voda-voda s okruhem do Bajkalu a celou vec udelal tak, ze by mohla zamrznout, tak mate TC nekde s faktorem 4.5 az 5 a pokud barak nema 350m² se obejdete komplet bez FVE pro dosazeni [kWh/(m2.rok)] ≤ 90.

Vzhledem k tomu, ze mate povinnou instalaci nuceneho vetrani s rekuperaci (centralni jednotka - doufam), tak byste mohl i uvazovat o "vzdusne studni"(?).

Jsem totiz take trochu hracicka na topeni, ale beru to tak, ze je vse jiz hotove, pouze ta FVE chybi. Takze jedine co me v tuto chvily napada:

http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-ohrev-vody-1

A zbytek az na to bude.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od rva »

PetaJoule píše: I) Elektrina z baterii stoji 30-40ct/kWh
II) Elektrina z FVE stoji 8-9ct/kWh
III) Elektrina od distributora stoji tak 20-25ct/kWh
U baterie vyjdu z ceny Winston 100 Ah a po minimální životnosti 2 000 cyklů se v dodaných 230 V dostanu na cenu 7,11 Kč/kWh. Otázka je, za jak dlouho těch 2 000 cyklů udělám. Dle mě odhaduji za 10 let - tedy po 10 letech jsem na takové ceně z baterií.
U FV panelů vycházím z toho, že si pořídím elektrárnu 4 kWp za 150 000,-Kč bez baterií. A jednou za 10 let vyměním rozbitý měnič. Všechnu vyrobenou elektřinu nevyužiji - optimisticky (dle mě) předpokládám, že využiji 76%. No a pak se po 10 letech dostávám na cenu 6,45 Kč/kWh.
Nepočítán s opravami, údržbou a dalšími náklady, které uživatelé mají.
Já jsem po 6 letech provozu na ceně z baterek 10,60 Kč/kWh
a celkově z elektrárny na 16,80 Kč/kWh
Ale je to koníček, tak si dopřávám občas i luxus, který by si někdo i odpustil.
Cena elektřiny z baterie a FV panelů
Cena elektřiny z baterie a FV panelů
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od unicast »

PetaJoule píše:Zacnu timto:

To je celkem pecka. Predpokladam, ze detaily jako tlak na folii a co vydrzi a jak musi byt provedene spary mate vyresene.
V tom totiz vidim problem a vyssi naklady. Prevazne dostupne jezirkove folie jsou delane na hloubku jezirka tak do dvou metru. Budete-li chtit realizovat 22m hluboky "Bajkal", tak se obavam, ze to bude chtit minimalne 3mm tlustou EPDM folii a lepeni ... no nazdar.
Problém s tlakem a fólií nastává pouze v případě,že je ten tlak jen z jedné strany. V tomhle případě, chápu-li to správně, voda přitiskne fólii na skruže studny, stejným tlakem jako tlačí voda bude opačným směrem tlačit ten beton, čili tam bude i protitlak, tudíž bych v tlaku na fólii neviděl zásadní problém.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

Jeste dodavam
zisterne.gif
(20 KiB) Staženo 107 x
(zdroj: http://www.wes.poko-online.de/kapitel/zisterne.html)

Pokud tam je tedy potencionalni 22m s prumerem 1m (teoreticky 17m³, ale dejme tomu, ze beton, ne cela vyska ... stale 12m³, tak je to pro tento zamer jak delane.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

diablo007 píše:Podstatné info je jakou hromádku máš nachstano pro start této sestavy . A druhá věc je uživatelsky pohled na fve jestli o ní celý rok nechceš vědět a vše automatizováno nebo je to částečně i na hraní a tím pádem si sám některé systémy chceš rozjet
Původně jsem si na to vyčlenil 100.000 Kč a o moc víc teď dohromady nedám, později ale už ano, teď ale musíme zařizovat a řešit okolí stavby apod.
Naposledy upravil(a) iv0 dne čtv led 02, 2020 3:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od PetaJoule »

unicast píše: Problém s tlakem a fólií nastává pouze v případě,že je ten tlak jen z jedné strany. V tomhle případě, chápu-li to správně, voda přitiskne fólii na skruže studny, stejným tlakem jako tlačí voda bude opačným směrem tlačit ten beton, čili tam bude i protitlak, tudíž bych v tlaku na fólii neviděl zásadní problém.
To je dost spatna uvaha. Byla by spravna, kdyby na obou stranach folie byla voda. Pak by ovsem nebylo treba ani 1mm PVC folie, ale stacila by blana panenska. V tom pripade by pak nebyla uz potreba vubec zadna folie. protoze by studna udrzela sloupec 22m vody sama jak je.

V ostatnich pripadech bych si (opet?) prostudoval Pascaluv zakon.

Tlak v hloubce 22m je ca. 3.2 x 100kPa (dobra, pro nas relevantni je 2.2 x 100kPa, nebot 100kPa je tlak vzduch na druhe strane), a pro strukturovou integritu folie je uplne jedno, pokud na druhe strane folie je nebo neni beton. Dokud tam neni voda, tak staci nekde nejakych 1cmx1cm chybejiciho betonu, nebo spicaty kaminek a folie jde do kopru.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od diablo007 »

iv0 píše:
diablo007 píše:Podstatné info je jakou hromádku máš nachstano pro start této sestavy . A druhá věc je uživatelsky pohled na fve jestli o ní celý rok nechceš vědět a vše automatizováno nebo je to částečně i na hraní a tím pádem si sám některé systémy chceš rozjet
Původně jsem si na to vyčlenil 100.000 Kč a o moc víc teď dohromady nedám, později ale už ano, teď ale musíme zařizovat a řešit okolí stavby apod.
Vzhledem k tomu že máš konstantní odběr energie po celý den a tedy jsi schopen 2-3kwh spotrebovat defakto kontinuálně a nezahlédl sem preferencí mít něco v baterkách pro případ že dojde k výpadku DS tak většinu ceny že 100t bych investoval do měniče panelů konstrukce ale určitě musíš rozhodnot zda to bude ofiko s ohlášením atd a nebo si chceš jet na svém pisecku to se totiž ten systém dá stavět dvěmi úplně jinými systémy
iv0
Příspěvky: 19
Registrován: stř led 01, 2020 11:34 am

Re: Poloostrovní FVE s přebytky do kryptotopení

Příspěvek od iv0 »

PetaJoule píše: Budete-li chtit realizovat 22m hluboky "Bajkal", tak se obavam, ze to bude chtit minimalne 3mm tlustou EPDM folii a lepeni ... no nazdar.

Osobne bych se na folii vykaslal a pouzil bych
https://www.ruf-baustoffe.de/schachtrin ... aelse.html
(nevim jak se rekne "Schachtringe" cesky)
50 EUR za 1m prumer a ca. 1m vysky -> to je snad levnejsi nez ta folie. No dobra + dovoz.
Ta fólie se běžně prodává a vím o několika realizacích v mém okolí (naše ves docela vyschla), používá se fólie vyztužená skelnou mřížkou a podkládá se další fuseklí z 300g geotextílie. Dávat betonové skruže dovnitř betonových skruží mi přijde trochu overkill, když už, tak bych dával normálně plastové korugované kanalizační roury.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek