Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
honzaMP
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 16, 2019 1:25 am

Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od honzaMP »

Rád bych s Vámi zkonzultoval návrh FVE. Podle informací, které jsem zatím získal, je to nejčastější typ aktuálně instalovaných FVE. Proto věřím, že vaše rady a názory pomohou nejen mě, ale i dalším čtenářům fóra.

Tedy zadání "rodinné klasiky": RD jedna domácnost 2 + 2 obyvatelé, spotřeba cca 3 MWh/rok (7-10kWh den). Vytápění a ohřev TUV na plyn. Nepřímotovný zásobník neumožnujě instalci topného tělesa a zátoveň není místo na druhý bojler. Tedy není možnost utápět letní přebytky do vody. Nicméně cílem je maximální nezávislost v elektrice alespoň od dubna do září.

Podle toho, co jsem se dočetl tu na fóru to předběžně vidím na 1 fázi. RD má plochou střechu místo pro 12, 16 panelů na jih, nebo až 18 na konstrukci východ/západ. Žádné stíny. Legislativní omezení na 3.7kWp (někde jsem četl, že se snad má zvýšit na dvojnásobek, ví o tom někdo neco?) Takže to vypadá na 12x 305W. Vzhledem k nízké ceně panelů bych se nebál dát víc, kdyby to šlo.

Baterie je těžký kompromis, mezi cenou a velikostí. Rozhodně lion/lifepo4. Všichni doporučujete z rozumných důvodů 48V, je někdo vůbec proti? Rád bych se dostal spíš k 200Ah než k 100, ale bojuji s místem v technické místnosti a racková řešení (Pylon, BYD) se mi tam nevejdou. Potřebuji neco užšího a vyšího (LG Chem RESU, Sonnen, RCT) nebo poskládat neco z Winston článků, ale na to se příliš necítím a musí to být ve více patrech nad sebou.

Menič netuším. Něco s výkonem kolem 5kW, aby zládnul alepoň souběh dvou žroutů. Ideálně neco bez vetráků co nedělá rachot.

Při koncepci by bylo dobré uvažovat i o rozšiřitelnosti do budoucna (EV auto), až legislativa povolí víc než 3.7KWp na fázi. Ideálně se pak vybavit tak, že v létě pojedu v ostrovním režimu.

Odhad ceny je něco mezi 230-300 kKč, za upřesnění budu vděčen. Nevadí mi s investicí rok dva počkat za cenu koncepčně leošího řešdní, přecijenom to budu mít až do důchodu (snad ještě nějaký bude) ...

Předem díky za radu s koncepcí. Případně ocením praktické zkušenosti a statistiky výroky a uštřených nákladů těch, kterí již doma něco takového mají. Díky.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od KubisKV »

Ahoj a vítej v klubu.
Zatím než se diskuse rozjede, jen pár drobností. Píšeš o omezení 3,7 kWp a to znamená, že chceš hybrid? tzn. mít elektrárnu i s možností prodeje distributorovi? Pokud uvažuješ jen o soukromé fve, nebudeš posílat nic do sítě, tak myslím, že omezení je na 10kWp/RD.

Další věc je volné místo na baterie a tichý ventilátor měniče.
Zmínil jsi pylony, pokud se ti do tech. místnosti nevejdou cca 4 videorekordéry na sobě (Pylontech), tak není co řešit. Toho místa je potřeba trochu víc i na měnič, rozvaděč atd. Pokud chceš provozovat fve, nemůžeš mít baterky na půdě a měnič ve sklepě, protože jen tam je místo.

48V ok, pokud na fve nebudeš vařit a péct, asi by stačilo i 24V, ale záleží na každém jak se rozhodne.
24V max 3000w výkon- pračka sušička OK, ale už nic víc nepustíš.
48V max 5000w výkon- spočítej si spotřebiče sám.
1f stačí, pokud manželka nebude vařit, péct, žehlit prát a sušit naráz. To by byl problém i pro měnič.
Větráky mají asi všechny měniče a tichý nejsou.

Rozšíření jde, stačí mít místo v tech. místnosti. Můžeš rozšířit kapacitu baterie, koupit další měnič atd.
Co jsem zde popisoval měniče, tak jen Axperty, jedna krabice, nic víc není potřeba. Cenově jsou dole. Pokud nevěříš Thaiwanu, Číně, můžeš si vybrat i jinou značku.

Za cenu co píšeš, bys měl v levnějším řešení supr fve.
panely 3-5t/ks
měnič 25t 48V/5kW
konstrukce 15t
baterie 4x pylon 120 000
kabeláž a nějaká bižuterie okolo cca 10t

ceny jsou hodně od oka, nehledal jsem aktuální ceny, tak prosím nekamenujte mne hned, nebo si to s váma vyřídím na srazu republikou :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od ota »

Legislativní omezení je 20kWp na budovu.
Stavba FVE nad tento výkon vyžaduje stavební povolení.
Je zajímavé ze zákon hovoří o výkonu v kW, nikoli kWp, takže neni jasné zda by prošla např 30kWp s 10kW měničem.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od volente »

Omezení je 20kW a to jen takové že nad 20kW potřebuješ stavební povolení.
Do 3,7kW hybridu bych nešel, myslím že z takového políčka se dá všechno upotřebit doma bez té byrokracie. Trošku je potřeba spotřebu upravit podle svitu slunce.
Dá se to pak kdykoliv rozšířit nebo předělat k obrazu svému.
Zas mně ota předběhl.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od PavelR »

pokud mas spotrebu 7-10kwh/den to musi jit udelat barak na 1f. jedine teda ze bys tahal 20kw pul hodiny a pak celej den nic ale tak to asi nebude v RD. Ono to je jen o silnejsim privodu od menice do domovniho rozvadece - pak uz to jde beztak do jednotlivych okruhu stejne jak u 3f. Ale 1f je vyborny na rizeni - mas vsecku energii dostupnou na jednom miste.

Hodne bych se zamyslel nad tim neprimotopnym zasobnikem - vymena nebo uprava aby v tom sly topit prebytky. Pac zjistis ze se plynomer cca od brezna do zari zastavi coz priznive ovlivnuje ekonomickej pocit z investice. Ono dat si 3,7kwp na strechu a zjistit ze spotrebuju jen tretinu potencialu je pocit pomerne nahovno :)
Co klima mas? to je taky peknej palic kterej ti pres leto muze jet z fve zdarma.

vsechen HW at je to jakykoliv vyrobce bych volil tak, aby byl paralelne zapojitelny vcetne komunikaci a rozsiritelny.
Maly menic? paralelne druhy, komunikaci, nakonfiguruju a jede se dal. A hlavne at z toho HW jsou cist rozumne data!

Co jsem postupem casu zjisti ja je to, ze dulezitejsi nez kolik mam kwp na strese a kwh v baterkach je automatizace spotreb. Nabit baterky do desiti dopoledne a pak aby to stalo neni umeni.
Lespi je kdyz nabiju baterky pak ohreju vodu a zapnu klimu a nebo v podzimnim a zimnim obdobi prebytek poslu do topeni a to tak aby se tyto zalezitosti deli samy od sebe.

Mas na to peknej budget za kterej jde udelat naprosto paradni instalace tak preji hodne stesti.
Jo a pamatuj na zakladni pravidlo: Zadny rozvadec, ani kabelovy zlab neni nikdy zbytecne velky!

psal jsi ze nemas v technicke mistnotnosti misto neni to nahodou novostavba ?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od ota »

Já to teda napíšu: 3,6kWp je limit pro přímo připojeni k síti kvůli dotaci.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od marko250 »

:-) ,ale píše ,že to chce stavět sám,tak možná ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od zbek »

ota píše:Já to teda napíšu: 3,6kWp je limit pro přímo připojeni k síti kvůli dotaci.

to je jedno jestli dotace nebo bez ni EON ti nepovoli vice jak 3,7kwp na F
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od marko250 »

Ehm,a co má co do toho remcat EON jeden? Nic nepouštím do DS,tak do 20kW,což je jednotka výkonu nejspíš měniče,neřeším nic,krom památkářů a nad jen ohláška a posvěcení ouřady.Galvanicky odděleno,ještě nebylo taky ze strany protivníka vysvětleno.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od youda »

Do 3.7kW je limit pro připojení 1f elektrárny k DS. Všechny silnější FVE, připojené k DS, již musí být 3f.
Do 10kW je limit pro provoz FVE připojené k DS, bez nutnosti licence od ERÚ a bez nutnosti stát se podnikatelem.
Do 20kW je limit pro montáž FVE bez nutnosti stavebního povolení.
Do 100kW je limit pro provoz FVE připojené k DS, bez nutnosti dálkového dispečerského řízení.

Moje osobní meta je samozřejmě 1MW ostrov, na to však asi budu muset nejprve pořídit nějaké nové pozemky :(
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Killingman
Příspěvky: 41
Registrován: stř bře 25, 2015 1:57 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od Killingman »

Za necelých 300 mám právě v mailu nabídku na 3f, 10KW Goodwee asynchronní měnič s 9.6KW Pylontech a 6KWp panelů na střeše včetně všech papírových formalit. Takže s rozpočtem jsi naprosto v pohodě :-)
honzaMP
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 16, 2019 1:25 am

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od honzaMP »

Děkuju za rychlé reakce, tolik nového za jeden jediný večer jsem rozhodně nečekal.

Zkusím to shrnout, částečně pro sebe, aby se ukázalo jestli jsem to pochopil správně, ale i pro ostatní čtenáře.

Základní koncepce: hybrid nebo ostrov (se zálohou DS), obojě 1f, největší žrouti na jiných fázích mimo (indukce 2x3.3kW, trouba 3.3kW, možná pračka, sušička, ideálně mít snadno přepínatelné v rozvaděči)

Hybrid - výhody: při souběhu spotřeby na výkon měniče/FVE/batrie, měnič dá co má, zbytek z DS. Při nabité baterii zvládne pak větší souběh spotřeby než ostrov.
Hybrid - nevýhody: buzerace ze strany ČEZ, legislativních omezení, která se mohou navíc měnit v průběhu životnost FVE. Aktuálně např. omezení 3.7kWp / fázi.
Ostrov - výhody: vše pod kontrolou, nic neteče kam nemá a nikdo si za to nic nemůže naúčtovat/buzerovat. Levné měniče Axpert.
Ostrov - nevýhody: Při souběhu spotřeby přepne na DS, v případě spotřeby nad 6kW po přepnutí lehne i DS (jistič 25A na fázi), což osazenstvo domácnosti jistě nepotěší a budou se dotazovat, zda ty statisíce nebylo lepší investovat jinam. Tedy bude třeba být konzervativní a většinu velkých žroutů mít mimo. Případně zařídit nějaké automatické přepínání na jiné fáze idle spotřebičů při nárůstu spotřeby (má někdo?).

Má někdo automatické přepínání idle spotřebičů na jiné fáze při nárůstu spotřeby na FVE fázi?

Místo v tech místnosti nějaké je, ale není na zemi - menič(e), druhý rozvaděč se na zeď nad baterii vejde, baterie se musí spokojit s 40x60 cm podlahy, do výšky klidně metr nebo i víc. Proto
Potřebuji neco užšího a vyšího (LG Chem RESU, Sonnen, RCT) nebo poskládat neco z Winston článků, ale na to se příliš necítím a musí to být ve více patrech nad sebou
Jinak je vše hned u plánovaného umístění: stávající el. rozvaděč a připravený přívod ze střechy.

Co byste tedy řekli na 2x Axpert 5kW paralelně na 1 fázi, s manuálním nebo lépe automatickým přepínáním největších žroutů na jiné fáze. Případně letní/zimní sestava spotřebičů. Baterie 10kWh by snad přežila krátkodobé odběry s proudy k 1C. Nebo pošetřit na 15 - 20 kWh, abych jí nezhuntoval za pár měsíců.

Budget by sice byl, ale jsou v plánu i jiné větší investice a uvidíme, kdy se dostane na řadu FVE. Ne všichni doma jsou tak solárně nadšení, jako já ;-)
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od xmasin »

A co zkusit hybrid bez dodávek do DS s Axpert King nebo MPP Solar MK? U provozovatele DS nahlásíš online UPS s výkonem 5 kW a po zbytku jim je pendrek. Pokud svítí a jsou nabité baterie tak je spotřeba ze soláru a baterie, případně pro zimní režim ze soláru a DS a baterie zůstávají nabité pro případ výpadku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od vlkazajac »

Nie je dosť informácii o ohreve vody, ale vypustiť možnosť ukladať prebytky do vody je chyba. Nemôže byť predsa problém inštalovať aspoň 50 l bojler do kuchyne aj do kúpeľne. Je to minimálna investícia a osoh nesmierny po dobu viac ako pol roka. Pri investícii 300 k je to malina.
Zabudlo sa na prednostné relé ? Tri veľké žrúty môžu byť napojené na jediný Axpert 5 kW. Práčka, umývačka riadu, kanvica na vodu..... Práčka aj umývačka riadu obvykle hrejú vodu v dvoch oddelených intervaloch cca 10 - 20 minút. Ak budú bežať súčasne, so šťastím sa vôbec nestretnú a ak áno, nadradený spotrebič pobeží a podriadený počká. Obidva sú predsa imúnne na prerušenie dodávky prúdu.
Nezabudnúť na menič pre nočný ( nonstop ) režim, 800 W stačí.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro Honza MP
píšete, že topíte plynem a celkem máte malou spotřebu el.energie za rok. Už jsem to kdysi psal, ale
zapadlo to, tak to připomenu. Až u 95% průměrných domácností tvoří cena za elektřinu
na faktuře z 90% spotřebiči do 1kW, které běží velmi často nebo nepřetržitě. Jen
10% ceny na faktuře co platíte je tvořeno spotřebiči co se zapínají málo , ale jedná se o žrouty.
Pokud chcete maximalizovat usporu el.energie s minimální investicí, pak navrhovat systém na spotřebiče do
1kW . A ty velké spotřebiče , typu el. trouba, el sporák pračka nechat trvale na DS. Stejně neplánujete
se od DS odstřihnout. Pokud budete dělat návrh podle této idei, vyjdou investice mnohem
nižší . A i aku, který je spíše spotřební zboží vyjde menší. Plánované FV panely můžete zachovat
FV panely mají dlouhodobě vysokou užitnou hodnotu. Navrhuji Vám tedy přepanelování.
A i v tom menším rozsahu návrhu FV můžete ještě navíc udělat i ohřev vody z přebytků FV
a těch metod je také víc, jak využít přebytky FV na ohřev vody.
Takže Vás spíše směřuji na ostrov s přepínáním sítě.Pokud se podíváte do domovského vlákna, uvidíte
že je to hodně jednoduché řešení.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od vlkazajac »

S mnohým sa dá súhlasiť, mimochodom - budem mať už mindráky z toho, že ma nikto ( takmer ) nechce počúvať. :roll:
Vyzýval som už viackrát, aby si záujemcovia o fotovoltiku najprv spravili harmonogram spotreby. Tam by sa každému Tvoja pravda o rozložení spotreby ujasnila a každý by pochopil, o čo ide. Ale ísť sa pozrieť na hodiny 15 x za deň je predsa pod úroveň, no nie ? Nikto sa takého postupu nechytá.

Trochu by som poopravil pohľad na dimenzie systému. Prepanelovať sa oplatí, ale potom základná požiadavka na batériu sa navyšuje. Mala by vedieť prijať všetku energiu, keď sa v zime na pol hodinku zadarí, nikto nie je doma ( spotreba je utlmená ) a slnko pere do vychladených panelov a do prázdnej batérie ((
Potom sa dá už rozumne uvažovať nad výkonom meniča. Ja by som začal práve na úrovni jedného "žrúta". Zveriť ho DS je predsa potupa !!! Skončiť sa dá na úrovni Temelína, ako sa kto cíti.
Axpertové akordy ( sekunda, tercia, ..... ) mi znejú dosť falošne. Čo takto zakázať slovo AXPERT na pol roka ? Bolo by to prínosné ? :?:
Ja viem, ešte je tu pluralita názorov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od marko250 »

Roční potřeba 5MWh,letošní výtěžnost z vlastní produkce FVE do spotřeby domu bez přebytků do vody bude 90% čili 0.5MWh.Od 1.ledna do dnes 0.36MWh zbývá 18 mizerných dnů do konce roku.
Dvě bytové jednotky ,podkroví , sklep "bastlíře",venkovní budova s druhou garáží.Tři lednice,dvě myčky,dvě trouby,dvě mikrovlnky,dvě rychlovarky,dvě žehličky,dva vysavače,dvě masážní vany,dva toustovače,dva roboti,vodárna,TIG,dva kompresory,vývěva na servis tlumičů,pro horkovzduška,dvě pračky,dílenské drobné nářadí,pyrolízový kotel,tři keramické spirály na přebytky přez 2kW kus,tři PC,tři TV,satelit,obecní AP,domácí routr,zvonkové trafo,vývěva pro lovné ryby,všude LED světla,jezírkové čerpadlo a nějaké drobnosti co mě momentálně nenapadly.
Souběh jsem viděl 7.4kW na 1f měniči(130A),ten dá max 8.6kW bez protestu déle,baterka 17S/life,panely na JV/JZ dva regly,přepínám buď já,nebo síť automaticky.Důchodci nehledí,ženu jsem piloval ke slunci tři sezóny,synům je to taky jedno.V domě 6 lidí. Základ je dobře umístit panely s co největším výkonem,protože plochy nakonec ubývá, regly nehrotit a vzít prostě vyhovující,dobrý měnič co to utáhne s obstojnou účinností a baterky dimenzovat na maximální proudový odběr u life x2/li-ion x4.Čili u mě by stačilo life 260Ah jako minimum. Celý rok do topné sezóny jsem vykryl přebytky TUV,jen jednou jsem zatápěl do AN s TUV.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od brumlaj »

honzaMP píše:........ automatické přepínání na jiné fáze idle spotřebičů při nárůstu spotřeby (má někdo?).

Má někdo automatické přepínání idle spotřebičů na jiné fáze při nárůstu spotřeby na FVE fázi? ........
U mne nee, za 5 let ani jednou nevybavil jistič 1x 25A/B. Spotřebiče - bojlery 1kW/35l, 0,8kW/80l, 1,7kW/100l. Inkdukce softwarově omezená na 16A (Nikdo nepotřebuje TEĎ HNED jet naplno 2 plotýnky. Současně 2 na udržení varu a jedna na plný kule úplně stačí), pračka, myčka, teplovzdušná trouba 1,4kW, elektromobil 3,2kW a jiné běžné spotřebiče v domácnosti. Ano pokud není v hlavě co se kdy dělá a babsky se musí vše dít najednou, pak tu prioritu spotřebičů je nutno řešit.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh hybridní FVE - rodinná klasika

Příspěvek od diablo007 »

Souběh větších spotřebičů se dá ohlídat proudovým relé bojler může zatím co je zapla rychlovarná konvice počkat na komfortu života to nijak extra nepoznáš to samé naběhne ohřev vody v pračce tak bojler počká

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek