Je něco co chcete vyrobit?

Nezařaditelné
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od Matess »

Minulý rok jsem měl pájecí deficit a tak jsem se rozhodl vyrobit 10 kusů bodovaček. Bohužel svojí chybou jsem prodal o kus více a tak na mě nezbylo. Naštěstí jsem jednu dělal pro kamaráda k vánocům a tak když jsem v průběhu roku něco potřeboval zaběhl jsem k němu. Rád něco udělám a zabavím se a když mi budete chtít dát něco navíc nad náklady zlobit se nebudu.

Řeším co vyrábět letos...
Nabízí se opět bodovačka abych měl konečně svoji.

Jako další varianta co by někomu mohla pomoct by byl střídač na FV ohřev vody od p. Oplockého. (musel bych se ho ale zeptat zda by mu to nevadilo - podklady pro osobní potřebu mi kdysi dal, ale ikdyž psal že to nedělal pro zisk... prostě pokud bych to měl dělat zeptám se ho)

Napadá vás něco dalšího?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2537
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od NOPARasito »

Co takhle palice treba na Lifepo4 by se nekomu mohly hodit.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od Matess »

to me pripomina ze ty tu mam rozdelane...
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od mati »

Matess píše:Minulý rok jsem měl pájecí deficit a tak jsem se rozhodl vyrobit 10 kusů bodovaček. Bohužel svojí chybou jsem prodal o kus více a tak na mě nezbylo. Naštěstí jsem jednu dělal pro kamaráda k vánocům a tak když jsem v průběhu roku něco potřeboval zaběhl jsem k němu. Rád něco udělám a zabavím se a když mi budete chtít dát něco navíc nad náklady zlobit se nebudu.

Řeším co vyrábět letos...
Nabízí se opět bodovačka abych měl konečně svoji.

Jako další varianta co by někomu mohla pomoct by byl střídač na FV ohřev vody od p. Oplockého. (musel bych se ho ale zeptat zda by mu to nevadilo - podklady pro osobní potřebu mi kdysi dal, ale ikdyž psal že to nedělal pro zisk... prostě pokud bych to měl dělat zeptám se ho)

Napadá vás něco dalšího?
Pokud by jsi dělal střídač od Oplockého - měl bych o jeden kousek zájem..

M.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od rva »

Možná by byli zájemci o Kybosův vytěžovač - občas se tu někdo ptá, jestli by mu to někdo vyrobil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od kiksa »

O paliče na Lifepo (případně ověřené schéma) bych měl zájem případně třeba já a určitě bych něco přihodil. ;-)
Kybosův vytěžovač na 24 V - jeden na 24 V se mi válí doma - funkční a ověřený, ale vypadá hrozně - učil jsem se na něm pájet. Kdyby ho někdo chtěl, tak napište.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od Matess »

Co se týká paličů mám tu prototyp. Stavěl jsem to původně na liion na 4,1V.

Princip funkce je následující:
měřím napětí (bliknu), pokud je nižší než 4V spím 5s a potom začnu znovu
pokud je vyšší než 4V a nižší než 4,1V (bliknu podruhé) a spím 3s
pokud je vyšší než 4,1V otevírám fety (rozvsvěcím led) a spouštím připojenou zátěž na 3s

nejsem schopen aktuálně změřit odběr ale díky snížení napětí na atmege na 2,5V, jejím podtaktování a obecně využití sleepmódu je to velmi málo. Slibuji že do příště se zamyslím nad tím jak to změřit.

Dělička na měření je 1:2, tzn chodit to může docela přesně od 2,7V do 5V, takže je to použitelné na Liion i LiFePO4 (Na LiTi už to asi vhodné nebude)

Časy bych upravil asi na 20s, 3s, 10s - ty kratší tam mám hlavně z důvodu testování.

Co se týká mosfetů, tak "driver" mosfet je 2n7002bkw s limitem na 310mA a otevírá 4 paralelně spojené TSM4424, kde každý má 8A trvale a 30A špičkově. Nechal jsem to jet hodinu při 3A blikání (viz video) a je to studené na dotek prstu. Udělal jsem tam v návrhu díry v rozích aby to případně šlo přidělat na chladič, ale podle toho jak studené to je si myslím že do 10A nebude nic potřeba. Zátěž je na každém co si tam dá... zda odpor, žárovku, nějaký (izolovaný zvyšující) měnič...

https://www.youtube.com/watch?v=Oup2oOX8BJk

Cena:... no musím spočítat přesně, ale náklady na součástky budou kolem 100Kč bez DPH za kus.

Máte někdo o toto zájem?
Případně napište co chcete otestovat...
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od Matess »

tak mě napadlo jak to změřit... měřil jsem úbytek napětí na 3 ohm odporu při napětí 3,9V. 3,86mV ve spánku a 8mV při měření. To měřící se špatně měří... je to tam na zlomek vteřiny. Když to měřím osciloskopem, tak to ukazuje 4mV v klidu a 19mV max - je to ale tak krátké, že průměr jsou stejně 4mV. Spotřeba v klidu tedy je kolem 4/3=1,3mA Když jsem napětí snížil na 3,2V úbytek šel dolů na 3,3mV, tzn 3,3/3=1,1mA.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od diablo007 »

Koukám že ty autotarovky jako zátěž napadlo už i jiné
kyocera
Příspěvky: 1217
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jako zátěž žárovka v takové aplikaci není štastné řešení.
Vlákno je neustálým blikáním více namáháno, než když jen
žárovka svítí. Blikající žárovka bude mít kratší životnost.
Dobře předimenzovaný keramický výkonový odpor je vhodnější.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od kodl69 »

Neřešte žárovky, řešte komunikaci s nějakým nadřazeným systémem, a pak ovládání měniče, vytěžování příp odpojení zátěže. To je řešený jak?
Používám keramický odpory, využívám je tak na 80% jmen. výkonu, stačí aby byly cca 5mm nad deskou a pod odporem díra, teplota do 70°C.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od Matess »

zapojit tam lze cokoliv... ja jen nemel doma vhodny odpor a nasel jsem zarovku. To namahani vlakna je videt... pro rozsveceni tam jsou 4A a potom se to uklidni na 2,7A. Nicmene verim ze by zarovky vydrzely, kdyz se pouzije 12V zarovka na 4V balancovani. Komunikaci jsem vubec neresil - potreboval jsem neco funkcniho a rychle. Koukal jsem se ze existuji soucastky pro galvanicke oddeleni komunikace, ale levne to neni. Problém je že se dostáváme trochu pryč z teritoria "něco bych si rád spájel a když to někomu pomůže" do "začneme pracovat na vlastním řešení" a rozdíl je v tom opravdu velký...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je něco co chcete vyrobit?

Příspěvek od kodl69 »

ano, na galvanický oddělení stačí jeden optočlen a dva odpory na každý modul. Obvyklá cena méně než 1Kč...
Problém je SW a ten už někdo udělal. Je to opensource, tak si můžeš něco dotvořit, aby to bylo to "vlastní řešení" Moduly s podobnou funkcí mám taky, ale bez funkčního SW s komunikací je to prakticky k ničemu... Co se stane, když ani 10A balancer nestíhá balancovat a napětí lifepo4 najednou roste přes 3.5V? co udělá modul bez komunikace?
Vidlácký řešení je udělat aspoň několik optočlenů na každým modulu, a ty potom podle napětí spínat, tj jedním třeba odpojovat panely, jedním zapínat vytěžovač a jedním vypínat měnič...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek