Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát srp 14, 2020 5:25 pm

návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvekod lubomirz » úte črc 28, 2020 9:18 am

ja sice neskoro, ale pozdě... teda "ale predsa".

Na tvojej streche je absolutne uzasne vidno aky OBROVSKY vplyv ma vnutorne seriove a paralelne prepojenie buniek v paneli pri ciastocnom zatieneni. Tvoja situacia absolutne presne potvrdzuje tento amatersky test : https://youtu.be/XO3LZCrwmNg?t=298 a uplne rovnaku vec som nasiel aj v nejakych thajskych videach ktorym som samozrejme nerozumel ale Watty ukazuju uplne jasne.

V tvojej situacii by som namontoval panely naležato, nie nastojato - prave z dovodu zatienenia. Podme to rychlo prebrat, fotografia z casu 18:07 na predchadzajucej strane :

panel A1 vyraba 54 Wattov, panel B8 len 22 W pricom A1 je zatieneny zhruba z 50%, pricom B8 ma len "ciaru" od stlpu co by som odhadol na 15%

panel A12 produkuje 11W, panel A11 dava 17W - ale A12 je prakticky cely v tieni kdezto A11 ma zatienenych len zhruba 20% !! pruser ale je, AKYCH 20% - trafilo ho tak sikovne ze ho odpalilo cely.

panel B2 vyraba 14 W, zatieneny je zhruba na tretinu, cize by mohol veselo davat okolo 80W kedze nezatienene panely v tom istom momente veselo produkuju ~130W

B2 v porovnani s B1 je zatieneny ukrutne menej z hladiska plochy ; avsak obidva panely produkuju rovnake watty (okej, 12W versus 14W, to je zanedbatelne).

panel B11 je len trosicku liznuty tienom len v pravej spodnej casti, urcite nema zatienenych ani 10% plochy a pritom produkuje LEN 61W co je NECELA POLOVICA dosiahnutelneho vykonu v tom momente (ine panely robia 130W !!). Zatienenie skoro absolutne ziadne a pritom menej nez polovica vykonu. Bada bada boom boom.

panel B8 vyraba podstatne menej nez B7 (polovicu), napriek tomu ze je daleko menej zatieneny co sa tyka plochy. Problem je ze tien na B8 direkt trafil nejaky busbar a cely panel zhodil dole.

Keby takto nestastne tienene panely boli v nejakom vacsom stringu, cely ten string ide doprdele rovnako ako najhorsi panel - ci uz voltazou alebo ampermi. To by bol pruser turboultraplus. Jedna jedina čiara tieňu od sprosteho stlpu s elektrickymi drotmi ti zhodi 15 panelov v stringu z celkovej produkcie 4500W uplne kludne na 700 W co je laikovi proste neuveritelne !

!!! BACHA NA TO AKO ORIENTUJETE PANELY - NA VYSKU ALEBO NALEZATO - SPECIALNE V PRIPADOCH KED MATE AKYKOLVEK TIEN !!!

Myslim ze obeťou takychto tieňov je aj p.Kubiš : http://www.roznovan.cz/~kubis/fotogalerie.php
ma len dva stringy takze prilis vela panelov v kazdom z nich ; neexistuje ze mu komin nerobi v prislusnych rocnych obdobiach pruser. Co jeho merania chvilu sledujem (http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php) tak som nikdy viac nez 7500W nevidel z 9250Wp [!!] zostavy a tomu zodpovedaju aj rekordne maxima ktore ma uvadzane uplne dole na tej stranke z roku 2009. Nad 8000W nikdy, sklon strechy 45 stupnov takze letny ideal v nasej zemepisnej polohe.
lubomirz

Příspěvekod DanoP » úte črc 28, 2020 9:53 am

Preco by mal ist cely string do prdele ked sa zatieni len jeden panel ? Pokial bude napatie MPPT bodu bez toho panelu v rozsahu regulatora tak string bude davat vykon zmenseny o jeden panel. A ani ciastocne zatienenie obycajneho panelu nemusi vyradit cely panel - vsimnite si ze v pripajacom boxe su 3 diody, a ked lepsie pozriete zistite ze su zapojene do serie, t.j. bypasuju 3 do serie zapojene skupiny solarnych buniek. Takze kludne sa moze stat, ze odide len 1/3 napatia panelu, zatial co zvysok dava 2/3 pri plnom prude.
Partialshading.PNG

Tu mam graf zo stringu 3S cez ktory ide tien, tak, ze najpv su zatiene 2 panely a postupne sa presuva prec. Pekne vidno ako napatie na stringu poskoci pri osvieteni celeho panelu pricom prud rastie len s rastucou intenzitou svetla.
Cast krivky s malym prudom je ked su panely cele v tieni - ambientne svetlo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
1770Wp monokryštál + PIP4048MS + 10kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
DanoP

Příspěvekod lubomirz » úte črc 28, 2020 11:20 am

mas 3s1p konfiguraciu, to je trosicku ine nez 18 alebo 25 panelov v jednom stringu... nedajboze 3s4p, 6s2p string alebo nieco podobne kvoli limitom menica, MPPT, baterii, atd.

Takisto je rozdiel v paneloch samotnych, ci pouzivaju half-cut bunky (aky je najvacsi dovod pre ich existenciu ? ano spravne, odolnost voci tienom), 9BB zbernice atd. Kazda instalacia je odlisna, panely su odlisne == TESTOVAT, TESTOVAT, TESTOVAT. Taketo jednoduche amaterske "stínění" akymkolvek drevom, tmavym plastom, kancelarskym papierom atd dokaze spravit kazdy z nas, a samozrejme na zemi pred vynesenim na strechu takze v uplnej pohode.

Zabere to pol dna alebo nech aj cely den ale dozvies sa neuveritelne zaujimave a dolezite data. Na predchadzajucej strane a meraniach nepriestrelne vidno, ze "nie je tien ako tien".

Odolnost voci tieneniu a nedostatky konstrukcii [niektorych / starsich generacii] panelov su jednoducho neprehliadnutelne. Absolutne jasne a bez debaty to ukazuje aj tato konkretna instalacia ; clovek ktory nema "optimizatory" alebo mikromenice na kazdom paneli by velmi tazko zahucal s celkovou produkciou.

Nieco na tuto temu sa uz poriesilo aj inde : viewtopic.php?f=3&t=4326&start=40

Nech sa na to divam akokolvek, toto je nesmierne dolezite info aj pre firmy ktore sa zaoberaju instalaciou u zakaznikov. Rozhodne je to nieco o com sa vseobecne nevie, ked som sa pytal styroch na Slovensku a snazil diskutovat, tak vsetci len krutili hlavičkami a vlastne ani nechapali co im hovorim ked sme sa bavili len o tieneni jedneho jedineho panelu horizontalne alebo vertikalne ; to samo uz ukazuje na uroven povedomia o tomto probleme.
lubomirz

Příspěvekod Dex88 » pon srp 03, 2020 10:44 am

to: lubomirz

Souhlasím s tím že by bylo možná lepší panely dát na ležato. Nadruhou stranu bych jich tam dostal jen 18 místo 24 :-) abych dodržel "bezpečnou" vzdálenost od hromosvodu. :-)

Upgarade :D

Jelikož energie ze sluníčka bylo tolik tak abych ji dokázal spotřebovat proběhl další provizorní upgarde, Na dílně se zatím pracuje. snad bude do října hotová a vše se přestěhuje.

Buhužel po spuštění jsem zjistil že Měnič

IMG_20200721_103402.jpg
:yes:

Buhužel po spuštění jsem zjistil že Měnič nefunguje... Takže následovala reklamace
viz: viewtopic.php?f=51&t=5722&p=129202#p129202

Na fotce je již nový funkční měnič :yes:

Na vytežování mám 3kw ohřev bazénu. puštěný 10 hodin denně v době kdy svítí sluníčko tedy od 9 do 7. + mám napojená 70% RD

Zjistil jsem že v opravdu slunečnách dnech zustane tak odhadem 2-10kwh na střeše a baterie cykluje 100-70%
ale jamile je tročku zamračeno tak jsem během 2 dnů na 20 % a baterie cykluje 20-40% s přisosáváním ze sítě.

Asi to bude pro dílnu chtít víc panelu :-D

Nevíte proč mě pokažde když se XTM přifázuje hlásí tudle hlášku? je zapojen paralelně k prvnímu takže do něj nemá být připojená fáze nebo ne?

IMG_20200721_103355.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Dex88

Příspěvekod lubomirz » pon srp 03, 2020 10:54 am

error 184 podla manualu :

A device has received permission to connect to the AC-In from the master of the phase, but either the grid is absent at its AC-In, the phase is incorrect, or the phase and neutral cables are crossed.

a ma pravdu :)
lubomirz

Příspěvekod Dex88 » pon srp 03, 2020 1:37 pm

v CZ manualu ta chyba není v EN je. toho jsem si nevsiml. Díky za info. :-)

a navíc jsem se blbě se podíval na Appendix manualu. Takže ještě musím přivést L1 i do druhého měniče.

Ohledně toho bych měl otázku. jelikož to ted mám první XTM na 16A jističi Tak mám nastaveno 16A limit
pokud přivedu L1 i do paralelního druhého XTM Měniče tak tento limit musím nstavit teda na 8A?
Dex88

Příspěvekod lubomirz » pon srp 03, 2020 3:03 pm

>> Takže ještě musím přivést L1 i do druhého měniče.

i ked som tieto stroje nedrzal v ruke, podla mna to bude tak.

Anglicky manual odkial som to zobral: https://www.studer-innotec.com/media/do ... 8.0_en.pdf
dufam ze je to posledna verzia (v4.8.0 podla nazvu), nejak moc som to nekontroloval.
lubomirz

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny