18 let na ostrově

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

Zdravím Vás všechny a hlavně pravé trosečníky - majitele ostrovních FVE.

Rád bych se s Vámi podělil s mým, nebo spíše naším ostrovním systémem.

Začal jsem jezdit v roce 1996 na chalupu k rodičům manželky a ejhle, dnes tam bydlíme .... :geek: Je to realitvně na samotě a já byl okouzlen přírodou, klidem a tmou! Svítilo se petrolejkou a svíčkou, voda ze studny ručně, prostě klasika. Nejbližší VVN 300m a to mne vůbec nezajímalo. Ovšem jediný soused zbohatl a zpanštěl a pokoutným stylem si zařídil a také zaplatil podíl na přípojce aniž jsme o čemkoliv věděli. Tehdy ČEZ nedával věcná břemena, takže klasika. A v té pionýrské době jsme se "paralelně " dali na cestu k slunci :D A byl tu náš první ostrov:
regulátory jako prototyp od jednoho šikulky z Frenštátu, startéry úsporek na 12V, baterie BANNER energy bull a panel monokrystal 110W za pouhých 22.000 Kč !!!! Lednice pidi velikosti zanussi a eko wc s ventilátorem. Rozvod světelný na 12 V a zásuvka jedna. Po roce rozšířeno o další panel. Oba jednoduše naklápěcí na letní a zimní provoz. Jaká radost, když bylo nabito! S víkendovým provozem a v zimě na vánoce, žádný až takový problém.
Pak došlo k rozšíření o první amorfy - 2 x SCHOTT 100W ( cena oproti mono zázračná!) s MPPT regulací jedním z prvních reg. PHOCOS. A další baterie.
Dalším významným krokem bylo zakoupení větrné elektrárny AIR Breeze 12V a instalování na stožár 8m. A rozšíření baterií na doporučení výrobce na 400Ah pro 12V. A jejich likvidace podbitím. Místo je špatné - do té doby jsem si myslel, že fouká. Takže došlo k demontáži a prodeji a přechodu na 24V. Takže se prodalo vše a došlo na druhou verzi:
Druhý ostrov: PWM regulace Morningstar 30A s 10 ti 50w panely 12V serioparalelně, Axpert MKS 2400 Plus s MPPT a do něj vybártrovaný 5x first solar 52w ( vím, že regulátor není pro amorfy, ale docela to dávalo ....), baterie TROJAN 150 plus 2 ks. Zálohování v zimě dobíjením centrálou ( Honda 10Eu, pak RYOBI 1,8 - nic moc). Jelikož mppt je nevyužit a z pwm neleze více jak polovina instalovaného výkonu, přichází na řadu
Třetí verze přecházející ve čtvrtou: Do Axperta 1350 Wp ( 10 x Jinko 225) uložených na naklápěcí pozink trubkové konstrukci. Bilance se docela vylepšila, i když při nejlepším osvitu max 1000w v MPPT. Proto jsem se rozhodl na další upgrade. Jelikož jsem si myslel, že jen hybridní měničě posílají energii přímo do spotřebiče, chtěl jsem dostatečnou rezervu a zakoupil AXPERT VKM II vysokonapěťový model - až 400 Voc a 4000w panelů. Dozapojil jsem další panely, deset ks do série, takže 2250 Wp. Poznatky? Zatím rozpaky ... asi jsem vybral něco pro mne nevhodného. Absence ecomodu na zimu s odběrem jen měnič přes 40W docela bolí. A stále běžící ventilátory chlazení ruší můj klid v přírodě ..... Takže budu chvíli laborovat a v nejhorším opět změna :ugeek:
Z mého popisu jsou znát rozpaky - jednou za čas v zimě mám nutkání zaplatit sousedovi mrzký statisíc a pokořit se. Pak to s rachotem a výpary z centrály nějak překlepeme a jede se dál. Konec konců, většina roku je v energetickém přebytku - tedy na naši skromnou potřebu.
*batt* *batt* *batt*
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od zajo »

Sakryš, kdo ve Frenu vyráběl regulátory, kde to máš, někde u něj, že bych přišel na kafe z "ostrovu" ;) .
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
bednto
Příspěvky: 56
Registrován: pát lis 08, 2013 10:16 am

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od bednto »

Zdravím, tak to už jste zkušený ostrovan.

Podobných sousedů máme u nás nadbytek...

S větrem to lehké není, musejí být podmínky.
40W v zimě je celkem dost, to by chtělo určitě nějak zredukovat, systém optimalizovat na zimní provoz, regl vyměnit.
Ventilátory jsou zlo...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od kodl69 »

nejlepší měnič v zimě je vypnutej měnič... Sice dnes přišlo cca 7kWh, ale zítra to zas bude bída okolo 1kWh, a z toho se měnič nehodí živit, takže rozvod na 24V (u mne 48V) je to správný řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Prackov »

Tomas69
Snad to nepíši někomu jinému...
Děkuji za panely 10x50w.
Už slouží na všechny světové strany.
Hezký den.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od marko250 »

Těch 10ks jinko225 Vám dává v kolmém jen 1000W? Na co konkrétně v ostrově potřebujete měnič?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

Přiznám se, že jsem letos rozmařile rozhodl, že nebudu vypínat lednici a tím tedy ani měnič. Resp. nebudu ho vypínat ani na část dne. Jinak to roky dělám. Myslím ale, že možnou cestou je druhý zimní měnič, který má standby 1-2 w a nastavitelný spínaný práh přepnutí při vyšším odběru. Víme asi o jaké značce píši - ale ta cena!
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

kodl69 píše:nejlepší měnič v zimě je vypnutej měnič... Sice dnes přišlo cca 7kWh, ale zítra to zas bude bída okolo 1kWh, a z toho se měnič nehodí živit, takže rozvod na 24V (u mne 48V) je to správný řešení.
Přesně - a nejlepší ta energie, kterou ani nepotřebujete ;)
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

zajo píše:Sakryš, kdo ve Frenu vyráběl regulátory, kde to máš, někde u něj, že bych přišel na kafe z "ostrovu" ;) .
Možná bych si i vzpomněl na jméno. Byli to maželé a super FV průkopníci ...
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

bednto píše:Zdravím, tak to už jste zkušený ostrovan.

Podobných sousedů máme u nás nadbytek...

S větrem to lehké není, musejí být podmínky.
40W v zimě je celkem dost, to by chtělo určitě nějak zredukovat, systém optimalizovat na zimní provoz, regl vyměnit.
Ventilátory jsou zlo...
Vítr je velká legrace. Mám ale opravdu špatné stanoviště - vysoké stromy, chalupa = samá turbulence. Stožár by to vyřešil, ale výška tak 26m. Což je nesmysl. Mám teď pro "radost" 24 V Air breeze znova. Asi ji ale prodám a rozšířím FV. Jsou ale místa kde by mohla něco dát. Spíše má horší regulaci MPPT - je v těle, daleko od baterek.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

marko250 píše:Těch 10ks jinko225 Vám dává v kolmém jen 1000W? Na co konkrétně v ostrově potřebujete měnič?
Ano tak. Před touto změnou jsem v létě měl nízký sklon a to jsem nakonec po přepojení stringů dostal ze staršího axperta tak 1000w. Vtip je v tom, že tento model ukazuje mppt hodnoty proud, výkon atak. Takže myslím, že maximum výkonu trochu poznáte, když zapnete zátěž. A více z toho nešlo. Nový axpert už ukazuje input a mppt na baterkách. Mám je zapojeny do série. Ale prý musí být naprosto stejně osvětleny. Což já úplně nemám. V létě pohoda, v zimě ale přechází stín z protější parcely.
Jinak měnič potřebuji na čerpání vody ze studny . vrt a lednici. Občas nějaká ta hudba ( odběr tak 69w) a lampy ( tak 20-30w). Výhledově v zimě ohřev vody na tuhá paliva ( enbra s patronou 1000w na léto) a praní. Jo a letos probíhá i žehlení :P
Jinak jsme fakt skromný. Nejvíc asi žere měnič *batt*
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od kodl69 »

už jsem to psal několikrát, dá se udělat jednoduchý obvod, který zapne měnič když se uzavře okruh spotřebičů, stačí pohledat. Další možnost je koupit dálkové ovládání na 433MHz a měnič zapínat tímhle, jeden vysílač dát třeba k té ledničce, kdy kontakt termostatu zapne měnič, další vysílač třeba do kuchyně, další třeba do dílny a zapínat měnič jenom když je třeba. Světlo na DC ve vypnutým stavu nežere nic, běžná elektronika na DC je taky provozovatelná celkem snadno...69W příkonu pro muziku? to musí být diskotéka jako prase, to nemám ani když k tomu započtu 27" monitor a PC, tak potom možná snad, ale pokud budu hrát z tabletu nebo telefonu, tak se při "domácí" hlasitosti nemůžu dostat přes 20W. Jak na to klidně prozradím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

kodl69 píše:už jsem to psal několikrát, dá se udělat jednoduchý obvod, který zapne měnič když se uzavře okruh spotřebičů, stačí pohledat. Další možnost je koupit dálkové ovládání na 433MHz a měnič zapínat tímhle, jeden vysílač dát třeba k té ledničce, kdy kontakt termostatu zapne měnič, další vysílač třeba do kuchyně, další třeba do dílny a zapínat měnič jenom když je třeba. Světlo na DC ve vypnutým stavu nežere nic, běžná elektronika na DC je taky provozovatelná celkem snadno...69W příkonu pro muziku? to musí být diskotéka jako prase, to nemám ani když k tomu započtu 27" monitor a PC, tak potom možná snad, ale pokud budu hrát z tabletu nebo telefonu, tak se při "domácí" hlasitosti nemůžu dostat přes 20W. Jak na to klidně prozradím.
Děkuji, tak to zkusím pohledat. Jestli to ovšem zvládnu realizovat, jsem amatér .... Dálkové ovládání určitě nechci. No a muzika? Je pravda, že asi trochu kecám, protože na měniči se ukazoval odběr 69W při pouštění hifi, jsme již starší osoby, takže volume jen na kousek :P . Ale určitě v tom byly i dvě stojací lampy s ledkou ( dnes ráno jsem se divil, že odběr je asi 22W, myslím, že mají mít jedna kolem 7W. No je to boj. A ještě teď ověřuji zda nejsou pryč baterky. To ale asi oopíši v jiné části fora. Díky
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od kodl69 »

Je to všechno o tom, že je potřeba mít měnič vypnutej co nejvíc. Každej měnič má klidovou spoitřebu. V zimě je drahá každá wathodina, která musí přijít z generátoru.
Co jsem zatím dělal "trvale obývaný" chaty, tak rozvod světel na DC, je jedno jestli 24 nebo 48V, některý okruhy zásuvek opět na DC osazený anglickým modelem zásuvek kvůli možné záměně, a jenom vybraný zásuvky na 230V se spínáním podle odběru a jako bonus to dálkový ovládání, někdo tady to dokonce používá na odpojování spotřebičů při překročení max. výkonu měniče. Spotřebiče zapojený na DC, počínaje TV, přes audio, notebook/stolní PC, wifi, dom. telefon. Co není potřeba, tak vypínat, třeba wifi na noc.
Co je důležitý, tak informace o okamžitým odběru a stavu baterek někde na běžně používaným místě, tj třeba v kuchyni, na chodbě, a ne někde ve sklepě a pod, kam se člověk musí cíleně vydat.

A k tomuhle řešení je nejlepší použít samostatnej regulátor dobíjení a samostatnej měnič, Akspert VM podle mě nemá v čistým ostrově co dělat. Akspert je prostě taková UPS s dobíjením baterek přes FV panely, a tak je k tomu potřeba přistupovat. Přebytky můžou být zapojený přímo z panelů přes regulátor něco jako oplocký/siton přímo do tělesa, který je na 60nebo90V, podle napětí stringu, aby to nešlo vůbec přes baterky. Možná by to chtělo promyslet celkovou koncepci a požadavky na systém dřív, než se nakupují komponenty...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od brumlaj »

Jsou-li baterky pryč, pak v takovéto instalaci nehledět na peníze a jít bezhlavě do LiFe či Li-Ion. Ale je zapotřebí hlídat jednotlivé články. Energetická bilance v zimě se pohne jinam a člověk nebude pod tlakem "nabít za každou cenu" jako je to nutné u olova aby předčasně neumřelo.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

kodl69 píše:Je to všechno o tom, že je potřeba mít měnič vypnutej co nejvíc. Každej měnič má klidovou spoitřebu. V zimě je drahá každá wathodina, která musí přijít z generátoru.
Co jsem zatím dělal "trvale obývaný" chaty, tak rozvod světel na DC, je jedno jestli 24 nebo 48V, některý okruhy zásuvek opět na DC osazený anglickým modelem zásuvek kvůli možné záměně, a jenom vybraný zásuvky na 230V se spínáním podle odběru a jako bonus to dálkový ovládání, někdo tady to dokonce používá na odpojování spotřebičů při překročení max. výkonu měniče. Spotřebiče zapojený na DC, počínaje TV, přes audio, notebook/stolní PC, wifi, dom. telefon. Co není potřeba, tak vypínat, třeba wifi na noc.
Co je důležitý, tak informace o okamžitým odběru a stavu baterek někde na běžně používaným místě, tj třeba v kuchyni, na chodbě, a ne někde ve sklepě a pod, kam se člověk musí cíleně vydat.

A k tomuhle řešení je nejlepší použít samostatnej regulátor dobíjení a samostatnej měnič, Akspert VM podle mě nemá v čistým ostrově co dělat. Akspert je prostě taková UPS s dobíjením baterek přes FV panely, a tak je k tomu potřeba přistupovat. Přebytky můžou být zapojený přímo z panelů přes regulátor něco jako oplocký/siton přímo do tělesa, který je na 60nebo90V, podle napětí stringu, aby to nešlo vůbec přes baterky. Možná by to chtělo promyslet celkovou koncepci a požadavky na systém dřív, než se nakupují komponenty...
Díky za rady, ve své podstatě jsme takto začínali. Rozvod světel mám 12V s led po chalupě. Nicméně jsme se postupem času trochu energeticky rozcapili. Jedině praxe vás naučí, že prostě v zimě, hlavně v období zatažené oblohy, nesmí běžet skoro nic. My jsme rádi, že jsme v přírodě, takže tv a wifi u nás nenajdete - přesto i jen s nutným je to v zimě náročné. Ale ... tento problém více řeším teď po nákupu nového Axperta, prostě špatné rozhodnutí... Oslnila mne možnost zapojení až 4000w panelů a v létě přímý odběr . Pro čistý ostrov to není. Navíc mám v zimě problém z částečným chvilkovým zastíněním.... Zpět jsem o víkendu zapojil starší MK plus a se zapojeným ecomodem je bilance mnohem lepší.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

brumlaj píše:Jsou-li baterky pryč, pak v takovéto instalaci nehledět na peníze a jít bezhlavě do LiFe či Li-Ion. Ale je zapotřebí hlídat jednotlivé články. Energetická bilance v zimě se pohne jinam a člověk nebude pod tlakem "nabít za každou cenu" jako je to nutné u olova aby předčasně neumřelo.
Asi to tak bude, mne jen stále děsí ta cena. Zrovna jsem si uvědomil, že jsme za ty roky "spotřebovali" 4 x Banner a teď jedeme 4x Trojan. To není tak strašný.... a po testování doufám, že Trojan ještě chvíli vydrží ....
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

xxxMZ píše:Čaute. Ja žijem na čisto ostrovnom sisteme už 5 rokov a vyriešene to mam nasledovne. Mam dva meniče jeden primarny maličky victron 1200va ktori je zapnuty stale a ide nanho v podctate celi dom lebo ma fakt malu vlastnu spotrebu, druhy som mal axlert ale ten po 2 rokovh proste zhorel ,vsetky tranzistori pootvaralo, tak na zaklade skusenosti s malim victronom som asi pred rokom kupil multiplus 5000va z tohoto je napajana druha vetva domu na ktorej je čerpadlo zo studne, bojler ,klima pračka, sušička.tento menič je v podstate v priebehu december januar stale vypnuty a zapinam ho len ked treba dotlačit vodu do expanznej nadobi alebo treba prat.mam ešte prepinač sieti ktorim ked potrebujem prepnem všetko na velky menič. Bojler mam aj s vimenikom a v pivnici kachle s vymenikom tak ked neni el zohrejem vodu drevom čo mame na 3 dni,tepla voda bol jediny problem ktori sme mali cca 2mesiace v roku ktori som takto vyriešil. Paneli čo mam vyrobia el za každych podmienok tak že spotrebu telky a chladničky pokriju vždyked sme doma. Na zminimalizovanie spotreby odporučam victron 1200va na prazdno nič nežere a ešte ma aj sledovaci režim kedy ma spotrebu asi 2w a bez problemu utiahne aj mikrovlnku 1400wsamozrejme nie 10min ale jedlo si bez problemu zohrejete , mne nanho ide mikrovlnka , vysavač 600w ,sušička 500w, aj bojler som už snim zohrieval 800w špirala a popri tom aj ladnička normalne nabehla ale ten bojler to bola nudzovka ked umrel axpert. A samozrejme všetky spotrebiče mam s najnižšou spotrebou aka bola dostupna ked som ich kupoval .
Zdravím, moc děkuji za tip. Nějak takto jsem nad tím přemýšlel. Mezitím se ale udála změna. Axpert mám zpět jen ten původní s panely 1400W. Už v tuto chvíli se to s minimalizací odběru - vlastně jen světlo a čerpadlo z vrtu, značně zlepšilo. Pak jsem na zbývající panely (880) koupil mppt Victron. A od té doby stále nabito 100%. Do budoucna ale udělám výměnu za další regulátor a meníč victron. Jen musím zhodnotit zda dva nebo jen jeden.
Tomas69
Příspěvky: 13
Registrován: úte pro 03, 2019 4:33 pm

Re: 18 let na ostrově

Příspěvek od Tomas69 »

Jak jsem již naznačil došlo k další změně systému. Nebo spíše poloviční změně. Axpert VM II byl vrácen ( za což děkuji...) a místo něj sjem koupi něco málo od Victronu. Takže nyní:
Stále Axpert MKS 2400 plus + 1350Wp Jinko 225
Mppt 100/30 Victron + 900 Wp Jinko 225
Battery monitor BMV 700

A úplná pohoda .....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek