Nabídka spolupráce

Jste schopný elektrotechnik, programátor, návrhář projektů, montér, realizátor různých projektů? Nabízíte své schopnosti a dovednosti.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Nabídka spolupráce

Příspěvek od Brbla »

Když si projíždím nabídky na dodání FV elektráren, zvedá se mi tlak a žaludek.
Mám možnost nakupovat velkoobchodně a když spočítám nákupní ceny, tak svépomocí v rozumné kvalitě lze pořídit stejné, nebo lepší, vybavení levněji, než s využitím dotací a služeb těhle vejžírků.

A proto přicházím s touto nabídkou.
Pokusme se dát dohromady skupinu lidí schopnou pokrýt levný nákup, slušnou realizaci a administrativní pokrytí a navzájem si pomoct.

Já nabízím zajištění nákupu za velkoobchodní ceny, legálně, s dokladem a se zárukou a případně pomoc s odvozem materiálu za phm. Mohu případně domluvit rozumného revizáka.

V současné době mám slušné ceny u i4wifi (skupina 100M), solidpower, elima a další. Pro ilustraci:
Solární panel Longi - 310Wp (celočerný) nákupka 2.599,- bez DPH
Baterie Pylontech US2000 - 2,4kWh nákupka 18.576,- bez DPH
GoodWe GW10K-ET - nákupka 54.696,- bez DPH
Konvertor napětí GWL/POWER GF-SUN-2000G2 - nákupka 7.393,- bez DPH

Pro rejpaly - tomudle bussinesu se věnovat nechci, vydělávat na tom nechci, nikomu lézt do zelí nechci.
Pokud jsem někomu šlápl na kuří oko, tak se omlouvám a možno smazat.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od marko250 »

Fajn nabídka pro bastlíře,ale vrátí se Ti to dle hesla: "Pro dobrotu na žebrotu." Stačí pár reklamací a jako reklamatér si to užiješ.Na druhou stranu i firma potřebuje vydělat a zaplatit daně a zaměstnance.Ale někteří nabízí strašné věci za nemalou sumu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od ota »

To co mi pro realizace nejvíce chybí je instalační parta.
Nakoupit ten hardware je sranda.
Pověsit ho a prokáblovat už ne taková ale pořád se to dá udělat.

Ale sehnat partu fachmanů co dokáže na střechu korektně namontovat háky, profily a na ně panely a ještě u toho přemýšlet, to je v dnešní době oříšek.
A pak příjde zákazník a smlouvá že je ta instalace drahá a že chce slevu. Přitom jí dělají pracovníci kteří když byť jedinkrát za šichtu šlápnou vedle tak spadnou ze střechy a v nejlepším případě si budou příštích několik měsíců léčit zranění.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm
Reputace: 7

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od Killingman »

Chápu že firma musí vydělat. Chápu i to že je třeba zaplatit lidi. Ale když mám cenu materálu 200 kocourků a přijde mi nabídka za 450 kocourků tak se mi to zdá poněkud přemrštěné i na české poměry.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od PavelR »

material a prace 50/50 se me nezda premrstena cena spis tak nejak standartni i v jinych oborech. Ono za know how se plati.
Kazdej zamestnanec chce dobrej plat ale firma za nej lepi prakticky dvakrat tolik co dostane. A pro firmu taky musi neco zustat, auta taky nejezdi jen za palivo.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od kodl69 »

U elektromateriálu to někdy může být až extrémně jinak: instalační krabice stojí cca 6Kč. A kdo mi za 7Kč vyseká (vyvrtá) díru, usadí krabici a zasádruje sádrou v ceně 1Kč ? jestli o někom víte,hned ho beru na celej rok dopředu. Takže ceníkově je materiál 7Kč a práce přes 20Kč v cenách z ceníku 2010. Podobný je to s kabelama menších průřezů v samostatnejch drážkách. A to nemám započtený ty nepřímý náklady, viz příspěvek výše.
Spíš je to o tom, co třeba je možný pro firmu připravit vlastníma silama, aby to bylo levnější. Tam se dá ledacos ušetřit, ale na té střeše zrovna moc ne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od unicast »

ota píše:Přitom jí dělají pracovníci kteří když byť jedinkrát za šichtu šlápnou vedle tak spadnou ze střechy a v nejlepším případě si budou příštích několik měsíců léčit zranění.
Pokud jsou řádně proškoleni pro práci ve výškách, tak se jim nic takového přece nemůže stát :)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od ota »

Ono se jenom v souvislosti s namontováním materiálu platí docela dost nákladů
REMA - poplatek na likvidaci elektroniky
RESOLAR - poplatek na likvidaci modulů
Ekokom - poplatek na likvidaci obalů
Ekobat - poplatek za likvidaci baterií. Ví někdo že poplatek za likvidaci solární li ion baterie je šílených 60Kč/kg?
Někdo to musí na staveniště dovézt, stojí to opotřebení auta a náklady na řidiče

Jak píše PavelR, 50:50 mi přijde fér, stejný poměr se v normální elektrikařině, nevím proč by to mělo být v instalaci fotovoltaiky jinak.

unicast: to doufám nemyslíš vážně, že jsou proškoleni znamená jen to že jejich nadřízeného v případě úrazu nezavřou. Určitě jsi na něco taky proškolený, třeba na Excel a to se ti nikdy nestalo že jsi místo CtrlC nezmáčknul CtrlX ?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od diablo007 »

PavelR píše:material a prace 50/50 se me nezda premrstena cena spis tak nejak standartni i v jinych oborech. Ono za know how se plati.
Kazdej zamestnanec chce dobrej plat ale firma za nej lepi prakticky dvakrat tolik co dostane. A pro firmu taky musi neco zustat, auta taky nejezdi jen za palivo.
Jenže si za 3 denni instalaci nechat s materiálem za prsty přes 100t není o ceně zaměstnanců ani aut ale prostě když to trh umožňuje proč ne. Já vždycky každému říkám historku o tom jak sem zhanel topenare je to tedy už 7 let ale pořád podle.mne to sedí. 2 nabídky byli po 160t za kotel akumulační nádrž a nějaký materiál kolem. Nádrž 30 kotel 50 a zbytek bižuterie a práce samozřejmě v jedné položce aby zákazník nevěděl co vůbec kupuje. Já nakonec vše koupil sám sehnal topenáře consinrekki hodinovku a se vším všudy sem to udělal za 109t a to včetně nerez komína o 20t dražší kotel než byl v nabídce a s nádrží která měla.navic výměník. Tohle není až tak k zamyšlení to je to co všichni víme ale můj pohled na to jednání firmy je spíše takový že buď bude montovat za hodinovou a vezme si třeba 200 cena v té době teď je více ale je to jednoduše ohlidatelne byl jsi tu ve 3 lidech 2 dny cena za práci je taková děkuji nazdar. Takže budou muset makat každý den aby při 10h a 20 pracovních dnech měli 40t před zdaněním nebo udělají nabídku prestrelenou a stačí když jim jednou za měsíc někdo.kyvne a ty peníze si vydělají za ty 2 dny a světe div se i na ty prestrelene nabídky v té době měli práci na měsíc dopředu teď se budeme bavit možná i onpul roku? Takže pořád je tam otázka proč bych dělal za hodinovku jak otrok když stačí paušálem za jednu zakázku vykrýt měsíc a zbytek se válet upřímně je chápu
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od unicast »

Tak jednak bys měl vidět za tou větou takový ten emotikon.

Nicméně... Na Excel sice proškolený nejsem, to lituju, nicméně na ty výšky shodou okolností ano, byť už to je pár let propadlé, ale ono to tak opravdu je: jsi-li na ty práce ve výškách řádně proškolen a dodržuješ-li příslušnou vyhlášku, pak nepracuješ jinak než v úvazu a v takovém případě fakt nespadneš. Že je to vrcholně nepraktické, to je samozřejmě jiná věc.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od PavelR »

dnesni fve jsou trosku specificky. Namontovat nekomu fve je vec jedna(ala onridy v zacatcich). Jenze pokud bych si to nechal delat na klic, tak nechci jen instalaci vykonu a kapacity a tlustokablu v cene chci to nejdulezitejsi a to automatizaci a rizeni spotreb coz ovlivnuje zasadne ekonomiku cele investice. Coz budto musi instalacni firma nakoupit od nekoho externe, nebo si delat svuj vyvoj, potrebuje programatora co chape problematiku kolem energetiky (ne pouze ajtaka) ... ty naklady tam proste jsou.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od diablo007 »

ota píše:Ono se jenom v souvislosti s namontováním materiálu platí docela dost nákladů
REMA - poplatek na likvidaci elektroniky
RESOLAR - poplatek na likvidaci modulů
Ekokom - poplatek na likvidaci obalů
Ekobat - poplatek za likvidaci baterií. Ví někdo že poplatek za likvidaci solární li ion baterie je šílených 60Kč/kg?
Někdo to musí na staveniště dovézt, stojí to opotřebení auta a náklady na řidiče

Jak píše PavelR, 50:50 mi přijde fér, stejný poměr se v normální elektrikařině, nevím proč by to mělo být v instalaci fotovoltaiky jinak.

unicast: to doufám nemyslíš vážně, že jsou proškoleni znamená jen to že jejich nadřízeného v případě úrazu nezavřou. Určitě jsi na něco taky proškolený, třeba na Excel a to se ti nikdy nestalo že jsi místo CtrlC nezmáčknul CtrlX ?
Veškeré tebou uvedené poplatky platí koncová firma provádějící realizaci nebo dovozce do republiky tudíž je cena již promítnuta do VO cen zboží ? Já bych řekl že dovozce takže to jako argument pro cenu montážní firmy moc nereflektuje
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od youda »

Drazí kolegové,
já bych to neviděl tak jednoznačně:

Pravidlo, že cena práce je přibližně stejná, jako cena materiálu, je taková zkratka, kterou historicky používá dost řemeslníků. Dva moji příbuzní, to při kalkulacích od boku používají také, přitom každý pracuje v jiném oboru. U normální elektrikářské zakázky prováděné v RD to pravidlo ještě smysl dává: S delším kabelem bude více sekání a tahání, s více moduly v rozvaděči bude také násobně více práce a ty instalační krabice do zdi, to je kapitola sama pro sebe.

V případě FVE pro RD to ale takto jednoduše použít nelze. Instalace 5kW či 10kW střídače jsou náročné úplně stejně, ale ceny těch střídačů nikoliv. Jak víme, podstatnou část ceny domácí FVE tvoří baterie a zde opět platí, že ať instaluji 5kWh, 10kWh nebo 50kWh, tak z hlediska práce a odborných znalostí mezi tím moc velký rozdíl není. To, že 50kWh AKU stojí 10-ti násobek určitě nemůže znamenat, že se firma také desetinásobně napakuje na práci.

Na druhou stranu, je potřeba zohlednit, že instalační firma má spoustu nákladů, které nemají přímou souvislost s tím, jak dlouho bude trvat samotná montáž a oživení. Například:
  • řešení opakovaných výjezdů, ladění a reklamací
  • vyřízení papírů, projektů, revizí, žádostí
  • odborné školení zaměstnanců
  • sekretářka plánující zakázky a zvedající telefony
  • mzdové náklady zaměstnanců, kteří zrovna čerpají dovolenou (mzda jim ale samozřejmě chodí)
  • mzdové náklady šéfů
  • spousta dalších neviditelných drobností, které by umořily osla
A to se vůbec nebavím o tom, že zdanění firemních příjmů a zaměstnanecké práce v ČR je tak extrémní, že z každých 100Kč vč DPH, které zaplatíte firmě, dostane pracant na ruku asi tak 25Kč.

Jediný správný výpočet ceny práce v rámci zakázky je prostě zohlednit hodinovou mzdu.

Vzhledem k tomu, že RD FVE v ČR mají poměrně jasné typizované velikosti 3,6 až 9,6kWp, připustil bych cenu práce za jednu zakázku 100 tis, maximálně 150 tis. Což je přesně to, co má pokrýt dotace. Pokud si někdo na 10kWp FVE namarkuje 250 tis za práci, tak to pravděpodobně znamená jeden z těchto případů:
  • mám extrémně komplikovanou střechu s desítkou komínů a vikýřů
  • trvám na realizaci z 200ks 50Wp amorfů
  • kromě FVE je v zakázce ještě práce na implementaci řešení "chytrého domu"
  • jsem tak nepříjemný zákazník, že to firma vlastně ani nechce dělat
  • je to odrb
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm
Reputace: 7

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od Killingman »

kodl69 píše:U elektromateriálu to někdy může být až extrémně jinak: instalační krabice stojí cca 6Kč. A kdo mi za 7Kč vyseká (vyvrtá) díru, usadí krabici a zasádruje sádrou v ceně 1Kč ? jestli o někom víte,hned ho beru na celej rok dopředu. Takže ceníkově je materiál 7Kč a práce přes 20Kč v cenách z ceníku 2010. Podobný je to s kabelama menších průřezů v samostatnejch drážkách. A to nemám započtený ty nepřímý náklady, viz příspěvek výše.
Spíš je to o tom, co třeba je možný pro firmu připravit vlastníma silama, aby to bylo levnější. Tam se dá ledacos ušetřit, ale na té střeše zrovna moc ne...
A co třeba instalační krabice stojí 100.000, vyvrtám ti díru, usadím krabici a zasádruju za 150.000. Je to velká krabice, práce mi bude trvat dva dny...Není problém za práci zaplatit 250.000, ale za 3 lidi a 2 dny? 10.400Kč/hod? TO JAKO FAKT?
Ledacos pokud máte "komplexní" firmu neušetříte, nenechá vás udělat svépomocí nic. Buďto my všechno a nebo nic, zakázek máme dost, nejbližší termín v dubnu 2020.

EDIT: Ještě k té automatizaci - součástí nabídky samozřejmě není...
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od redcrown »

Uvedl bych trochu podobný příklad, leč z autoopravárenství.
Potřeboval jsem vyměnit tlumič torzních kmitů pro haldex 4x4 koncernových aut. Prostě kus ocelogumového bazmeku mezi kardanem a haldexem. V druhovýrobě se nedělá, katalogová cena u prodejců ND +- 9tis. V autorizáku nevím, ale asi bambilión, komplet vyřešení nabídli za 20, protože by vyměnili i přední díl, který nezpůsobuje problém.
Místní "autokovář" mi ho opravil stylem - 9tis materiál + 1,5tis práce. No dobrá, sice se mi kroutili všechny nehty, ale co se dá dělat. U druhého auta už jsem se trochu rozzlobil na pohon 4x4, koncern i automechanika.
V místní prodejně ND s moji slevou cena necelých 5 tis., po chvíli handlování 4,2. Přivezu mechanikovi, brblání, no nakonec to udělal.
Pak mu říkám, že ni nepřijde úplně fér, když za práci 1,5tis. (cca. 4hod. práce) vydělá 4,8tis. navrch. Odpověď, tak to děláme všichni. Stylem, kdy si já přivezu materiál, už pro mě nechce pracovat. Přitom nemám problém s tím, když si napočítá normální slušnou hodinovku, kterou si taky bezesporu zaslouží.
Poučení pro příště, vyměním si sám.
Přitom kdyby ti pitomci brali třeba 10-20% provizi za nákup dílu, tak neřeknu ani popel. Ale 100% ceny dílu a víc??? A to ani nemluvím o tom, za kolik tam nakupuje on, když se tím živí. Tak právě na to jsou ty katalogové ceny, za které nenakupuje vůbec žádný zákazník.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od Vitek »

To je právě ten kapitaliskus. Trh se ureguluje sám... stejné palivové dřevo. ted jsem nechal složit 20m3 kulatiny. cena 12 000 i s dopravou ( smrk) kdybych nechal dovezt konkurenční firmu nabízeli o 8 víc... a to tady nikoho neznám a vše bylo ofiko na papíře.

Firmy to zkoušej.. on se vždy někdo najde kdo to umět nebude.

Je jasn že čecháček vždy hledá cestu jak to udělat levněji a nebo uplně zadarmo, což chápu taky se mi to nelíbí... máš plat nebo mzdu zdaněnou 41 procenty a pak to dáš nějakmu vykukovi kterej je levnější, ale on už nic nedaní a vše kapsa.

Ano někdy přemýšlím jestli mlíko za 2 kčs nebylo lepší protože stálo všude stejně. ted tě chce každej všade odrbat. stejně tak ale mužeš zkusit začít drbat ty.. no a uvidíš že se vždy někdo najde... no a viz automechanik, věř tomu a bud si jistý, že ty jsi jediný komu se to nelíbí, ostatních 9 z 10 řekne mámo já sem ještě ušetřil 10 litrů.... no a tak je to potřeba brát.

někdo to tady rozebíral s klimatizacema atp.... podobný... odborná práce ceníkovka vs nákup atd atd,...

No škoda se rozčilovat...

nechtěl bych být firma, a rozhodně bych ale nechtěl se dohadovat s lidma.. nejlepší je být státní zaměstnanec, nebo firma dělající pro firmy případně pro stát, ale jako soukromník dělat pro lidi jako koncový zákazníky to je pruser protože ne všici akceptujeme ceny a podmínky....
kofilka
Příspěvky: 107
Registrován: úte dub 09, 2019 10:10 am
Reputace: 7

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od kofilka »

Chlapci, co pláčete, otom to téma není. Každý má možnost udělat si živnostenský list a podnikat.....Každý má možnost nechat si udělat stovky nabídek a pokud se mu ani jedna nelíbí tak to holt skusím udělat jinak, ať je to oprava auta nebo elektrika nebo stavba..... Prostě žijem ve světě kdy máme na výběr.
10kw suntech, 2x 5kw axpert vm3
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od dracekvo »

Tak ono se s ukončemím štědrých výkupních cen z FVE trh dost pročistil. Každý si jistě pamatuje rozprodeje skladových panelů firem co nedavno zkrachovali.
A já bych do toho nešel. Je tam také potřeba určité know-how, které jako nováček nejspíš tvrdě zaplatíte tím jak se budete učit za pochodu.
Jak tu psal kofilka. Udělat si živnosťák a nabízek instalace o 100 litrů levněji než konkurence nikdo nikomu nebrání.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od Brbla »

Ale o tom to opravdu není. Opravdu nejde o kšeft.
Myšlenka byla taková, že je nesmysl pro vlastní potřebu kupovat předražené, nebo bazarové, zboží. Pokud si někdo chce svépomocí pokud možno levně pořídit FV a něco umí, tak někdo jiný třeba umí něco jiného a když se domluvěj, tak mužou ušetřit a vyhnout se amaterskému "patlání" a výsledek bude levnější, kvalitnější, bezpečnější a rychlejc.
Někomu nevadí 10 hodin lézt po střeše a montovat háky, jinej umí kvalitně a bezpečně prodrátovat rozvaděč, další má zmáklý programování arduina atd.
V český kotlině je od nepaměti zvykem dělat si všechno sám, ale doba už je jinde.
Já umím levně koupit a za nákupku klidně pošlu dál - legálně, s dokladem a zárukama, případně pomužu i s dopravou, nic za to nechci. Ber, nebo neber.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nabídka spolupráce

Příspěvek od FRSO »

Brbla píše:Ale o tom to opravdu není. Opravdu nejde o kšeft.
Myšlenka byla taková, že je nesmysl pro vlastní potřebu kupovat předražené, nebo bazarové, zboží. Pokud si někdo chce svépomocí pokud možno levně pořídit FV a něco umí, tak někdo jiný třeba umí něco jiného a když se domluvěj, tak mužou ušetřit a vyhnout se amaterskému "patlání" a výsledek bude levnější, kvalitnější, bezpečnější a rychlejc.
Někomu nevadí 10 hodin lézt po střeše a montovat háky, jinej umí kvalitně a bezpečně prodrátovat rozvaděč, další má zmáklý programování arduina atd.
V český kotlině je od nepaměti zvykem dělat si všechno sám, ale doba už je jinde.
Já umím levně koupit a za nákupku klidně pošlu dál - legálně, s dokladem a zárukama, případně pomužu i s dopravou, nic za to nechci. Ber, nebo neber.
Já taky tvrdím, že lépe koupit nové a kvalitní, než kde co levně a pak brečet že mu to nefunguje, levné=2x placené, ale pro spoustu lidí tady na fóru je to i za nákupku bohužel ještě drahé, mám to i z vlastní zkušenosti. :) A nejlepší je se ptát tady na fóru, až to mají nakoupené.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek