Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od brumlaj »

Chápu youdo, že brejn fošink (vymlácení mozku z palice fošnou) je vykonávám takovým tlakem že vám ve fabrice z toho lezou oči z důlků. Jenže to je cíl dodavatelů technologií. Přesvědčit co nejvíce zákazníků najednou aby investovali do technologie kterou mají vymyšlenu a kterou potřebují za každou cenu prodat najednou než se ukáže zač je toho loket. Třeba celý koncern VW dnes prakticky nemá jinou šanci neb se po dýzlkatích každého stébla chytá. A protože kindrmanadementu napříč nadnárodními korporacemi teče do bot, tak dělá revoluci. Ano ještě chvíli vydrží u vesel a co bude dál pro ně není podstatné. Jestli jádrem výroby bude pronajatá technologie bez možnosti autonomní funkce, pak jsme se od Rotšilda a Bati nic nenaučili. (ten si kvůli propagaci založil i vlastní filmové ateliéry než aby se spoléhal na dodavatelsko-odběratelské vztahy a ceny diktované "trhem")
To že již dnes není žádná morálka v obchodních vztazích se již projevuje a jak vidno i velké korporace strkají hlavu do oprátky - je normální posuzovat výsledek sporu podle kvality právních zástupců, nikoli dle jména a stisku ruky jako stvrzení dohody........ Ale na každého jednou dojde.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od PavelR »

brumlaj píše:5G - jde o zcela zbytečnou technologii, která běžnému ovčanovi nepřinese nic nového oproti stávajícím technologiím co by doázal smysluplně využít. Podobně jako IoT.
Již dávno jsme překročili úroveň kdy technologii neumíme a mnohdy ani nechceme užívat, jen jsme prostě okolní realitou tlačeni za ni a na ni nesmyslně vydávat svůj čas a snahu. Je to další ze způsobů jak lidi dotáhnout do matrixu, odlákat je od přímé interakce s jinými lidmi a nakonec si je jejich vlastní závislostí zotročit.
Ok chapu.
Jen kde jsme se meli teda technologicky zastavit? U kemenneho nastroje? u kocaru tazeneho konma? u pary? u skody 1000mb?
Nebo nechat to jak je to presne ted a to uz naporad?
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od unicast »

youda píše:Jako hlavní výhoda bezdrátových výrobních linek je zatím prezentováno, že továrna bude moci dynamicky reagovat na požadavky trhu a operativně měnit počty robotů a jejich rozmístění. Já samotný jsem nad tím mával rukou, ale když už to do mne cpali na třetí konferenci, tak na tom asi něco bude.
Zajisté víš, že jsou konference a jsou konference. Pokud se jedná o akce, které přímo financují sponzoři, pak si tam také sponzoři můžou říkat, co uznají za vhodné a účastníkům nezbyde, než si to nechat nalít do hlavy nebo jít do předsálí si povídat se známými z konkurenčních firem (což je mnohdy zajímavější). A pak jsou akce, které třeba taky mají sponzory, ale financují se zpravidla z konferenčních poplatků nebo alespoň z rozpočtů nějakých oborových sdružení apod., tam se zpravidla mluví otevřeněji a prezentace jsou méně komerční a více technické (v ČR takových alespoň v mé branži moc není, na nadnárodní úrovni se ale najdou).

Nevidím výhodu buzzwordu "5G" proti 802.11ad. A navíc jsem toho názoru, že tam, kde jde používat optické vlákno, se také optické vlákno použít má a teprve tam, kde to možné není, má smysl uvažovat nad bezdrátovým řešením.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od brumlaj »

Rozhodně jako celek se nemáme zastavovat. Jen spotřebu podřídit racionálním potřebám, nikoli chtíči. (jasně koníčky budou mimo) to by úplně stačilo. Nynější stav vidím jako tvůrci loga:
pracuj_kupuj_konzumuj_zdechni.jpeg
pracuj_kupuj_konzumuj_zdechni.jpeg (16.24 KiB) Zobrazeno 685 x
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

No s optikou opatrně, takhle smýšlejícího mám jednoho klienta. Po objektu 100x100x20m má nataháno optiku, ale nikdo už neřešil kde se svaří a do jakých prvků se bude zapojovat. Chtěl tam wifi a kamery na to věšet a z dali napájecí lišty brát proud. Myšlenka pěkná, realizace nesmyslná. Wifi s optickým vstupem začíná kolem 25tis v standartu 802.11n.
Ne vše má právě optické vstupy. Ani dock stationy na ntb je nemají a na wifi bych to nenechal. Eth tu stále má místo na trasách 0-50m na 99% použití. Lepší jak optika a převodník na posledním metru.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

brumlaj píše:Rozhodně jako celek se nemáme zastavovat. Jen spotřebu podřídit racionálním potřebám, nikoli chtíči. (jasně koníčky budou mimo) to by úplně stačilo. Nynější stav vidím jako tvůrci loga:
pracuj_kupuj_konzumuj_zdechni.jpeg
Tak nejlepší je zplatit dům, osamostatnit se od proudu a vody a věřit, že nenastane změna systému. Hold jsme otroci a pracujeme pro banky, pojistovny, stát a někdo trochu i pro sebe (Hypo, pojisteni, daně, když něco zbyde). Ale to jsme od 5G daleko.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od brumlaj »

Dagus: unicast to řekl bych myslel tak, že drát je drát. A místo některých drátů optika. Poměr se neustále mění.
Dagus píše:..... Tak nejlepší je zplatit dům, osamostatnit se .......
Pro koho je nejlepší? Každá ekonomicky myslící bytost si spočítá, že to co přeplatí na dnes pořizovaných nemovitostech + hypotéka se oproti výpovědi ze zaměstnání a pět let budování vlastními rukami absolutně nemůže vyplatit. Bohužel úroveň ekonomického vzdělání je dnes tristní. Zato receptory na které se šmejdi chytají (myšleno včetně zaměstnavatele), těch má každý dost.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne sob lis 30, 2019 11:31 am, celkem upraveno 2 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

Amen.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od gupa »

Dagus píše:Duplikace a ztráty obstará tcp protokol a wifi chipset.
Nejde o pakety, pokud problém chápu dobře, jde o spolehlivost v zarušeném prostoru nebo při nedostatečném pokrytí signálu přispojení s cloudem. Appky jsou prostě jen vrstvou a dnes frčí a při spojení s cloudem může např. takový nedostatek stálého připojení zapříčinit opětovné zaslání paketů do nějaké db aplikace a tím místo např. jednoho příspěvku v jedné buňce budou příspěvky dva pod sebou nebo více. Jde o běžný problém který se vyskytuje na úrovni testování sw. V případě jedné platby budou dvě, místo jednoho dluhu se zapíšou dluhy dva, atd. A to je průser.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak nejlepší je zplatit dům, osamostatnit se od proudu a vody a věřit, že nenastane změna systému.
CHodte tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dominican_Republic

95 % ludí za elektrinu neplatí.
Bus alebo taxi funguje tak, že zdvihnete ruku a potom poviete šoférovi,
kde vás vyloží.
Ráno si stači zarobiť 2 - 3 doláre a máte o rodinu na celý deň postarané.

Nemajú tam okná ani dvere. Načo ? Teplota okolo 28 * C, 100 %-ná vlhkosť.

Všade niečo rastie, napr. mango, kokos, cukrová trstina, zemiaky.

Kto sa pridá ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

Jojo toto jsem řešil v jedné kase, ale ať se na mě nikdo nezlobí, spoléhat se na cokoliv, že vždy funguje a netřeba ošetřovat je blbost programátora a ty jsou si toho vědomi a je to určitej amaterismus. Lepší softy řeknou nepovedlo se, opakuj znovu. V mém případě se to dělo jednou z 1000ce zadání a šlo to nasimulovat a vyrobce to odstranil a sám mi řekl, že to sami vidí jako chybu. Hold u plateb není prostor na takovej soft.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

rottenkiwi píše:
Tak nejlepší je zplatit dům, osamostatnit se od proudu a vody a věřit, že nenastane změna systému.
CHodte tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dominican_Republic

95 % ludí za elektrinu neplatí.
Bus alebo taxi funguje tak, že zdvihnete ruku a potom poviete šoférovi,
kde vás vyloží.
Ráno si stači zarobiť 2 - 3 doláre a máte o rodinu na celý deň postarané.

Nemajú tam okná ani dvere. Načo ? Teplota okolo 28 * C, 100 %-ná vlhkosť.

Všade niečo rastie, napr. mango, kokos, cukrová trstina, zemiaky.

Kto sa pridá ?
Stejně to časem někdo zkur.., to je jak když jsem četl článek o islandu. Ekonomiku taky dojeba... A lidi tam překvapivě pro mě nejedí převážně ryby, kterých tam musí být plné moře, ale fastfood.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Matess »

5G je technologie co se tyka prenosu dat diky masivni MIMO technologii a par dalsich. Je to takova (r)evoluce od LTE, protoze to technologicke zlepseni je opravdu neobvykle velke. Pracuji jako bezdratovy poskytovatel internetu a zatim to vypada ze budu mit jeste praci, protoze 60GHz pasmo se asi nakonec opravdu uvolni pro venkovni prostredi - jen nevim zda to kluci z CTU do ledna stihnou. Pracuji na tom od roku 2012. Uz stavajici LTE je zabijak wifi (hlavni diky obrovskemu ruseni ve volnych pasmech) a gigabit na 60GHz vypada proste suprove.

Co se tyka 5G nasazeni, tak to je technologie a ted jeste v jakem pasmu to bude fungovat... LTE prakticky funguje od 800MHz do 4GHz, princip je stale stejny, jen nosna frekvence je jina a stejne je to s 5G. Nizsi frekvence maji obrovsky dosah, ale zase z principu veci maji nizkou sirku pasma, u vyssi frekvenci je to naopak. Takze takove 5G na frekvenci kolem 800MHz je neco na co se ja jako bezny clovek do budoucna tesim. Aktualne je LTE schopne jet na 900MHz kolem 80Mb/s max na 10MHz kanal, 5G by to mohlo znasobit realne 4x. A to je ta frekvence na ktere muzeme fungovat v zapadlych oblastech kde to opravdu pomuze. (bavim se o rychlostnim limitu vysilace a ne klienta - klient je nizsi, protoze AP umi ve stejnou dobu vysilat k vice klientum na stejne frekvenci soucasne a jeste tak aby jeden neslysel data pro druheho) Ostatni pasma jsou takova ze prinesou zrychleni, ktere bezny clovek nepotrebuje a to znamena jen to ze operatori budou prodavat pevne pripojeni na LTE a budou mi lezt do kseftu a to se mi vubec nezamlouva.

Co se tyka pasma 24GHz tak tam vubec nevim o co jde. 23GHz je licencovane pasmo a 24GHz (24,0-24,2GHz) je volne pasma s limitem vykonu 0,1W vyzareno za antenou. Toto pasmo radi pouzivame a bojim se ze v momente kdy to bude mit operator s 10W, tak to bude likvidovat to volne pasmo ikdyz to bude o 500MHz vys. Hlavne toto je pasmo vhodne pouze pro venkovni instalace a primou viditelnost.

Takova ochutnavka 60GHz pásma...

Obrázek

Jelo by to i vic... mam tam zatim limit na 500Mb/s - nechci pretizit swithce a routery na trase.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Offtopic : Co rikate na zavedeni 5G?

Příspěvek od Dagus »

No kdyby ten 60GHz někoho nadchl, tak realita ho asi zklame. Ptmp je max do 250m bez zálohy a zatím max 8 klientů na sektor. 60tka je hlavně fajn kvůli ceně cpe, ale kvalita a možnosti tomu odpovídají. S hw pro lte sektory se to nedá porovnávat.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek