Lemrův kůň

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

Začalo špatné počasí, mám víc času, tak si říkám, že bych sem mohl vložit můj příběh. Je to i reakce na to, jak sem někdo píše, asi i oprávněně, že sem šťourá kvanta chytráků, ale svoje dílo neprezentují.

Vše začalo někdy v lednu 2019, kdy jsem při obědě v restauračním zařízení potkal spolužáka z učňáku, během všeobecnýho žvejkání z něj vypadlo, že FVE. Tak jsem se ho tázal, s doměním, že je to, co se týče pořizovacích nákladů nedosažitelný, ale vyvedl mě z omylu se slovy, že ceny už jsou někde jinde.

Od té doby mě to šrotovalo v hlavě obhlížel jsem střechu, šontal po internetu. Měl jsem volné peníze, tak padlo rozhodnutí, že ano, ženská proti tomu nic neměla, akorát jsem ji na podzim slíbil sušičku prádla (kterou dodnes nemáme).

Střechu mám relativně velkou a vhodně situovanou, JZ se sklonem cca 45 stupňů. Při nízkém slunci brání pár stromů, ale to hlavně v zimě, kdy nemají listí. Jsou to starý pahejly, tak doufám, že je soused brzy pošle k zemi. Na střeše bylo místo na 36 ks panelů standardního rozměru 1650 x 992 mm. Volba padla na Jinko Solar 225 Wp - JKM225P-60.
Konstrukci na střechu jsem si po dlouhém váhání nakonec vyrobil z konstrukční ocele tř. 11 a pak to šlo na žárový zinek, i s taháním panelů na střechu jsem to dal sám a nemusel s tim nikoho otravovat.

Měnič jsem chtěl kombinovaný PIP nebo AXPERT. Nakonec jsem objednal PIP 5048 MG. Měnič má vstup do 450 VOC, nastalo dilema, jak kombinovat panely. Nejdřív jsem myslel, že bych s určitou rezervou neměl přesáhnout 4500 W, pak jsem se dočetl, že to zvládne určité přepanelování. Konečné rozhodnutí tedy padlo na tři okruhy po devíti panelech, celkem tedy 27 panelů po 225 Wp, celkem 6075 Wp. Pro použití dvou okruhů jsem měl strach z velkého VOC v zimě. V létě jsem zase při relativně malém napětí cca 240 V narážel na proudový limit, který je myslim 18 A, letní provoz proběhl bez problému, uvidíme, co zima.

Baterky, to nejdražší a to, čeho nebude nikdy dost. Olovo jsem nechtěl vůbec, chvilku přemýšlel nad NiCd (NiFe), cena za pakatel, velké prostorové nároky, účinnost uskladnění energie špatná, je to spíš měkký zdroj. Chvilku jsem byl pro pořízení LIFePo, ale ta cena. Nakonec jsem pořídil LiIon. Startovací konfigurace byla 28 ks 60Ah samsung SDi. Našlapoval jsem kolem nich opatrně, aby nebouchli, ale v pohodě. Dál jsem vytvořil jeden akupack z použitých 18650 55Ah, moc práce, výsledek nic moc. Pak jsem narazil na zánovní Samsung 21700, z nich už jsem vyrobil dva packy po cca 58 Ah, ještě vyrobím jeden. Akupack ze Samsung 21700 se mi zdá adekvátní z pohledu práce a nákladů.
Veškeré baterie jsou umístěny ve svařeném utěsněném plechovém boxu s výdechem ven z baráku. Z každého akupacku mám vyvedený monitorovací kabel pro měření napětí jednotlivých paralelních článků. Prostřednictvím tohoto kabelu provádím občas kontrolní měření napětí, jak se rozcházejí články. Při konečném napětí 4,05 V jsou zatím napětí bez měřitelného rozdílu na setinu stejné. Při dolní mezi okolo 3,5 V se již rozcházejí, třeba o 50 mV. Zatím se nechystám balancovat, uvidím do budoucna, jak se budou rozcházet. Cílová kapacita je tedy cca 350 Ah, málo kdy leze z a do baterie víc jak 60 A.

Přebytky posílám do bojleru přes vytěžovač, na který tady bylo někde schema. Funguje to přesně, ale má to jednu vlastnost, která se mi nelibí. Když je energie akorát nebo míň, než je příkon bojleru, SSR cykluje, jelikož je sepnutej nebo rozepnutej, bliká to se žárovkama a ani baterkám to nebude dělat dobře.
Udělal jsem ještě jednu úpravu, která vytápí spirálu v akumulační nádrži. Objednal jsem SSR se vstupem 4-20 mA, otevírá a zavírá postupně, což se chová líp. Měl jsem strach, co na tuhle regulaci bude říkat PIP, ale v pohodě.
Ještě musim udělat odlehčovací obvod, aby to vytěžovače odpojilo v případě větší zátěže, jinak mi to padá do bypassu. Stačí zátěž 3,5 kW a sepnutí ledničky to někdy pošle do bypassu. V popisu od PIPu je sice, že to x sekund dá 2x 5kW, ale myslim, že to velmi rychle vypadne po připojení cca 5,5 kW.

Chtěl jsem něco na sběr dat a nahlížení z venku. Nakonec jsem zvolil ICC + Raspberry. V podstatě mi to stačí. Kdyby jste někdo chtěl jít podobnou cestou, osaďte Raspberry pořádným chladičem, dost mě to natrápilo. Sice se to dle čidla nezdálo přehřátý, ale po osazení chladiče zmizeli veškeré problémy.

Jinak mám cca půlroční zkušenost s provozem a zatím nelituju. Jsem zvědav, jestli muj názor nezmění zima. Zamračený víkend a mě pomalu dojížděj baterky a bude hůř….
strecha.jpg
batbox.jpg
rozv.jpg
monmenic.jpg
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od Vitek »

Hodne slusna prace.
Smekam nad montazi panelu svepomocne... Dobrej... Doufam ze To bude vyborne fungovat!
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od KubisKV »

Gratuluju k chorobě, která se u tebe zlehka projevila na střeše. Možná je to zbytečný, ale asi bych doplnil spodní řadu doplna a trochu upravil zapojení. Na axperta bych zapojil jen to, co má napsaný a zbytek panelů poslal na regulátory. Při rostoucích baterkách budeš lépe krmit baterky i okamžitou spotřebu. Nebo časem pořídíš dalšího axperta a můžeš mít využitou celou střechu. V zimě je taky kazdej panel dobrej, ale deprese z prázdných baterek se neubráníš.
jozko82
Příspěvky: 42
Registrován: čtv kvě 08, 2014 9:18 pm
Bydliště: Presov, Bardejov

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od jozko82 »

Pekna elektrarnicka :yes:
Na fotke som si vsimol Raspberry Pi. Tipujem len, ze sluzi k monitoringu menica/FVE. Aky soft na tom bezi a co meria? Je napojeny priamo na nejaky vystup menica, ci na samostatne senzory?
Dik
Edit: Uz vidim, ICC :roll:
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od diablo007 »

V létě jsem zase při relativně malém napětí cca 240 V narážel na proudový limit, který je myslim 18 A, letní provoz proběhl bez problému, uvidíme, co zima.
Můžu poprosit trošku osvětlit jak jsi to myslel s tím proudovým limitem 18A?
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

KubisKV píše:Gratuluju k chorobě, která se u tebe zlehka projevila na střeše. Možná je to zbytečný, ale asi bych doplnil spodní řadu doplna a trochu upravil zapojení. Na axperta bych zapojil jen to, co má napsaný a zbytek panelů poslal na regulátory. Při rostoucích baterkách budeš lépe krmit baterky i okamžitou spotřebu. Nebo časem pořídíš dalšího axperta a můžeš mít využitou celou střechu. V zimě je taky kazdej panel dobrej, ale deprese z prázdných baterek se neubráníš.
Panely zatim doplňovat nebudu, možná po zimě. Spíš očekávám, až někde bude tento typ panelů za odvoz nebo cenu krytiny. Zdá se mě že je hřích mít tolik panelů a v létě většinu energie nechat na střeše.
Do dalšího axperta se mě nechce hlavně z důvodu klidové spotřeby, kdyby v době nečinnosti jeden spal a bral 00 prd, pak možná.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

diablo007 píše:V létě jsem zase při relativně malém napětí cca 240 V narážel na proudový limit, který je myslim 18 A, letní provoz proběhl bez problému, uvidíme, co zima.
Můžu poprosit trošku osvětlit jak jsi to myslel s tím proudovým limitem 18A?

PV vstup má měnič udávanej max 18A. 18A * 240V = 4320W. Teď na podzim, kdy makali vytěžovače a byla zátěž, byla v grafu z ICC jasná max hranice 4500W, tak si to nějak hlídá ten max výkon. Za chladnějšího počasí už jde z panelů větší napětí, tak to výkonově na 18A možná vychází do 4500 W. I když v létě než se slunce pořádně vyklube tak už jsou baterky plný, měl jsem stažený nabijecí proud na 30A (bylo málo baterek).
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od diablo007 »

Mne nedocvaklo že HV regulátor má jiné proudy než LV . Každopádně doplnit tu střechu aspoň přes regulátor který nemá velkou klidovou spotřebu by to pro zimní období chtělo
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od NOPARasito »

Vitek píše:Hodne slusna prace.
Smekam nad montazi panelu svepomocne... Dobrej... Doufam ze To bude vyborne fungovat!
Je to klasickej pripad sikovneho chlapce :lol:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od volente »

Další člen s chronickou a neléčitelnou solaritýdou, Gratuluji, máš to moc pěkný.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

Pravda, na zaplněnou střechu panelama se bude líp koukat. Oživoval jsem to postupně po 2 kWp, na celkových 6 kWp, největší změna byla mezi 2 a 4 kWp, změnu mezi 4 a 6 kWp jsem skoro nepoznal. Mam obavu, že změna mezi 6 a 8 kWp bude nepatrná. Šero rozdíl 60 - 80 w, zamračeno 600 - 800 W, jasno 6000 - 8000 W. Uvažoval bych o posílení, kdybych měl využití přes léto, ale nemám. V zimě mě to myslim taky nezachrání. To myslim, že by byla efektivnější investice do měniče s menší vlastní spotřebou. Nebo mě napište argument, kdy pro mě má cenu posílit z 6 na 8 kWp.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od marko250 »

Cenu to má,když ty panely dáš i na jinou světovou stranu a rozprostřeš to.JV taky není špatný,ikdyž tam zase vidím ten vysoký strom a kdoví co tam ještě stíní.Když to budeš soustředit na jedné,tak pak potřebuješ velké úložiště a výkonné komponenty.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od Vitek »

Já bych řekl něco jako Marko, sám mám 2,7 kW na západ jako v současné chvíli nejsilnější část FVE. 1,2 kW na východ, 2 kw vodorovně 1,2 kW jih
je pěkný mít v 6 ráno v létě 1,2 kW a ted ve 3 kolem 2 kW..... celkem než jedna světová strana je důležitější částečně.

Lze ale k tomu přistupovat i jiným způsobem.
Difuzí mít 600W nebo 800W je veliký rozdíl . minimálně s rezervou s tím pokryješ ten rozežran+jší ale levnější měnič. kolikrát to znamená i rozhraní mezi nabíjením a vybíjením.. což nechceš...

Osobně bych to koukal doplnit o potřebný počet panelů a příslušný MPPT regulator přímo na baterie...

Ať se daří a mnoho slunce.
Zdraví Víťova CHatrč
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od kybos »

lemra79 píše: Nebo mě napište argument, kdy pro mě má cenu posílit z 6 na 8 kWp.
Má to smysl na jaře v období od půlky února do začátku dubna, zejména když ještě leží sníh a sem tam krátce ale ostře začne svítit slunce. To je období, kdy je rozhodující výkon panelů. Hlad po energii je ještě velký ale doba svitu krátká.
Může to vypadat třeba takto:
18.2.2006
18.2.2006
Je to sice jen fototermika (15kW) ale na fotovoltaice je to podobné. Panely berou i odraz od sněhu, je jen otázkou toho, kolik jsme schopni za relativně krátkou dobu osvitu zpracovat. Na tom se podepisují právě výkonové možnosti systému.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

marko250 píše:Cenu to má,když ty panely dáš i na jinou světovou stranu a rozprostřeš to.JV taky není špatný,ikdyž tam zase vidím ten vysoký strom a kdoví co tam ještě stíní.Když to budeš soustředit na jedné,tak pak potřebuješ velké úložiště a výkonné komponenty.

No mam klasickou sedlovku, panely JZ, druhá půlka je tedy SV, v létě ráno na ten SV něco svítí, ale mnoho toho, i díky tomu stromu neni. Momentálně už svítí tak, že by ty panely na SV byli k ničemu.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od zbek »

Vitek píše:Já bych řekl něco jako Marko, sám mám 2,7 kW na západ jako v současné chvíli nejsilnější část FVE. 1,2 kW na východ, 2 kw vodorovně 1,2 kW jih
je pěkný mít v 6 ráno v létě 1,2 kW a ted ve 3 kolem 2 kW..... celkem než jedna světová strana je důležitější částečně.

Lze ale k tomu přistupovat i jiným způsobem.
Difuzí mít 600W nebo 800W je veliký rozdíl . minimálně s rezervou s tím pokryješ ten rozežran+jší ale levnější měnič. kolikrát to znamená i rozhraní mezi nabíjením a vybíjením.. což nechceš...

Osobně bych to koukal doplnit o potřebný počet panelů a příslušný MPPT regulator přímo na baterie...

Ať se daří a mnoho slunce.
Zdraví Víťova CHatrč
jak to maš zapojený? Ty maš měnič s 3xMPPT vstup?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od josse »

lemra79 píše:
marko250 píše:Cenu to má,když ty panely dáš i na jinou světovou stranu a rozprostřeš to.JV taky není špatný,ikdyž tam zase vidím ten vysoký strom a kdoví co tam ještě stíní.Když to budeš soustředit na jedné,tak pak potřebuješ velké úložiště a výkonné komponenty.

No mam klasickou sedlovku, panely JZ, druhá půlka je tedy SV, v létě ráno na ten SV něco svítí, ale mnoho toho, i díky tomu stromu neni. Momentálně už svítí tak, že by ty panely na SV byli k ničemu.
Tím bych si nebyl tak jistý, když je fakt hnusně, západní panely, přesto že jich je 4x míň, dávají stejně nebo více než čistý jih. Jak se to rozptyluje o vodu v mracích je to že všech směrů kromě přímého. Mám chuť tu Severní stranu někdy zkusit něčím malým. Vždycky jsem se smál v Plzni na střeše Daikin, mají část panelů na okrasu na sever a ono na tom něco bude... Pro nás co bychom rádi plný ostrov a Jižní střecha je plná a baterek málo...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od redcrown »

další pozitivní věc je, že na sever se může výrazně přepanelovat nabíječ, páč se tam neobjeví nominální výkon panelů. V podstatě skoro samá pozitiva:)
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od Vitek »

zbek píše:
Vitek píše:Já bych řekl něco jako Marko, sám mám 2,7 kW na západ jako v současné chvíli nejsilnější část FVE. 1,2 kW na východ, 2 kw vodorovně 1,2 kW jih
je pěkný mít v 6 ráno v létě 1,2 kW a ted ve 3 kolem 2 kW..... celkem než jedna světová strana je důležitější částečně.

Lze ale k tomu přistupovat i jiným způsobem.
Difuzí mít 600W nebo 800W je veliký rozdíl . minimálně s rezervou s tím pokryješ ten rozežran+jší ale levnější měnič. kolikrát to znamená i rozhraní mezi nabíjením a vybíjením.. což nechceš...

Osobně bych to koukal doplnit o potřebný počet panelů a příslušný MPPT regulator přímo na baterie...

Ať se daří a mnoho slunce.
Zdraví Víťova CHatrč
jak to maš zapojený? Ty maš měnič s 3xMPPT vstup?
Ne, vše paralelně v současné chvíli. zpětný proud do panelů nejde, protože jsou všechny stejné ( panely) a teplota panelů tak tu neřeším.
ted mám na cestě regulátor ( nabíječ) olova od makesky blue na testy, no a pak bude k tomu pipu druhý pip v paralelním chodu. s tím že použiju druhý MPPT. makeskyblue pak bud použiju na nějaké panely..
zatím stejně nevyužiju všechnu energii co je když vyleze slunko tak mi ani tak nejde o to mít na každém stringu jeden MPPT.

NEvím zda někdo zkoušel porovnávat 2 paralelní stringy na jednom MPPT a nebo 2 mppt regly na 2 stringy odděleně do jednich baterií. tzn zatím jsem s tím takhle spokojen

Světové strany mám 4... východ 3S2P , západ 3S4P, Jih 3S2P a vodorovně 3S3P

pokud mě někdo přesvědčí že výkon při napájení východního stringu a jižního na jeden MPPT vstup je blbost ( pro mě to znamená min 20% rozdíl výkonu ) tak se o tom dá uvažovat.

Pokud rozdíl výkonů bude 0-20% tak to zřejmě nemá smysl.

Nemám nikde žádné stíny atp... slunce postupně přechází bez výraznějšího zastínění jednotlivých zón

Opravte mě prosím, nebo doložte měřením realitu ( nejlépe 2 po sobě jdoucí dny s plným osvitem)

Díky Víťova chatrč
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Lemrův kůň

Příspěvek od lemra79 »

no s expanzi panelu pockam

spis uvazuji, ze ucelnejsi investice bude do kombinovanyho bojleru, jsem vul, ze jsem to neudelal jiz pri stavbe, nicmene je to resitelny.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.