Laboratoř Straškov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od youda »

Jan Novák píše: ...
Ten rozvaděč je parádní, viděl jsem tu spoustu kreativních provedení i pěkně uhlazených zapojení. Je tu někde téma, kde bych se mohl inspirovat zapojením, jestli někdo řeší přepětovou ochranu, aj? Ještě mě zajímá ta instalace profilů na střechu, ale to se u někoho objednám na habilitaci a okouknu to nebo existuje nějaký doporučený návod?
Instalace profilů
Asi nejhezčí katalog dílů na konstrukce je zde: https://www.krajiczech.cz/21-konstrukce-pro-fve
Montážní návod pro různé typy střech: https://www.krajiczech.cz/index.php?con ... chment=380
Neříkám, že to tam nutně musíš koupit, ale například montážní návod ti pomůže v tom, abys pochopil jaké všechny díly budeš na svoji konstrukci potřebovat.
Mimochodem, obětoval bych tak 6 tisíc Kč a na střechu nové garáže tu konstrukci nechal namontovat pokrývačem. Jen hliník na tu garáž vyjde minimálně na 25 tisíc. Panely už tam pak nastrkáš sám.

Zapojení
  • Nejlepší je, opravdu si projít vlákna v sekcích ostrovních či hybridních laboratoří tady na fóru. Občas tam někdo pár náčrtků či schemat má.
  • Dobrý zdroj k zamyšlení, jak vše v baráku natahat a vzájemně propojit, bývá také montážní návod k měničům. Pochopitelná schémata mají v návodu třeba SolaX, GoodWe, Axpert i Infini.
  • V bádání, jaké pořídit přepěťovky a kam patří je namontovat, ti pomůžou letáky firem Saltek a Citel. Přikládám.
Citel-PV_application__EN.pdf
(1.88 MiB) Staženo 153 x
Saltek-photovoltaic_systems.pdf
(600.57 KiB) Staženo 150 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

youda píše:
Hned v zárodku bych tam dal co největší rozvaděč.
Třeba takový OEZ RZB-N-6S198 na 198 DIN modulů s montáží na zeď nevypadá vůbec špatně.
Pro milovníky hluboké orby pak variantu OEZ RZB-Z-6S198 k zapuštění do zdi.
_vyr_1849rnb6.jpg
Už se těším na report z toho, jak bude fungovat to přikrmování podlahovky!
Tyvoe kolego, já teda objednal rovnou oba - jeden do garáže a druhý domů. Ale když mi dopravák volala ať si přijedou před kancelář autem, tak mi ještě nedocházelo, že jeden ten rozvaděč má 24 kg :lol:

Budu si na ty rady dávat větší pozor :roll: :lol:

Ten pod omítku má přijít do příčky z 300 mm ytongu, ale až doma budu tvrdit, že to je protiváha na umyvadlo z druhé strany, tak se obávám, že to neprojde...

Obrázek
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Vitek »

naprosto v pořádku. v garáži mám 72 a budu kupovat další... mám to samý... jsou to hodně dobrý rozvaděče celoplechový.. mám OEZ rád
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od youda »

Jan Novák píše: Nestudovali jsme spolu na univerzitě rozpad.cz?
Tuhle univerzitu samozřejmě vůbec neznám a ta částka také nesouhlasí ;)
Jan Novák píše:Tyvoe kolego, já teda objednal rovnou oba - jeden do garáže a druhý domů. Ale když mi dopravák volala ať si přijedou před kancelář autem, tak mi ještě nedocházelo, že jeden ten rozvaděč má 24 kg :lol:

Budu si na ty rady dávat větší pozor :roll: :lol:
Já vůbec nechápu tu všeobecnou averzi k mým dobře míněným radám.
Ano, uznávám, že když jsem poradil kolegovi z práce, jak výkonný si má koupit měnič, tak jsem zaměnil kW a GW. Tudíž při zapojení pak vznikl menší problém v elektrické rozvodně na Praze 4. Ta věc je už ale dávno promlčená!
rozvodna.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od kodl69 »

Já z nich teda tak nadšenej nejsem. V tom širším provedení mají naprosto nedostatečnou pevnost din lišt - i při osazení jenom jističi se prověsí tak, že nejde namontovat maska. Když se to řeší "zaživa" na zkompletovaným rozvaděči, tak nezbejvá, než 4.8 texem přes vhodnou podložku (M10 matice a podložky, třeba) prošroubovat se zadní stěnou rozvaděče, pokud si to uvědomím předem, tak stačí vyměnit din lišty, nejlépe z plechu 1.2-1.5mm, ne 0.7mm, jako jsou ty origo, a pro extrémní zatížení doporučuju 10mm hluboký DIN lišty, přístroje se vlezou, i když se posunou o 5mm ven... Další slabost je zeslabení dveří v okolí zámku dvířek, hodně často se tam dveře ohnou, a zase, čím větší bedna, tím spíš se to stane... Bedny Moeller (EATON) ve stejné kategorii jsou mechanicky odolnější...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Tak jednu už mám nainstalovanou. Škoda, že nedělají větší, vešla by se :lol:
Obrázek
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Tak posílám nějaký update Laboratoře ve Straškově. V posledním týdnu byla nainstalován i rozvaděč v garáži - ten, který bude primárně podrobován neustálému předrátovávání a měl by být obětován ve jménu vědy.

Obrázek

Pro domovní rozvaděč už mám připravený přepínač sítí, který bude v nulové poloze plnit funkci hlavního vypínače. Kabely DO i Z garáže jsou položeny. Rovnou jsem pokládal STP kabely a dvouvláknového samsunga G.657 , co jsem našel zbytek na špulce.

Obrázek

Pro dokreslení situace doplním nějaké nákresy.

Obrázek
Obrázek

A rovnou se zeptám, jak je velký rozdíl mezi instalací panelů v orientaci na ležato nebo stojato. Má to významný vliv? Nakonec se jich budu snažit dát na střechu co nejvíc, tak se ptám kvůli efektivnímu využití střechy to vychází spíš na ležato.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

Jednoduchá odpověď v létě kdy je slunce vysoko je samozřejmě lepší zisk s panelů více naležato a v zimě kdy je slunce níž naopak vedou stojaté panely defakto skoro stojící což je spíš případ fasády než střechy takže v létě kdy je stejně elektriky moc stačí i stojaté provedení ale v zimě má navrch určitě takže pro jednoduchost montáže to asi stejně u tebe skončí že jen jižní střechu celou pokryjes ve stejném náklonu panely a nebudeš to zbytečné komplikovat
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Tohle je bez debaty. Ale když je budu umisťovat na plochu střechy, tak mě zajímal vliv orientace panelu v ploše střechy.

Obrázek za tisíce slov:
Obrázek

Je lepší modrá nebo červená pilulka? :lol:
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od rva »

Jedna věc je (třeba) omezení stínů ve stringu, druhá věc estetika a i nároky na upevňovací konstrukci. Takže estetika + konstrukce říkají červená pilulka.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Vitek »

rva píše:Jedna věc je (třeba) omezení stínů ve stringu, druhá věc estetika a i nároky na upevňovací konstrukci. Takže estetika + konstrukce říkají červená pilulka.
hlasuji pro modrou protože většina znás má červenou variantu. - jinak po konstrukci se lépe chodí když je vodorovně ( červená pilule) rozolezec nejsem abyh si mohl dovolit modrou variantu....
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od feliz navidad »

Nezačne modrá pilulka dřív dávat elektriku při sjíždění sněhu z panelů?
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od NOPARasito »

Modra varianta je narocnejsi na konstrukci tj. pocet profilu vetsinou to muze vyjit na 1/3 navic. Ale na funkci bude bez debat lepsi, nejde jen o snih, ale i o necistoty. Mam ma strese obe varianty od lonska, uvidim co to bude delat pri snehu.
Kazdopadne na youtube je test panelu a zastineni.
Takze na lezaka kdyz zustane cca 10cm snehu tak holt bypass diody odstrihnou jednu radu clanku a jede to ponizene o treba 1/4 vykonu panelu, kdezdo na stojaka kdyz zase zakryju 1radu clanku, nejede vesmes nic.
IMG_20200117_141047.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

Kdo říká že to potřebuje více profilu pokud základní profily dá navysoko tak jich spotřebuje stejně jako kdyby je dával naležato jen se mu bude hůř dělat nebude mít udělané nosné pochozí schody. A to sjíždění sněhu bych řekl že se pomalu nemusíš řešit aspoň u nás tuto zimu nenapadl ani mm sněhu a bude to možná spíše pokračovat
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od NOPARasito »

diablo007 píše:Kdo říká že to potřebuje více profilu pokud základní profily dá navysoko tak jich spotřebuje stejně jako kdyby je dával naležato jen se mu bude hůř dělat nebude mít udělané nosné pochozí schody. A to sjíždění sněhu bych řekl že se pomalu nemusíš řešit aspoň u nás tuto zimu nenapadl ani mm sněhu a bude to možná spíše pokračovat
Takze u me jsou panely na vysoko 3rady tj 6 profilu na cca 1,65m(panel) 2ks. Tj.4,95m
A na 4,95m na lezaka dam skoro 5ks rad (panel ma 990mm, pocitejme 1m) tj. 10 profilu.
Pletu se??? Oprav me.
Leda by jsi daval panely na "pul" profilu, to by ti pak na 5 rad na lezaka take vyslo 6 profilu. Montoval to takhle nekdo???
Ps.: Na svislo se spatne kopiruje strecha a svazane to taky neni ;-(. Moznost to ale samozrejme je.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne pát led 17, 2020 2:35 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od rva »

Dávat profily po spádnici by mě teda nenapadlo. Můj technický cit by se proti tomu bouřil
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

Videl jsme to tak namontované prostě to co bys normálně montoval na ležatou borec postavil na vysoko takže spotřeba je identická jen to na spodku posirchoval ten první panel ještě jedním kontra profilem to je na střeše jediné navíc co sem viděl.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Narazil jsem na inzerát: https://auto.bazos.cz/inzerat/114109538 ... omobil.php a kontaktoval jsem prodejce, který má údajně k dispozici 50 ks. Pokud prodejce čte tuhle zprávu, tak děkuji za informace :lol:

Původní plán byl použít dvě cihly od Pylontechu, protože jsem nechtěl řešit balancování baterií, ale když vidím cenový rozdíl oproti původnímu záměru, tak bych se tomu asi nebránil.

Dle mých odhadů vychází cena za čerpanou kWh skoro o 50 haléřů méně než u Pylontechu. (Používám pro moje rozhodování výpočet celkové čerpatelné kapacity = [cena /nominální kapacita * DOD * počet cyklů], což odpovídá ceně za kWh z baterie zohledňující její životnost) https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am
Reputace: 16

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Tak z toho skládání baterií sešlo, favoritem na bateriové úložiště je opět Pylontech, ale větší, US3000 v počtu 2-3 ks.

A přidávám update v podobě dvou skříní od Tritonu, 42 U, 800x1000 mm.

Obrázek

A zároveň se podělím s mojí další myšlenkou a to je provoz Axperta ve vodorovné poloze. Jediné provozní úskalí vidím v chlazení. Představu mám takovou, že bych koupil obyčejnou polici do racku, Axperta umístil vývody vpřed na polici a na 3D tiskárně si vytiskl přední čelo, do kterého bych umístil ovládací panel. Má s tím někdo zkušenost?

Slunce nejen v duši! *sun*
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

Uzavřený systém toho racků bude mít horší chladici efekt bude to chtít dořešit nasávání chladného vzduchu aby jsi to tam v létě neuvařil

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek