Laboratoř Straškov

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Zdravím zdejší vědce,
chtěl bych konzultovat mou sestavu solární elektrárny na dvojgaráž.

Na plochu střechy o rozměrech 9500 (výška) x 6500 mm se sklonem 30 st. a směrem jižním jsem plánoval 12 ks panelů Jinko poly JKM225P-60, které jsem našel ve zdejší bazáárnické sekci od pana Půčka z getrading.eu

Jako měnič mě zaujal Axpert King 48V 5000W PF1 a baterie bych pro testovací provoz pořídil dva kusy PylonTech US2000 Plus 48V 50Ah 2,2 kWH. Do budoucna bych pořídil další dvě.

Přebytky bych rád využíval pro natápění akumulační nádrže NADO v1 500/140 (akumulačka o objemu 500 l s vnitřním zásobníkem na 140 l), ze kterého je plánované ohřívání TUV a vytápění podlahovkou.

Realizace je plánovaná na léto 2020, takže si myslím, že bude čas abych si vše promyslel, případně si nechal od někoho poradit. Budu rád za názory docentů, profesorů a inženýrů zejména pak těch FV provozujících na RD.

Děkuji!
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

U toho Kinga bych zvážil zakoupení mpp solár 5048mk je to stejný měnič jen je levnější a ušetřené peníze bych použil na greenbono pro vytěžování do bojleru ten výkon panelů ti tak možná nahřeje vodu ale zbytek domácího provozu už to neutahne
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od youda »

Ale pane kolego, vítejte u nás v akademii!

To je tedy pěkná garážka, skoro jako na dva obrněné transportéry BRDM-2. Je-li rozměr střechy 6500m x 9500mm a rozměr Jinka 992 x 1650, tak by se tam dalo naplácat i 6x5, tedy 30 panelů. Pro Axpert King samozřejmě v sériích po 3ks, aby ladilo napětí.

Žerty stranou, já prostě doporučuji namontovat nosnou konstrukci po celé střeše. Dodatečně se to přidělává blbje, což si vyzkoušelo nemálo z nás. Obzvláště adrenalinová je ta část, kdy při broušení tašek létá prach a úlomky na již dříve namontované panely. A stejně jako chleba padá dolů vždy tou namazanou stranou, tak při dodatačném rozšiřování konstrukce vše padá zásadně na stávající panely.

Vzhledem k nižší kapacitě baterek to zprva bude chtít, provozovat měnič v režimu SUB, tedy solar-utility-battery. Jinak by se v noci ty dvě cihly zbytečně trápily. Obzvláště v Období Temna.

Hned v zárodku bych tam dal co největší rozvaděč.
Třeba takový OEZ RZB-N-6S198 na 198 DIN modulů s montáží na zeď nevypadá vůbec špatně.
Pro milovníky hluboké orby pak variantu OEZ RZB-Z-6S198 k zapuštění do zdi.
_vyr_1849rnb6.jpg
Už se těším na report z toho, jak bude fungovat to přikrmování podlahovky!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od unicast »

youda píše: Obzvláště adrenalinová je ta část, kdy při broušení tašek létá prach a úlomky na již dříve namontované panely.
Ale no tak. Tašky se přece brousí na zemi. Úlomky zasviní kde co, napadají do okapu atd., což není nic moc, kromě toho je docela dobré mít k dispozici obě ruce a padající roztočená rozbrušovačka, taška nebo dokonce montér taky není pro zbytek střechy úplně neškodná věc :D
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od lemra79 »

vse jsem delal primo na strese, neumim si predstavit ten vopruz s kazdou taskou splhat dolu, vyzkouset a repete, mozna se vam k tomu podari nakeho montera premluvit...
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od dumi »

Ja to taky brousil.dole. potvrzuu je to opruz. Ale bezpecnej :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od unicast »

lemra79 píše:vse jsem delal primo na strese, neumim si predstavit ten vopruz s kazdou taskou splhat dolu, vyzkouset a repete, mozna se vam k tomu podari nakeho montera premluvit...
Já to odkoukal od pokrývače, co mi předělával střechu. Byť běhal po střeše jak lasička a vázat se jsem ho neviděl ani jednou, tak tašky brousil a řezal dole.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od lemra79 »

v tom pripade beru zpet a nechci byt pokrejvac. udelal jsem si takovou montazni pochozi rampicku a z ni se to delalo jako na zemi.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od jahodovák »

:D :D Ono hodně záleží jaká je střecha,já to nabrousil dole a do zásoby a teprve poté vlezl na sřechu ale jak říkám,nejde to takto všude..broušení velkou rozbruškou s diamantem bylo za chvilku,sice to trochu práší ale proti instalaci panelů za mírného větru uplná pohoda..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od youda »

Drazí koleZi brusičové,

z patnácti výše uvedených příspěvků si beru utvrzení, že nejlepší je skutečně naflákat ty hliníkové profily po celé střeše.

Jinak hrozí:
- zlomení vazu při šplhání up/down a broušení tašek dole na zemi
- pád rozbrušovačky, brusiče i prachových částic při dodatečném broušení tašek nahoře

PS: Můj pan pokrývač tašky brousil přímo na střeše. Celkem 168 kousků.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Jan Novák »

Dobrý večer docenti, zrovna ve vaši reakci jsem doufal, jakožto velké kapacity, zdejšího ústavu. Dovolte mi upravit roměr garáže ze smyšlených 9500 (výška) x 6500 mm na skutečných 5600 (výška) x 6500 mm.

@diablo007: podívám se na to, děkuji za tip! Obávám se, že fotovoltaitida je zhoubnější než si připouštím a už uvažuji o rozšíření i na střechu domu. Což mě přivádí k otázce, jak nejelegantněji případnou laboratoř rozšířit co do počtu střídaču tak do počtu stringů. Nedovedu si moc představit tahání všeho buď do garáže nebo do domu, ale rád bych si to vyzkoušel nejdřív na garáži, než začnu uvažovat o rozšíření i na zbytek domu.

@youda: ono se tam jedno BRDM-2 vejde, když se sundá věžička a nebudu zvedat podlahu, měřil jsem to. Nestudovali jsme spolu na univerzitě rozpad.cz? Ta moje absolventská nepozornost s rozměrem střechy z toho takové terno nedělá. Tady je pro dokreslení situace fotka z dronu, orientace není úplně na sever.

Obrázek

Ten rozvaděč je parádní, viděl jsem tu spoustu kreativních provedení i pěkně uhlazených zapojení. Je tu někde téma, kde bych se mohl inspirovat zapojením, jestli někdo řeší přepětovou ochranu, aj? Ještě mě zajímá ta instalace profilů na střechu, ale to se u někoho objednám na habilitaci a okouknu to nebo existuje nějaký doporučený návod?
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od ota »

Poté co jsem si uspořádal letecký den- viz:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ADk#p58970
se zásadně na střeše vážu.
Prořezávání tašek jsem vynechal , jen je balím do bitumenové pasky aby kov nedosedal na tašky.
Co se týká profilů, přikláním se k názoru Dr. Joudy že panelů na střeše není nikdy dost.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od kodl69 »

Já to dělal ještě jinak - obvykle tohle nedělám sám, a ten co je nahoře mi tašku vždycky podal dolů. Nečekaně efektivní a rychlé řešení. Na druhou stranu, střecha končí sotva 3m nad terasou, kde jsem to řezal.
Nejlepší je začít montáž konstrukce instalací protisněhových trubkových zábran na poslední řadu tašek - 2x1/2" pozink trubka v držáku pak slouží jako celkem pěkná pracovní plocha na montáž první řady háků, fintu s fošínkou s přibitýma laťkama na její ustavení vodorovně a pověšení za háky už jsem tady rozšiřoval.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od diablo007 »

https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 48mk-0-145
Tak Kolařík už pochopil že má konkurenci a srovnal cenu skoro stejně takže teď už hraje roli jen záruka která je u odkazů 3 roky u Kolaříka bude standart asi 2 roky neviděl sem jiný údaj.
Tak sem trošku kecal ale nesleduji denně pohyb cen takže to slevneni mi uniklo.
Každopádně uninchoditnv paralelním režimu takže není problém spojit 2 a více kusů aby jsi rozšiřoval
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Vitek »

Měnič mohu doporučit. zatím mám jeden na něm visí 8,1 kW panelů 3SXXP, od července 1,1 MWh, bez jediného zaváhání. během zimy bude následovat přepojení na 2P měniče, kvůli výkonové rezervě a nechci příliž namáhat vstupní MPPT

Za mě palec hore.
Tomanjan
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Tomanjan »

Zdravím,
nemáte někdo zkušenost s nákupem měniče zde:
https://www.ebay.com/itm/MK-5000w-48v-S ... SwENVdnEdo
Ta cena je zajímavá.
A nebo na Ali:
https://www.aliexpress.com/item/3296360 ... 8118.pic_5
To je z Francie, ale nevím zda to není celní sklad a neplatí se výpalné.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Vitek »

Tomanjan píše:Zdravím,
nemáte někdo zkušenost s nákupem měniče zde:
https://www.ebay.com/itm/MK-5000w-48v-S ... SwENVdnEdo
Ta cena je zajímavá.
A nebo na Ali:
https://www.aliexpress.com/item/3296360 ... 8118.pic_5
To je z Francie, ale nevím zda to není celní sklad a neplatí se výpalné.
Ahoj myslím že zrovna ebay - prodejce maximum soar je to co hledáš. přímý prodej od výrovce. nezapomeň na clo + dph na celnici.
Tomanjan
Příspěvky: 213
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Tomanjan »

A vyplatí se to vůbec ?
Tady na tom odkazu to je za cca 17000 Kč. Píšou z Polska.
https://www.ebay.com/itm/MK-5Kva-5000w- ... 1#shpCntId
Pokud by k tomu bylo ještě DPH a clo tak to je lepší ho koupit v CZ se zárukou.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od rege »

Ak nakupujes z EU, clo ani DPH uz neplatis. Doprava je v cene, tak nie je co riesit...
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Laboratoř Straškov

Příspěvek od Vitek »

rege píše:Ak nakupujes z EU, clo ani DPH uz neplatis. Doprava je v cene, tak nie je co riesit...
Samozřejmě že máš pravdu ! já jsem jen nesledoval odkud je zboží vysláno...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek