DYI BMS V4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

Mám to trochu jinak. relé 1 jsem zaměnil za pískátko, tj zvuková signalizace přepětí/ podpětí/ nějakýho článku.
Relé 2 mi spíná ventilátor při vysoké teplotě modulu - i když mám výkonový odpory 4mm nad deskou a čidlo je zespodu desky, prohřeje se to.
Relé 3 podpětí - všechny packy rozpínací kontakt do série a ten v sérii s vypínačem měniče. Tj jakýkoliv podpětí vypne měnič.
Relé 4 přepětí: všechny spínací kontakty paralelně, a to celý na shazovací cívku jističe od stringů. Ještě to nemám komplet doppojený, ale vypadá, že to celkem bude chodit. Vytěžování a další feature budou přes HA, kam BMS posílá data přes MQTT, ale HW řešení je HW řešení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ruza
Příspěvky: 4
Registrován: stř dub 13, 2022 2:15 pm
Reputace: 0
Bydliště: JM

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od Ruza »

Také mám dyiBMS, akorát na vlastním plošňáku a s trochu upraveným kódem. Ovládá dvě fyzická relé, jedno zapíná vytěžovač, druhé samotný měnič.

Relé můžu zapnout/vypnout klasicky pomocí pravidel v dyiBMS, ale také přes MQTT (vytěžování spouští Home Assitant).

Ostatní relé jsou "virtuální" a používám je ve své integraci, která emuluje Pylon protokol pro Axperta/PIP přes RS485. Zvládne tak měniči říct, aby přestal vybíjet baterii při podpětí nebo snížil nabíjecí proud při balancování...
Snímek obrazovky z 2023-02-02 09-18-43.png
Snímek obrazovky z 2023-02-02 09-18-43.png (26.87 KiB) Zobrazeno 714 x
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od jan.stepanek »

Ruza píše: Ostatní relé jsou "virtuální" a používám je ve své integraci, která emuluje Pylon protokol pro Axperta/PIP přes RS485. Zvládne tak měniči říct, aby přestal vybíjet baterii při podpětí nebo snížil nabíjecí proud při balancování...
To je pěkné.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

mám na jlcpcb k odeslání objednávku na moduly v4.5 , kus vyjde na cca 3.5E + je potřeba přidat konektory (mám to na xh2.54+ programovací 3pin header) , attiny1624 , výkonový odpory a dvě klasický LED. tj celkem to předpokládám do 5E za kus. Tohle je testovací série, 30ks, jestli se mi podaří koupit attiny1624 v dubnu, jak slibuje farnell, tak budou jistě nějaký vzorky, případně někde zveřejním data pro reobjednávku. Desky jsou přímo na baterku, tj minimum drátařiny, mám je panelizovaný po 3 do plochy 8x10cm, čímž se výrazně ušetří za desky a potažmo i za osazování. Ukázka z jlcpcb:
v45moje.png
-už na ty smd taky moc nevidím, a není to zas tak složitý to u číňana objednat...
a 3d model z kicadu - berte s rezervou, nevím jak udělat modrou led a třeba jenom jeden variantní tranzistor ze dvou, stejně jako lm385 vs az432antr deska je na oboje, pro jistotu... Co budu vylepšovat jistě, tak je frézování odlomitelné destičky s termistorem a konektorem, v podstatě je zbytečný osazovat termistor za 0.2E na každej modul, ale nevím, jak zadat, aby je osadili třeba na 5 z 30...
bms v45a.jpg
bms v45a.jpg (30.99 KiB) Zobrazeno 660 x
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

Postrehy cloveka, ktory to pajkuje v poslednych 2 tyzdnoch ako na pase :)

1) skotroluj si diodu D2-> v povodnom navrhu bola osadena zle (upozornoval som na to), a mam pocit, ze si to prebral. Tam kde je stripe, ma byt mozno +, skontroluj!. Ono ta dioda je tam zbytocna, funguje to aj bez nej.
2) externy term v zapojeni akom to mas teraz je asi hlupost, nameria kazdy 50c na doske. bud dories to lamanie, alebo ho daj uplne prec a osad len konektor.
3) attiny 1614 a cele updi je v aktualnom stave jemny nedorobok, debilne sa to programuje (a treba mat vybavu). Kym sa nedoriesi programovanie z controllera, zostal by som pri atttiny 841. programovaci interface na modul treba dakde vytiahnut. Ale mozno sa to utrasie, dostupnost attiny 841 je naozaj zla. rataj s tym,ze bezny clovek attiny1614 nenaprogramuje, sam s tym mam problemy...
4) vykonovy rezistor je dobra vec (lepsie ako to pole), ale treba ho dat niekde, kde sa da potom aj chladic namontovat.
5) plus/minus (power) by som vyviedol aj niekde bokom na klasicky 2.54mm konektor +-, pre pre pripad ze mas baterku, kde ti plus-minus v dierach pasovat nebude...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

1.) Na první pohled na první fotce vidíš, že je dobře. U jlcpcb máš náhled osazení, kterej si kontroluješ a můžeš doladit, nevím proč, měl jsem otočený všechno v SOT23...
2.) Není to špatně, ten kousek desky je odlamovací, stejně jako u originálu, jenom ten render vznikl dřív. Na v4.4 používám ext. termistory s vývody. nevýhoda je, že ten na desce optori drátovýmu měří drobek jinak a tím pádem každej jinak špatně špatně :)
3.) UPDI -jsem měl za to, že je to poměrně "stará" technologie, tohle mě dost překvapuje. Konektror tam je, stejně nestandartní jako na originálu, zase, render byl jenom zkouška, že to ten kicad umí, pozděj sem se v tom ještě dost povrtal. Jsem s kicadem začátečník, ale verze 6 je asi lepší než Eagle 7.2 co jsem měl dosud...
4.) chlazení... odpor/odpory mám cca 4mm nad deskou, a je pravda, že dokážou tu desku prohřát i tak, ale výsledky jsou o řád lepší než SMD odpory. Bastlit nějaký chladiče je kontraproduktivní. Takhle to zvládne 1.5A balanční proud po víc než hodinu bez vypnutí balancování na teplotui (méně než 70°C na desce zespodu). A mohl bych ty odpory dát ještě výš nad desku, keramický trubičky na přívody a zase by to bylo jinak.
5.) kvůli tomu, aby tam nemusely být konektory, jsem to celý dělal :) rozteč pasuje na 40Ah winstony (61mm) a i šířka vyjde, kdekoliv je to dál, našroubuje se + pol a na desce je pro - menší dírka, do které se zapájí CY 2.5 s očkem na konci podle aktuální rozteče. Limit je M10 na + polu, pak už to koliduje se součástkama, ale pak se to dá řešit stejně jako - pol. Podle mě optimální řešení. Minimum drátů kolem baterky, fotku už jsem několikrát dával. Kdo chce konektory, ať si udělá originál desky.
Feature jsou RX i TX konektory na obou stranách desky, a 10r odpory u vstupu/ výstupu. snadno se to propojuje, káblíky nekříží desky a i když dojde k chybě, která jinak jistě přepálí cestu na desce nebo pojistku, tady jenom 10r změní barvu, a na funkci nemá žádný vliv. např pokud se spojí RX dvou článků, je natvrdo spojený plus sousedních článků, podobně jako je to s TX omylem zapojeným na druhé traně desky někam, kam nepatří... U verze 4.4 odzkoušeno, že to za ty 4 odpůrky stojí...
Updi: máš teda nějakej návod, jak na to? Podle článků na netu je ten tvůj programátor "obsolete" řešení, a má to fungovat přímo s CH340, FTDI nebo 2103 převodníkem z USB... Interent snese hodně, takže zatím nevím. Těch V4.4 desek mám celkem dost, mám to odzkoušený a v provozu, tohle je spíš z bujnosti... Možná by bylo zajímavý na jeden článek nasadit 4.4 a 4.5 a sledovat jak to měří.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

programovanie updi attiny1614/1624

PICKIT4
=========
pripojis pickit, nainstalujes ATMEL STUDIO (MPLAB X IDE mi nevonia)

PICKIT4<->UPDI
PIN2<->VCC (+)
PIN3<->GND (-)
PIN4<->DATA (stred)

das hex subor module_fw_V450_10K_ATtiny1624_450_e0_h0_l0.hex

erase->program

ARDUINO UNO (328P)
==================

do arduino ide 1.8.13 (ine nedoporucujem) si do menu File->Preferences pridas additional board manager

http://drazzy.com/package_drazzy.com_index.json

Potom kliknes na menu BoardManager a doinstalujes kniznicu MegaTinyCore (aktualne verzia 2.6.5)

Postup je v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=YOGeoW_QySs

nahras/skompilujes do arduino328 tento sketch (ulozis na plochu, premenujes). z arduina 328 sa stane programator

https://github.com/ElTangas/jtag2updi/t ... ter/source

Medzi GND a RESET pripojis 10uF kondenzator (- strana ku GND), aby sa ti to neresetovalo.

Arduino pripojis k UPDI nasledovne:
arduino<-------------------> cell45
VCC(3.3v alebo 5v) <----> VCC UPDI
GND<-----------------------> GND
Pin6 (digitalpin6)<------4k7 Ohm rezistor-----> DATA

pripojis arduino k PC, v arduino IDE nastavis

Tools->Board->Megatinyboard -> vyberies 1614 alebo 1624 (co mas)
Programmer-> zvolis jtag2updi
vyberies COM port

ak chces programovat, musis dat upload schetch using programmer (nie len upload!)

Ak to volas z prikazoveho riadku, tak nasledovne:

C:\Users\mgx\AppData\Local\Arduino15\packages\DxCore\tools\avrdude\6.3.0-arduino17or18/bin/avrdude -CC:\Users\mgx\AppData\Local\Arduino15\packages\megaTinyCore\hardware\megaavr\2.6.5/avrdude.conf -v -pattiny1614 -cjtag2updi -PCOM8 -b115200 -Ufuse0:w:0b00000000:m -Ufuse2:w:0x02:m -Ufuse5:w:0b11000101:m -Ufuse6:w:0x04:m -Ufuse7:w:0x00:m -Ufuse8:w:0x00:m -Uflash:w:C:\Users\mgx\AppData\Local\Temp\45_10k.hex:i

cesty k suborom si treba skontrolovat

python
=========
pymcuprog


pymcuprog write -f diyBMSCurrentMonitor_ATtiny1614.hex -d attiny1614 -t uart -u /dev/ttyUSB0 --verify

prajem prijemnu zabavu!
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od rottenkiwi »

Dal som ten jtag2updi/jtag2updi.ino spolu s ostatnymi do adresara
a otvoril v Arduino IDE, kde je megatinycore ale je prazdny ??? / ten ino /
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

ano, to je normalne. ten subor ma velkost 1 a v podstate odkazuje na adresar. Ak kliknes na upload, nahra to to co ma do arduino 328
jtag2updi.jpg
tento subor je prazdny, ale je tam dalsich XY ako dalsie taby. Kliknes na UPLOAD a nahras do arduina.

ak ti to neotvori takto, skus adresar v ktorom je jtag2updi.ino premenovat na jtag2updi a otvorit to znovu. ale mne to fungovalo aj bez premenovania.

suciastky co treba:

1x arduino UNO (328P) alebo podobne
1x 10uF kondenzator el. (na arduino medzi RESET a GND, minus pol k GND)
1x rezistor 4k7 (digital pin6 a UPDI DATA
par dupond kablikov, (bez)kontaktne pole.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

Budu v nejbližších dnech programovat tinny1614 v diybms shuntu, tak uvidím. zkusím i ten serial prog, proč by to u toho arduino ide bylo, když by to nefungovalo... desky s tiny1614 jsou někde v německu, tak snad přidou a o víkendu najdu chvilku na pokusy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenze ja tam mam v IDE otvoreny len ten prazdny, dalsie mi neotvorilo .

Tak, teraz to uz otvorilo a predtym jak som bol na huby, to nechcelo. OK.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od rottenkiwi »

Atrtiny su doma, teraz ako si urobit tu zelenu dosku, co ma on v tom videu
a ako to naprogramovat , ak nemam ziadne UNO, MEga ci Ard. Nano a pod. ?

https://www.youtube.com/watch?v=YOGeoW_ ... 2n&index=4

A tiez mi pise: avr/io.h not found.
.
attitny_22022023.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

diybms.jpg
prototyp chodi, napriek tomu ze attiny1624 tam nie je a zohnat ho do 15.4 neviem :).
Takze som si skompiloval alternativu :)
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Reputace: 0
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od jansol »

Zdravím,nepoužívá někdo z Vás tyto bms V4.5 s měničem Deye 10KW.A jaké máte zkušenosti.Děkuji
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

kedze deye podporuje CAN bus a pylontech protokol, malo by to chodit. Ak chces jednu kontrolnu dosku a chces skusit, napis mi a mozme sa dohodnut. monitorovacie 4.5 budem mat az buduci tyzden (aj to len par ks).
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

dnes na mě juklo tohle: https://www.youtube.com/watch?v=5VLVrcJ ... =27&t=162s - INA229 na malé destičce přímo na ESP32 controller - sice zmizí výhoda galvanickýho oddělení, ale proč ne. INA229 se dá koupit normálně u Myšáka: https://cz.mouser.com/c/?q=ina229 já mám dva kousky... Destičky jsem si cvičně objednal. tady je dokumentace: https://github.com/stuartpittaway/diyBM ... ShuntAddOn
Co mě trochu trápí, tak když tohle bude na potenciálu - baterie, jak si to poradí s CERBO GX, který má tuším - propojený přes bus na řízení mppt. Existuje nějaký galvanický oddělení canbus- canbus? já našel jenom TTL- canbus.
Co jsem nenašel, tak HEX pro ESP32...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od kodl69 »

EDIT: tak kód pro všechny nový feature je v posledním standartním release. Tak už jenom než přijdou destičky z číny...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od mgx »

Skus pozriet eval board v prilozenom linku.

https://www.digikey.sk/en/articles/how- ... -can-buses

v zasade by to problem byt nemusel, mozno stuart pouziva tiez victron, treba sa opytat na fore. U mna na studeri s tym problem nebude.
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od glottis »

To stoji docela ranec a jeste potrebuje dva. Da se to udelat asi levneji. dva tranceivery, mezi ne izolator treba adum a izolovany zdroj mezi
Martin_fio
Příspěvky: 19
Registrován: sob pro 06, 2014 8:17 pm
Reputace: 3

Re: DYI BMS V4

Příspěvek od Martin_fio »

MGX, dík za ten návod na programování attiny1624 pomocí arduina, na první dobrou to zafungovalo.

Odpovědět