Férová baterie od Yello

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

Daří se mi spotřebovat je 95% výroby a to je prosinec, nechci to vidět v červenci.
Na střeše mám 10 kilo a z baterek dostanu max 8 kWh, což je moje spotřeba na 3 hodiny.

Našel jsem za 200Kč měsíčně, že Yello vrátí to, co nabiju se 100% slevou.

Zajisté se to týká jen silovky a bude potřeba platit za distribuci.

Máte však někdo již zkušenost?
Prosím reálnou zkušenost, ne domněnky, ne rady typu udělej to jinak, prosím jen k tématu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od diablo007 »

Bude tam podle.mne i omezení v objemu energie tedy aspoň jiní to tak mají takže zjistí za to přesně těch 200 je
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od diablo007 »

A jinak jestli máš 10kwp na střeše a 8kwh baterie což máš na 3 hodiny tak budou nejspíš nehorázně dostávat na prdel co?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od brumlaj »

reálné zkušenosti s bateriemi distributorů či prodejců jsou takové, že Ty investuješ do panelů a Oni inkasují za Tebou vyrobenou elektřinu. Píšeš na elektronickém přístroji tak si spusť kalkulačku a budeš mít jasno i bez názoru jiných. Já si spočítal z tvrdých dat, že obchodník za mou elektřinu vydělá 2000 a já budu mít úsporu 37Kč. Slovy Třicetsedmkorunčeských. Takže reálně se mi vyplatí si koupit akumulátory ojeté a drtit je co to dá. Mám doma což se počítá, ušetřím a nepomáhám nepříteli.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

diablo007 píše:A jinak jestli máš 10kwp na střeše a 8kwh baterie což máš na 3 hodiny tak budou nejspíš nehorázně dostávat na prdel co?
Ani nevím, dneska se z 30% na 100% nabíjely skoro 2 hodiny, je to vysokonapětový, tak to něco vydrží
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

brumlaj píše:reálné zkušenosti s bateriemi distributorů či prodejců jsou takové, že Ty investuješ do panelů a Oni inkasují za Tebou vyrobenou elektřinu. Píšeš na elektronickém přístroji tak si spusť kalkulačku a budeš mít jasno i bez názoru jiných. Já si spočítal z tvrdých dat, že obchodník za mou elektřinu vydělá 2000 a já budu mít úsporu 37Kč. Slovy Třicetsedmkorunčeských. Takže reálně se mi vyplatí si koupit akumulátory ojeté a drtit je co to dá. Mám doma což se počítá, ušetřím a nepomáhám nepříteli.
No to já bych počítal moc rád, jen nemám co, jidná informace je, že to bude stát 200Kč měsíčně, ale jestli se bude platit distribuce a nebo ne a nebo jen při odběru, za jakou cenu apod. To jsou informace, které bych musel vycucat z prstu.
Já nejsem závistivej a přeju ostatním ať vydělávaj, jen nevím, kolik ušetřím a zda vůbec.
Takže děkuju za pseudoradu, ale je to jako bys nic nenapsal :'(
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od xmasin »

Co jsem se na to díval, tak dodanou energii započítají 1:1 jako slevu na silovou energii, takže distribuce + poplatek za OZE se platí tak jako tak. Takže pokud nemáš tarif s nízkou cenou distribuce, tak se to podle mě nevyplatí. Jsem u Yello, tak jsem jim napsal o podmínky, tak uvidím, co napíšou.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od brumlaj »

cerebrate píše:............ jestli se bude platit distribuce a nebo ne a nebo jen při odběru, za jakou cenu apod. ....
Při dodávce do sítě neplatíš distribuci. Při odběru platíš VŽDY distribuční poplatky dle cenového rozhodnutí ERÚ. U žádného prodejce se od tohoto cenového rozhodnutí nelze v sekci distribuce odchýlit. Chybí od Tebe ještě informace kolik energie si za ty 200/měsíc můžeš u Yello uložit. Obtěžuj je než Ti řeknou cifru. Jelikož je nabídka svázána s nutností si nechat od nich postavit FVE na klíč, tak celý ten maslostroj nebude levný.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od marko250 »

cerebrate píše:
diablo007 píše:A jinak jestli máš 10kwp na střeše a 8kwh baterie což máš na 3 hodiny tak budou nejspíš nehorázně dostávat na prdel co?
Ani nevím, dneska se z 30% na 100% nabíjely skoro 2 hodiny, je to vysokonapětový, tak to něco vydrží
1.Ty jsi ofico přifázován a dodáváš do DS?
2.Proč by měla HV baterka vydržet více?

A tady opis jak to bylo před nedávnem s virtuální baterií:

2. Zdánlivé řešení – Virtuální baterie??

V poslední době se objevují nabídky firem na službu takzvané virtuální baterie, tedy možnosti odebrat ze sítě energii zdarma výměnou za tu, kterou do sítě odešlu. Na první pohled je to řešení výše popsaného problému, které obchází ono problematické měření po fázích. Nicméně při bližším zkoumání to pochopitelně není pravda. Pokud do sítě dodáte v průběhu roku řekněme 0,5 MWh elektřiny, můžete si ze sítě jindy, nebo klidně hned, také odebrat 0,5 MWh, nikoliv však zdarma, ale za cenu distribučních poplatků, které dnes činí více než polovinu ceny elektřiny. Jak by to fungovalo v praxi:

Dodám do sítě 0,5 MWh elektřiny a nedostanu nic, poté odeberu 0,5 MWh elektřiny a nezaplatím cenu komodity, ale pouze distribuční poplatky tedy zhruba 1500 – 3500 Kč/MWh. V našem případě tedy 750 – 1750 Kč (dle mého tarifu). Za tuto službu nicméně musím obchodníkovi zpravidla zaplatit. Zdánlivě málo, například 60 Kč měsíčně (nebo nějaký jiný způsob zpoplatnění), což už ale činí 720 Kč za rok. Ve výše popsaném případě při ceně komodity v průměru dnes 1500 Kč/MWh uspořím za dodanou 0,5 MWH 750 Kč a zaplatil jsem na poplatcích 720 Kč. A hle 30 Kč za rok je doma.

Pochopitelně se dá namítnou, že do sítě mohu dodat více, prostě si postavím elektrárnu větší a uspořím více. Také to není pravda, jelikož čím více do sítě dodáte a budete si z ní chtít odebrat vyrobenou elektřinu zpět, tím větší bude onen plíživý měsíční poplatek. Druhý problém je ten, že dle pravidel podpory nové zelené úsporám získáte dotaci jen v případě, že minimálně 70% teoretické výroby vašeho pole dokážete spotřebovat v domě, čili znovu nemůžete postavit příliš předimenzovanou elektrárnu, jelikož nedostanete dotaci. Obecně pokud chcete provozovat domácí FV systém pro vlastní spotřebu, měl by být navrhnut a dimenzován tak, aby pokud možno maximum výroby směřovalo rovnou do Vaší spotřeby, buď přímo, nebo pomocí vlastní fyzické baterie například ve večerních hodinách. Drobný přebytek vznikat pochopitelně bude, zejména v letních měsících, ale ten se většinou nevyplatí posílat do veřejné sítě, jelikož se často jedná o službu zpoplatněnou a výnos je prakticky nulový, nebo velmi malý. Snad v dohledné době bude na trhu služba, která tuto virtuální baterii poskytne zdarma, poté by pochopitelně dodávka přebytků do sítě dávala smysl.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od ota »

Já bych se dodavatele co mi nabízí virtuální baterii zeptal zda, pokud mám dvoutarif, bude v NT účtovat sníženou distibuční sazbu.
Pak by to smysl možná mělo.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od Nautilus »

U EONu je to nastaveno tak, že v okamžiku kdy se vyrobí přebytek, jde do VB a v okamžiku, kdy je elektřina potřeba jde z VB. Takže distribuční sazba se účtuje (předpokládám) podle toho co ukazují spínačky. V tom by nejspíš problém nebyl. Jenom dokázat udržet se na uzdě a zapínat vše až bude na hodinách NT.
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

Tak mi dneska volali a věc se má následovně.

FVE je potřeba nechat si udělat od nich, což vnímám jako porodní bolesti jinak dobré služby. Asi jako kdysi bylo nutné lahve vracet v místě nákupu, dnes už ne. Až bude boj o zákazníka, tak se to nejspíš uvolní.

Baterka od Yello stojí 200Kč měsíčně.
Mrknul jsem na fakturu a roční spotřebu mám 14MW, se distribuční sazbou d57d mi vychází cena za kw 2,90 Kč a to tak, že 1,80 Kč je silovka a 1,1 je zbytek (elektroměr, stálý platby a tak počítám do toho, protože spotřebu mám pár let prakticky stejnou).

Distribuce se platí jen při odběru z baterky a ne při dodávání do baterky.
Tedy odebraná 1MW mne bude místo 2900 Kč stát "jen" 1000 Kč.

Pokud počítám dobře, tak se virtuální baterka vyplatí při dodání a odebrání od 2,2MW ročně.
A to bude asi na hraně, protože počítám, že spotřebuju 80% výroby, která by měla být s 10kW na střeše kolem 10 MW a do sítě tedy orientačně dodám 2MW.

Za prosinec je to takto:
Vyrobeno 350 kW
Do sítě 23 kW
Spotřeba 1464 kW
Ze sítě 1137 kW

Závěrem tedy je pro mne, že se to těsně nevyplatí.

P.S. Pro marko250 .... 1) ano, 2) nevím, je to jen domněnka, kdy není potřeba takových proudů, jsem laik amatér sorry
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od diablo007 »

Jednoduchá otázka když budeš mít HV baterií o uložitelne kapacitě 10kwh a pak 24v baterií o stejne kapacitě a z obou začneš odebírat 1kw tak jak budeš proudově zatěžovat ty daně baterie.
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

diablo007 píše:Jednoduchá otázka když budeš mít HV baterií o uložitelne kapacitě 10kwh a pak 24v baterií o stejne kapacitě a z obou začneš odebírat 1kw tak jak budeš proudově zatěžovat ty daně baterie.
Jsme sice již daleko od téma příspěvku, ale řekl bych, že proud je tím vyšší, čím je napětí nižší.

Takže 1kw z baterky co má 240V bude 4,17 A a z baterky, co má 24V to bude 41,7A
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od marko250 »

Ale dotaz zněl jak budeš zatěžovat baterii jako celek,né kabely od ní :-) . 240V,10kWh=41.7Ah článek x 75ks ,kdežto 24V,10kWh=417Ah článek x 7.5ks(což je blbost,proto se dává 8ks) a při výběru energie z celé baterie 1kW budou z obou baterek téct jen 0.1C,v obou případech bude článkům stejně co se týká zátěže.Proto Tvá věta ,že HV baterka se má lépe a vydrží je nesmysl :-) .Ale pravděpodobnost že se v HV baterii prudce projeví nesoulad článků je 10X větší,než v té 24V s velikými články a pár kusech.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
cerebrate
Příspěvky: 28
Registrován: pon lis 21, 2016 7:12 am
Reputace: 2

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od cerebrate »

marko250 píše:Ale dotaz zněl jak budeš zatěžovat baterii jako celek,né kabely od ní :-) . 240V,10kWh=41.7Ah článek x 75ks ,kdežto 24V,10kWh=417Ah článek x 7.5ks(což je blbost,proto se dává 8ks) a při výběru energie z celé baterie 1kW budou z obou baterek téct jen 0.1C,v obou případech bude článkům stejně co se týká zátěže.Proto Tvá věta ,že HV baterka se má lépe a vydrží je nesmysl :-) .Ale pravděpodobnost že se v HV baterii prudce projeví nesoulad článků je 10X větší,než v té 24V s velikými články a pár kusech.
Rozumim, napsal jsem tedy jen svou domněnku a je to nesmyl.

POkud tedy některý ze čtenářů je stejný lajk amatér jako já, napsal jsem to blbě, tato odpověď je správná.
Doufám, že nikoho neuvedu v omyl, to by mi dělalo špatnou karmu, omlouvám se.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od diablo007 »

Ano odtrhli jsme od tématu ale technická část baterií není na škodu probírat kdykoliv a kdekoliv. Jak uvedl Marko250 obě baterie budou zatěžovány 0,1C jen s tím rozdílem že elektronika typu bms bude u HV baterie celkem masakr a pravděpodobností že odejde elektronika vyšší a špatně nahraditelná .
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Férová baterie od Yello

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono to nebude úplne OK. Pretože ináč sa spávajú baterky napr. 10P a ináč sa správajú tie
isté baterky v 10S. Včera som sa začítal do jednej vedeckej práce a ešte som poriadne
nepochopil čo všetko vplýva na to, prečo sa začínajú všetky články 10P svojimi vlastnosťmi
po určitom počte cyklov rozchádzať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek