Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát lis 22, 2019 6:49 pm

Laboratoř Straškov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Předchozí

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvekod youda » stř lis 06, 2019 10:46 am

Jan Novák píše:...
Ten rozvaděč je parádní, viděl jsem tu spoustu kreativních provedení i pěkně uhlazených zapojení. Je tu někde téma, kde bych se mohl inspirovat zapojením, jestli někdo řeší přepětovou ochranu, aj? Ještě mě zajímá ta instalace profilů na střechu, ale to se u někoho objednám na habilitaci a okouknu to nebo existuje nějaký doporučený návod?

Instalace profilů
Asi nejhezčí katalog dílů na konstrukce je zde: https://www.krajiczech.cz/21-konstrukce-pro-fve
Montážní návod pro různé typy střech: https://www.krajiczech.cz/index.php?controller=attachment&id_attachment=380
Neříkám, že to tam nutně musíš koupit, ale například montážní návod ti pomůže v tom, abys pochopil jaké všechny díly budeš na svoji konstrukci potřebovat.
Mimochodem, obětoval bych tak 6 tisíc Kč a na střechu nové garáže tu konstrukci nechal namontovat pokrývačem. Jen hliník na tu garáž vyjde minimálně na 25 tisíc. Panely už tam pak nastrkáš sám.

Zapojení
  • Nejlepší je, opravdu si projít vlákna v sekcích ostrovních či hybridních laboratoří tady na fóru. Občas tam někdo pár náčrtků či schemat má.
  • Dobrý zdroj k zamyšlení, jak vše v baráku natahat a vzájemně propojit, bývá také montážní návod k měničům. Pochopitelná schémata mají v návodu třeba SolaX, GoodWe, Axpert i Infini.
  • V bádání, jaké pořídit přepěťovky a kam patří je namontovat, ti pomůžou letáky firem Saltek a Citel. Přikládám.

Citel-PV_application__EN.pdf

Saltek-photovoltaic_systems.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod Jan Novák » čtv lis 14, 2019 2:32 pm

youda píše:
Hned v zárodku bych tam dal co největší rozvaděč.
Třeba takový OEZ RZB-N-6S198 na 198 DIN modulů s montáží na zeď nevypadá vůbec špatně.
Pro milovníky hluboké orby pak variantu OEZ RZB-Z-6S198 k zapuštění do zdi.

_vyr_1849rnb6.jpg

Už se těším na report z toho, jak bude fungovat to přikrmování podlahovky!

Tyvoe kolego, já teda objednal rovnou oba - jeden do garáže a druhý domů. Ale když mi dopravák volala ať si přijedou před kancelář autem, tak mi ještě nedocházelo, že jeden ten rozvaděč má 24 kg :lol:

Budu si na ty rady dávat větší pozor :roll: :lol:

Ten pod omítku má přijít do příčky z 300 mm ytongu, ale až doma budu tvrdit, že to je protiváha na umyvadlo z druhé strany, tak se obávám, že to neprojde...

Obrázek
Jan Novák

Příspěvekod Vitek » čtv lis 14, 2019 2:34 pm

naprosto v pořádku. v garáži mám 72 a budu kupovat další... mám to samý... jsou to hodně dobrý rozvaděče celoplechový.. mám OEZ rád
Panely Jinko 8,8 kWp,PIP5048mk,Vytěžovač greenbono, olovo 625 Ah,victron BMV 712 smart
Vitek

Příspěvekod youda » čtv lis 14, 2019 4:04 pm

Jan Novák píše: Nestudovali jsme spolu na univerzitě rozpad.cz?

Tuhle univerzitu samozřejmě vůbec neznám a ta částka také nesouhlasí ;)

Jan Novák píše:Tyvoe kolego, já teda objednal rovnou oba - jeden do garáže a druhý domů. Ale když mi dopravák volala ať si přijedou před kancelář autem, tak mi ještě nedocházelo, že jeden ten rozvaděč má 24 kg :lol:

Budu si na ty rady dávat větší pozor :roll: :lol:

Já vůbec nechápu tu všeobecnou averzi k mým dobře míněným radám.
Ano, uznávám, že když jsem poradil kolegovi z práce, jak výkonný si má koupit měnič, tak jsem zaměnil kW a GW. Tudíž při zapojení pak vznikl menší problém v elektrické rozvodně na Praze 4. Ta věc je už ale dávno promlčená!

rozvodna.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod kodl69 » čtv lis 14, 2019 4:18 pm

Já z nich teda tak nadšenej nejsem. V tom širším provedení mají naprosto nedostatečnou pevnost din lišt - i při osazení jenom jističi se prověsí tak, že nejde namontovat maska. Když se to řeší "zaživa" na zkompletovaným rozvaděči, tak nezbejvá, než 4.8 texem přes vhodnou podložku (M10 matice a podložky, třeba) prošroubovat se zadní stěnou rozvaděče, pokud si to uvědomím předem, tak stačí vyměnit din lišty, nejlépe z plechu 1.2-1.5mm, ne 0.7mm, jako jsou ty origo, a pro extrémní zatížení doporučuju 10mm hluboký DIN lišty, přístroje se vlezou, i když se posunou o 5mm ven... Další slabost je zeslabení dveří v okolí zámku dvířek, hodně často se tam dveře ohnou, a zase, čím větší bedna, tím spíš se to stane... Bedny Moeller (EATON) ve stejné kategorii jsou mechanicky odolnější...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Jan Novák » pát lis 22, 2019 12:36 pm

Tak jednu už mám nainstalovanou. Škoda, že nedělají větší, vešla by se :lol:
Obrázek
Jan Novák

Předchozí

Zpět na Hybridní elektrárny