návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Maxeon 2 maju len jeden problem, pri zapojeni 2S maju VOC 155V pri -10st., a vacsina lacnych regulatorov je do 150V (MSB vraj do 160V). Pri zapojeni 1S v lete ked je horuco je VOC 63V a Vmpp 54V a na 16S Life treba 16x3,45=55,2V.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Dex88 píše: ...Prý by se vydal cesou 15S baterie MPPT při zapojení 2S Prý bude fungovat vždy líp jak PWM. Pokud přijde větší mrak nebo mlha tak stejně to pwm nepojede jako MPPT....
Mužu se prosím zeptat proč je to nepravda? pokud tedy budeme uvažovat o 2s Mppt vs 2s PWM?
...
simaluci stínu z data 1.3 - Maxeon 2 (59,1v) vs 2s(DUO panely)
Myslíte tedy že panel Maxeon 2 lze bezproblemově použit s 16S Lifepo? viz muj předchozí příspěvek s výpočtem napětí?
Pokud ano tak bych se k nim zřejmě přiklonil pro lepší rozložení odpolední výroby.
Odpovedám s oneskorením, nebol som doma.

Skôr by bolo na mieste, keby niekto preukazoval, že je to pravda, ak niečo tvrdí. Ak príde mrak alebo hmla, vplyv tieňov bude vždy menej výrazný. Dôležité je len to, aby batéria mala správny počet článkov a bola teda dobre prispôsobená.

Použitie výkonných panelov MAXEON v konfigurácii 2S by bola aj pre mppt regulátor chyba. Naopak, malo by význam použiť ich ako 1S s mppt vďaka vyššiemu Vmpp ( voči batérii ).

Možno trocha preceňujeme význam tieňov od drôtov. Hrá úlohu ich hrúbka a vzdialenosť od panelov, v konečnom dôsledku šírka tieňa. Keď neotestuješ, nevieš.
Tieň od stĺpa bude naozaj masaker...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Díky za připomínky.

Díky nim po telefonu s obchodníkem při domlouvání panelů mě přivedl na věc jménem - Optimizer Od Solar edge nebo Tigo.

Optimizer by udajně měla vyřešit všechny mé problémy se stínem. A nemusel bych kupovat Drahé Maxeon2 panely.

podle prodejce oboje fungují i bez komunikace. jen nejde monitoring a nevypne se to při potížích ale moc realných informací o tom nemužu najít.

Zde na foru jsem vpodstatě našel jen pár zmínek ale nic konkrétního.

Jesty to chápu správně tak zapojím jen 1 string a Optimizery zpusoby to že každý zastíněný panel bude vyrabět stejný proud a bude se korigovat jen napětí. pak lze tedy použít MPPT regulator bez obavy ze stínění panelu. Chápu to správně?

Ve finále by to ušetřílo dost peněz za panely Maxeon2, dost pěněz za kabely.(cca 500m) A ještě by se dal použit regulator MPPT který by pak mohl mít lepší účinost jak PWM s dobře pasujícima baterkama.

Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo nějaké informace?

Děkuji.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

Zatím jsem na to viděl jenom reklamu, a jestli jsem to pochopil, tak optimizery fungují jedině se speciálnám regulátorem, k tomu určeným. Ale víc taky nevím. Spíš se snažím najít nějaký jednoduchý řešení, třeba i s menší účinností, ty krámy ti jistě nikdo nedá zadarmo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od NOPARasito »

Dex88 píše:Díky za připomínky.

Díky nim po telefonu s obchodníkem při domlouvání panelů mě přivedl na věc jménem - Optimizer Od Solar edge nebo Tigo.

Optimizer by udajně měla vyřešit všechny mé problémy se stínem. A nemusel bych kupovat Drahé Maxeon2 panely.

podle prodejce oboje fungují i bez komunikace. jen nejde monitoring a nevypne se to při potížích ale moc realných informací o tom nemužu najít.

Zde na foru jsem vpodstatě našel jen pár zmínek ale nic konkrétního.

Jesty to chápu správně tak zapojím jen 1 string a Optimizery zpusoby to že každý zastíněný panel bude vyrabět stejný proud a bude se korigovat jen napětí. pak lze tedy použít MPPT regulator bez obavy ze stínění panelu. Chápu to správně?

Ve finále by to ušetřílo dost peněz za panely Maxeon2, dost pěněz za kabely.(cca 500m) A ještě by se dal použit regulator MPPT který by pak mohl mít lepší účinost jak PWM s dobře pasujícima baterkama.

Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo nějaké informace?

Děkuji.
Optimizery jsou cenove stejne jako panely a to v cene 1:1 a dratovani se clovek nevyhne a neusetri.
Software vcelku slozite. Cokoli se poondi bude to orisek.
Kooosek videa :yes:
https://youtu.be/XO3LZCrwmNg
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Sú určené pre vysokonapäťové stringy a majú optimalizovať výkon každého panela a chrániť striedač pri výpadkoch. Je to dc/dc s funkciou mppt.
Pre malé stringy asi zbytočnosť.
Vyrovnávajú výrobné odchýlky panelov a hlavne parciálne zatienenia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Co som studoval tie optimizery pre spravnu cinnost potrebuju riadenie, inak podla default nastavenia sa bud nespustia alebo nereguluju napetie na vystupe a je tam to co je na vstupe, cize bez riadenia sa nedaju pouzit ako obmedzovace max napatia. Riadi sa signalom po vykonovych vodicoch a robi to ich regulator/menic.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od xmasin »

Ne všechny optimizéry potřebují řízení, SolarEdge má i variantu pro "cizí" střídače, kde se řídí optimizér sám. Osobně se mně víc líbí panely s integrovanými optimizéry na úrovni článků v panelu. Třeba tyhle https://gbc-solino.cz/produkty/fv-modul ... y-suntech/ jedná se hned o první moduly na stránce. Teď jsem jich bral 9 pro kolegu, tak až budou namontované, tak se ozvu se zkušenostmi z provozu.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

NOPARasito píše: Optimizery jsou cenove stejne jako panely a to v cene 1:1 a dratovani se clovek nevyhne a neusetri.
Software vcelku slozite. Cokoli se poondi bude to orisek.
Kooosek videa :yes:
https://youtu.be/XO3LZCrwmNg
To video je na optimalizeri solar edge. Ty by prý měly fungovat i bez jejich měniče. prý test z jedné instalace. ale ve videu rikaji že bez připojení má 1V takže to asi tedy nebude pravda. Ještě je tu tedy Tigo

345W Qcell jsem ted nasel 4200 + optimizer(tigo) 1300 - 5500

360W Maxeon 2 Protože se kurt eura mění ted - 6100

Při 24 panelech tedy ušetřím 14000 + cca 6000 za kabely (300m - 200m tam zustane)

pokud by to nefungovalo bez řízení je nutny koupit Gateway a Cloud connect za 9500. A cena se tím srovná vážně 1:1 na Wp
Edit: ptvrzeno. solaredge nefunguje bez jejich měniče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od xmasin »

Koukám na ceník GBC a tam mají mnou odkazované moduly s integrovaným optimizérem 300Wp za nějakých 147,6€ + DPH. Kurz € počítají ČNB střed v den objednávky.
Tyhle panely jsou mně sympatické, protože optimizér omezí VoC při nizké teplotě na max 35V.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

vlkazajac píše:
Použitie výkonných panelov MAXEON v konfigurácii 2S by bola aj pre mppt regulátor chyba. Naopak, malo by význam použiť ich ako 1S s mppt vďaka vyššiemu Vmpp ( voči batérii ).

Dalo by se říct že 2s bude u mě vždy o sost nevýhodnější bez použití optimalizeru.

Už jsem na 1s maxeon a 15s Lifepo s mppt taky uvažoval. mohlo važně fungovat jen bych měl jeden dotaz.

ve specifikacích píšou že pro zahájení provozu potřebuje Mppt regulatorů Vbat + 5V pak pro udržení +1V

Příklad:
Když bude baterie vybitá tak bude mít 46V panel v léte z rána je chladný a má 57V vše funguje.

Odpoledne je Baterie nabitá ze 80% zajde slunko spadne napětí regulator se vypne.

Těd má baterie cca 50-51V. Panely jsou už zahřáté mají jen 54V. To tedy znamená že regulator se už ten den nepustí? resp. pustí až podvečer kdy panely schládnou a vystoupá na nich napětá na 56V?
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

xmasin píše:Koukám na ceník GBC a tam mají mnou odkazované moduly s integrovaným optimizérem 300Wp za nějakých 147,6€ + DPH. Kurz € počítají ČNB střed v den objednávky.
Tyhle panely jsou mně sympatické, protože optimizér omezí VoC při nizké teplotě na max 35V.
Ty panely vypadají zajímavě.

Zajímalo by me co se stane pokud by se stín zakryl celej panel nebo po něm přešel vodorovnej stín přes všechny bunky. Jetsly to pak nezbrzdí celej string jak normalní panel.

testovat je asi budete až z jara že? Jen škoda že mají jen 300w nadruhou stranu na Wp vychýzejí nejlevěji.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

pro rozdíl napětí 5V nepoužívej MPPT regulátor, ale PWM. MPPT má význam třeba pro mě, kde mám panely 3s a baterku 54V plně nabitou. Pro 2s stringy mi vycházely extrémní proudy a malý úbytky na vedení, tj přívody od panelů jako ke svářečce s tím, že v létě bych byl jistě pod MPP bodem panelů...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Ono je otzaka ak niektoberie 24 ks panelov Maxeon, tak ci nepouzit regulator Victron na 250V, to potom zvladne aj 3S (232V Voc pri -10st) a vedenie od panelov k regulatoru moze byt este s prijatelnym prierezom.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od xmasin »

Dex88 píše: Ty panely vypadají zajímavě.
Zajímalo by me co se stane pokud by se stín zakryl celej panel nebo po něm přešel vodorovnej stín přes všechny bunky. Jetsly to pak nezbrzdí celej string jak normalní panel.
testovat je asi budete až z jara že? Jen škoda že mají jen 300w nadruhou stranu na Wp vychýzejí nejlevěji.
To nevím, ale pokud bude zakrytý celý panel, tak předpokládám, že bude bypásovaný. Pokud bude vodorovný stín přes celý panel, tak bude záležet na tom, jak je udělaná optimalizace jestli po vodorovných nebo horizontálních buňkách.
Test proběhne podle počasí, jestli bude chvíli slušně, tak je kolega bude montovat už teď.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Dex88 píše: ...Dalo by se říct že 2s bude u mě vždy o sost nevýhodnější bez použití optimalizeru.
Tak teraz varíš z vody ! Neviem, čo Ťa napĺňa takým optimizmom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

vlkazajac píše:
Dex88 píše: ...Dalo by se říct že 2s bude u mě vždy o sost nevýhodnější bez použití optimalizeru.
Tak teraz varíš z vody ! Neviem, čo Ťa napĺňa takým optimizmom.
Možná jsem to špatně napsal.

Bylo to myšleno u mě jako vztaženo na mou střechu. a srovnaní 2s vs Maxeon 1s.

viz muj příspěvek s výpočtem celkového možného výkonu po 13 hodině.

S mím stínem tžeba v 16:00 při 2s zapojení bude vyřazeno z provozu 6 strinku (12 panelu) 4s stringy pojedou(8 panelu)
A přes 2 stringy budou stíny drátu ( ovlivněné 4panely - ) takže z 24 panelu jede jen 8.

kdežto pri 1S zapojení přes 8 jde stín tedy nejedou.. 16 panelu jede a přes 2 jsou stíny drátů.

Optimalizer by toto zřejmě vyrovnal a možná by byl i lepší Pro moje použití.

Po telefoniske konzultaci Prodejce Tigo v čr funguji optimalizeri i samostatně. Tedy bez Brany a připojení ke klaudu.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

DanoP píše:Ono je otzaka ak niektoberie 24 ks panelov Maxeon, tak ci nepouzit regulator Victron na 250V, to potom zvladne aj 3S (232V Voc pri -10st) a vedenie od panelov k regulatoru moze byt este s prijatelnym prierezom.
Ano pro někoho kde nemá na střeše stín by to bylo dobrý lae pokud někdo nemá stín tak asi nebude kupovat tak drahé panely :-D mě by při 3s Zapojení jely od 13:00 tak 2 stringi :-D ( 6 panelu )

o 3S zapojení se nedá vubec uvažovat pokud se tedy nepoužijou optimalizery.


řešení tedy vidím 2

Maxeon 2 pri Zapojení 1S a asi pwm

Nebo Qcelly + optimalizer. zapojení bud 3s8p - 150V MPPT nebo 4S6P na 250V ( na 6s4p už nevyjde Voc v zimě)
-Toto řešení by mohlo být víc efektivní protože i částečne zastíněný panel bude něco diky optimalizeru vyrabet.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

No tak sme sa pobavili, optimalizér je exotický živočích a asi nám na našej streche skape.

Ona potvorka je určená pre dlhé stringy na jednom mppt vstupe striedača. Pracuje podľa všetkého tak ( nevidel som ten zázrak ), že keďže prúd v stringu je vzhľadom na povahu panelov limitovaný, vďaka dc/dc konverzii a vlastnej schopnosti vyhľadávať mpp dokáže zvýšiť napätie na svojom výstupe. Potom ale celý string podlieha ešte mppt v striedači, ktorý všetky optimalizéry ešte riadi ( alebo nie, bohvie... ).
Asi je naivná predstava, že ak niekoľko zatienených a niekoľko nezatienených stringov 2S alebo aj 3S pripojím paralelne k mppt regulátoru ( a teda ich napäťovo zjednotím ), bude prínos optimalizérov vôbec nejaký. Taký chaos je hodný Nobelovky.
Tiež je totálny nezmysel ku každému panelu v krátkom stringu pridať krabičku v rovnakej cene ako je cena panela, keď bude prínos krabičky 20 % ( ? koľko si predstavuješ Ty ? ).

Maxeon 2 dáva 65 V a 6 A. Stačil by teda pár káblov 2,5 mm2 od každého panela do spoločného uzla, ale pwm regulátor by bol už za hranou, menič by protestoval skoro určite.

EDIT
Čítam znova datasheet, on ten menič bude napätie znižujúci. Počet optimizérov v stringu 6 - 25, pripojenie nerovnakých ( aj rôzne orientovaných ) stringov je možné. To ale nič nemení na nepolapiteľnej exotike toho tvora.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Maxeon by mel dávat 59,1V a 69.5 Voc

Tak jak si to představuji takto:

Dejme tomu Zapojení 6P Maxeon 2 PWM a prijde kolmej stín přes 3 panely
1. panel jede na 100%
2. 100%
3. 100 %
4. 0%
5. 0%
6. 0%

Zapojení 6s Qcell MPPT (bohužel v zimě je VOC 270V nenašel jsem regulator.)
1. panel jede na 100%
2. 100%
3. 100 %
4. 40%
5. 40%
6. 40%
takže vyrobým víc.

Na mé střeše mám v
14:00 zastíněých 8 panelu(3 panely sloup 5 panely dráty)
15:00 zastíněých 9 panelu(5 panelů sloup 4 panely dráty)
16:00 zastíněých 9 panelu(7 panelů sloup 2 panely dráty)
17:00 zastíněých 12 panelu(8 panelů sloup 5 panelů štít)

Stíny nejsou přes celej panel ale vždy část od 20 do 50% - přínos bych tedy videl i víc jak 20% ale odhadnout to moc nejde.

Sohlasím s tím že zapojovat je paralelne je blbost. Bylo by potřeba na každý string vlastní mppt regulator. což cenu značně prodražuje.

3s je asi spatně protže při zastínění spadne napětí a nemusel by byt mppt rozsahu regulatoru
Našel jsem video pro zásady instalace Tigo. https://www.youtube.com/watch?v=LuclMER0R5c Na 39:20 je znázornění princip.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek