návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od marko250 »

Pěkné, pěkné,kam dáš ten druhý měnič? Články nevyžadují stáhnutí proti vyboulení a podložku cetris pod ně? Na té dřevěné podlaze by neměly být přímo,jsou to všechno sice havarijní stavy,ale vyloučené není nikdy nic.Jak to tam bude vypadat s teplotama léto/zima,baterkám se líbí v 20°C ?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Chcelo by to aspon nejaky provizorny nevodivy kryt, pozor pri tychto prudoch sa to bud odpari (lepsi pripad) alebo sa to privari.....
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Druhý měnnič zatím používat nebudu. Do RD mě zatím vede jen rezervních 3x2,5 kabel takže budu použivat do 3,6kw a doma na to dám bazén a dětské pokoje s PC a NASem to zežere asi nejvíc :-D zatím žádnej žrout.

Je to prozatimní stav. :-) na cca 3-4 mesice. Je to všechno namontované na pudě než se dodělá dílna pod ní. kam se to přesune natrvalo. Na pudě zustane akorat první rozvaděč kam k pojitkám ještě dám 2x svodič.

Je to abych panely využil letos aspon z části :-) teplota tam bude 15-30°C. Po přesunu 10-25°C v dílně s tím že mám v plánu baterie zateplit aby teploty byly 15-25°C

Edit:
Baterie jsem měl v plánu stahovat nohužel Jeto dost špatný z rozměrama. Jsou hlinikové nádoby a jsou zavařované. každej svár je prochu jinej takže by se musel každej pak vyměřovat solo a stejně by to drželo na svárech. Navíc i pozice elekrod je rozdílná občas i trochu nahnutá. takže jsem nechal mezi baterkama 1mm a vyšlo to vpohodě.

Abych někoho nemátl jsem zvyklej pracovat s tolerancema do 0,001mm :-) tady bych řekl že rozdíl bateriich je do 0,2mm a na elektrodách do 0,1mm

Navíc baterie by neměly nikdy zažít víc jak 0,3C spíč pojedou pořád tak do 0,1C.

to: DanoP - ano již to vím. Měři jsem šuplerou a nechtěne se dotkl elektrod :-D padla jiskra a šuple již určitě není přesná protože nemá tak 5mm hrotu. :roll: Pro práci na baterii pokládám 10cm polystyren ren nezlomím ajen tak nespadne. po práci ho oddělávám.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Lui »

vyzerá to perfektne,ale pevne dúfam,že tá baterka bude niečím aj prikrytá ;)
Ked sa nad tým zamyslím že tam idem dávať nožové poistky....zaťahovať rozne skrutky skrutkovačom...imbusákom otvárať VT-ečko....kontrolovať po čase ktorýkolvek spoj.....atd....
No neviem...asi by som mal poriadne stiahnutú r*ť že by mi tam čokolovek padlo náhodou :?

PS:myslené naozaj v dobrom ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Lui píše:vyzerá to perfektne,ale pevne dúfam,že tá baterka bude niečím aj prikrytá ;)
Ked sa nad tým zamyslím že tam idem dávať nožové poistky....zaťahovať rozne skrutky skrutkovačom...imbusákom otvárať VT-ečko....kontrolovať po čase ktorýkolvek spoj.....atd....
No neviem...asi by som mal poriadne stiahnutú r*ť že by mi tam čokolovek padlo náhodou :?

PS:myslené naozaj v dobrom ;)
JJ chápu. po spálení hrotu posuvného měřítka z toho mám mnohem větší respek. radši na to nějakou desku dám.
Zatím na práci používám polystiren viz foto :-)
IMG_20200529_192947.jpg
Komunikace, pojistky, RCC, BTS a BSP jsou zapojený :-) Pres RCC jsem nastavil jazyk, datum, a cas a přepl do experta.
Ted jen v manualech najít co vsechno zítra nastavit :-( Pak připojím Panely.

Ještě budu montovat BMS. nakonej jsem koupil 10A verze BS1V4 mini od p. Musila. :yes:
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od dumi »

Jaky typ pojistky jsi pouzil?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Pojistky jsou PNA000 100A a 160A Pojistkový spodek je SPB00.

na baterku je pořadnej macek. to má snad pul kila :-D Pojistkový spodek SPB2 a PNA2 315A.

Dneska jsem začal pracovat na BMS jelikož pršelo a bohužel z 16 balanceru 4 nefungujou a na 1 zapoměly napájet tranzistor. tak zítra budu kontaktovat výrobce a uvidíme jaká s ním bude domluva :(
IMG_20200531_191947.jpg
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od luge »

Dex88 píše:Pojistky jsou PNA000 100A a 160A Pojistkový spodek je SPB00.

na baterku je pořadnej macek. to má snad pul kila :-D Pojistkový spodek SPB2 a PNA2 315A.

Dneska jsem začal pracovat na BMS jelikož pršelo a bohužel z 16 balanceru 4 nefungujou a na 1 zapoměly napájet tranzistor. tak zítra budu kontaktovat výrobce a uvidíme jaká s ním bude domluva :(
IMG_20200531_191947.jpg
Tak presne pred rokom som skusal tyto balancery,postupne zo 16 balanceru nefungovalo 9 .Po mesiaci laborovania,prepajania a vymeny balancerov ktore mi zaslali bez problemov,cize komunikacia ok, som stratil trpezlivost ked zhorel komunikacny kabel .Neviem kde im to robia ale ja som natrafil na zlu seriu a prisel o par stovak."dumi" ich nejak nakonec rozbehal.
Prajem vela stastia.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

mě fungují dvě sady už několik let. Jeden kousek jsem zničil vlastní blbostí. A zničení komunikačního kabelu rozdílem potenciálu bych na výrobce nesváděl, jedině snad to, že netrvá na galvanickým oddělením toho UART signálu...
Ale asi to není pro každýho, nemá to podle mě nijak řešenou ochranu např. před rozpojením silového propoje mezi články.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Komunikace s vyrobcem BMS byla naprosto bezproblemová. Hned po telefonu rekl že pošle 5 vyzkoušených kusu že by tam mohly být studeňáky. Opravdu tam byly na 3ks u optočlenů. Tak jsem si je připájel a všechny 3 už jely.

Vybobce tedy nakonec poslal 1ks + 1 tranzistor co zapoměl napájet. Dneska dorazily a dodělal jsem to a už pracujou všechny :-)

Zároveň zapojeny oba HV stringy + AC výstup a vstup z měniče. Použil jsem provizorní kabel 5x2,5mm.

AC in - L1 + PE + N. Z měniče jsem zapojil podružný FI , jistič a hodiny :-)
ještě prijde přizemnit. Do RD vracim jenom L1 a N. PE použivám stejnej.

A zároveň to nejduležitější Dneska vyrobena první 1kW :yes:
ala Rozvadec.jpg
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od marko250 »

Dokup si ještě ty výkonové rezistory v al obalu a doletuj na balancery,ať taky svedou i něco vykrýt.Ten 1A mi příjde dost málo na tak velké články a mít to jen jako měřidlo(aktivní člen) mi příjde proti srsti ,tím ztrácí hlavní funkci.

http://www.baterioveboxy.cz/domains/bat ... s1v4-mini/
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

marko250 píše:Dokup si ještě ty výkonové rezistory v al obalu a doletuj na balancery,ať taky svedou i něco vykrýt.Ten 1A mi příjde dost málo na tak velké články a mít to jen jako měřidlo(aktivní člen) mi příjde proti srsti ,tím ztrácí hlavní funkci.

http://www.baterioveboxy.cz/domains/bat ... s1v4-mini/

jj je s nima počítáno. už je mám na cestě :-) https://www.aliexpress.com/item/3300110 ... 4c4dd5um18

Zatím je ale zřejmě nedám protože budu baterii využívat caa podle SOC 20-80% tak
přijodu tam až za ty 3 měcíce až budou ve svém regálu v dílně :-) at to nějak zapletu a vypádá to :-D

Puvodně jsem chtěl stavět ten 20A balancer. takže mám na ceste 17x 0R22 a 17x 0R33 v 50W pouzdře.

Tyto balancery jsem vzal protože nahradijou celllog8 kterej nejde sehnat. a jdou tam naprogramovat 2 horni a 2 dolní hranice pro nějaké akce. navíc je pak mužu logovat až rozjedu vyčítání ESP8266. :-)
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Po pár dnech deštu proběhl další provizorní upgrade upgrade. :-D

Taky vám výroba ze solárních panelu nepokryla ni spotřebu? Moje baterie vypadala takto.
SOC1.jpg
Dostal jsem se během 4 dní ze 100 na 20% z baterii jsem dostal asi 400 AH napětí článku 3,1875 (51V) - 3,45 (55,2V)

Nutno dodat že jsem dětem zatopil 1kw el přímotopem.

Díky špatnému počasí byl čas namontovat konečně monitoring Optimizeru Tigo :-)
CCA
CCA
Tím pádem mám včererejší nabíjení baterie plné dat :-)
SOC2.jpg
Tady je krásně vidět moment kdy začne padat první stín od sloupu na 12 panel stringu B. obloha bez mráčku.
První stín.jpg
Chvilku na to slunce zakryl mrak. Tady jde vidět že rozdíl už není tak markatní
Pod mrakem.jpg
na dalším je stín už přes 3 panely + na spodních 2 řadách je stín od drátů. string B
To bude asi těch 15W rozdíl na všech panelech
Stín 3 panely.jpg
A hodinku před tím než přestanu skoro vyrábět a je takovéto zastínění :-(
1807.jpg
A tady ke stejnému času kdy byla pořízena 18:07 fotka. data z Tiga
1807data.jpg
Pokud by jste měli někdo nějaký dotaz klidne se ptejte. Mám na prvních 30 dní premium učet. monitoring je tedy po 1min. Pak je to zpoplaněný a bude po 15 minutach jestly jsem to pochopil dobře. :yes:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od marko250 »

U mě dobrý,poslední 100% SOC 18.6.a pod 50% jsem se pak nedostal a dnes už zase svítí.
100%soc 19.6..jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od rokytna »

Ten monitoring používá extra datový kabel k panelům, nebo je to přenos dat z panelů (z tigo krabiček) přes datovou modulaci po silových kabelech ?

Nejde ten monitoring tigo udělat lokálně, tedy bez jejich cloudu ? už jsem fakt byl fest nalomený si to pořídit na další instalaci ale tohle je docela velká stopka...
ostrovní FVE
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Vse je reseno bezdratove.

V rozvaděči máš to zelene CCA to připojiš k síti bud přes wifi nebo ethernet. z něho ti vedou 4 dráty ( použil jsem starej utp kabel.) a ten vede do T4 - AP vypada podobne jak optimizer a ten komunikuje se vsemi optimizery bezdratove stahuje data ze vsech panelu a odesilá do CCA a ten na tigo cloud,

Ale na CCA jsou 2x RS 485 tady je na stránkách tiga nějaká zmínka. asi by šli data vyčítat odtud.

https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... al-Devices

edit:
na CCA je jeste kontak asi pro rychlé vypnutí v případě problému. řikaj tomu rapid-shutdown melo by to okamžitě zastavit vyrobu všech panelu. nemám vyzkoušeno.

https://www.tigoenergy.com/about-tigo/c ... inverters/
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od ResHacker »

kodl69 píše:mě fungují dvě sady už několik let. Jeden kousek jsem zničil vlastní blbostí. A zničení komunikačního kabelu rozdílem potenciálu bych na výrobce nesváděl, jedině snad to, že netrvá na galvanickým oddělením toho UART signálu...
Ale asi to není pro každýho, nemá to podle mě nijak řešenou ochranu např. před rozpojením silového propoje mezi články.
Ale má, jen se v místě, kde může k rozpojení silových vodičů dojít (zpravidla třeba někde mezi boxy) musí realizovat propojení pomocí 2 vodičů. Tuto skutečnost jsem ale samozřejmě zjistil až po tom,co jsem takto 2 dotčené kousky poslal do křemíkového nebe.. :roll: Těžko tyhle informace dohledat, výrobce k tomu pořádnej manuál nedodává, vše jsem stahoval po kouskách z různých míst a stejně se vše podstatné na první dobrou nedozvěděl. Je to tím pádem takové DYI řešení typu pokus omyl...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od youda »

Optimizéry Tigo TS4

KOMUNIKACE
Jak ta komunikace funguje, je celkem pěkně vidět na nákresech.
  • Ze zelené krabičky "CCA" ve strojovně, vede na datový kabel do krabičky "TAP", která je umístěna přímo na střeše.
  • TAP už pak komunikuje se všemi optimizéry bezdrátově. To je fajn, jelikož není potřeba tahat od panelů a optimizérů žádné datové kabely.
  • Každý optimizér funguje jako bezdrátový opakovač.
House_equipment_02_TAP.png
TAP layout.PNG
PS: Je-li stringů opravdu hodně a panelů stovky, pak lze použít TAPů i více. Výhoda je, že TAPy se propojují systémem daisy-chain. Není tedy potřeba tahat na střechu extra datový kabel pro každý TAP, ale stačí jeden společný.
Quick Start Guide - CCA & TAP.pdf
(434.69 KiB) Staženo 88 x
MONITORING
Pokud jde o integraci s nadřazeným monitoringem, tak původní Dex88ův odkaz (https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... al-Devices) je o něčem trochu jiném. Řeší, jak lze do systému Tigo připojit další monitorovaná zařízení, jako například invertory nebo elektroměry. Tedy nikoliv to, jak připojit systém Tigo do 3rd party nadřazeného monitoringu.

Pro připojení do 3rd party nadřazeného monitoringu, slouží API rozhraní, které se volá jako běžná webová služba. Lze jej tedy používat z čehokoliv, co umí vygenerovat HTTP request a vyparsovat JSON odpověď. Bohužel, toto API má pro nás, mikro-solárníky, dvě mouchy:
  • Vyžaduje tu nejdražší verzi předplatného.
  • Nemluví s CCA krabičou, ale mluví s Tigo Cloudem.
Tigo-API-V3.pdf
(128.26 KiB) Staženo 79 x
CLOUD
Bohužel, pro plné využití funkcí Tiga, včetně připojení do vlastního monitoringu, je potřeba jak Cloud, tak předplatné. To je však zcela pochopitelné, neboť trvalý příliv poplatků je pro Tigo z dlouhodobého hlediska mnohem hodnotnější, než prodej fyzických krabiček.

Nutno dodat, že Tigo má celý ten systém opravdu výborně vymyšlený a se spoustou chytrých funkcí. I technicky je to výborné řešení, neboť (narozdíl třeba od podobného řešení SolarEdge) to funguje s libovolným invertorem. Také Tigo optimizérů se dá koupit více typů a dokonce je takto i kombinovat v rámci jednoho stringu. Levné typy umí jen monitoring, dražší umí navíc i optimalizaci.

Toto je guide k integrovaným optimizérům přímo v panelech, ale stejnou jmennou konvenci používají i optimizéry samotné. Např. TS4-A-O = optimize, TS4-A-M = monitoring.
TS4 integrated optimizers.PNG
Každopádně, před nákupem doporučuji detailně prostudovat dokumentaci, která je naštěstí veřejně dostupná a velmi dobře zpracovaná, včetně ukázkových projektů.

Začít lze například zde:
https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... t-with-TS4
https://support.tigoenergy.com/hc/en-us ... -Placement
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od rokytna »

jj prezentace mají dobře zpracované, díky za post

Cloud, API... to souhlasím, tudy cesta (pro mě) nevede.

Ale super, je to RS485, to půjde odposlechnout a připojit na rPI.
Pokud to nešifrují ale to se mi nechce věřit.

Respektive 802.15.4, to je možná ještě lepší, jen zjisit jaký protokol to má.

Schválně jestli to už někde na githubu je...

Kdyby tam nebyla ta závislost na cloudu, tak je to zlatý výrobek...
diky Dex88 za test
ostrovní FVE
rokytna
Příspěvky: 177
Registrován: pát úno 14, 2020 8:35 am
Reputace: 33

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od rokytna »

ostrovní FVE

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek