Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od volente »

Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?
V poslední době mi to tu přijde jako poměřování pindíků. :D
Když on 30 panelů tak já 40. Když on 20kWh v baterkách tak já aspoň 30kWh.
Budoucí projekty plánované pro RD jsou jak pro menší živnost s větší dílnou. V létě je to jedno, ať to zůstane na střeše, a že to v zimě stejně nebude stačit už nikoho nezajímá? Cena a návratnost už snad nikdo nepočítá, nebo to snad ani neumí. Přepnout na DS když FVE nestačí to je snad až hanba.
Teoretické propočty co by kdybyjsou pěkné, a jak to bude v praxi si někdo vyzkouší?
Třeba jeden dva panely na tu střechu a vyzkoušet co to dá?
Panely jedině nejnovější a nejvýkonější. A víte že po mechanické a výrobní stránce se nemůžou s panely co se dělali před 10ti lety absolutně srovnávat? Že rám už je téměř jenom okrasa a řezy jsou poloviční co se týká tloušťky. Stal se z toho prostě spotřební materiál. A jako takový se bude chovat.
Ale to je prostě věc názoru. Je to jako si koupit auto jenom proto že je pěkné, červené a výkonné.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od ota »

Ono to tak není. Třeba před měsícem jsem dělal instalaci 140Wp Jako zálohu UPS k čerpadlu topení.
Ale na druhou stranu... “ nekupte to když je to tak levné”
Vyrábět si doma elektřinu je jen o stupínek níže než tisknout prachy nebo rolovat kryptoměny.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od volente »

No to jsi řekl pěkně, u těch kryptoměn to sedí. Když by jsi si měl platit energii z DS tak se nevyplatí.
Je to stejné jako když uděláš elektrárnu jejíž výkon použiješ 5x do měsíce na 2 hodiny, aby jsi náhodou nešel na DS.
Prostě ekonomická kosočtvercovina.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od ota »

To nemusí být otázka ekonomiky ale třeba emocí nebo osobního nesouhlasu či protestu.
Jsou lidé co raději utratí za zdánlivě redundantni výkon 100kKč než aby posílali pravidelně ČEZu zlomek této částky.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od rva »

Když je něco koníčkem, tak není ekonomika na prvním místě. Špatné by bylo, kdyby se u někoho koníček proměnil v závislost, ve které by utápěl prostředky, které potřebuje jinde.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Vitek »

Já teda to beru tak že to je muj koníček, občas něco vyzkouším nového, rozeberu, případně někdy se i podělím když mi to dává smysl se o to dělit.
To že muj koníček není kouření a hospoda, tak za neutracené peníze těmto zmíněnými metodami jsem svépomocí vztříc osudu 13,5 kWp elektrárny, která mě navíc utvrzuje v tom že to smysl dává.
U mě se nic nezvrhlo, rozhodně si nemyslím že 10kW je mnoho..
Nemužu s Volentem uplně souhlasit...
Jsem typ člověka co si vše udělá sám, kromě věcí kde to postrádá z časových a ekonomických důvodů smysl.
Ještě dodám že peníze co ušetřím za elektriku rád dám do mé rodiny a nebo do vylepšení elektrárny.
Ahoj
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od DanoP »

Ide aj o to ze ak uz elektraren mam, tak pridanie panelov je obvykle minimalna investicia a v zime je dobry kazdy wat aj koli jednoduchsej sprave baterie ked slnko v zamracenych dnoch aspon pokryje spotrebu menica a pod.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Lui »

No poprvé tiež nesúhlasím s Volente :? ja tu tiež nesúťažím s nikým,a to že je moj systém troška večší,to absolutne nič neznamená.Rád si pozriem systém s 10w panelom ako aj 100kw pole,a takmer všade uvidím niečo zaujímavé v systéme ;)
A systém budem nadalej rozširovať,tak či onak,nejde o peniaze,alebo aby to bolo čím večšie,ale o to,aby to plnilo moje predstavy,a nikoho iného.
A celkovo súhlasím s Vitekovým príspevkom.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od PavelR »

Ono se to ani nezvrtlo. Je tady spousta informaci a zkusenosti, takze pokud si to nekdo umi precist odfiltrovat flame a poskladat si z toho nejakej obrazek, tak uz nemusi badat a zkouset to nejdriv se dvema panelama a jetym volovem. Ja zacinal v roce 2013 rovnou s 2,5kwp ted mam 5,5 a nebude to konecny cislo. Pac u me roste i spotreba - jaro podzim zima spotrebuju kazdej watt, leto mam lehkej prebytek, ale zatim mam jen jednu klimu jenze postupem casu (budoucich nekolik let) budou minimalne 3. To ma primou souvislost s baterkama a panelama. To ze ted jsem preplej na DS me samozrejme radost nedela.

Kdyz jsem zacinal bylo to vse na relatkove logice ano fungovalo to sice to melo svy limity ale fungovalo.
Pote jsem zmenil praci a tam jsem si pricichl ke vzdalenymu pristupu, monitoringu, automatizaci inu zalibilo se mi to.
Ted uz me na fve bezi minipc se scadou ktera ridi prozatim fve ale prida se k tomu kotelna, topeni, klimatizace... mam to pristupny pres vpn. Snazim se to samozrejme skladat aby to fungovalo spolehlive, ale prumyslovy komponenty co znam z prace proste nezaplatim, takze minipc, modbus elmery, prevodniky, IO boardy, teplomery z ali. A ono to funguje vcelku spolehlive. Neridim tim jadrny reaktor, takze pokud me selze nejaka komponenta tak maximalne nevyuziju prebytek,prepne to na DS, nebo nezapne topeni - to neni zadna havarie, vse jde ovladat i manualne takze no problem.

Kazdopadne co rikam lidem co se me ptaji na fotovoltaiku. Neni umeni naflakat na strechu 20kwp a pak se divat jak to nevyrabi. Staci mnohem min, ale nejdulezitejsi na te cele parade je rizeni, aby to smerovalo energii dle priorit na spravna mista a to autonomne a az pote instalovat dalsi kwp,kwh.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Dagus »

Spíš bych řekl, že autor nenaráží na to kolik kdo dá panelů. To je asi druhořadé. Spíš že přijde nováček a hned staví 20kwp pole a k tomu 8kw měnič a 14kwh v baterkách. Nic nestuduje, jen řekne takhle si to představuju, navrhněte mi to a já si to s vaší pomocí nějak oživím. Tohle už je o používání blackboxů. Prostě co si budeme. Pokud vezmu studer, victron, nebo podobné k tomu pylontech aku, tak je to lego a i běžnej smrtelník to sestaví, ale kde je ten koníček? To je jako říkat mám koníček auta a ptát se po fórech co je nejlepší a jezdit si je kupovat do autosalonu. Trochu to je spíš poradna, než diskuze zapálených lidí. Protože závěr když někdo postaví panel-victron-pylon (případně jiný výrobce s celým sortimentem), tak na tom není co zkoumat a do diskuze přidá, asi tak jako majitel ČEZ elektrárny. To asi celé fórum časem zabíjí.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Marcus81 »

Ano, je to tak Dagus, pride novacit a chce len info ako co a ako poskladat aby to fungovalo a hned setrilo.
To ze si niekto kupi znackove komponenty neznamena ze uz nic s nimi robit nemus.
To je ja mam viktrony, neznamena ze uz s nimi nic nerobim a pozeram iba na budiky a tesim sa z vyroby energie.
Este mam dlhu put aby som vsetko vyladil a nastavil tak aby som bol spokojny, no kazdy den prinasa nieco nove, ine podmienky systemu a stale je co vylepsovat a nastavovat.
Ano, som novacik a niekedy sa pytam mozno pre niekoho hlupe otazky, ale kto sa neopyta, nevie.
Samozrejme tu toho aj dost vycitam no nie vsetko mi je vzdy jasne.
Takze nenarazal by som na to, kto a aku znackovu zostavu ma "ala LEGO", ale je to o tom, kto tomu ako rozumie a ci vobec chce tomu rozumiet a hrat sa s tym...
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od mypower.cz »

volente píše:Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?
V poslední době mi to tu přijde jako poměřování pindíků. :D
Když on 30 panelů tak já 40. Když on 20kWh v baterkách tak já aspoň 30kWh.
Budoucí projekty plánované pro RD jsou jak pro menší živnost s větší dílnou. V létě je to jedno, ať to zůstane na střeše, a že to v zimě stejně nebude stačit už nikoho nezajímá? Cena a návratnost už snad nikdo nepočítá, nebo to snad ani neumí. Přepnout na DS když FVE nestačí to je snad až hanba.
Teoretické propočty co by kdybyjsou pěkné, a jak to bude v praxi si někdo vyzkouší?
Třeba jeden dva panely na tu střechu a vyzkoušet co to dá?
Panely jedině nejnovější a nejvýkonější. A víte že po mechanické a výrobní stránce se nemůžou s panely co se dělali před 10ti lety absolutně srovnávat? Že rám už je téměř jenom okrasa a řezy jsou poloviční co se týká tloušťky. Stal se z toho prostě spotřební materiál. A jako takový se bude chovat.
Ale to je prostě věc názoru. Je to jako si koupit auto jenom proto že je pěkné, červené a výkonné.
A z kterých těch příspěvků plyne to výše uvedené? :sm1:
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od PavelR »

To neni o znackovych komponentech. Victron, studer ... maji tu vyhodu ze maji kompletni ekosystem. tzn regl,menic, a nejaky minipc co vycita informace dejme tomu z krabicovych baterek a ridi nabijeni aby bylo vse ok. Maji nejaky portal co kresli grafy jako bonus ale co dal? Dal nic.

Kde je nejaka programovatelna logika rizeni ruznych zatezi s nejakou vizualizaci? To je prostor kde si muze clovek hrat az az. A nemusi se zabyvat nejakym otravnym balancovanim aku atp, ruznyma kompromisama. Proste aku jsou kybl a nalil, vylil.
To ze existuji hotove komponenty je dobre. Kazdej neni a treba ani nechce byt elektrikar bastlir co si doma tluce baterky a ruzne vytezovace atp.
Neni nic spatneho na tom ze energii ze slunicka chteji vyuzivat lide kteri to ale nechteji mit jako hobby.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od dano »

Dnes je taka doba a tieto produkty su dostupne a to sa netyka FVE ale prakticky vsetkeho. Moje prve FV pokusy boli rozobrate selenove usmernovace, rozobrate vykonove tranzistory az som sa dopracoval k mnozstvu 1PP75, tie som zapojil serovo-paralelne a konecne som mal prvy skutocny FV clanok, ktorym som dokazal nabit vysoleny NiCd AA clanok baterie slany :D. Neskor som sa dostal k amorfnym clankom z roznych zariadeni. Ked zacali byt dostupne skutocne panely tak som si kupil za strasne peniaze 20W panel, vyrobil som si PWM regulator a "repasoval" gelovy akumulator. Nikdy neboli FV panely dostupnejsie ako dnes, tak niet divu, ze aj zaciatocnici maju velke oci, ked im to nebude fungovat a nezhori im dom, tak sa pozru aj na forum. Je to dnes prirodzeny vyvoj, niekto zacina na desiatkach kW a niekto na jednotkach mW 8-)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od vla »

Asi je každého věc jak rozkutálí své penízky, tohle je zábava a možná i víc a zvětšování plochy panelů, či baterií je přímý důsledek klesající ceny. Mít doma peníze je docela problém, banky chrlí stále nové, stále se snaží o zdravou inflaci, takže lépe je nechat si rezervu a zbytek nějak použít. Nejméně ekonomické, mimo jiné, je propít a prokouřit, neb daně jsou nesmírné, to samé svým způsobem jízda na výlet atd, i když už zde je nějaká přidaná hodnota. Investice do panelů je zatím zdaněná minimálně, jako běžné zboží, takže proč nebudovat. Pokud se na to podívíš z hlediska velikosti investice, tak je hned jasné, že malé instalované KWp kdysi byly dražší než velké instalované KWp dnes. A to vidím jako hlavní důvod toho "soutěžení" je to relativně levné, tak proč nekoupit panel či baterku místo cigár a chlastu. Navíc u nás starších je to přínosné vylepšení k důchodu. Nemám sice velké FV pole, protože v paneláku nemohu, nicméně na vodě ušetřím 50+ procent nákladů a na elektřině cca 60% nákladů. Kdybych mohl, ještě bych pár panelů přikoupil, ale není kam je dát. A rozhodně bych to nedělal kvůli Frantovi od vedle, abych jich měl víc. Vždyť je to dneska investice, s výrazně větším zhodnocením než spoření, mnohé namovitosti atd. Vodu už mám zaplacenou ( za 5 let), u elektřiny to bude déle, ale kde seberu dnes investici, která se mi za 5 let vrátí a pak už vydělává? *sun*
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Matess »

platy jsou ted docela vysoke, cena techto hracek klesa a lidi co si radi hraji je dost. Me ten trend dava smysl. Ja mit kam panely dat uz tam davnou jsou...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od Vitek »

to bude uplně stejné jako elektromobilita... podle mě to bude stejne, vemte před 10 lety... panely neměl nikdo. Dnes? může mít každý, vezmeme plat 20 tisíc, a máš 8 panelů hned to máš 2 kWp, k tomu za 16 z ebaye mpp solar, no pak něco na střechu, systém se dá poskládat fakt za hubičku....

elektromobily budou to samé, musí se ale unifikovat baterie, a být výměnným způsobem vyměnitelná, v pronájmu... přijedeš vyměníš jedeš.....

Asi v tomhle vidím cíl... do měst elektromobily asi dobrý, na dálku nevím... zatím už asi 100 let chemický problém ...

Ahoj V.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od NOPARasito »

volente píše:Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?
V poslední době mi to tu přijde jako poměřování pindíků. :D
Když on 30 panelů tak já 40. Když on 20kWh v baterkách tak já aspoň 30kWh.
Budoucí projekty plánované pro RD jsou jak pro menší živnost s větší dílnou. V létě je to jedno, ať to zůstane na střeše, a že to v zimě stejně nebude stačit už nikoho nezajímá? Cena a návratnost už snad nikdo nepočítá, nebo to snad ani neumí. Přepnout na DS když FVE nestačí to je snad až hanba.
Teoretické propočty co by kdybyjsou pěkné, a jak to bude v praxi si někdo vyzkouší?
Třeba jeden dva panely na tu střechu a vyzkoušet co to dá?
Panely jedině nejnovější a nejvýkonější. A víte že po mechanické a výrobní stránce se nemůžou s panely co se dělali před 10ti lety absolutně srovnávat? Že rám už je téměř jenom okrasa a řezy jsou poloviční co se týká tloušťky. Stal se z toho prostě spotřební materiál. A jako takový se bude chovat.
Ale to je prostě věc názoru. Je to jako si koupit auto jenom proto že je pěkné, červené a výkonné.
To jako byla narazka na me!!!! Hlavne s tim cervenym, vykonym autem.
Ja se dopracoval k solaromanii postupně a vykony jsou holt potreba.
Jinak za me, v poslední dobe se dopracovavam i k opravam a montazi opravenych panelu, takze se zas na druhou stranu snazim zuzitkovat i to co by jini sesmelcovali.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od volente »

Z mé stránky to určitě nebylo myšleno zle. Kdo, kam a kolik peněz a času investuje je určitě pouze jeho věc, ale má to jedno ALE. Myslím to tak aby po prvotním nadšení nepřišlo zklamání. Jako příklad uvedu svoji JZ 245 stupňů střechu. Sklon přibližně 40 stupňů. Mám na ní namontovány 2 panely 250Wp to je 500Wp, ovšem takový výkon jsem z nich viděl za 3 roky opravdu jenom ojediněle. Běžný výkon v létě kolem 300 - 350W. Od března 2017 po dnešek vyrobily "pouze" 1100kWh.
Ale každý když vidí jak na tu střechu pěkně svítí, si myslí že musí prostě dávat maximum. Tím chci jen říct že zdání může někdy klamat a je třeba dobré si na jednom stringu ověřit účinnost, než tam nasypu 10kWp a potom si ztěžovat že mi to dává 60%.

Jirko, na tebe to určitě nebylo, spíš jsem chtěl upozornit ty co teprve projektují. Jinak každý kdo rozšiřuje tak už ví kam se rozšířit a za jakou cenu se to vyplatí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Něco se tady zvrhlo, nebo se mi to jen zdá?

Příspěvek od NOPARasito »

volente píše:Z mé stránky to určitě nebylo myšleno zle. Kdo, kam a kolik peněz a času investuje je určitě pouze jeho věc, ale má to jedno ALE. Myslím to tak aby po prvotním nadšení nepřišlo zklamání. Jako příklad uvedu svoji JZ 245 stupňů střechu. Sklon přibližně 40 stupňů. Mám na ní namontovány 2 panely 250Wp to je 500Wp, ovšem takový výkon jsem z nich viděl za 3 roky opravdu jenom ojediněle. Běžný výkon v létě kolem 300 - 350W. Od března 2017 po dnešek vyrobily "pouze" 1100kWh.
Ale každý když vidí jak na tu střechu pěkně svítí, si myslí že musí prostě dávat maximum. Tím chci jen říct že zdání může někdy klamat a je třeba dobré si na jednom stringu ověřit účinnost, než tam nasypu 10kWp a potom si ztěžovat že mi to dává 60%.

Jirko, na tebe to určitě nebylo, spíš jsem chtěl upozornit ty co teprve projektují. Jinak každý kdo rozšiřuje tak už ví kam se rozšířit a za jakou cenu se to vyplatí.
Uf jsem si oddychl, ale je tu pravda, ze novacci sem chodi na projekty a tady jako babky do kramu ;-).
A to myslim v dobrem i ve zlem.
Holt to zacina byt trendem, jelikoz ceny energii padat nebudou ;-).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek