větší = lepší?

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

větší = lepší?

Příspěvek od youda »

Přátelé,
všiml jsem si takové zajímavé věci:

Ještě v minulém roce se zde na fóru dost často řešilo, jestli k rozběhu ledničky postačuje měnič Carspa, nebo už je potřeba investovat do Victron Phoenix 1600. Poměrně žhavým tématem také bylo, kterak plnit pračku horkou vodou z bojleru, případě jak vyměnit 2kW topné těleso za něco slabšího. Pokud měl někdo silnější měnič, tak to bývaly tak dva kousky Studeru XTM. Čest několika málo vyjímkám.

Ovšem když na to koukám letos, tak je to úplně jiná písnička:
Axperty se instalují zásadně v bundlu po třech. Po dříve oblíbeném PowerJacku již neštěkne ani pes. A korunu tomu nasadila Willova paleta XTM a XTH, po jejímž příjezdu několik akademiků upgradovalo svoje elektrárny na invertorový výkon 24kW!

A vzhledem ke druhému kontejneru objednávek, který právě sepisuje Mobilik, to vůbec nevypadá, že by tato megalománie měla v brzké době skončit. Jak k tomu přijdeme my, mikro-solárníci?

A tak se ptám - proč nám v minulosti stačil výkon měničů do 3kVA s tím, že cokoliv silnějšího je zbytečné a najednou už toto tvrzení neplatí?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: větší = lepší?

Příspěvek od Vitek »

Docente,

zkusil bych naznačit to že se zřejmě pohybujeme již nějakou delší dobu v blahobytu ( typicky od konce 90 let. ).
možná také tím že mnoho lidí má tušení o tom že energie musí být dražší a dražší protože čez a čeps jsou taky jen lidi. taky chtějí každoročně přidat. musí si to vzít od nás poplatníků a proto jsme svědky 10 procentního zdražení EE.

Několik znás včetně mě se za necelý rok vypracovalo k zajímavým číslům co do procenta soběstačnosti.

zde ale nastává problém. Tím že lidé se chovají spořivěji ( pouze na energiích které nepropálím ) se dá ušetřit, stane se to že lidé v čezu mají menší odběr od účastníků.
nezbyde nic jiného než zase zdražit.

Někdo jako já to nevydrží a začne snižovat spotřebu a zvyšovat výrobu, akumulátory střídače.

to samé se týká vody, dodávek plynu , tepla ...

Zkusme se nad sebou zamyslet co by asi dělali lidé v čezu a čepsu, kdyby z každého domu se stala mikro-soběstačná jednotka ?
no byli by propuštěni za nadbytečnost....

Já to ale beru z druhé stránky.. na to abych v zásuvce odebral 1 kWh, je potřeba počítat s tím že distribuce má ztráty kolem 5% dalších 5 % čeps, ztráty v generátoru typicky 3% no takže to máme krásných 14 procent no a pak účinnost bloku je 30% at nežeru což je 3,8kWh v elektrárně ve formě paliva.
Jde i trošku o přírodu..

Samozřejmě že jsem z oboru vystudoval jsem energetiku před pár lety, takže ty čísla samozřejmě uměj naoko udělat i lepší ( třeba typicky účinnost kondenzačního plynovýho kotle 108 % a podobne obchodní kecy), ale přijde mi to malinko user friendly než to spalovat v mostě nebo bílině ( mimochodem ze severních čech pocházím tak vim co jsou díry po rypadle - nehezké )

otazka je co stojí před výrobou Mono - poly , jak se vyrábí střídače atp.... čistě z tohoto důvodu... ne z úspor protože FVE není nikdy zaplacená...
FVE je pro mě koníček a challenge

Zdravím přes les docenta
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: větší = lepší?

Příspěvek od kodl69 »

Nevím, ale od r. 2015 provozuju PJ8000, kterej dokáže dát půl minuty 6kW a "trvale" kousek pod 5kW. Sice jsem původně uvažoval o PJ6000, ale náhoda mi nahrála tenhle, a díky za ni, slabší by byl pro provoz domácnosti "bez omezení" fakt málo. A co je větší extrém, tak to sice nikde neměřím, ale podle toho, jak ubývalo z baterek poslední dny, tak mám cca 2kWh denně spotřebu na DC, - BEZ MĚNIČE ! protože jinak by ten zapnutej měnič sám zbytečně sežral každej den 0.6kWh a nic z toho. Proto si nedokážu představit systém, kde v zimě jedou tři aksperty, to musí výrazně zatěžovat rozpočet domácnosti kvůli vlastní spotřebě z DS... A taky navím, proč přetěžovat baterky při výkonovejch špičkách od takovejchhle monster, když do 5kW se dá provozoval i vaření na elektrice, nejenom ta pračka a myčka, akorát je potřeba to trochu rozumně zorganizovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: větší = lepší?

Příspěvek od rasto1 »

youda píše:Přátelé,
všim

Ovšem když na to koukám letos, tak je to úplně jiná písnička:
Axperty se instalují zásadně v bundlu po třech
Ze nenarazas na mna :-) len ta podobnost je cisto nahodna :D

U mna je to jednoducha matematika, konicky uz mam, tak to nechcem na hranie ale na realnu prevadzku.
Momentalne dorabam novostavbu a mam dake prasule bez pana, tak preco ich neinvestovat do buducnosti lepsie ako v banke?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: větší = lepší?

Příspěvek od mobilik »

Noooo, ja mam teraz 2ks axpertov 5kW zapojených paralelne na 10kW a idem výkonom dole keď beriem studer 8kW. :mrgreen: Mimochodom axperty budú na predaj.

Až keď som mal k dispozícii výkon nad 5kW som bol s pokojný. Predtým vzdy meniče boli pretazovane a šli na DS. 8kW je tak akurát. To je len na špičky ani 5kW nemám dlhodobý odber, vždy je to len raz za na čas. Keďže už mám studer, tak pre mňa je to výhoda. :wink:

Ale je pravda ze každým rokom výkony stúpajú.

Bodaj by nie keď tu prišiel Youda a každý mu závidí a slepo si myslí že ho dobehneme. Keď už niekto bude blízko tak youda dokúpy ďalších 20kWp. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: větší = lepší?

Příspěvek od ota »

Je to dáno novými technologiemi které dříve byly drahé nebo vůbec nebyly.
Taky, jak bylo zmíněno, dají se očekávat dražší energie.
Posledním faktorem je že mezi lidmi je daleko víc peněz než bylo před 3 roky. A protože jsme co se týká úspor konzervativní národ tak je FVE jedna z nejbezpečnějších investic.

FVE se začíná brát jako normální část TZB domu.
V naší osadě, to není ani vesnice, máme 22 čísel, jsem za poslední rok dělal 2 solární instalace v domech jejichž majitelé jsou řemeslník a ve druhém případě pracovník v kolchoze.
Do toho přibývají další poptávky od lidí co s nimi spolupracuji, další od kamarádů. Poslední byl mistr party pokrývačů že když to u mě vidí tak FVE chce taky. A když jsem mu řekl že je u distributora podzimní slevová akce na panely tak objednal další 2 palety panelů na dům svému tátovi.

A "last but not least" doc.Youda nám ukázal že není nutno držet se při zemi.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: větší = lepší?

Příspěvek od volente »

Někomu stačí 3kW, nekdo potřebuje 10kW, otázkou je co kdo nazývá "potřebuje".
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: větší = lepší?

Příspěvek od jahodovák »

Dá se taky říct,že málokdo chce si pořídit cokoliv co je horší než dříve,a pokud je ta možnost a finance a další to dovolí tak proč se zbytečně omezovat.Navíc pokud náhodou dojde k nějaké nepředvídatelné události a je třeba se uskromnit tak to jde jistě daleko lépe pokud jste blíže soběstačnosti než naopak.Docela dost jedinců po analíze dnešní situace nabývá dojmu,že ač se to navenk až zas tak moc nejeví situace nebude až zas tak růžová jak je nám v mediích předkládána.Takže není od věci se řídit heslem,připravenému štěstí přeje...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: větší = lepší?

Příspěvek od Vitek »

ota píše:Je to dáno novými technologiemi které dříve byly drahé nebo vůbec nebyly.
Taky, jak bylo zmíněno, dají se očekávat dražší energie.
Posledním faktorem je že mezi lidmi je daleko víc peněz než bylo před 3 roky. A protože jsme co se týká úspor konzervativní národ tak je FVE jedna z nejbezpečnějších investic.

FVE se začíná brát jako normální část TZB domu.
V naší osadě, to není ani vesnice, máme 22 čísel, jsem za poslední rok dělal 2 solární instalace v domech jejichž majitelé jsou řemeslník a ve druhém případě pracovník v kolchoze.
Do toho přibývají další poptávky od lidí co s nimi spolupracuji, další od kamarádů. Poslední byl mistr party pokrývačů že když to u mě vidí tak FVE chce taky. A když jsem mu řekl že je u distributora podzimní slevová akce na panely tak objednal další 2 palety panelů na dům svému tátovi.

A "last but not least" doc.Youda nám ukázal že není nutno držet se při zemi.
Ahoj stalo se mi totéž. neživím se tím ale živí se elektroinstalacema tchán. ne elektráren ale obecně. udělal par fotek ukazal kamošum par grafu a hned z fleku muže postavit 5 elektraren...
on to zatím nechce dělat... zdraví Víťa
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: větší = lepší?

Příspěvek od Brbla »

FV technika a potřeby FV entuziastů bych řekl dost předbíhají legislativu, bohužel.
Kdyby místo dotací radši naši DRAZÍ aparátčíci udělali rozumná pravidla. :oops:
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: větší = lepší?

Příspěvek od brumlaj »

Brblo jenom to ne. Vždy když do toho strčili rypák legislativci, tak se nám ztížila situace. Raději co není zakázáno je povoleno.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek