Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

ikovlabs píše:A nebo si to nahlasit a narvat to tam za penize ....
Otazkou je kolik vlastne vyjde takove pripojeni k CEZ-platba za misto a td....
Multiplus může být připojený k DS jen jako mikrozdroj, takže bez dodávek do DS.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Marcus81 »

A kde sa da tato vecicka zohnat https://www.victronenergy.com/accessori ... y-ufr1001e ? Predpokladam ze to lacna zalezitost nebude?!
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od dano »

Ahoj, antiostrovne rele vyraba viac vyrobcov, tie ktore u nas nemaju problem a distributor ich akceptuje su tieto.

https://www.ozeshop.sk/sietova-ochrana-u-f-guard

https://www.ghvtrading.sk/elektricka-be ... md423.html

https://www.comap-control.co.uk/product ... -mainspro/

Antiostrovne rele sluzi len ako bezpecne odpojenie od siete, ak su parametre siete mimo nastaveny rozsah.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Marcus81 »

Ta prva zalezitost, to je skor z DS ako do DS, myslis ze je to mozne otocit opacne?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

tomas píše:
PetaJoule píše:
Mimochodem, aby to nezasumelo: Pokud mate mikrozdroj do 800W (takove typicke PV + OnGrid), tak to proste pripojite a nikdo Vam v tom nemuze branit.
Hmm. tak to si asi pořídím 5 kusů elektráren po 800W. :lol:
Bohuzel ne. Celkove 800W pro kazdy koncovy bod. 5 x 800W jenom pouze pokud budes mit 5 pripojek. A to - se obavam - by byla ekonomicka sebevrazda.

Mimochodem mi galv. oddeleni PE nedalo a tak jsem se trochu rochnil ve standardech.

IEC 60364-5-52:2011 vyslovene zakazuje galv. odeleni PE domaci instalace. Ba naopak, narizuje propojeni a "vlastni uzemeni fundamentu" (Fundamenterder - bohuzel ceske pojmy neznam). A kazda mne znama nacionalni norma toto respektuje. V nemecku napriklad DIN VDE 0100-540:2012-06. Ale vidim, ze Irsko, Italie jakbysmet. Dost by mne pobavilo jak by v Cesku ci na Slovensku chtel nekdo obhajit opak.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

PavelR píše:Petajoule, xmasin: jak to myslite s tema multiplusama, quatrama ze nesmi na sit bez externiho zarizeni? co to je za zarizeni??
Opet zase pro nemecko (no, vlastne i jeste ca. 10 dalsich zemi):

https://www.hager.de/modulargeraete/zae ... 990387.htm

pripadne

https://www.ziehl.com/de/produkte/detail/UFR1001E-54/

Nove Multiplusy to (ekvivalent) uz maji zabudovane. Pripadne si ten produkt pak rika "Multigrid":
https://www.victronenergy.de/inverters- ... /multigrid
Naposledy upravil(a) PetaJoule dne stř pro 25, 2019 11:57 am, celkem upraveno 1 x.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

xmasin píše: Proč bych se měl s někým hádat? Z hlediska sítě je Axpert King online UPS resp. zařízení s výkonovým usměrňovačem a pokud ho nahlásím provozovateli DS dle PPDS přílohy 6 sekce 4.1.1 a on mně připojení povolí, tak s tím nemám problém.
Tak za prve 4.1.10, za druhe principielne ano, ale pak Axpert King 3kVA - 5kVA uz povolit nemusi (ci velmi pravdepodobne nepovoli).

=> A to zase ja bych chtel mit vetsi menic nez 3.7kVA, proto bych to - z technickeho hlediska - oddelil.
Podle mě je integrované řešení lepší
Z technickeho hlediska souhlasim, je to lepsi (cena/vykon: mene nakladu, vetsi efektivita, flexibilita: viz nahore - ne). Ale uz nevim jestli je lepsi poridit si pristroj bez patricneho certifikatu a vystavit se nekonecne buzeraci. "Dokazte ze nedojde k pretoku." - od Voltronicu patricny certifikat neexistuije.
Co se týče přetoků, tak je to problém, ale pokud mám zařízení, které přetoky neumožňuje, tak v tom problém nevidím.
Viz nahore. To, ze nekde nejaky vyrobce napise neco na nejake webove strance nebo v navodu neznamena nic. Potrebujete pro dany pristroj certifikat akreditovane testovaci laboratore ktera toto tvrzeni ... hmm ... potvrdi. Pak nemuze nikdo ani ceknout. Victron tohle napriklad ma, Voltronic ... nevim, nemyslim.

A je veliky rozdil mezi "nemuze ani ceknout" a "muze ceknout, a tudiz se v tom bude nekonecne rypat." Kdyz se na to clovek podiva s odstupem, tak bohuzel musi konstatovat, ze se rypou pravem.

A nebo muzete vy osobne dat ruku do ohne za Axpert King, ze pri nejake poruse tam nedojde k pretoku?
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od diablo007 »

PetaJoule píše:
xmasin píše: Proč bych se měl s někým hádat? Z hlediska sítě je Axpert King online UPS resp. zařízení s výkonovým usměrňovačem a pokud ho nahlásím provozovateli DS dle PPDS přílohy 6 sekce 4.1.1 a on mně připojení povolí, tak s tím nemám problém.
Tak za prve 4.1.10, za druhe principielne ano, ale pak Axpert King 3kVA - 5kVA uz povolit nemusi (ci velmi pravdepodobne nepovoli).

=> A to zase ja bych chtel mit vetsi menic nez 3.7kVA, proto bych to - z technickeho hlediska - oddelil.
Podle mě je integrované řešení lepší
Z technickeho hlediska souhlasim, je to lepsi (cena/vykon: mene nakladu, vetsi efektivita, flexibilita: viz nahore - ne). Ale uz nevim jestli je lepsi poridit si pristroj bez patricneho certifikatu a vystavit se nekonecne buzeraci. "Dokazte ze nedojde k pretoku." - od Voltronicu patricny certifikat neexistuije.
Co se týče přetoků, tak je to problém, ale pokud mám zařízení, které přetoky neumožňuje, tak v tom problém nevidím.
Viz nahore. To, ze nekde nejaky vyrobce napise neco na nejake webove strance nebo v navodu neznamena nic. Potrebujete pro dany pristroj certifikat akreditovane testovaci laboratore ktera toto tvrzeni ... hmm ... potvrdi. Pak nemuze nikdo ani ceknout. Victron tohle napriklad ma, Voltronic ... nevim, nemyslim.

A je veliky rozdil mezi "nemuze ani ceknout" a "muze ceknout, a tudiz se v tom bude nekonecne rypat." Kdyz se na to clovek podiva s odstupem, tak bohuzel musi konstatovat, ze se rypou pravem.

A nebo muzete vy osobne dat ruku do ohne za Axpert King, ze pri nejake poruse tam nedojde k pretoku?
Muselo by asi dojít k průrazu více věcí zaraz ale pokud máš nabíječku a na ní připojenou baterií co by se muselo stát aby ti místo usměrnění ac napětí za trafem začalo to stejnosměrné z baterie střídat aby se to dokázalo přes trafo dostat do ds? Mne moc nenapadá jak by to šlo
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od dano »

Marcus81 píše:Ta prva zalezitost, to je skor z DS ako do DS, myslis ze je to mozne otocit opacne?
Tie ochrany funguju principialne vsetky rovnako. Na ochrane nastavis parametre DS a pokial su tieto parametre mimo nastaveny rozsah, tak ochrana v nastavenom case odpoji solarny system od DS stykacom. Nema to preco fungovat naopak, DS vzdy udava parametre pre "prifazovanie", ktorym sa musi hybridny invertor prisposobit. Antiostrovne rele ma zabezpecit, ze pri vypadku siete, sa hybridny invetor bezpecne odpoji od siete. Samozrejme kazdy hybridny menic sa odpoji od DS, ak su nastavene parametre mimo rozsah, len z pohladu distributora toto nestaci a rele (stykac) v hybridnom menici nepovazuje za bezpecne odpojenie od DS.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

diablo007 píše: Muselo by asi dojít k průrazu více věcí zaraz ale pokud máš nabíječku a na ní připojenou baterií co by se muselo stát aby ti místo usměrnění ac napětí za trafem začalo to stejnosměrné z baterie střídat aby se to dokázalo přes trafo dostat do ds? Mne moc nenapadá jak by to šlo
Presne tak. U samotne nabijecky lze predpokladat, ze se z ni nestane generator.

U integrovaneho zarizeni, kde mas v jedne krabici nabijecku a zaroven inverter uz cela vec vypada uplne jinak.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od brumlaj »

PetaJoule píše:.......... Mohl bys ukazat primo na misto/mista, kde se o tom v příloze č. 4 PPDS konkretne mluvi?
At hledam jak hledam:

https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-4.pdf

nejsem s to patricnou pasaz najit.
Samozřejmě - Strana 9 Kapitola 2 rozsah platnosti - "Platnost těchto pravidel se rovněž vztahuje na:
II.samostatně připojené elektrické akumulační zařízení
III.odběrná elektrická zařízení s akumulací elektrické energie"
a dále je to upřesněno jako kategorie výrobního modulu A . Stačí? Už se zde probíralo, že vypínač, jistič není dle distributora a ERU galvanicky oddělujícím prvkem. Prostě sprostých podezřelých je dost. Dokonce vysvětlení ERÚ začínalo slovy - "je to náš názor, který nelze brát jako oficiální stanovisko ERÚ", přávní výklad je na soudu.
Toť vše.
Matess píše:tak potom teoreticky stačí UPS s dvojitou konverzí a jsem v pohodě, ne?
Nejsi. Provozuješ III. a tím pádem jsi v jejich hře.
PetaJoule píše: ..... No ja stale cekam na odkaz, kde je receno jak je udajne povine hlasit UPS > 800W (prikon?), .......
Fakt - čekat na Štědrý den a ještě se tím chvástat, to musí být psychicky vyčerpávající (ano, sarkasmus admine)
PetaJoule píše:........ Myslim si, ze si nekdo spletl novou EU legilativou umoznenou absolutni volnost provozovat mikrozdroje < 800W. ..........
Nepodceňuj nepřítele. To že se skřípšním zubů využili Tebou udanou hranici neznamená že něco spletli. Oni se nepletou. A pokud ano, pak to kontrují výkladem zase v Tvůj neprospěch.
PetaJoule píše:........ Jedna z vyhod clenstvi v EU je, ze se energetici v tomto state nemuzou chovat libovolne ale muzou pouze v ramci legislativniho korsetu EU, a obecne mame v soucasne dobe stesti, ze EU je celkem pro OZ.
........
Omyl milý Watsone, jen zamáčkni slzu za součtové měření - taky si našli skulinku jak jít do fázového měření a dokud jim to EU nezakáže tak se tady budeme hrbit dále.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Matess »

tohle by chtělo zmedializovat a zahltit čez oznámením o zapojení UPS.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od diablo007 »

PetaJoule píše:
diablo007 píše: Muselo by asi dojít k průrazu více věcí zaraz ale pokud máš nabíječku a na ní připojenou baterií co by se muselo stát aby ti místo usměrnění ac napětí za trafem začalo to stejnosměrné z baterie střídat aby se to dokázalo přes trafo dostat do ds? Mne moc nenapadá jak by to šlo
Presne tak. U samotne nabijecky lze predpokladat, ze se z ni nestane generator.

U integrovaneho zarizeni, kde mas v jedne krabici nabijecku a zaroven inverter uz cela vec vypada uplne jinak.
Pokud zůstaneme u Kinga tak veškeré spojení ds z investorem je přes interní nabíječku takže zrovna king pokud mu nezůstane svařené bypas relé není schopen pretoku . Pak se můžeme bavit o pravděpodobností že interní relé si spece kontakty a zůstane tedy připojen na ds i v době kdy se odepne a zapojí měnič.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

PetaJoule píše: Tak za prve 4.1.10, za druhe principielne ano, ale pak Axpert King 3kVA - 5kVA uz povolit nemusi (ci velmi pravdepodobne nepovoli).
=> A to zase ja bych chtel mit vetsi menic nez 3.7kVA, proto bych to - z technickeho hlediska - oddelil.
Osobně si spíš myslím, že online UPS obecně patří spíš do kategorie 4.1.1. V části 4 je napsáno jaké spotřebiče spadají do jakých kategorií a pro kategorii 4.1.1 je napsáno toto:
Zařízení s částmi výkonové elektroniky (část 4.1.1)
Z technickeho hlediska souhlasim, je to lepsi (cena/vykon: mene nakladu, vetsi efektivita, flexibilita: viz nahore - ne). Ale uz nevim jestli je lepsi poridit si pristroj bez patricneho certifikatu a vystavit se nekonecne buzeraci. "Dokazte ze nedojde k pretoku." - od Voltronicu patricny certifikat neexistuije.
Voltronic má certifikát ja spotřebič, klasické CE. Vzhledem k tomu, že se nepřifázovává k síti, tak je jakýkoliv jiný certifikát nadbytečný.
A nebo muzete vy osobne dat ruku do ohne za Axpert King, ze pri nejake poruse tam nedojde k pretoku?
U Kinga by k přetoku mohlo dojít jedině kdybych spojil výstup se vstupem, ale obávám se, že by nedošlo k přetoku, ale k likvidaci invertorové části.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

diablo007 píše: Muselo by asi dojít k průrazu více věcí zaraz ale pokud máš nabíječku a na ní připojenou baterií co by se muselo stát aby ti místo usměrnění ac napětí za trafem začalo to stejnosměrné z baterie střídat aby se to dokázalo přes trafo dostat do ds? Mne moc nenapadá jak by to šlo
Osobně si myslím, že by ani průraz některé části nevedl k přetoku. Konstrukce Kinga by měla být taková to:
AC vstup 230V - AC/DC usměrňovač - DC meziobvod 380V DC - DC/AC invertor - AC výstup 230V.
Kinga mám a monitoruju pomocí dvou elektroměrů vstup do a výstup z Kinga. Na vstupu je klidně 230 - 243V a na výstupu je stabilně 230V. Jsou to chytré elektroměry s Modbus komunikací, zkusím v nich vyčíst jestli King neposlal něco zpátky do sítě, ten na vstupu by to měl zaregistrovat.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Dagus »

Ten mikrozdroj se tedy nemusí hlásit? Jde o to že mám 800W victrona a na moje mi to stačí a myslel jsem že to budu muset hlásit, takže nebudu? Jinak jsem doteď žil v domnění, že pokud nepoužiji docucávání ze sítě pro vyšší výkon a max použiji vstup jako nabíječku, tak přetok nemůže vzniknout. Ten vstup a výstup přeci není fyzicky spojen ne? Tedy pokud neskončí do bypassu. Galvanické oddělení, co si pod tím pánové představují? Že ten příkon někdo prožene 1:1 trafem, aby to oddělil?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

brumlaj píše:Samozřejmě - Strana 9 Kapitola 2 rozsah platnosti - "Platnost těchto pravidel se rovněž vztahuje na:
II.samostatně připojené elektrické akumulační zařízení
III.odběrná elektrická zařízení s akumulací elektrické energie"
a dále je to upřesněno jako kategorie výrobního modulu A . Stačí?
Nikoliv.
Už se zde probíralo, že vypínač, jistič není dle distributora a ERU galvanicky oddělujícím prvkem.
Taky ze neni - a to nikde na svete, nejen u lokalnich DS matadoru a ERU.
Dokonce vysvětlení ERÚ začínalo slovy - "je to náš názor, který nelze brát jako oficiální stanovisko ERÚ", přávní výklad je na soudu.
Ano. Vsak vzdy co jsem se s tim - zatim - setkal, DS odmitl jit k soudu a radeji instalaci odsouhlasil. Proto jsem na to tak zhavy.

Silne uvazuji o "negativní určovací žalobe", ale to by spis mel udelat nejaky svazek jako ceska fotovoltaicka asociace, pokud se tedy probudi ze spanku sipkove ruzenky.

Podle meho nazoru by to chtelo tady vlakno, kde by se podobna psanicka - klidne v anonymizovane forme - probirala. Mylim si, ze by to byl prvni krok najit cestu k tomu, jak se efektivne a masove branit.
Oni se nepletou. A pokud ano, pak to kontrují výkladem zase v Tvůj neprospěch.
;-) No, ja se domnivam, ze kdyz u PRE dotycne Papenheimove jiz ctou me jmeno (nebojte, nepisu jim osobne, texty vypracuje nekdo jiny, ja se pod to jen podepisu), ze se jim zjezi chlupy na krku. Jak rikam, navrhuji vlakno s konkretni korespondenci a konkretne uvedenou instalaci. Pokud zde najdeme nejaky modelovy priklad instalace u ktere ja reknu ze je tak v poradku a DS bude jineho nazoru jsem ochoten - v CR - zafinancovat pravni spor. Na SK si zatim netroufnu.

A kdyz uz, tak poradne. Samozrejme vcetne medializace, a klidne do toho zatahnu jeste dalsi pravni a politicke subjekty. Jenze tady je spis nutne nastavit nejakemu PDS a ERU past. T.j. potrebujeme strasaka. Zdanlive prosteho obcana ktery by chtel zprovoznit svoji elektrarnicku ale mit DS pouze jako zalohovy zdroj.

Potrebujeme aby tato instalace byla prokazatelne a dobre dokumentovana podle jistych parametru a potrebujeme aby se PDS - a pripadne ERU - k tomu pisemne vyblili v takovem rozsahu, ktery by byl v ramci vyse uvedene "negativní určovací žaloby" (negative Feststellungsklage) fatalni.

Jen tohle by byl kriticky uder. Jinak sdileni patricne korespondence a dokumentace a modelovych reakci na to je pouze strukturovana obrana. Ale i ta by neuskodila a zatim chybi.
Omyl milý Watsone, jen zamáčkni slzu za součtové měření - taky si našli skulinku jak jít do fázového měření a dokud jim to EU nezakáže tak se tady budeme hrbit dále.
No - mily Sherlocku, ja se spis domnivam, ze je Vase interpretace pravidel jaksi servilni a proto se hrbite predcasne. Patricnych kauz (nejen ty medializovane) kdy zrovna PRE provedla instalaci tak, ze se fazove mereni ukazalo jako financni apokalypsa pro uzivatele mam na stole mnoho a s klienty to rovname.

---

Ohledne PPDS

Za prve ve vyse uvedenem odkazu jsou "samostatna Akumulacni zarizeni" pouze v kontextu VN, nikoliv NN. Ctete prosim znovu (= "to ze se to tu uz probiralo mnohokrat, nemusi jeste znamenat, ze se to probiralo spravne" ;-) ) Vidim zde mnoho diskuze, ale zadne potrebne kroky.

Podivejte se presne na stranku 8 a i definici pojmu.

Instalovaný výkon akumulačního zařízení
U akumulačního zařízení je jeho instalovaným výkonem výkon střídače

Kód: Vybrat vše

DS -> | nabijecka -> baterie |
           ^^^^^^^^^^^^^
               akumulacni zarizeni, vykon stridace = 0W
Dale cituji:

U fotovoltaických výroben elektřiny s akumulačním zařízením se společným střídačem

Kód: Vybrat vše

                                                 DC
DS -> | nabijecka -> baterie | <--> "Zde treba hvezdna brana"
Zadny spolecny stridac nevidim. Obecne nevidim zadny stridac na strane DS. Resp. je galv. oddeleny. T.j. lze odmitnout i samotnou definici, ze by zde byla "hvezdna brana" pripojena k siti DS.

Vsechno, opravdu vsechno u PPDS je nastavene na to branit - co nejvice - provozovatelum FVE s paralelnim provozem k DS. To je bohuzel jejich pravo. Ale da se to velmi velmi jednoduse obejit pokud clovek nechce mit pretoky. Jako ze nikdo nechce.

Samozrejme, ze jsme pak zase u citliveho tematu "drzgresle", ale z vlastni zkusenosti za poslednich 5-6 let mohu rict, ze se tenhle problem da celkem jednoduse zabit trocha penezi do vybaveni. A kreslim to furt dokola. Proste se nesmi FVE zapojit paralelne k DS, t.j. Inverter nesmi byt v zadnem pripade propojen - ani hypoteticky (vypinac, jistic, bypass/prepinac) - s DS.

Ani galv. oddeleny Inverter nemuze byt pokud muze dojit k pretokum:

Kód: Vybrat vše

DS <---> Trafo <----> Inverter
Bohuzel ne.

Takze zbyva jedina, ale osvedcena, cesta: 3.7kVA nabijecka nebo 11kVA nabijecka jakozto spotrebitel v ramci PPDS - priloha 6 - 4.1.10, ktery ani nemusite ohlasit. "A za tim treba hvezdna brana"
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

Dagus píše:Ten mikrozdroj se tedy nemusí hlásit? Jde o to že mám 800W victrona a na moje mi to stačí a myslel jsem že to budu muset hlásit, takže nebudu?
Je to tak, ze se zdroj do 800W dle sitoveho kodexu v patricnem EU narizeni 2016/631 povazuje za "nerelevantni prvek". Proto se nemusi hlasit, ale musi splnovat ruzne technicke normy, jako napriklad vypnuti kdyz vypadne sit, anti-islanding atd.

A zrovna Victron prave tohle nesplnuje, protoze se nejedna o OnGrid menic.

Psal jsem, ze za tohle vdecime neposlusnym nemcum, takze vysvetlim. Formulace je zamerena na typicke "balkonove FVE", t.j. panel + mikroinverter -> zasuvka

Tohle bylo drive samozrejme take zakazane, jenze to lide proste zacali delat. V nemecku to hodne propagoval jakysi Holger Laudeley (http://www.laudeley.de/index.php/26-01- ... om-balkon/) a za nehorazne penize, ale furt podstatne levneji nez jakesi vyrostle FVE, se to prodavalo.

No a kdyz to melo nejakych 200 tis. lidi, tak uradum doslo, ze to musi zlegalizovat. To vite, to jsou ti poslusny forsriftacky nemci. To se v cechach stat nemuze. ;-)
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Dagus »

Ok, takže hlásit jako malou klasickou fve. Takže ty ongridy od i4 do 800w/smlouva jsou košér? Ty o kterých tady všichni vykřikují jak budou mít přetoky a taky že ano? To ani ty přetoky neva u zdroje do 800?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od rva »

Pokud budou přetoky, tak může být problém. Přetoky se jednak zapisují jako spotřeba, takže se to projeví na faktuře za elektřinu a současně se zaznamená, že dochází k nepovolené dodávce. Předpis 2016/631 se těchto malých zdrojů netýká, ale týkají se jich jiné věci.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek