návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Jako nově registrovaný člen Vás tu všechny zdravím. :-)

Už pár týdnů zde pročítám celé forum a čím víc pročítám, tím víc podléhám a zároveň měním původní plány :-D (2x2kW gridfree)

Rád bych Vás zkušenější poprosil o kontrolu případně o doporučení co udělat jinak, co udělat na víc nebo co vynechat.

Rozměr střechy je 7,4m x7,4m. Natočená na JJZ cca 30°. To mně vychází na 6 panelů a 4 řady. A 6 panelů na VJV stěnu dílny.

Rád bych použil 2x Axpert King pro 2x12 panelů,
1x Epsolar 4415N MPPT 40A nebo MakeSkyBlue MPPT Solar Charge Controller V118 pro 6panelů na stěně.

Jelikož nebude možnost už dále rozšiřovat, tak chci použít panely 300Wp nebo víc. Záleží na ceně.

Moje střecha je vyloženě stínohra, tak jsem zvolil zapojení 3s4p(3s5p při vynechání regulátoru na 6panelů).

Baterie asi PylonTech US3000 48V 74Ah 3,6kWh. Pro začátek 1x, která bude fungovat jako kondenzátor. Poté postupné dokupovaní. Nebo koupit nějaké bazarové zde na foru. Za stejnou cenu bych mel aso 3x větší kapacitu. Skládat z nových se moc už proti PylonTech nevyplatí.

Něco o spotřebě.
Tchán každodení letní (duben-září) práce v dílně 1,5-2,5kWh od 7:00 do 17-18:00. Tedy cca 25kW
NAS + server, lednice, 2x mrazák, děti 3x PC + klasika - vaření, praní, sušení - cca 15-20kW
Plány co s přebytky jsou - boiler, budoucí klimatizce do podkrový (v létě tu máme 32-36°) zbytek bazén.

Topení je kondenzační kotel s příhřevem TUV do boileru ( možno vložení spirály na přebytky, v zimním období boiler pojede na plyn s topením)

Rád bych poprosil pomoct otázkamy.

1) Přikládám 3 Gif soubory březen , červen, říjen s pohybem stínu u mě na střeše v programu sketchup. Je toto rozložení panelu v pořádku?

2) Aspert King má maximální připojení FV 4000W při zapojení 3s4p, to je 3600w. Je možné zapojit 3s5p, když ty 3 panely budou na jiné straně domu? Teoretické maximum by bylo 4500W, ale nemělo by asi nikdy nastat.

3) Je možné použít Zapojení 2s6p s mppt kvůly stínům? Nebo toto zapojení co jsem našel na foru použiváte jen s PWM?

4) Axperty by asi byly každý na své fázi, jeden dílna, druhý pro RD. Jakým způsobem by byla zapojena komunikace s bateriemi PylonTech pokud bych použil tyto baterie? Když nebudou na jedné fázi asi se nedává komunikace mezi měniči.

5) Bylo by výhodnější měniče zapojit paralelně? hlavní Jistič je 3x25A.

6) O vytěžování přebytku jsem tu našel hodně, ale máte někdo nějaké bezdrátové řešení? Boiler je v RD a vede tam jen 230V přípojka. Budoucí klimatizace také. Kdežto FVE bude na dílně, kde je přípojka a hodiny. Omítky na domě jsou již hotové.

Dekuji za každou radu a připomínku :)
Přílohy
řijen.gif
(1.2 MiB) Staženo 537 x
červenec.gif
(1.37 MiB) Staženo 451 x
březen.gif
(1.39 MiB) Staženo 433 x
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

A to tam nemáš namalovaný ty dráty od sloupu... Doporučuju ten sloup nějak zlikvidovat :)
String, na kterej zasáhne byť jenom kousek stínu, půjde s výkonem tak na 10% oproti nezastíněnýmu.
Pročítal jsi asi špatně, bezdrátový ovládání spotřebičů se tady probíralo, a je to jednoduchý i levný...
Na další tvoje otázky neznám odpověď.
Stejně to nechápu, tohle je dílna nebo dům? od panelů je potřeba co nejkratší cestou k regulátoru a baterkám, a nebo energetický průřezy kabelů (už jsem to taky tak instaloval)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od PavelR »

Inu 9kwp na jeden pylon bez komunikace je pomerne spatnej napad. Axpert tu canbus komunikaci snad ma ale ty levny mppt urcite ne takze kdyz axperty prestanou nabijet, tak mppt muze pokracovat a baterka pujde do faultu a vypne se.
Nebo se prekroci max nabijeci proud a aku se opet vypne. Nebo max vybijeci proud. Ty dva axperty zaberou pri nizkym soc a pak co?
Prezije to axpert kdyz mu zmizi aku z niceho nic? pokud jo pochyhuju ze to prezije makeskyblu, nebo epsolar.
Komunikace mezi axpertama ti urcite porati nekdo jiny nebo manual. Ale urcite komunikovat.

Muj nazor ke kterymu jsem dosel za ty roky je drzet se jednoho vyrobce hw idealne jednoho ekosystemu kterej spolu dokaze datove komunikovat (u me to je pripad victronu). BMS si pak odridi nabijeci parametry pripadne omezi nabijeni a vybijeni a kdyz pak na jednom rozhrani mas vsechna data systemu, tak se jednoduse vycitaji a dle toho ridi spotreby.

Co se tyce bezdratu tak to urcite jde, ale me na problemy staci bezdratova meteostanice ktere se ten bezdrat vzdycky casem jaksi vysviti a prestane fungovat. Neverim tomu, mam k tomu odpor. Vsude taham UTP bud pro ethernet, RS485, binarne, jakkoliv ale dratove.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Vitek »

Ahoj otázka

2 - Už neprovozuju axperta s 8,8 kWp na jednom vstupu na 4 kW... (koupil jsem druhý měnič) mam to rozhazené na světové strany takže se mi ještě nestalo aby to bylo málo ( nezažilo to léto jen ted zimu)
doporučuju tak to pole do 5 kWp na axperta v jednom směru pokud ve 2 je potřeba udělat bilanci co udělá slunce v létě.

3) zapojení na axperta dle výrobce je klidně 100 kW. Výrobce mi po mailu garantoval 4 kW trvalý výkon na MMPT ( bavíme se axpert king, nebo PIP 5048MK - muj případ)
tzn pokud zajistíš že z PV vstupu že nepoteče víc jak 4 kW je to OK ( nevím jak to chceš udělat)

4)Paralelní kombinace je lepší ( více výkonu na fázi)
pozor at se nepřepočítáš. spotřeba naprázdno je 65W, dva žerou 130-140W, tzn za zimní noc ( 16 hodin tma ) to sežere 16 * 0,140 = 2,24 kWh a tve uložiště je 3,6 kWh? to mi trošku nesedí... každej den baterku vybije volnoběžná spotřeba bez ničeho zapojeného...

omítky na domě bych rozsekal a udělal pořádnej kanál na pořádnou kabeláž.

Pokud do ničeho nechceš hrabat tak si nech na klíč postavit ongrid elektrárnu, ta muže být i na dílně na hodinách dílny...


No takže si to přeber jak chceš ale nezapomen že tvých 3,6kWh na 2 měniče je zatraceně málo (baterky).... to ti pujdou měniče pořád do bypasu a baterky neustálé cyklování...

Původně sem taky chtěl malou elektrárnu se SITONEM, zvrhlo se to a jsem za to rád...

Zdraví Víťa z Výzkumné chatrče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od marko250 »

No tak to je stínohra,jaká špička(kW) může nastat v domě najednou,když bude tchán v dílně?Používá se,nebo bude v domě něco 3f? Baterku musíte zajistit dle špičky v domě u chemie LIFEPO4 do 0.5C a u Li-ion ještě méně.Vše se ale odvíjí od toho jaký souběh může nastat.Laicky řečeno na 4kW souběh spotřebičů s 24V systémem potřebuji baterku life 300Ah a na to samé ve 48V 160Ah.

Proč jsem nadhodil těch 24V,jednoduše proto,že díky těm stínům by bylo nejlepší zapojovat panely paraelně po jednom a zpracovávat energii z nich PWM regulátory.A jelikoš 300Wp panel má pracovní napětí 34-37V a proud 10A je to blíže k napětí 24V .Při souběhu v domě 4kW by tak šlo 160A z baterky,či panelů dle svitu.Ty panely spojovat na střeše paraelně do výkonu reglu a pak svést dolů,nebo nechat regly pod střechou a svést až zpracovanou energii dolů na baterku,to je o rozvodech.Každopádně budou muset být silné díky proudům.Ale stínování se tím vyřeší na maximum.

Výhoda 24V baterie je v její větší odolnosti na rozhození článků,nevýhoda ,musí být kapacitně postavena na větší proudy a komerčně se neprodává,musí se sestavit.

Pokud 3f spotřebiče nejsou,tak měnič vybrat nejlépe jeden co pokryje dané souběhy i s rezervou a ten umístit co nejblíže k baterce.Zbylé vytěžování přebytků je jednoduché a mnohokrát zde popisované,odklonit kam člověk potřebuje.

Problém ale nastává,když je souběh v domě nad 4kW,pak už by mělo být použito vyšší napětí baterie a vše se mění,včetně spojování panelů a reglů.Ale zisk z panelů klesne díky stínům.Každý regulátor reguluje,tak nevím proč taková panika s tím výkonem na baterku.I ten MakeSky přestane nabíjet a omezuje,když je baterie,či odběr do domu s nulovým odběrem.Prostě to zůstává na střeše a hřejou se panely.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Díky všem za odpovědi. zase mám o čem přemýšlet. Puvodně jsem chtel jen 2x2kW grid free měnič abych pokryl letní spotřebu v dílně. ale protože přípojku budu mit novou tak předpokládám nový elektoměr a mám obavu z přetoků takže se dto zvrhlo v toto :-D

to kodl69:
Kéž by ten sloup šel zlikvidovat. :-D ty gify jsou jen dílna To co na ní hází stín na VJV straně je právě RD.
Bezdrátové spínaní už jsem našel i s odkazama na alli. jen jsem to přehlédnul. asi ho zkusím obědnat zda to zvládne sepnout přes 2-3 zdi.
Délka kabelu bude kolem 10 max 15m od panelů

to PavelR:
na victrony jsem se díval ale ta cena. chtěl jsem FVE postavit v kompromysu cena výkon. ale možná to celé přehodnotím. Ale zřejmě by to vyřešilo paralelní zapojení měničů a sprovoznění komunikace s mastrem.

to Vitek:
Vlastní spotřebu jsem podcenil. Bateri mela byt 1 kvuly první pořizovací ceně a aby FVE ze startu nějak fungovala. Potom jsem chtěl dokupovat co 3 měsíce další. na cyklování jsem nějak nepomyslel.

FVE budu určitě dělat svépomocí. Bouchaní do omítek se my jednalo pouze o spínání klimatizace a boileru. V RD který je již hotový. Dílna je jen hrubá + okna Takže tam je počítáno spořádnýma rozvodama. Na RD FVE nejde dát vůbet. Jsou tam vikýře. Viz Foto.

Proč je potřeba udělat bilanci co udělá slunce v létě při zapojení dvou směrů? pokud by bylo 3,6kW na JJV a 0,9kW VZV?

to marko250:
špička v dílně by neměla překročit. 4-5kW. a to stejné v RD.

V dílně bude jedna 3f zásuvka pro mýchačku. po dokončení stavby bude zřejmě nevyužita. a nejspýš zustane jen DS. Žádné jiní 3f spotřebyče nejsou.

Nad 24v systeme jsem popravdě vubec neuvažoval. všude na foru každej píše že nakonec stejně dospěl k 48v systemu. pokud bych použil tedy PWM regulátory a 1sXp podle poudu. Jaký měnič tedy vybrat co by zvládl 10KW?

Puvodně jsem uvažoval nad 2s4p 4x PWM regulator a k tomu 2x menič. Ae říkal jsem si že mppt by melo mít větší výtěžek ze slunka.

Doporučily by jste tedy jiný setup věcí? Trochu popis viz foto.
Přílohy
Mapa.JPG
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

"...Moje střecha je vyloženě stínohra, tak jsem zvolil zapojení 3s4p(3s5p při vynechání regulátoru na 6panelů)....
Něco o spotřebě.
Tchán každodení letní (duben-září) práce v dílně 1,5-2,5kWh od 7:00 do 17-18:00. Tedy cca 25kW
NAS + server, lednice, 2x mrazák, děti 3x PC + klasika - vaření, praní, sušení - cca 15-20kW..."

Výborná animácia v gif, potešila moje projektantské srdce )) Mal by som pripomienky :
1/ Na JJZ streche 7,5 kWp + niečo na JVV fasáde určujú napätie jednoznačne na 48+ V
2/ Zvážil by som potrebu budovať 3 fázový systém. Stačí dopočítať podiel spotreby na 3f v dielni v pomere k celku. 3f miešačka nie je argument pre koncepciu systému, spotreba má minoritný podiel.
3/ Tieňohra od stĺpa na streche je úžasná, určite si poradíte s určením optimálneho spôsobu zapojenia panelov v 3S. 2S v spolupráci panelov 300+ Wp s PWM regulátormi je už nevýhodná, preto sa oplatí ísť do mppt a 3S.
4/ Nákladovo by som to orientoval na úsporu výdajov za panely, inštaláciu a regulátory. Kľúčová bude správna voľba kapacity batérie a prepínanie sietí vzhľadom na súbeh spotrebičov v domácnosti a v dielni.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od volente »

Možná bych to PWM v tvém případě nezatracoval, při přechodu stínů je lepší kratší string.
Nejlépe by to na ztráty ve stínech vycházelo pro napětí 24V. Vše paralelně a stín by ti pouze snižoval proud z jednotlivých zastíněných panelů. Při zapojení 2s pro 48V už bude docházet k větším ztrátám.
Ale zase požadavek na výkon měniče hovoří spíše pro 48V systém. To jen tak k zamyšlení.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od marko250 »

No tak souběh 10kw dílna + dům to je na 24V mimo ,tam by teklo přez 400A,nutnost baterie life 800A/24V a měnič samostatný ani neznám 24V/10kW,dva paraelně leda.Na míchačku dát 230VAC motor a je klid.3f je prostě další měnič navíc ke dvěma a tím vícenáklady.Alfou omegou je dostatek energie z panelů v přechodných dnech,jinak FVE nic nedělá.Chtělo by to rozum někoho ,kdo 24V provozuje.Pak je tu ještě možnost panely po dvou (70V) a ty převádět na 48V baterii.Jaký regl při těch stínech ale konkrétně použít netuším.No nezávidím Vám.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od diablo007 »

Ty výkonové špičky které chceš pokrýt ti systém prodraží možná i v násobcích než kdyby jsi vzal obyčejné stále spotřeby jako jsou lednice mrazaky světla a všechny standby nesmysly a tím začal. Tady by se pořád dalo bavit o provozování na 24V a tím pádem panely všechny paralelně a tím pádem ztráta vždy jen toho jediného zastíněného panelu ne stringu o 2s či 3s
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od volente »

Ono by to asi šlo s 2x 3kW 24V Axpertem, jeden pro dílnu a jeden pro dům. O dílnu bych strach neměl (tam má člověk jen dvě ruce, tak asi nebude v souběhu používat 3 stroje), ale v domě by se museli naučit co, jak a kdy a součastně lze.
Ale ono je to vlasně jedno, pokud je síť. Jinak k takovému systému dávat menší baterii než 10-15kWh nemá vůbec smysl.
A přemýšlet o ní jako o kondenzátoru už vůbec ne.
Baterie musí pojmout maximální výkon panelů když je spotřeba 0, a taky musí pokrýt maximální spotřebu měniče když je tma. A to všechno by se nemělo pohybovat v maximech co baterie slibuje a dá, protože životnost je od toho maximálně závislá.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Ešte raz úvaha o koncepte stringy / pwm /mppt.
Pri použití panelov 300+ Wp sú dve možnosti. PWM sa oplatí pre jednoduchosť a cenu, podmienka je ale dobré napäťové prispôsobenie k batérii. 48 V má voči 24 V z tohto pohľadu navrch, tiež z pohľadu nákladov na regulátory. V žiadnom prípade však nedosiahneme kvôli teplotám optimum zisku v každom ročnom období. Obecne v lete by sme pri prebytku energie nižšiu účinnosť oželeli, je tu však vyššia aktivita v dielni, ktorá tento argument prehluší.
Ak tieň stĺpa preruší súčasne niektoré dvoj- alebo troj- členné stringy, ostatné budú početne aj výkonovo v prevahe, bude ich však ubúdať s rastúcou dĺžkou tieňa. Má preto veľký význam hľadať optimum zapojenia panelov do stringov pri dlhých tieňoch. Pre mizerné oslnenie okolo Vianoc nemá zmysel počítať nič, obvyklá je súvislá oblačnosť alebo niekedy aspoň polooblačno. Nula z nuly .... V plnom lete sú škody tienením najmenšie. Rozhodujúce je teda prechodné obdobie.

Vybral by som pre ďalší výskum dátum 1.3. a pomocou šikovných gifov by som navrhol dve varianty usporiadania panelov a to pre dva a tri panely v stringu. Stringy by mali ísť čím menej v priečnom smere na tieň a čím viac by mali sledovať štruktúru akéhosi vejára, ktorý vytvára tieň stožiara. Na predlohe sa dá ešte popracovať, stojí to za to.

Ilustrácia, ako to nerobiť :
4.jpg
5 stringov z ôsmych je tieňom vyradených !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od kodl69 »

Já bych doporučil zkusit zapůsobit jinde- lobovat na obci, že ty sloupy jsou škaredý, a že je potřeba to dát do země, kvůli spolehlivosti a bezpečnosti (zavazí to na chodníku). Pokud k tomu bude nějakej sponzorskej dar, třeba pro hasiče nebo fotbalisty, a nedejbože se přidá pár dalších lidí, tak si prosadíte kabelový vedení do země, obec něco zainvestuje a je to hotový, třeba včetně novýho VO, jehož sloup ti dají před barák místo tohohle :) Každej problém má řešení, ale kolikrát někde úplně jinde...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

pokud se jedná o 3f v domě tak ta tam není vubec potřeba. a v dílně vpodstatě také ne. nicméně vybudovaná být musí. prozatím. 2 děti pračka sušička prakticky každý den. Dům se ale dá zapojit na 1f na zkoušku a případně oddělit žrouty a ty dát na 2f jen z DS, čas by ukázal jak by byla žena ukázněná :-D

to:vkodl69 . Zrovna u nás dělají novou silnicy už maji půlku hotovo. nic takového jako DS v zemy neni nikde v našem městě takže toho se tady určitě nedočkáme. na začatek rekonstrukce silnice se zde čekalo 20 let. před 4 lety kanalizace před 3 voda. 2 roky pauza. a letos pulka silnice když panbůh dá tak to příší rok dodělaj :-D


Jak kodl69 psal že jsem nenakresly ještě dráty tak jsem je do další animace přidal. změna rozložení na 2s. datum animace 1.3.


Zatím se přikláním k 48v systemu 2x Axpert VP 48V 5000W(2400W ::pv:: ) 2x regulatory ViewStar AU 60A (2880 ::pv:: )

nicmeně kvůly stínum jsem 24v nezavrhl ale musel bych použít 2x Axpert VP 24V 3000W (1200W ::pv:: ) ten se přepne do by passu od 3300W do 6000W takže při větších soubehách by asi jel z DS a k tomu další 5x regulatory ViewStar AU 60A ( 1440W ::pv:: ) Cenově +- nastejno s 48V PWM verzí.


Aby jsem se bavili trochu konktérněji tak mám zálusk na panely BENQ 300Wp MONO PM060MB2 Vmpp - 32,7 Impp 9,18

Hledal jsem i pro 2s pro mppt regulator ale nenašel jsem nic rozumneho co by fungovalo pod 60V což v létě může nastat pri teplotě manelu 60°C. Spočítal jsem teoreticky minimum 27,5V což by pro 16S lifepo4 melo stačit na 3,4v článek. a kdyby ne muže se použít 15s.
Přílohy
1.března.gif
(1.27 MiB) Staženo 117 x
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od DanoP »

Sam ma podobne BENQ ale 295Wp ale uz dnes by som isiel do niecoho lepsieho. Ak ide o lacne riesenie napriklad QCELLS 345Wp vychadzaju na 199€ (su trosku vacsie) a maju ten istý pokles vykonu ale navyse maju tzv. halfcut clanky takze su odolnejsie voci ciastocnemu zatieneniu.
V dome mam napojene vsetko na jeden 4kW menic (PIP 4048) okrem rury. Zvlada subeh nahrievania pracky a umyvacky (odber 4kW), ale nesmie sa zacat este aj vysavat. Ruru sa neoplatilo pripajat lebo moze brat az 3,5kW co by znamenalo dalsi menic a pritom sa pouziva sporadicky maximalne raz tyzdenne tak 1-2 hodiny. Pocitat s tym ze sa to prepne na bypas pri 7kW je nezmysel (jeden menic), lebo mi to neunesu poistky (z DS mam 3x25A) a navyse ani bypass rele menica nie je na to dimenzovane. Naklady na druhy menic mi nestoja za tych max. 10kWh mesacne co by prinieslo napojenie rury.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Problém ale je, panel pozostáva z dvoch paralelne zapojených panelov a pri zatienení jedného sa zníži prúd z panela ako celku na niečo málo viac ako polovicu pôvodnej hodnoty. Potom samozrejme nemá moc veľký význam sériové pripájanie panelov do dlhších stringov, lebo prúdové obmedzenie zostáva pre celý string. Samozrejme, lepší prúd s indexom 0,55 ako 0,1 ....
Potom má koncepcia DUO najlepší efekt vtedy, keď sú tieto panely pripájané paralelne k regulátoru ( alebo ak chcete 1S ). V tej divočine medzi tieňmi od stĺpa a drôtov je asi najvýnosnejšie pripojiť panely k NIEKOĽKÝM regulátorom v schéme 1P1S - XP1S tak, aby káblovanie bolo únosné a zostať na napätí 24+ V.
Potom je už len treba znova zhodnotiť voľbu regulátora. Určujúce sú náklady / zisk. Pre tento panel :

http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... s-duo-3281

by bolo optimálne napätie pre PWM regulátor 29,5 - 30,5 V a pre mppt nižšie. Logicky, zase nám vychádza v týchto podmienkach výhodnejšia voľba PWM.

Použitie DUO panelov je dosť determinované vodorovnými tieňmi od pouličných drôtov.

Batéria LiFePO4 9S :yes:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dex88
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 21, 2019 12:33 pm
Reputace: 24

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Dex88 »

Ty QCELLS Duo panely vypadají doopravdy dobře pro moje 1s použití takže jsou jasná volba. Díky za doporučení :-)

Sice jsem se původně chtěl dostat kolem 3-3,5k za panel ale nepočítal jsem že stíny dělaj tak velký problémy :-D

Takže to vypadá na 24V PWM systém. :-)

Jen bych se zeptal proč zapojení baterii 9s? Je to pro lepší využití PWM? když to spočítám:

9x3,4=30,6V do nabití baterie.

panely mají 33.65V při 25°v tedy při 60°C budou mít 30,3523 V (− 0.28 [% / K]) + ztráty na kabelech 6mm2 15m jsou 2x0,82V (konektor MC4ma max 6mm2) do regulatoru pujde 28,71V to je tak tak na 8s. nebo se pletu?

V DS pišou že normální operační teplota při 45°C a osivu 800W/m2 je 31,7 -2x0,82 = 30,06V. to naoak sedí na pri 9s na 3,34 na článek. a ještě není započítán ubytek na PWM regulatoru. ViewStar AU 60A ma 0,3V u axperta jsem to nenašel.

Jak často nastáva teplota panelu 60°C? má to cenu řešit? :)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od Lui »

Dex88 píše: Jak často nastáva teplota panelu 60°C? má to cenu řešit? :)
tak na toto si len tipnem....možno tak 40-50 dní(?) v roku ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od vlkazajac »

Rozlišuj prevádzkové pomery v zime a v lete a ber do úvahy aj stav nabitia batérie.
V zime ( keď energiu zúfalo potrebuješ zachytiť ) napätie panelov stúpa oproti tabuľkovým hodnotám a bez problémov sa dostaneš na hornú hranicu napätia batérie. Naviac, keď máš už skoro nabité, je lepšie redukovať nabíjací prúd a teda prípadný pokles výkonu vplyvom napätia nevadí.
Obvykle prevádzkuješ batériu pod zaťažením, kedy aj napätie batérie vplyvom nie dokonalej tvrdosti klesne. Teda keď najviac energie míňaš, panely dávajú najviac, lebo si blízko maxima na krivke výkonu ( zľava ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
macherko
Příspěvky: 65
Registrován: ned pro 09, 2018 5:50 pm
Reputace: 3

Re: návrh 9kW FVE - prosím o konzultaci

Příspěvek od macherko »

Ahoj : tak,tak ja mam 5KW MPPSolar PIP5048GK a zapojenie panelov 10x v seríí tiež mam na prízemi dielnu ale pri dnešnej teplote okolo 2.stupnov celzia bolo na stringu 422V .V lete je napetie pri plnom osvite 320V- 350V ...
Přílohy
20190610_170408.jpg
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek