Nové uzemění

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

Chtěl jsem se zeptat jak mate udělané uzeměni podotykam že na chalupě není nic takoveho dtačí zakopat pozinkovanou tyc zemnici 1,5m dlouhou? Děkuji za odpověď
Byl by někdo ochotny načrtnout jak uzemnit aby fičko fungovalo jak se provadi to zeměni'?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nové uzemění

Příspěvek od youda »

Proudový chránič (aka RCD či fíčko) se zapojuje cca takto:
princip RCD.PNG
Jako zdroj si můžeš představit DS, diesel nebo třeba invertor. Jelikož píšeš, že se jedná o chatu a není tam žádné stávající uzemnění, tak předpokládám, že tam není ani DS a zdrojem bude právě invertor.
  • Fázi z invertoru zapojíš do chrániče rovnou.
  • Nulák z invertoru připojíš na zemnící můstek. Pak jej zapojíš do chrániče.
  • Kolíky ze všech zásuvek, které budou za chráničem, připojíš také na zemnící můstek.
Pozor, nulák co vede z chrániče už potom nikde nesmíš spojovat se zemí. A také se ho nesnaž dávat na kolíky v zásuvkách, tam patří jen zelenožlutý PE vodič.

Princip fuknce je jednoduchý, RCD je vlastně diferenciální vypínač:
  • Pokud připojíš spotřebič na jeho výstupní svorky N a L, tak je vše v pohodě, protože proud, který chráničem proteče, se do něj přes spotřebič zase vrátí.
  • Pokud se ale chytneš fázového vodiče, tak proud proteče chráničem, pak do tebe a pak do země. Tudíž se nevrátí přes chránič, vznikne rozdíl a RCD vybaví. Je to tak rychlé, že vůbec neucítíš kopanec.
  • Ovšem pozor, pokud se chytneš fázového vodiče, který vede přímo ze zdroje, tak ti chránič nepomůže a dostaneš ránu.
Co se týče realizace uzemnění, na to jsou celé knihy a zde také spousta větších expertů, než jsem já. U nových baráků se do základů pokládají zemnící pásy dokola celé stavby, pak se to ještě spojuje s armováním v betonu, hromosvodem a také se všemi trubkami na vodu atd. Všechno kovové prostě musí být na stejném potenciálu.

V případě chaloupky u lesa prostě zakopej tu zemnící tyč a spoj ji se zemnícím můstkem, viz náčrtek. Když dáš tyčí více, třeba do protilehlých rohů chaty, tak to bude lepší. Ale i jedna tyč je lepší, než dostat fázovým drátem do oka.

PS:
Ještě pozor na jednu věc: některé šmejdské měniče za pár korun, určené původně do karavanů, jsou udělané tak, že obě jejich výstupní svorky mají proti jejich kostře napětí.
  • L---N = 230V
    L---kostra = 115V
    N---kostra = 115V
Nevím co tam budeš mít, ale nejprve si měnič proměř, ať jej neodpálíš.
pospojovani.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

Takže nulák z měniče mám spojit s pe na obal axpertu svest spolecně na zemnicim kabelem? Kdyz nemam distribucní siť a budu zapinat centralu jen kdyz uvidim ze nedobiji panely nebo pri vetsím planovem zatizeni tak startuju osobně centralu.
Myslel jsem ze z axperta meniče jede na dvou kablech 150v po zapojeni davaji proti sobě 230v? Budu muset měrit pokud bude n spojena s pe na obalu tak to spojim na zemeni
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

Takže nulák z měniče mám spojit s pe na obal axpertu svest spolecně na zemnicim kabelem? Kdyz nemam distribucní siť a budu zapinat centralu jen kdyz uvidim ze nedobiji panely nebo pri vetsím planovem zatizeni tak startuju osobně centralu.
Myslel jsem ze z axperta meniče jede na dvou kablech 150v po zapojeni davaji proti sobě 230v? Budu muset měrit pokud bude n spojena s pe na obalu tak to spojim na zemeni
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Vitek »

Docent to napsal detailně a doufám že správně, neměl jsem včera večer sílu to psát.
Docentovy rady jsou vlastně vždycky správně,
díky němu mám to co mám.... kdybych neviděl laboratoř u docenta měl jsem dodnes Siton a 16 panelů. díky Docente
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Nové uzemění

Příspěvek od youda »

Kamil l píše:Takže nulák z měniče mám spojit s pe na obal axpertu svest spolecně na zemnicim kabelem? Kdyz nemam distribucní siť a budu zapinat centralu jen kdyz uvidim ze nedobiji panely nebo pri vetsím planovem zatizeni tak startuju osobně centralu.
Myslel jsem ze z axperta meniče jede na dvou kablech 150v po zapojeni davaji proti sobě 230v? Budu muset měrit pokud bude n spojena s pe na obalu tak to spojim na zemeni
U Axperta je to udelano dobre. PE svorku na obalu spoj take se zemi.

Nez to udelas, tak Axperta zapni at vyrabi a pak pripoj klasickou zarovku mezi jeho N a PE. Pokud nebude svitit, muzes to propojit. Pokud bude svitit, nekde je chyba.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

youda píše:Proudový chránič (aka RCD či fíčko) se zapojuje cca takto:
princip RCD.PNG
Jako zdroj si můžeš představit DS, diesel nebo třeba invertor. Jelikož píšeš, že se jedná o chatu a není tam žádné stávající uzemnění, tak předpokládám, že tam není ani DS a zdrojem bude právě invertor.
  • Fázi z invertoru zapojíš do chrániče rovnou.
  • Nulák z invertoru připojíš na zemnící můstek. Pak jej zapojíš do chrániče.
  • Kolíky ze všech zásuvek, které budou za chráničem, připojíš také na zemnící můstek.
Pozor, nulák co vede z chrániče už potom nikde nesmíš spojovat se zemí. A také se ho nesnaž dávat na kolíky v zásuvkách, tam patří jen zelenožlutý PE vodič.

Princip fuknce je jednoduchý, RCD je vlastně diferenciální vypínač:
  • Pokud připojíš spotřebič na jeho výstupní svorky N a L, tak je vše v pohodě, protože proud, který chráničem proteče, se do něj přes spotřebič zase vrátí.
  • Pokud se ale chytneš fázového vodiče, tak proud proteče chráničem, pak do tebe a pak do země. Tudíž se nevrátí přes chránič, vznikne rozdíl a RCD vybaví. Je to tak rychlé, že vůbec neucítíš kopanec.
  • Ovšem pozor, pokud se chytneš fázového vodiče, který vede přímo ze zdroje, tak ti chránič nepomůže a dostaneš ránu.
Co se týče realizace uzemnění, na to jsou celé knihy a zde také spousta větších expertů, než jsem já. U nových baráků se do základů pokládají zemnící pásy dokola celé stavby, pak se to ještě spojuje s armováním v betonu, hromosvodem a také se všemi trubkami na vodu atd. Všechno kovové prostě musí být na stejném potenciálu.

V případě chaloupky u lesa prostě zakopej tu zemnící tyč a spoj ji se zemnícím můstkem, viz náčrtek. Když dáš tyčí více, třeba do protilehlých rohů chaty, tak to bude lepší. Ale i jedna tyč je lepší, než dostat fázovým drátem do oka.

PS:
Ještě pozor na jednu věc: některé šmejdské měniče za pár korun, určené původně do karavanů, jsou udělané tak, že obě jejich výstupní svorky mají proti jejich kostře napětí.
  • L---N = 230V
    L---kostra = 115V
    N---kostra = 115V
Nevím co tam budeš mít, ale nejprve si měnič proměř, ať jej neodpálíš.
pospojovani.jpg
PS:
Ještě pozor na jednu věc: některé šmejdské měniče za pár korun, určené původně do karavanů, jsou udělané tak, že obě jejich výstupní svorky mají proti jejich kostře napětí.
L---N = 230V
L---kostra = 115V
N---kostra = 115V
Dobrý den, moc krásně popsáno hned jsem si váš text vytisknul. U axpertu je to jednoduchy ale jak píšete šmejdské měniče ten mam já na stare el. bez DS jdn baterie. Tak ten měnič má vůči kostrě koliku a obalu 115v mezi sebou jsou ty dve faze co davají 230v a spotrebice se rozjedou. Např lednice myčka jedou v poho . K měniči (cina) jsem dostal svorku s kabelovym okem a dratkem zelenožlutý- na namontovani obalu meniče a prý se má uzemnit. No a tak si myslim kdybych to udělal jak píšete propojení s n tak by to asi nefungovalo? A samostatne zemení měniče by mělo nějaky smysl? Protoze koliky meniče (eu zasuvky) jsou spojeny s krytem menice ( kolik s obalem meniče) . Kolik vuci mě ktereho jsem se chytl a na druhe strane prilozil multimetr ukazoval 50v. Menič nekope je v pohodě. Jen nevím teda jestli a jak uzemnit a jak zapojit fičko u tohoto meniče. Díky za odpověď. K
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové uzemění

Příspěvek od kodl69 »

to není o ""šmejdským měniniči" ale je to nepochopení principu ochrany. Centrály a měniče pro mobilní použití obvykle fungují na principu IT sítě, tj nemám ani fázi ani nulák, ale všechno "plave" takže při spojení jednoho vodiče se zemí (třeba přese mne) neteče žádný závažný proud, který by mohl ublížit. Uzemňovací svorka obalu měniče je kvůli tomu, když by uvnitř došlo k poruše... Obvykle potom není problém pro pevnou instalaci jeden z vodičů spojit s uzemněním a používat to jako soustavu TNS. Doporučený je před "tvrdým" spojením to zkusit přes žárovku, jestli to skutečně není měnič 2x115V oproti zemi, ale to jsem zatím nikde nepotkal.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Nové uzemění

Příspěvek od luky »

Kamil l píše:stačí zakopat pozinkovanou tyc zemnici 1,5m dlouhou?
Nejsem úplně odborník, ale co jsem nastudoval pro svůj dům:
- VELMI záleží na půdě. Vlhko / sucho, písek / jíl.
- Jedna tyč není uzemnění.
- Pokud to myslíš vážně, dá se odpor hotového uzemnění změřit.

Sám jsem při kopání kanalizace uložil asi 20m zemnícícho pásku a přidal 5 zemnících tyčí. Ale mám to jako společné uzemnění pro instalaci i bleskosvod (ten jsem zatím nerealizoval).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nové uzemění

Příspěvek od jahodovák »

U nás je to ještě horší,mám asi 40 m pásku na tom asi 4 velké desky sem tam tyčka,kde šla zarazit a po vydatném dešti to sotva stačilo,u nás je tak 30 cm hlíny a pak opuka...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od xmasin »

Nejhorší na uzemnění je skalní podloží. Dělal jsem nové uzemnění na chatě v Jizerských horách. Kolem domu je cca 50 m nerezové pásoviny s nerezovými tyčkami metrové délky ve dvoumetrové vzdálenosti, k tomu původní 50 m zemnící pásek FeZn podél přípojky a uzemnění má hodnotu 22 Ohm. Doma v Polabí, mám kolem domu něco podobného, ale jelikož je dům na jílu, tak uzemnění má hodnotu 1 Ohm.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od brin »

U novějších staveb a u staveb elektrizační sítě se mám dojem používá uzemnění kterému se říká ekvipotenciální kruhy, jak zmiňoval docent. Někdy se používají dokonce dvojité či vícenásobné. Je to věda.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od xmasin »

To se používá v případě nedostatečného uzemnění. Norma požaduje, aby uzemnění mělo odpor menší než 10 Ohm. Bohužel na druhý kruh nemám jaksi pozemek.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Nové uzemění

Příspěvek od mati »

kodl69 píše:to není o ""šmejdským měniniči" ale je to nepochopení principu ochrany. Centrály a měniče pro mobilní použití obvykle fungují na principu IT sítě, tj nemám ani fázi ani nulák, ale všechno "plave" takže při spojení jednoho vodiče se zemí (třeba přese mne) neteče žádný závažný proud, který by mohl ublížit. Uzemňovací svorka obalu měniče je kvůli tomu, když by uvnitř došlo k poruše... Obvykle potom není problém pro pevnou instalaci jeden z vodičů spojit s uzemněním a používat to jako soustavu TNS. Doporučený je před "tvrdým" spojením to zkusit přes žárovku, jestli to skutečně není měnič 2x115V oproti zemi, ale to jsem zatím nikde nepotkal.
Já s se s takovým měničem setkal , koupil jsem ho od jednoho místního člena a dokud jsem neudělal tu kravinu se spojením pravé zdířky v jeho zásuvce s mým N pracoval výborně a proteklo přes něj cca 2MW do spirály bojleru. Používal jsem ho jako likvidátor přebytků s kybosovým vytěžovačem . Ale přesně byla to vlastně varianta měniče pro auta - viz i název : " CARCLEVER 1600W ".

Takže takovéto nesmí mít žádný pracovní vodič spojený s nějakým jiným elektrickým obvodem , ale kostru střídače je třeba spojit zelenožlutým ( PE ) drátem s PE rozvodnice , kostrou bojlerů apod , pro případ , že se uvnitř v tom "zmetkoj" něco stane.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

Dobrý den, tak to musim proměrit vůči zemi. Bude fičko vybavovat ? Kdyz pravou fazi spojim se zemi pak pravou a spojenou levou se zemi povedu pres ficko a zem pred fickem spojim s kolikem zasuvek ? Tak jak to napsal pan docent? Nebo u techto měniču to nema smysl ? A jen uzemnit koliky a kostru menice?
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Nové uzemění

Příspěvek od mati »

Kamil l píše:Dobrý den, tak to musim proměrit vůči zemi. Bude fičko vybavovat ? Kdyz pravou fazi spojim se zemi pak pravou a spojenou levou se zemi povedu pres ficko a zem pred fickem spojim s kolikem zasuvek ? Tak jak to napsal pan docent? Nebo u techto měniču to nema smysl ? A jen uzemnit koliky a kostru menice?
Chtělo by to upřesnit , na kterou zprávu přesně reagujete , aby nedošlo k omylu.

Protože u Axpertů ( můj to tak má ) by zapojení mělo být dle docenta youdy ( https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=520 (zápis : stř lis 27, 2019 12:06 am)) , ( ale je nutno proměřit , jestli inkriminovaný Axpert není náhodou druhu šmejdský )

Pokud je měnič druhu šmejdský - tak youdovo zapojení bude mít fatální důsledky na měnič - vystřílí traňzistory - viz. můj zápis a a zkušenost.

""Zase nějak přezávorkována - ale klávesa je v pořádku , sakra ..""
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Kamil l
Příspěvky: 201
Registrován: pát srp 04, 2017 9:06 pm

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Kamil l »

Jedna se o menic pro auta cista sinusovka 2500/5000w
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Nové uzemění

Příspěvek od mati »

Kamil l píše:Jedna se o menic pro auta cista sinusovka 2500/5000w
Tak bych typoval druh šmejdsky! Je nutno opravdu korektně změřit ! Pokud je napětí na výstupu měniče proti kostře těch cca 115V nesmí se použít zapojení youdy. Tento měnič je dělaný vlastně pro výstupní síť IT !
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Nové uzemění

Příspěvek od ota »

Napětí je třeba měřit vadaskou nebo něčím co obvod zatíží.
Multimetr s obrovským vnitřním odporem nějaké indukované napětí změří vždy.
I mezi zemí a nulákem mi u Axperta multimetr naměřil 80V ale když jsem je spojil, nebyl problém.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Nové uzemění

Příspěvek od Vitek »

ota píše:Napětí je třeba měřit vadaskou nebo něčím co obvod zatíží.
Multimetr s obrovským vnitřním odporem nějaké indukované napětí změří vždy.
I mezi zemí a nulákem mi u Axperta multimetr naměřil 80V ale když jsem je spojil, nebyl problém.
Kolega Ota má pravdu, je to jak píše. pozor na to... a další věc je čím to měříš nebo měříte.. základ je truerms... nicmeně i zde máme indukci do všeho možného.. můžeme mít klidně indukci do smyčky která je spojena hroty a multimetrem, a do smyšky se indukuje magnetismem napětí.. pokud to je modif sinus tak o to je to přátelé náchylnější na rušení...

je potřeba měřit správně ale mít zmáklou metodu a teorii

Dík oto

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek