Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od ota »

Chtěl bych se poradit u zkušenějších, potřeboval bych přestavět domovní zdroj elektřiny

Zadání je:

VN stringy, cca 400-700V
PV výkon 20kWp, stringy východ, jih, západ v poměru 40:20:40
Baterie 48V systém
3 fázový invertor, výkon zhruba 3x3kW - v baráku je 3F tepelné čerpadlo, proto 3F
Pokud možno malá vlastní spotřeba
All In One krabice, už mě nebaví drátovat regulátory a měniče dohromady
Dohledy a monitoring nejsou téma
Přifázovaný hybrid, technické přetoky možné

Výkon dle zadání přestává být elektrikařina a začíná energetika tak se chci zeptat někoho měničům rozumí víc než já.

A teď nevím jestli
- 10kW Infinity - velká vlastní spotřeba
- 10kW Goodwe, ale ten má VN baterii
- 3x Axpert King - nevím kolik bere naprázdno
- něco jiného ??? Nebráním se kreativním nápadům
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od diablo007 »

King nema HV stringy jede do 150V spotřeba se motá kolem těch 50W Víta to má myslím změřeno přesně
Jinak pokud jsi nad 500V tak z těch normálních axpertu nic nevyhovuje konci na 500v
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od dracekvo »

podle mě baterka 48V to celé degraduje. Když už VN, tak se vším všudy.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od dumi »

Poklud je 3f jen kvuli tepelnemu cerpadlu, zjisti si co je v nem. Napriklad 3f jednotky od toshyby tak maj sice 3f napajeni, ale cele se to usmerni, dokazu omezene pracovat i pri vypadku faze, takze by jim teoreticky melo byt jedno, ze faze nebudou mnit fazovy posun :-) Nezkousel sem to, ale. za to to ze pracuji pri vypadku faze mam overeno.

Co je ale 100% znici je vypaden Nuly. odpojit nulu i v zastavenym stavu a elektronika udela PAPA :-D cekal bych ze u takovyhle vyrobce bude toto osetreno.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od Nautilus »

ota píše: All In One krabice, už mě nebaví drátovat regulátory a měniče dohromady..... něco jiného ??? Nebráním se kreativním nápadům
A co tohle? http://www.cesbatterybox.com/batterybox
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od ota »

Díky za podměty. jen abych reagoval na návrhy:
Klima je 3F a nemá frekvenčák. Tak to prostě je.

Pokud Axpert King neumí VN, tak Axpert VM ano. Jen jsem nenašel zkušenosti, běhá to někomu doma? Dá se Axpert VM přepanelovat?

VN baterka: možná se jí nevyhnu, začínám s tím být smířený. Jenže je to 60 LiFePO článků v serii, ubalancovat to není sranda. Do bateriového blackboxu jako Pylon nebo BYD nechci jít.

No a baterybox - to snad nemůže být myšleno vážně. Zahlédl v Budějicích bilbord s reklamou na Baterybox kde ho propagoval tamější starosta a řekl jsem si "tohle musí být podraz a hodně na levačku". Takže ani náhodou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od brumlaj »

něco brání dodatečnému pořízení FM? Řekl bych, že i samotná klima to ocení. (jo a VN >1kV, ano vím jak jsi to myslel, ale holt je to nn oproti mn které ve většině provozujeme my zde )
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od josse »

brumlaj píše:něco brání dodatečnému pořízení FM?
Motory v TČ nejdou přepnout do trojúhelníku! FM tedy musí mít alespoň 440V cca AC na vstupu, mám před ním zvyšující transformátor, ale přináší to dalších cca 50W spotřeby/ 1500W motoru. Mám to třeba k míchačce, ale trvale bych to kvůli spotřebě nedoporučoval. Sice motory v TČ mají minimální napětí docela nízko, ale rozhodně to nestačí z 230VAC... Na nominální otáčky...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od KubisKV »

Zdar Oto, mám doma 24V VN PIPa
posílám odkaz zde ze shopu. Jinak MPPSOLAR VN má označení GK.
mám teď zapojeno 12S panely a ještě má rezervu. Nezkoumal jsem, jestli PIPy jdou zapojit jako 3f a ani nemám vyzkoušeno přepanelování.
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3045
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od ota »

To vypadá jako možnost, pokud by se ty PIP daly přepanelovat alespoň na dvojnásobek tak by se daly použít jako 450V regulátory.

Hledal jsem kde by se daly pořídit 500V regulátory a prostě nejsou a pokud jsou tak jsou za raketu jako třeba 600V Morningstar.

Říkám si jestli nejsem příliš omezený "ostrovnickou" mentalitou a pokud plánuji 20kWp, tak prostě ty ztráty 200W trvale co má 10kW Infinity, nevnímat.

GoodWe 10kW by teoreticky taky byl přijatelný ale má baterii od 200V výše.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od Vitek »

Ahoj Oto,
Victron BMV mi hlásí volnoběžnou spotřebu PIP5048MK ( pouze 150 V stringy jako maximum) kolem 67 - 68 W, s tím že zátěž je raspberry Pi a vytěžovač greenbono ( tipuji oba dohromady méně než 5W)

nevím zda ten poptávaný axpert VM vykazuje stejnou spotřebu jako axpert king...

Osobně mám vyzkoušené přepanelování 8,8 kW na jednom MPPT vstupu ale nikdy jsem se se zátěží nepohyboval tak abych byl schopný přetížit MPPT vstup. Tuším že má nějaký limiter, a myslím že Noparasito svý měníče mks s několika mppt vstupy provozuje občas na limitních honotách - prosím o vyjádření

Nicméně tak jako tak výrobce mi psal mail že připojit tam mužu panelu kolik chci. problém je když se slunko rozsvítí a ty budeš mít jak prázdný baterky tak pojedeš třeba zátěž myčka rychlovarka, tak se muže stát že měnič bude chtít z panelu vycucat vše.
Výrobce mi doporučil mít zátěž tak aby se měnič resp PV vstup pohyboval pod 4kW ( mám 4kW vstup (80A)) tranzistory uvnitř údajně 100A...

No takže přepanelovat na sběr difuze to jde... pokud zajistíš to co jsem psal …

Ahoj A šťastý výběr
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Prosba o konzultaci: dotaz, elektrárna

Příspěvek od lemra79 »

nevim presne o co jde, nechce se mi to cist.

mam pip5048mg 6 kW v panenech a na 4.5 kw je to dost ostre orizli. na vystupu (230) o moc vic jak 5 kw neda, ani kratkodobe.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek