Termogenerátor.

Nezařaditelné
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Termogenerátor.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Hezké svátky. :celebrate1:
Mohl by mi někdo vysvětlit, proč ta zkumavka s ocelovou vatou po zahřátí hraje?
https://www.youtube.com/watch?v=n7j9zkDSIg8&t=2s

Mám za to, že se za tou vatou vzduch zahřeje na vatu zatlačí, tím se ochladí a vatu zpátky přitáhne. Když se to děje dostatečně rychle, tak vata začne vibrovat a vytvářet slyšitelný zvuk. Je to jen teorie, tak ji prosím potvrďte nebo vyvraťte.

Pokud se najde někdo,kdo mi to objasní budu rád.
Přijde mi to jako zajímavý pokus pro děti.

Za odpovědi děkuji. :comp:
Energetikzacatecnik
solartom
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2019 9:55 am

Re: Termogenerátor.

Příspěvek od solartom »

Řekl bych, že zvuk skutečně způsobují vibrace způsobené cyklickým ohřevem a ochlazováním - ale nevibruje ocelová vata, nýbrž přímo vzduch ve válci. Myslím, že vata ve válci tam je jednak kvůli lepšímu a rychlejšímu přenosu tepla (a tím i zahřívání = rozpínání a ochlazování = smršťování vzduchu, protože vzduch sám o sobě je velmi dobrý izolant a cyklus ohřevu/ochlazení by trval mnohem déle a nevznikl by zvuk s tak vysokou frekvencí) a jednak vata zefektivňuje využití tepelné energie (v první části cyklu, kdy ohřátý vzduch proudí k otevřenému konci zkumavky, se proudícím vzduchem vata ohřívá a toto naakumulované teplo poté vata předává při proudění studeného vzduchu do uzavřené části zkumavky nad plamenem). Celé to asi bude fyzikálně ještě složitější, k úplnému vysvětlení bude potřeba přinejmenším uvažovat setrvačnost hmoty vzduchu ve zkumavce...

Zajímavý experiment, zajímalo by mě, jak by se měnila frekvence a intenzita zvuku, kdyby ve zkumavce bylo více nebo naopak méně vaty, kdyby se měnila teplota plamene a délka zkumavky.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Termogenerátor.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Bohužel mám doma jen malé zkumavky, takže budu muset sehnat nějaké větší.
Ocelovou vlnu snad budou mít v domácích potřebách.
Pevný líh mám doma, takže se asi v zimě trochu zatopím.

Zajímavé, jak může být kus vlny ve zkumavce tak zajímavý. ::rolleyes::

Takže to možná zkusím a když tak Vás seznámím s výsledky. (Neručím za to, že to opravdu budu zkoušet)