návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od lubomirz »

ja sice neskoro, ale pozdě... teda "ale predsa".

Na tvojej streche je absolutne uzasne vidno aky OBROVSKY vplyv ma vnutorne seriove a paralelne prepojenie buniek v paneli pri ciastocnom zatieneni. Tvoja situacia absolutne presne potvrdzuje tento amatersky test : https://youtu.be/XO3LZCrwmNg?t=298 a uplne rovnaku vec som nasiel aj v nejakych thajskych videach ktorym som samozrejme nerozumel ale Watty ukazuju uplne jasne.

V tvojej situacii by som namontoval panely naležato, nie nastojato - prave z dovodu zatienenia. Podme to rychlo prebrat, fotografia z casu 18:07 na predchadzajucej strane :


panel A1 vyraba 54 Wattov, panel B8 len 22 W pricom A1 je zatieneny zhruba z 50%, pricom B8 ma len "ciaru" od stlpu co by som odhadol na 15%

panel A12 produkuje 11W, panel A11 dava 17W - ale A12 je prakticky cely v tieni kdezto A11 ma zatienenych len zhruba 20% !! pruser ale je, AKYCH 20% - trafilo ho tak sikovne ze ho odpalilo cely.

panel B2 vyraba 14 W, zatieneny je zhruba na tretinu, cize by mohol veselo davat okolo 80W kedze nezatienene panely v tom istom momente veselo produkuju ~130W

B2 v porovnani s B1 je zatieneny ukrutne menej z hladiska plochy ; avsak obidva panely produkuju rovnake watty (okej, 12W versus 14W, to je zanedbatelne).

panel B11 je len trosicku liznuty tienom len v pravej spodnej casti, urcite nema zatienenych ani 10% plochy a pritom produkuje LEN 61W co je NECELA POLOVICA dosiahnutelneho vykonu v tom momente (ine panely robia 130W !!). Zatienenie skoro absolutne ziadne a pritom menej nez polovica vykonu. Bada bada boom boom.

panel B8 vyraba podstatne menej nez B7 (polovicu), napriek tomu ze je daleko menej zatieneny co sa tyka plochy. Problem je ze tien na B8 direkt trafil nejaky busbar a cely panel zhodil dole.



Keby takto nestastne tienene panely boli v nejakom vacsom stringu, cely ten string ide doprdele rovnako ako najhorsi panel - ci uz voltazou alebo ampermi. To by bol pruser turboultraplus. Jedna jedina čiara tieňu od sprosteho stlpu s elektrickymi drotmi ti zhodi 15 panelov v stringu z celkovej produkcie 4500W uplne kludne na 700 W co je laikovi proste neuveritelne !

!!! BACHA NA TO AKO ORIENTUJETE PANELY - NA VYSKU ALEBO NALEZATO - SPECIALNE V PRIPADOCH KED MATE AKYKOLVEK TIEN !!!

Myslim ze obeťou takychto tieňov je aj p.Kubiš : http://www.roznovan.cz/~kubis/fotogalerie.php
ma len dva stringy takze prilis vela panelov v kazdom z nich ; neexistuje ze mu komin nerobi v prislusnych rocnych obdobiach pruser. Co jeho merania chvilu sledujem (http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php) tak som nikdy viac nez 7500W nevidel z 9250Wp [!!] zostavy a tomu zodpovedaju aj rekordne maxima ktore ma uvadzane uplne dole na tej stranke z roku 2009. Nad 8000W nikdy, sklon strechy 45 stupnov takze letny ideal v nasej zemepisnej polohe.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Preco by mal ist cely string do prdele ked sa zatieni len jeden panel ? Pokial bude napatie MPPT bodu bez toho panelu v rozsahu regulatora tak string bude davat vykon zmenseny o jeden panel. A ani ciastocne zatienenie obycajneho panelu nemusi vyradit cely panel - vsimnite si ze v pripajacom boxe su 3 diody, a ked lepsie pozriete zistite ze su zapojene do serie, t.j. bypasuju 3 do serie zapojene skupiny solarnych buniek. Takze kludne sa moze stat, ze odide len 1/3 napatia panelu, zatial co zvysok dava 2/3 pri plnom prude.
Partialshading.PNG
Partialshading.PNG (142.08 KiB) Zobrazeno 1660 x
Tu mam graf zo stringu 3S cez ktory ide tien, tak, ze najpv su zatiene 2 panely a postupne sa presuva prec. Pekne vidno ako napatie na stringu poskoci pri osvieteni celeho panelu pricom prud rastie len s rastucou intenzitou svetla.
Cast krivky s malym prudom je ked su panely cele v tieni - ambientne svetlo.
Přílohy
PohybTienaCezString.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od lubomirz »

mas 3s1p konfiguraciu, to je trosicku ine nez 18 alebo 25 panelov v jednom stringu... nedajboze 3s4p, 6s2p string alebo nieco podobne kvoli limitom menica, MPPT, baterii, atd.

Takisto je rozdiel v paneloch samotnych, ci pouzivaju half-cut bunky (aky je najvacsi dovod pre ich existenciu ? ano spravne, odolnost voci tienom), 9BB zbernice atd. Kazda instalacia je odlisna, panely su odlisne == TESTOVAT, TESTOVAT, TESTOVAT. Taketo jednoduche amaterske "stínění" akymkolvek drevom, tmavym plastom, kancelarskym papierom atd dokaze spravit kazdy z nas, a samozrejme na zemi pred vynesenim na strechu takze v uplnej pohode.

Zabere to pol dna alebo nech aj cely den ale dozvies sa neuveritelne zaujimave a dolezite data. Na predchadzajucej strane a meraniach nepriestrelne vidno, ze "nie je tien ako tien".

Odolnost voci tieneniu a nedostatky konstrukcii [niektorych / starsich generacii] panelov su jednoducho neprehliadnutelne. Absolutne jasne a bez debaty to ukazuje aj tato konkretna instalacia ; clovek ktory nema "optimizatory" alebo mikromenice na kazdom paneli by velmi tazko zahucal s celkovou produkciou.

Nieco na tuto temu sa uz poriesilo aj inde : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 6&start=40

Nech sa na to divam akokolvek, toto je nesmierne dolezite info aj pre firmy ktore sa zaoberaju instalaciou u zakaznikov. Rozhodne je to nieco o com sa vseobecne nevie, ked som sa pytal styroch na Slovensku a snazil diskutovat, tak vsetci len krutili hlavičkami a vlastne ani nechapali co im hovorim ked sme sa bavili len o tieneni jedneho jedineho panelu horizontalne alebo vertikalne ; to samo uz ukazuje na uroven povedomia o tomto probleme.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

to: lubomirz

Souhlasím s tím že by bylo možná lepší panely dát na ležato. Nadruhou stranu bych jich tam dostal jen 18 místo 24 :-) abych dodržel "bezpečnou" vzdálenost od hromosvodu. :-)

Upgarade :D

Jelikož energie ze sluníčka bylo tolik tak abych ji dokázal spotřebovat proběhl další provizorní upgarde, Na dílně se zatím pracuje. snad bude do října hotová a vše se přestěhuje.

Buhužel po spuštění jsem zjistil že Měnič
IMG_20200721_103402.jpg
:yes:

Buhužel po spuštění jsem zjistil že Měnič nefunguje... Takže následovala reklamace
viz: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 02#p129202

Na fotce je již nový funkční měnič :yes:

Na vytežování mám 3kw ohřev bazénu. puštěný 10 hodin denně v době kdy svítí sluníčko tedy od 9 do 7. + mám napojená 70% RD

Zjistil jsem že v opravdu slunečnách dnech zustane tak odhadem 2-10kwh na střeše a baterie cykluje 100-70%
ale jamile je tročku zamračeno tak jsem během 2 dnů na 20 % a baterie cykluje 20-40% s přisosáváním ze sítě.

Asi to bude pro dílnu chtít víc panelu :-D

Nevíte proč mě pokažde když se XTM přifázuje hlásí tudle hlášku? je zapojen paralelně k prvnímu takže do něj nemá být připojená fáze nebo ne?
IMG_20200721_103355.jpg
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od lubomirz »

error 184 podla manualu :

A device has received permission to connect to the AC-In from the master of the phase, but either the grid is absent at its AC-In, the phase is incorrect, or the phase and neutral cables are crossed.

a ma pravdu :)
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

v CZ manualu ta chyba není v EN je. toho jsem si nevsiml. Díky za info. :-)

a navíc jsem se blbě se podíval na Appendix manualu. Takže ještě musím přivést L1 i do druhého měniče.

Ohledně toho bych měl otázku. jelikož to ted mám první XTM na 16A jističi Tak mám nastaveno 16A limit
pokud přivedu L1 i do paralelního druhého XTM Měniče tak tento limit musím nstavit teda na 8A?
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od lubomirz »

>> Takže ještě musím přivést L1 i do druhého měniče.

i ked som tieto stroje nedrzal v ruke, podla mna to bude tak.

Anglicky manual odkial som to zobral: https://www.studer-innotec.com/media/do ... 8.0_en.pdf
dufam ze je to posledna verzia (v4.8.0 podla nazvu), nejak moc som to nekontroloval.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Pěkné svátky všem. :-)

Po delší odmlce kdy se pořád makalo se podařila dodělat dílna s párměsíčním spožděním. :lol:

Nastala tedy část stěhovaní všech komponent z půdy a napojení na kompletní RD.

Podařilo se opravit 3tí Měnič. vznikne tedy 3f systém.

Přikládám i pár fotek :-) Rozvaděč pro dílnu
IMG_20201217_142241.jpg
Hotový rozvaděč :-)
IMG_20201219_144238.jpg
Náhled na nedodělané rozmístění :-) napravo přijdou ještě 2 regulároty + ještě 1 do budoucna.
IMG_20201223_163648.jpg
Detail FVE rozvaděče.
IMG_20201223_104649.jpg
Sem ještě přijdou RSA spojky na připojení panelů do regularotu + 3x 1-0-2 pro každou fázy solo.

Detail budoucího zapojení 230 ve FVE rozvaděči.
FVE Rozvaděč.jpg
Pokud jsem pochopil správně tak je potřeba změnit parametr 1486 Neutral always connected na yes a N vodič muže zustat neustale proklemovaný a přepínat jen jednotlivé fáze. :?:

Máte někdo zkušenost s tímto přepínačem sítí?

http://shop.mypower.cz/prepinac-siti-1- ... ulovy-2928
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

ne kupuju hager sftxxx, např sft440 ale to bude podobný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Díky za doporučení. Už jsem se na ně jednou dival. šel by použít SFT340 ale chtěl bych 3 x jednopolový přepinač pro odpojovaní jednotlivých fází a nechci odpojovat nulový vodič.

Hager do česka dováží jen 25A
verze https://www.elima.cz/obchod/sft125-skup ... 28915.html
STF132 nebo 40 jsem nikde nenasel

Důvod odpojení každé fáze solo je :

L1 - zustane neustale zalohoavaná. ( světla, kotel, NAS. routry, lednice atd )
L2 - Odpojím na zimu kdy je málá produkce (pračka, myčka, sušička )
L3 - Odpojím v momentě kdy začne topná sezona a začnu ohřívat plynem ( Boilery)

Po použití přepínače na L2 a L3 přejdou měniče do standby každý bude mít spotřebu jen 2w místo 14W.
Ušetrí se tedy 576W /24h to je víc než kolikrát produkce za den.

řekl bych že to za rok ušetří třeba 100kwh :lol: ted když jsem si to spočítal tak to není moc. :lol:

Hlavní jistič je stejně jen 3x25A. použiji teda 3x STF125. :)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od redcrown »

taky budu instalovat přepínač. Já ale zůstanu u 3P nebo 4P. Jaká jsou pro a proti u Studeru? Myslím jestli rozpojovat nulák nebo ne.
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Pokud by se náhodou něco stalo a náhodou se nepřipojil nulový vodič ale pouze fázové. mohlo by to mýt za následk odpálení elektroniky v RD i v dílně. za mě je tedy lepší N vodič nikdy neodpojit když to měnič dovoluje. :-)

Edit - zkopirováno z jíné stránky. vysvětleno detailnějí.

Pokud se, u jednofázového okruhu, odpojí (v přívodu) společný pracovní a ochranný nulový vodič, okruh nefunguje a nic se neděje, spotřebiče nefungují. Pouze rovněž není funkční ochrana před nebezpečným dotykem.

takže pokud bych použil ty 3 měniče paralelně na jednu fazi a měl doma jen jednovázový obvod trofl bych si odpojovat i nulák :)

Ale pokud odpojíš tento společný nulový vodič v přívodu třífázovém, který slouží mimo jako ochranný, rovněž jako pracovní a je "uzlem" všech fází, pak, v případě že nezapneš žádný spotřebič, nic neděje.
Ale (zjednodušeně) jakmile sepneš jeden spotřebič v jedné fázi a pak druhý v druhé fázi, v podstatě spojíš oba spotřebiče do serie a napájíš je napětím sdruženým, tedy napětím mezi dvěma fázemi, to je 400V.

Proto nechci odpojovat N vodič. :)
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od josse »

Dex88 píše:... který slouží mimo jako ochranný, rovněž jako pracovní a je ...

Proto nechci odpojovat N vodič. :)
Tak to je snad jasné, že PE resp. PEN se neodporuje :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Zdravím vás všechny :-) Tak přináším další záznam o FVE :-) Konečně se mě podařila zapojit a zprovoznit na své plánované místo. :yes:

Začalo to výrobou regálu na baterie dimenzovaný na 450kg :lol:
01.jpg
02.jpg
03.jpg
Lakování :-)
04.jpg
Dokončení stolu umístěno na své mýsto a dodělání lišt ;)
05.jpg
A konečně přesunití baterii. vytvoření + a - mustků a zapojení DC části.
( vím že z toho nářadí na baterii jde strach :lol: )
06.jpg
a dozapojení AC části a první spuštění. :yes:
08-Komplet.jpg

Troška popisu. :-)

- přívodní kabel od baterie je 95mm2 přes pojistku 400A délky cca 1,2m na obou stranách do uzlů.
- V + uzlu 3x 160A postky pro měniče 2x100A pro regulatory + 1x100A rezerva pro rozsíření o 4kW :lol:
- Kebely k měničum jsou 50mm2 delka 45-100cm
- Kabely k regulatorum jen 25mm2 protože se na M6 co tam má studer vetší neviděl. delka je do 50cm :-D
- měděný uzel (-) je 30x250x10mm a uzel (+) je 50x135x10 závyty v tyčkách M8 z baterie M10
- 3x přepínač sítě SFT125 pro přepínání každé fáze solo :-)
- k měničum jsem použil CYKY 3x6mm2 x6 to mě stálo peknou chvilku to trochu naohýbat :lol:

a ted už jen aby bylo co nejvíce *sun* :yes:
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od redcrown »

To vypadá na taky moc pěknou instalaci. Já jsem k měničům tahal licnu 3x6mm2 a nelituju toho rozhodnutí. Ještě přikrýt baterky a už to frčí.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od luge »

Dex88 píše:Zdravím vás všechny :-) Tak přináším další záznam o FVE :-) Konečně se mě podařila zapojit a zprovoznit na své plánované místo. :yes:

Začalo to výrobou regálu na baterie dimenzovaný na 450kg :lol:
01.jpg
02.jpg
03.jpg
Lakování :-)
04.jpg
Dokončení stolu umístěno na své mýsto a dodělání lišt ;)
05.jpg
A konečně přesunití baterii. vytvoření + a - mustků a zapojení DC části.
( vím že z toho nářadí na baterii jde strach :lol: )
06.jpg
a dozapojení AC části a první spuštění. :yes:
08-Komplet.jpg

Troška popisu. :-)

- přívodní kabel od baterie je 95mm2 přes pojistku 400A délky cca 1,2m na obou stranách do uzlů.
- V + uzlu 3x 160A postky pro měniče 2x100A pro regulatory + 1x100A rezerva pro rozsíření o 4kW :lol:
- Kebely k měničum jsou 50mm2 delka 45-100cm
- Kabely k regulatorum jen 25mm2 protože se na M6 co tam má studer vetší neviděl. delka je do 50cm :-D
- měděný uzel (-) je 30x250x10mm a uzel (+) je 50x135x10 závyty v tyčkách M8 z baterie M10
- 3x přepínač sítě SFT125 pro přepínání každé fáze solo :-)
- k měničum jsem použil CYKY 3x6mm2 x6 to mě stálo peknou chvilku to trochu naohýbat :lol:

a ted už jen aby bylo co nejvíce *sun* :yes:
Pekne,ja som prihodil instalacne rurky na kable,husi krk,je to krajsi.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Zdravím vás všechny :-)

Vyýroba je v plném proudu ale mám tu jeden problém.

Neustále se mě daří shazovat(přetížit) měniče. Většinou když žena rozjede pekelné trio pračka, myčka, sušička, a občas i trouba. rozfázované mám pěkně takže vše vpořádku.

Pak když já pustím cokoly v dílně dostanu jeden z měniču do přetížení. Mám nastavené přifázovaní k síti - P 30% a odfázování na P 20%.

Problém asi je podletoho co jsem vypozoroval že se to řídí podle řídíciho měniče (Master). Tedy L1. Takže pokud zatížím L2 nebo L3 tak to přetížím.

Nevíte kde je zakopaný pes?
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Zdravim vás všechny :)

Pracovní sezona na stavbě pomale končí a rád bych rozšířil elektrarnu o další 4kWp na právě budovanou pergolu :D

Prosím vás o zhodnocení 2 variant, případně návrh lepšího řešení :?: viz foto:

:arrow: Varianta 1 - 3920Wp

8x Canadian Solar 490Wp - naležato
Šířka: 1048 mm
Výška: 2250 mm
8x Vmpp: 356.8V
Maximalni napětí při -15C - 473 V

:arrow: Varianta 2 - 4000Wp

10x Jinko Solar 400wp
Šířka: 1029 mm
Výška: 1855 mm
10x Vmpp: 381V
Maximalni napětí při -15C - 508 V


Každý panel bude připojen k optim. Tigo a k dalšímu studer VS-70 (600V Max) :yes:

:arrow: Problémy co tam vzniknou: :(

stín který bude postupně stínit ráno z jedné a v noci z druhé strany.
Panely budou odhadem vyrábět tak 70% maxima.
Sklon střechny je bohužel jen 17°

Varianta 1 - bude kompletně přes celou střechu od rýny a bude ještě přesahovat 10 cm přes hřeben.
Varianta 2 - Zde zase bude problém ten že boční panely budou neustále z čísti ve stínu. a to i v poledne.



Ps. Na RD pujdou panely taky ale až v příštím roce na další VS-70 :-D tam zase stínijou 2 vikýře.


Děkuji Všem :)
Přílohy
Nahled.jpg
IMG_0503.jpg
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

Mrkl jsem na fotku rozvaděče, a nějak jsem nepochpil, proč máš dvě samostatný PE svorkovnice... Lepší je tam dát jeden PE blok, do kterýho vede všechno, tohle zavání průšvihem.
A k tvé otázce: co to bude za panely? pokud klasika 60čl, tak mají diody zapojený tak, že přemosťují vždycky dvě řady článků, tj ve variantě 2 bude při zastínění okrajů zmermomocněná menší část panelů... Já osobně bych zapojil stringy po 2 panelech a zapojil to nanějakej PWM regulátor, a nemusíš řešit nějaký zastínění...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Díky za odpověď. :-)

K rovaděči - udělal jsem to spíš jen z estetické holediska.

Na levé straně je vstup od Elektromeru. Dolů přes jistič (vypínač) do měniču na přifázování.

Uprostřed jsou 3x 1-0-2 pro odpojení káždé fáze zvlášt.

A pravá strana je výstup z FVE.

V měničích jsou PE vodiče stejně spojené (vstup výstup) a oba bloky mám mezi sebou taky Propojené.

rád si nechám poradit. Úpravě k lepšímu se nikdy nebráním :)

K problému:

Varianta 1 - jsou 78(156) článkové panely
Varianta 2 - jsou 66(132) článkové panely

PWM regulatory jsem zavrhl. Po 2 sezone jsem díky Tigo dosat cca o 15-20% procent víc energie. ( podle jejich app)
Navíc bych to rád pripojil ke studerovy abych omezil maximální nabíjecí proud.

Dalo by se tedy řícz že u varianty 2 v pravé poledne nepojede 1/3 dvou panelů z leva a 1/3 dvou panelů z prava?

Tedy v průměru celý den nepojedou cca 2 panely. To není tak hrozné :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek