Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

brumlaj píše:V tomto případě nejde primárně o změnu teploty, ale o odebrání KONDENZAČNÍHO tepla vodě která je obsažena ve spalinách. To je řádově jiný tepelný zisk než pouhé snížení teploty spalin beze změny skupenství. A kondenzovat v kotli CO2 ze spalin dřeva, neboť vodní páry je tam zase řádově méně než u spalin metanu - zemního plynu, tak to bys nedal. Takže je třeba v diskuzi uvádět i typ paliva a příliš nezobecňovat. Jde o zcela rozdílný případ.
Ty jsi jim snad skocil na ucinnost vyssi jak 100% co???
Kondenzacni kotel neni nic jineho, ze odebere teplo az na teplotu vratne vody. Nehledal bych v tom nic jineho. Protoze v tom neni nic jineho. Holt se potkaji spaliny s necim co jiz je pod rosnym bodem a holt spaliny kondenzuji vodu obsazenou v ohratem vzduchu.
Takze ucinnost je takova ze z tech 1957stC poslu do komina ztratu rovnou rozdilu vratne vody z radiatoru a teplotou vstupniho vzduchu z venku. 1957-(tento rozdil napr.40stC) je skoro 100% a to skoro je v optimu 98-99%.
Kdezto u klasickeho opet frkame klidne 10% (200stC) i vice kominem ven od toho je ucinnost udavana 80% stare a 90% nove kotle. A nepotrebuju k tomu nic vic nez to spocitat z hlavy.
U plynu si muzeme kondenzaci dovolit, protoze nemuze dehtovat ;-).
Jde stejne jen o to kdo to jak bere.
Nepotrebuju za vsim videt jen odbornosti. Jsou jen pritezi.
Takze cim vic poslu do kominu, tim vic holt mrham.
Pokud budes oponovat, ze staci sebrat vzduch (kyslik) a prece tak i snizim teplotu spalin a taky teda vyuzivam s dobrou ucinnosti, tak tohle musim opravit.
Ja se snazim o vyuziti tepla do kominu s 80-100% otevrenym privodem vzduchu.
Protoze u me probiha oxidace a bez vzduchu tezko.
:yes:
Ps.: Neboj jsem na stejne strane jako ty, ale do zamoreneho Ostravska daleko :handshake:
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne čtv led 09, 2020 11:40 pm, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

feliz navidad píše:Sklo se omývat vzduchem nemusí, při dostatečně vysoké teplotě ve spalovací komoře se sklo očistí samo, zůstane na něm jen lehký našedlý povlak, snadno odstranitelný vlhkým ubrouskem nebo hadříkem. Černé usazeniny na skle jsou důsledkem nízké teploty spalování.
Jenze ja ho mam sedy (to ze fotak blbe nastavi svetlost kdyz mu to zari do objektivu nevlivnim) a i prstem to utru. Ale proc bych to delal. "Zari to zbytecne do ksichtu".
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

brumlaj píše:Já vím chlapi že nemáte čas, ale čtěte odkazované furt dokola. Po několika letech pochopíte o čem píší. Možná si koupíte i jiná kamna ;-)
Jaka kamna koupim za 15tis. ceskych s ucinnosti nad 85% ???
Hlavne levne, n.d. jednoduchou obsluhu a dobrou nekomplikovanou zivotnost???
Aspon jednoho zastupce? Dekuji predem
Ps.: Spalovani dreva je dle mne to nejmensi zlo (minimalne jedno z nich).
Kdyz hori lesy, opet ted treba v Australii. To, ze ja se snazim chovat "košér" a dostavam od tebe po "kulach" neni moc fer.
A v tomto jsou fakt Evropani "jebly". 513mil EU Ekoblbu prece nespasi svet. Dyt je to nepomer a budou bojovat s 7,2miliardama :wall: :wall: .
Ja se musel. Uz budu ::mute::
Jen to tu plevelim ::phocos-cx::
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od dumi »

Se vmezerim. Mam taky vlozku v obyvaku a porad se mi ocuzuje sklo ve dvirkach. Po case je tam cerna vrstva sazy a napecena vrstva.

Zkousim regulovat vzduch co to jde. Max, min, mezi prijde mi to porad stejny :-/ popel je z toho takovej cerno sedej spis vetsi hrudky.

Nemuze tam bejt.moc velkej tah komina?

Vlozka ma moznost.nucene ventilace vnejsim plastem pro rychlejsi ohrev prostoru. zapina se jen nekdy kdyz jsou kamna horka a je potreba rychle zvednout teplotu v mostnosti.

Diky za nazor
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:Se vmezerim. Mam taky vlozku v obyvaku a porad se mi ocuzuje sklo ve dvirkach. Po case je tam cerna vrstva sazy a napecena vrstva.

Zkousim regulovat vzduch co to jde. Max, min, mezi prijde mi to porad stejny :-/ popel je z toho takovej cerno sedej spis vetsi hrudky.

Nemuze tam bejt.moc velkej tah komina?

Vlozka ma moznost.nucene ventilace vnejsim plastem pro rychlejsi ohrev prostoru. zapina se jen nekdy kdyz jsou kamna horka a je potreba rychle zvednout teplotu v mostnosti.

Diky za nazor
Cau dumi.
Toto je muj popel. Vynasim 1 x za 14 dni
IMG-20200109-WA0009.jpeg
Kamna maj jak primarni tak sekundarni vzduch.
Beru vzduch z mistnosti vytapim cely barak. Mam vodni kotel 13 kw. Mam netesnosti takze vzduchu na horeni mam dost.
Sklo se oplachuje dobre 1 x za mesic otru hadrikem s clinem.
Ze ti coudi muze bejt tim ze mas bud mokry drevo nebo davas moc velky kusy a malo spalovaciho vzduchu. A nebo nemas dostatecnou teplotu k topenisti.

Zdar V.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od feliz navidad »

dumi píše:porad se mi ocuzuje sklo ve dvirkach. Po case je tam cerna vrstva sazy a napecena vrstva.
Příčin může být více a nemusí to být jen jedna z nich:
-vlhké dřevo
-nízká teplota spalování
-neoptimální(=příliš velký) rozměr dřeva
-špatná konstrukce kamen/vložky
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

feliz navidad píše:
dumi píše:porad se mi ocuzuje sklo ve dvirkach. Po case je tam cerna vrstva sazy a napecena vrstva.
Příčin může být více a nemusí to být jen jedna z nich:
-vlhké dřevo
-nízká teplota spalování
-neoptimální(=příliš velký) rozměr dřeva
-špatná konstrukce kamen/vložky
Presne.
Krbova vlozka je jiz 50/50, ze bude chyba konstrukce rozmerama topeniste.
Nahodne pritapeni tomu taky nebude prospívat.
Pomale rozehrivani a usazovani na stenach pri zatapeni.
Celkove velke ochlazovani okolnim proudicim vzduchem.
Dumi hod sem par fotecek ;-).
Dagus
Příspěvky: 1943
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od Dagus »

NOPARasito píše:
brumlaj píše:Já vím chlapi že nemáte čas, ale čtěte odkazované furt dokola. Po několika letech pochopíte o čem píší. Možná si koupíte i jiná kamna ;-)
Jaka kamna koupim za 15tis. ceskych s ucinnosti nad 85% ???
Hlavne levne, n.d. jednoduchou obsluhu a dobrou nekomplikovanou zivotnost???
Aspon jednoho zastupce? Dekuji predem
Ps.: Spalovani dreva je dle mne to nejmensi zlo (minimalne jedno z nich).
Kdyz hori lesy, opet ted treba v Australii. To, ze ja se snazim chovat "košér" a dostavam od tebe po "kulach" neni moc fer.
A v tomto jsou fakt Evropani "jebly". 513mil EU Ekoblbu prece nespasi svet. Dyt je to nepomer a budou bojovat s 7,2miliardama :wall: :wall: .
Ja se musel. Uz budu ::mute::
Jen to tu plevelim ::phocos-cx::
Já mám sice jen 81% účinnost, ale zase za 12 a proti abx když zavřu přívod vzduchu, tak opravdu zavřu a ne že plamen se dál a dál rozhořívá. Paradoxně kamna koupená v obi a pak měli výprodej ještě za 7tis poslední kus. Varde aura 3, mohu jen doporučit na melej baráček. Není nic horšího nez 11kW kamna do obýváku na atmosféru a pak tam chcípat, protože když to hoří nejlíp, tao to nadělá moc tepla. To znám od mého otce, který kupoval formou které se mu líbili vzhledem a hlavně ať se tam vejdou pořádný polena a teď se tam nedá vydržet.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od thomas.007 »

Původně jsem reagovat nechtěl, ale nedalo mi to...
NOPARasito píše: Takze ucinnost je takova ze z tech 1957stC poslu do komina ztratu rovnou rozdilu vratne vody z radiatoru a teplotou vstupniho vzduchu z venku. 1957-(tento rozdil napr.40stC) je skoro 100% a to skoro je v optimu 98-99%.
Kdezto u klasickeho opet frkame klidne 10% (200stC) i vice kominem ven od toho je ucinnost udavana 80% stare a 90% nove kotle. A nepotrebuju k tomu nic vic nez to spocitat z hlavy.
Aha...takže se to počítá jako (1957-40)/1957? A my blbci na VUT počítali účinnost úplně jinak...škoda že jsem tam vůbec chodil, kdybych ty spaliny dlouhým komínem vychladil když bude venku mrznout, tak z toho bude perpetum mobile...
Když už, tak se to počítá v Kelvinech a ne stupních Celsia.

Účinnost klasických kotlů na ZP se počítá z výhřevnosti, kdežto u kondenzačních ze spalného tepla. Obchodníci však účinnost kondenzačního kotle vztahují k výhřevnosti, takže pak vychází účinnost klidně 105%...ale proto, že je to počítáno špatně, ale vyjímá se to hezky a BFU stejně jen srovná 2 čísla a teorie je mu ukradená (že je to tak?).
Kondenzační teplo předá spoustu energie, přitom se teplota spalin nezmění ani o stupeň.
Doporučuji si trochu něco trochu nastudovat:
https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamn ... osti-kotlu
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDh%C5%99evnost
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spaln%C3%A9_teplo
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

No me vcelku vase VS pocty nezajimaji, pro predstavu ani "Kelvin" me nezajima. Jinak blahopreji za VS.
1957stC-(40-90stC-je rozdil teplot s okolni venkovni teplotou).
Papir a teoreticke pocty snesou vse.
To s vychlazenim kominu me pobavilo. Jako kdyz komin vystupuje ven, nemuze byt perpetum mobile ==> porad vznikne rozdil teplo a ztrata. Ale pro predstavu kondenzacniho a normalniho kotle mi to staci a melo by stacit kazdemu.
To ze kondenzacni teplo preda energii a nezmeni se ani o stupen je taky sranda ze???V tom pripade to ma vymenik na principu "perpetum mobile".
Hlavne me bavi teorie a slova "predpoklada se".
Jenze ja to chci vysvetlit prakticky pro, kazdeho a pocty z hlavy tomu vice sedi a jsou overitelne pomoci teplomeru, u ktereho obsluhu zvladne kazdy.
Tot holt vse.
Ps.:podminek pro horeni a kvality paliva, se snad ani v teorii neda spocitat. Takze za me, uprava v praxi jak iluze v teorii.
Nehadam se, jsou to jen me prakticke zkusenosti.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne pát led 10, 2020 6:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od vlkazajac »

Praktik, ktorého nezaujímajú Kelviny, je úplné požehnanie pre ľudstvo !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od NOPARasito »

vlkazajac píše:Praktik, ktorého nezaujímajú Kelviny, je úplné požehnanie pre ľudstvo !
Copak mam doma vsechny teplomery v Kelvin stupnici???
A 100% ucinnost existuje u spalovani paliva. Jen doporucuju zkouset samotnemu co jej chce potvrdit.
Nechat se zabetonovat do vzduchotesne izolovane mistnosti s propanbutanovou lahvi a zapalovacem a pak se da jiz zkouset kolik tepla pri horeni unikne. Klidne i s teplomer se stupnici Kelvina, kdyz je libost.
Ps.: Pak mohu v cca kvetnu poslat moji spotrebu plynu, aby se vedelo jak moje prakticke veci nefunguji.
Kazda jednoducha uprava ucinnosti, cili odebranim tepla co bych foukal kominem "panu bohu" do oken, samozrejme nikoli za cenu destrukci ci viceprace na topenisti :handshake: .
Asi zalozim vlakno na Lokalni topeniste ala Krakow :roll:
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od jahodovák »

Ona ta účinnost všech topidel je měřená ne v provozu ale v podmínkách které není nikdo schopen dodržet,proto se občas objeví topidlo s velkou účinností ale v praxi je to jinak,chce to používat svoji hlavu a použít takové topidlo,které bude vyhovovat vašim podmínkám,někdy to trvá docela dlouho,než se člověk trefí.Je to případ od případu.Samozřejmě nejlevnější teplo je to,které nemusíte vyrobit,takže pořádně zateplit,ale ne hermeticky uzavřít.Kdo se teprve chystá stavět má šanci to udělat lépe,dodatečně to jde též ale chce to dost přemýšlet a postupovat plánovaně a ne náhodně.Někdy je ale lepší to nechat jak to je a použít jen topidla s lepší účinností a akumulací.Prostudoval jsem dost návodů a nápadů a tak nějak zjistil,že řešení sice existuje ale nějak se mi do něho nechce,pokud se ale najde někdo,kdo to vezme jako koníčka,třeba jako my fotovoltaiku,může dojít k zajímavým výsledkům.Ono pokud někdo chce bydlet podle toho aby jen reprezentoval a nemá dostatek financí nekončí to většinou dobře....každý by chtěl to nejlepší a pokud možno zadarmo a podle toho to vypadá....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od thomas.007 »

NOPARasito píše: To ze kondenzacni teplo preda energii a nezmeni se ani o stupen je taky sranda ze???V tom pripade to ma vymenik na principu "perpetum mobile".
Hlavne me bavi teorie a slova "predpoklada se".
Kondenzační teplo nezávisí na teplotě ale na změně skupenství:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Skupensk% ... kondenzace
Nic se nepředpokládá, to je prostý fakt a na to nemusí být vysoká, na to stačí ZŠ:
http://zs-ucebni-osnovy.blogspot.com/20 ... ocnik.html
https://www.priklady.eu/cs/fyzika/skupenske-zmeny.alej

Ty odkazy jsou pro ostatní diskutující co by si chtěli něco spočítat,
Vy jste evidentně přesvědčen o své pravdě a je Vám milejší styl pokus-omyl...
HOWGH!
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od dumi »

NOPARasito píše: Dumi hod sem par fotecek ;-).
Prikladam fotky, je to po delsim topeni, za par dni. Zitra muzu cely krb vycistit a natocit jak se topi, treba to bude prinosne.

Vzduch mam otevreny vicemene porad na plno. zkusim tedy mensi drivi.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od brumlaj »

kolik je prostoru uvnitř nad dveřmi než se začnou spaliny ochlazovat? Na první pohled pro spalování dřeva moc široké a málo vysoké.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od rva »

O kondenzačních kotlech je psáno na tzb https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... nich-kotlu. Čím nižší teplota spalin, tím více vodní páry zkondenzuje a tím vyšší "účinnost". Musí být zajištěné správné množství spalovacího vzduchu, při velkém přebytku by ke kondenzaci docházelo až při nižších teplotách.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od chatař »

Musíme se holt smířit s tím, že topení pevnými palivy v "obyčejných" topidlech s ručním přikládáním je prostě alchymie. Vím to z vlastní zkušenosti. Už sedm let, co jsem se přistěhoval na horskou chaloupku topím v Dakonu. Nikoli uhlím, nejsem barbar, ale dřevem a dřevěnými ekobriketami. Začátky byly krušné, to jsem ke kotli běhal i dvakrát za hodinu, jednou vyhasl, pak přetápěl. Na termostat ovládající dusivku nebyl spoleh. Tak jsem kotel vybavil dálkovým přenosem teploty, dvěma termostaty a elektrickým servem ovládajícím dusivku. Na bojler, který vytápím kotlem (nyní když svítí slunce tak fotovoltaikou) jsem instaloval oběhové čerpadlo, kterým proháním vodu v bojleru, při jinak samotížném systému. Rozrušil jsem tím teplotní rozvrstvení vody v bojleru a zrychlil přenost tepla. Funguje mi to všechno ke spokojenosti, ale pořád se nepovažuji za nějakého zvlášť dobrého topiče. Ve hře je velké množství proměnných (vlhkost dřeva, výhřevnost dřeva, teplota vzduchu venku, možná i tlak vzduchu má vliv na tah komínu) a na ně člověk ne vždy správně reaguje. Takže se s pokorou pořád učím. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Novostavba RD - má FVE vůbec smysl?

Příspěvek od diablo007 »

Problém kotlů bez akumulační nádrže je že buď pretapi barák nebo ho dusis a dehtuje. Prostě to chce nádrž nechat kotel jet vy svým optimu a pak vyhasnout zbytek dne topis z nádoby a nemusíš pořád řešit jak ho regulovat jak přikládat atd

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek