Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř lis 13, 2019 3:01 am

Solární hračka v Turnově.

Ostatní typy FV elektráren.
Předchozí

Re: Solární hračka v Turnově.

Příspěvekod kodl69 » ned lis 03, 2019 10:58 pm

Jo, s tím bočníkem v - pólu mě to nenapadlo, ale je tam prakticky u všech těchhle modulů. Na PWM na propojení baterek se vykašli, to je fakt řešení jak použít kladivo místo sekery, prostě kolchozničina nejhrubšího zrna. Když už by byl dost velkej rozdíl napětí, tak mppt s možností nastavit max. proud, ale to je zase s kanónem na vrabce. Ostatně i ty levný PWM obvykle spínají v - pólu, ne v plusu...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Prackov » ned lis 03, 2019 11:14 pm

kodl69 píše:Jo, s tím bočníkem v - pólu mě to nenapadlo, ale je tam prakticky u všech těchhle modulů. Na PWM na propojení baterek se vykašli, to je fakt řešení jak použít kladivo místo sekery, prostě kolchozničina nejhrubšího zrna. Když už by byl dost velkej rozdíl napětí, tak mppt s možností nastavit max. proud, ale to je zase s kanónem na vrabce. Ostatně i ty levný PWM obvykle spínají v - pólu, ne v plusu...

Nechám to ještě prostě uležet.
Zatím zůstanu u jističe a ručním ovládáním.
Už takhle mám panely dost předimenzované na moji baterii.
A proto se alespoň povaří NiCd a večer z nich budu odebírat.
Panely nemají teď ideální sklon ale na 100ah Lifepo4 tam dva régly cpou 50A.

Proto musí Ježíšek sehnat ještě nějakou tu kapacitu od Winstonů.
Ale jak už jsem psal.
Raději dám někomu 14Kkč za jeté o větší kapacitě než kupovat další nové 4 články 100ah.

Vážené osazenstvo....
Kdyby někdo pod stromeček dostal náhodou plynotechy a zbavoval se Winstonů prosím SZ. Díky.
Domácí ostrovní elektrárna 1740 wp.
100ah. Lifepo4, 360 ah. Nicd.
Epsolar 30+40A, axpert VP800va.
Carspa 2000w sinus. Vše na 12v.
Prackov

Příspěvekod kodl69 » ned lis 03, 2019 11:24 pm

Nedávno jsem nakoupil 16x (+1 bonus) použitejch 60Ah a prodávat nehodlám. Na druhou stranu, když NiCd zapomeneš 50 let v kůlně, a pak je někdo najde, tak je opráší, dolije destilku a může je zas použít, to jiný baterky nedokážou. V leckerým kulturáku jsou takovýhle baterky od 70-tých let, leckde ani neví, kde jsou vlastně umístěný, ale pořád fungují, aspoň nějak...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Prackov » pon lis 04, 2019 7:58 pm

Krásný večer.

Jeden článek NiCd se ne a ne rozhýbat.

Čím ho pořádně nakrmit.....

Na rychlo rozmotaný sekundár na nějakém starém toroidu.
A namotáno asi 15 závitu pořádným vodičem.
Usměrňovač můstkový 3f. 80A.
Musí se to i přez dost velký chladič chladit aktivně.

Vysledek překvapující.
Tak jsem povařil dle rad na 150% kapacity. Napětí na článku v době " krmení " bylo 1.75v.

A článek se krásně a ukázněně srovnal.

Nabíjení přez Carspu 2000w sin.
Bylo dnes trochu sluníčka tak nebyl problém.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Prackov

Příspěvekod PavelR » pon lis 04, 2019 8:31 pm

Nedavno jsou taky svoje nicd musel povarit. Dost zmekly a ztratily kapacitu, tak jsem vybil pod 1V na clanek a dva dny jsem nabijel (nemel jsem vykonejsi zdroj a me blba nenapadlo pripojit k aku primo panely. To by byl jinej hukot)

Lepsi clanky se zastavily nekde na 1,8V na clanek a slabsi je dohanely dle manualu vyrobce se pri teto operaci mohou clanky vysplhat az na 1,9V ale toto se me nepodarilo. No aku jako kdyz bych polil zivou vodou.
Halt jsem nucen vzhledem k menici nabijet pouze na 59V a toto je dusledek.

Hlavni je u techto operaci vetrat a nejiskrit dratama ...
PavelR

Příspěvekod Prackov » pon lis 04, 2019 8:39 pm

PavelR píše:Nedavno jsou taky svoje nicd musel povarit. Dost zmekly a ztratily kapacitu, tak jsem vybil pod 1V na clanek a dva dny jsem nabijel (nemel jsem vykonejsi zdroj a me blba nenapadlo pripojit k aku primo panely. To by byl jinej hukot)

Lepsi clanky se zastavily nekde na 1,8V na clanek a slabsi je dohanely dle manualu vyrobce se pri teto operaci mohou clanky vysplhat az na 1,9V ale toto se me nepodarilo. No aku jako kdyz bych polil zivou vodou.
Halt jsem nucen vzhledem k menici nabijet pouze na 59V a toto je dusledek.

Hlavni je u techto operaci vetrat a nejiskrit dratama ...

Já je nejdříve měl připojený na Epsolar 30A mppt.
Ale potřeboval jsem ho do jiné aplikace tak jsem přidal jeden článek aby nedostávaly takovou dardu a propojil přímo na panely.
Dopoledne svítí jen na 1 kus 160wp.
A kolem 11.30 se přidají ještě další 2 ks. po 160wp a 1 ks. 80wp.
Tento přidány článek byl dlouho odstaven a připraven jako náhradní.
A byl měkký a nejslabší z celé sady.
Tohle povaření mu moc pomohlo a srovnal se s ostatními.
Tak ať to vaří....destilky je dost.
Prackov

Předchozí

Zpět na Ostatní elektrárny