Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

Matess píše:takže si doma udělat vlastní PE do země? při stavbě domu počítat tedy s odděleným zemněním pro hromosvod a pro vlastní PE?
S PE bych si vubec nelamal hlavu. Pokud je L-N (nebo L-L-L-N) galv. oddelene, naprosto to vystaci.
Jak jsem jiz psal, provozovatel DS nema pravo narokovat si jakousi jurisdikci nad PE.

Pokud jste rybar a rozhodnete se chytat na svem pozemu zizaly tim, ze budete do zeme prat 230V, nebo tak nejak - tak to take nemusite ohlasovat nebo si nechat schvalovat.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PavelR »

Matess píše:takže si doma udělat vlastní PE do země? při stavbě domu počítat tedy s odděleným zemněním pro hromosvod a pro vlastní PE?

To by ti stejne nepomohlo. Oba zemnice by byly tak jak tak spojene kdyz by prislo na vec.

Petajoule:

pokud je to jak pises, tak je to v pohode. ale v tomto state bych se nedivil kdyby to energetiky resili jako spojeni.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od ikovlabs »

Napr. ja s nema resim 2kWh pretoku za rok.Obrovsky temer armagedonovy problem s vykreslenim zpusobeneho zhrouceni site ,shorenych dratu ovesenych mrtvolama + vyfutrovano hrozbama pokutama,SEI a odpojeni od DS.. :hell: .. Ale jak si pozadas o pripojeni a zaplatis poplatecek za pripojeni tak v pohode trvale 3kW per faze je nahle cajk. :twisted:
Ze maji v tom galvanickem oddeleni hokej je zjevne - pri jednani primo s nejakyma vedoucima distribuce na mne cumely co ze to jako resim vzdyt je to prece vypinac nebo jistic.... :roll:

JJ to je to povestne -ucel sveti prostredky- no a kdyz mate v ruce tu legislativu a muzete si tam napsat prasarny ...
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

PavelR píše: Petajoule:

pokud je to jak pises, tak je to v pohode. ale v tomto state bych se nedivil kdyby to energetiky resili jako spojeni.
Jedna z vyhod clenstvi v EU je, ze se energetici v tomto state nemuzou chovat libovolne ale muzou pouze v ramci legislativniho korsetu EU, a obecne mame v soucasne dobe stesti, ze EU je celkem pro OZ.

Dobra, podivame se na par modelovych situaci.

1) Mam kompletne sobestacny baracek bez pripojeni na DS. Mam tam samozrejme PE, hromosvody do zeme atd. "Moje PE" je tedy propojeno s "PE PDS". Co dela "PE PDS" na mem pozemku? Pokud mu to vadi, at si to nejak osetri.

2) Jsem na hranici DS dejme tomu E.On a CEZ Distribuce, nebo CEZD, PRE. PE mam "neosetrene". Jsem nyni galvanicky neoddeleny od PRE, CEZD, E.Onu? Co je kdyz bydlim na statnich hranicich? Dostava "moji PE" treba nejaka zahranicni DS?

Jak to maji kluci mezi sebou? Zadne smluvni opatreni neznam. A pokud ke mne do baraku PDS vede PE, proste ji nevyuziju. Vyuziju vlastni (kolik do zeme). Pokud s tim ma lokalni PDS nejaky problem, tak je to jeho problem. A pokud by chtel z toho udelat problem uzivatele - no ja jsem na patricni soudni spor vyslovene zhavy, ale nikdo se nikdy soudit nechtel (ani E.On, ani CEZ Distribuce, ani PRE). Ze by se bali precedensu?

Je dost dobre mozne, ze lokalni kolorit neznam (zatim) dostatecne dobre, ale
prostudoval jsem aktualni VDE AR-N 4105 (Stav 2018) ktera reguluje pripojeni k siti v nemecku a znam narizeni EC 2016/631 a nikde ani slovo o galv. odd. PE.

---

Mimochodem, aby to nezasumelo: Pokud mate mikrozdroj do 800W (takove typicke PV + OnGrid), tak to proste pripojite a nikdo Vam v tom nemuze branit.

takze @ikovlabs: Pokud mate pretok 2kWh/rok z Mikrozdroje, neni problem. Pokud mate vice nez 800Wp - problem. Bohuzel, na to maji paku. Proto rikam:

DS Sit -> nabijecka -> baterie <-> Invertry <-> vlastni sit
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od ikovlabs »

Omyl - dle legislativy ma problem zakaznik protoze JE TO ZAKAZANY ! Mam doslova vyjadreni ze zjistily dodavku u ktere nevi z ceho je,radeji neuvedli kolik ji je aby se neztrapnily a muze byt zpusobena i jinym zarizeni nez FVE ale to je ciste problem zakaznika-tedy buzerace a nasledne sankce.Mame to napsany v tech lejstrech pane....
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od matobabetak »

ja som sa uz rozhodol aky system budem prevadzkovat, bude to spominany ostrov kde bude DS len s jednou zasuvkou do ktorej pripojim nabijacku na baterie. ked aj pride kontrola mozu mi vyliezt na hrb.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od zbek »

Idealně odpojit se od sitě uplně koupit elektromobil a energii si v době největši nouze dovezt z EON nabiječky pokud maš doma velke uložiště .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

Podlě mě stačí Axpert King/MPP Solar PIP. Tam je oddělení zjištěno DC meziobvodem, takže přetok nemůže být. Já jsem si svoji FVE takhle vyřešil.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

ikovlabs píše:Omyl - dle legislativy ma problem zakaznik protoze JE TO ZAKAZANY ! Mam doslova vyjadreni ze zjistily dodavku u ktere nevi z ceho je,radeji neuvedli kolik ji je aby se neztrapnily a muze byt zpusobena i jinym zarizeni nez FVE ale to je ciste problem zakaznika-tedy buzerace a nasledne sankce.Mame to napsany v tech lejstrech pane....
Pokud muzete dokazat, ze dodavka je z tzv. Mikrozdroje (on grid do 800Wp), tak tam pretoky zakazane nejsou. Ani to nemusite ohlasovat, ale kdyz se - jako ve vasem pripade - PDS ozve a zacne remcat, musite:

* dolozit, ze takove zarizeni mate (specifikace) a od kdy (faktura)
* dolozit, ze patricny OnGrid Mikroinverter splnuje normu EN 50438/2013

Pokud tohle nedolozite, tak Vas muzou asi tak prudit jak to prave delaji.

---

Pokud mate vetsi elektrarnicku nez 800Wp, tak jak jsem rekl, vyloucit pretok tim, ze mate na strane DS pouze spotrebitele (nabijecku) s prikonem do 3.7kVA (1p) nebo 11kVA (3p).
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

ikovlabs píše:Napr. ja s nema resim 2kWh pretoku za rok.Obrovsky temer armagedonovy problem s vykreslenim zpusobeneho zhrouceni site ,shorenych dratu ovesenych mrtvolama + vyfutrovano hrozbama pokutama,SEI a odpojeni od DS.. :hell: .. Ale jak si pozadas o pripojeni a zaplatis poplatecek za pripojeni tak v pohode trvale 3kW per faze je nahle cajk. :twisted:
Ze maji v tom galvanickem oddeleni hokej je zjevne - pri jednani primo s nejakyma vedoucima distribuce na mne cumely co ze to jako resim vzdyt je to prece vypinac nebo jistic.... :roll:

JJ to je to povestne -ucel sveti prostredky- no a kdyz mate v ruce tu legislativu a muzete si tam napsat prasarny ...
Asi bych se jich zeptal, jak k tomu přetoku došli a jestli ho můžeš zkontrolovat, případně zda je uveden počáteční stav příslušného registru v kalibračním listu elektroměru. Pokud ne, tak bych tvrdil, že se do registru příslušný údaj zapsal při kalibraci a nic nepřeteklo.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PetaJoule »

xmasin píše:Podlě mě stačí Axpert King/MPP Solar PIP. Tam je oddělení zjištěno DC meziobvodem, takže přetok nemůže být. Já jsem si svoji FVE takhle vyřešil.
Ano, u Axpert king je vyloucene, ze by byli pretoky do site. Moje zkusenost je ovsem takova, ze kdyz se Vam nekdo zacne stourat v instalaci a mate multifunkcni zarizeni, inverter, charger jako jsou napriklad victrony a kde jsou pretoky resene softwarem, ze tohle nikdy nikomu jako garance ze nedojde k pretokum nestaci.
(Proto take starsi Multiplusy a Quattra nesmi na sit bez dalsiho externiho zarizeni)

Rovnez - i kdyz axpert king patricne pretoky neumoznuje ... hadejte se s nekym kdo Axpert King nezna...
Jedine co pomuze, jestli dostanete od Voltronicu certifikat EN 50438/2013. Ale ten kdyz budete chtit, tak
se u VOltronicu na vas budou divat jako ze jste spadl z visne protoze to pro King neni relevantni.

Takze takova rada zni: Vykaslat se na integraci, a jit cestou separatni krabicky "nabijecka". To je jasne spotrebitel, navic galv. oddeleny a tecka. Pak take nejsou pretoky a neni co resit.

Pokud nekdo ma pretoky, tak to si take muze poridit novy konicek stourani se ve vosim hnizde.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

PetaJoule píše: Ano, u Axpert king je vyloucene, ze by byli pretoky do site. Moje zkusenost je ovsem takova, ze kdyz se Vam nekdo zacne stourat v instalaci a mate multifunkcni zarizeni, inverter, charger jako jsou napriklad victrony a kde jsou pretoky resene softwarem, ze tohle nikdy nikomu jako garance ze nedojde k pretokum nestaci.
(Proto take starsi Multiplusy a Quattra nesmi na sit bez dalsiho externiho zarizeni)
A proč by se mně měl někdo štourat v instalaci? Provozovatele DS nepustím dál než na drát z elektroměru, kromě toho mám u něj nahlášenu a od nich povolenou online UPS s výkonem 5kW a na zapojení jsem dodal i revizní zprávu, která potvrzuje schválené zapojení. To že má UPS ještě solární vstup nemusí provozovatele DS vůbec zajímat.
Co se týče Victronů, tak ani nové nesmí do sítě bez externího zařízení, kromě toho mohou být připojeny pouze jako mikrozdroj, protože neumí podporu sítě.
PetaJoule píše: Rovnez - i kdyz axpert king patricne pretoky neumoznuje ... hadejte se s nekym kdo Axpert King nezna...
Jedine co pomuze, jestli dostanete od Voltronicu certifikat EN 50438/2013. Ale ten kdyz budete chtit, tak
se u VOltronicu na vas budou divat jako ze jste spadl z visne protoze to pro King neni relevantni.

Takze takova rada zni: Vykaslat se na integraci, a jit cestou separatni krabicky "nabijecka". To je jasne spotrebitel, navic galv. oddeleny a tecka. Pak take nejsou pretoky a neni co resit.

Pokud nekdo ma pretoky, tak to si take muze poridit novy konicek stourani se ve vosim hnizde.
Proč bych se měl s někým hádat? Z hlediska sítě je Axpert King online UPS resp. zařízení s výkonovým usměrňovačem a pokud ho nahlásím provozovateli DS dle PPDS přílohy 6 sekce 4.1.1 a on mně připojení povolí, tak s tím nemám problém.

Podle mě je integrované řešení lepší, protože se vyhnu vysokým DC proudům a řešení hlídání přebíjení baterie. Původně jsem chtěl jít cestou Victrona Multiplus a k tomu regulátor, ale potom, co Voltronic udělal Axpert King, mně přijde tohle řešení jednodušší pokud nechci být strojníkem FVE.

Co se týče přetoků, tak je to problém, ale pokud mám zařízení, které přetoky neumožňuje, tak v tom problém nevidím. Kromě toho nevím, jak to je s případným naměřeným přetokem na elektroměru, který neukazuje dodávku, takže nemohu zkontrolovat, že nějaký přetok nastal. Teoreticky by to mělo jít vyčíst přes optické rozhraní na elektroměru.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od PavelR »

Petajoule, xmasin: jak to myslite s tema multiplusama, quatrama ze nesmi na sit bez externiho zarizeni? co to je za zarizeni??
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

PavelR píše:Petajoule, xmasin: jak to myslite s tema multiplusama, quatrama ze nesmi na sit bez externiho zarizeni? co to je za zarizeni??
Pokud je Multiplus přifázovaný k síti, tak musí mít externí napěťovou a frekvenční ochranu, která odpojí vstup do Multiplusu pokud jsou parametry sítě (napětí a frekvence) mimo toleranci. Například tohle https://www.victronenergy.com/accessori ... y-ufr1001e
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Marcus81 »

Ale to mi potom multiplus bude stale cvakat ked jednu z tych hodnot prekroci, neviem co je to tiez ok ked to bude takto robit... Su to celkom supy, ked sa pripoji a odpoji... :?
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od tomas »

PetaJoule píše:
Mimochodem, aby to nezasumelo: Pokud mate mikrozdroj do 800W (takove typicke PV + OnGrid), tak to proste pripojite a nikdo Vam v tom nemuze branit.
Hmm. tak to si asi pořídím 5 kusů elektráren po 800W. :lol: Podobně jako jsme to dělali jednomu Slovákovy který tvrdil že do 10kW může na Slovensku mít bez licence, a tak mu každý rok postavíme kolem 10kW, Už má asi 40kW a zatím mu to prochází.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

Marcus81 píše:Ale to mi potom multiplus bude stale cvakat ked jednu z tych hodnot prekroci, neviem co je to tiez ok ked to bude takto robit... Su to celkom supy, ked sa pripoji a odpoji... :?
To relé má poměrně velkou prodlevu a toleranci. Třeba pro napětí platí, že odpojuje, pokud je napětí mimo rozsah 195V - 253V a pro frekvenci odpojuje pokud je frekvence mimo rozsah 47Hz - 52Hz, takže bych se toho zas tak nebál. Je to hlavně kvůli výpadkům sítě.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od Marcus81 »

No proti vypadku siee to ma vacsi vyznam a je to pochopitelne, nieco podobne ako maju sietove menice "Fronius, SMA" atd...
Ja to este nemam tak nastavene, ale chcel by som to riadit BMV-702, ze pri 100% mi DS odpoji a dolnu hranicu nastavit podla SOC kde mi zase DS pripoji, ked nebude dost slnecneho svitu, tu myslim ze prietoky pri takomto nastaveni nehrozia :lol:
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od ikovlabs »

A nebo si to nahlasit a narvat to tam za penize ....
Otazkou je kolik vlastne vyjde takove pripojeni k CEZ-platba za misto a td....
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oznámenie malého zdroja výroby do 10kW. - SSE, ZSE, VSE

Příspěvek od xmasin »

Marcus81 píše:No proti vypadku siee to ma vacsi vyznam a je to pochopitelne, nieco podobne ako maju sietove menice "Fronius, SMA" atd...
Ja to este nemam tak nastavene, ale chcel by som to riadit BMV-702, ze pri 100% mi DS odpoji a dolnu hranicu nastavit podla SOC kde mi zase DS pripoji, ked nebude dost slnecneho svitu, tu myslim ze prietoky pri takomto nastaveni nehrozia :lol:
Obávám se, že u přifázovaného Multiplusu hrozí přetoky vždy. Stačí když se odepne nějaký výkonejší spotřebič a než Multiplus sníží výkon, tak pár Wh do sítě uteče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek