Ostrov Šumava

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Omlouvám se všem za uvedení v omyl, opravdu se jedná o 374Wh za den. Jsem amatér.
Dnes to vidím se sluníčkem bídně. Od 6ti prší a je pod mrakem.
Naposledy upravil(a) Durgroda dne ned úno 23, 2020 8:30 am, celkem upraveno 1 x.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od FRSO »

Durgroda píše:Omlouvám se všem za uvedení v omyl, opravdu se jedná o 274Wh za den. Jsem amatér.
Dnes to vidím se sluníčkem bídně. Od 6ti prší a je pod mrakem.
Zdravím, tak jednotky jsou správně, ale asi jsi napsal méně těch Wh, jinak 374Wh za den je ještě slušná spotřeba na chatu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Jj upsal jsem se uz jsem to opravil. Je toho moc a posledni dobou semnou mobil nekamarádí při psaní , jdu cistit studnu, je tam jen 10cm vody, tak snad se naplni brzo.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak zjišťuju že epsolar ukazuje divně kapacitu baterie. Pokud ukazuje procenta z nastavenych 20%, tak to tak nejak sedi dnes mam 44% z 220Ah (1100Ahx0.2). Dle napětí to tak nejak sedí. Panely na střeše jsou pod snehem, tak aspon ze nejak jedou panely ve štítu.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od marsal64 »

Durgroda píše:Tak zjišťuju že epsolar ukazuje divně kapacitu baterie. Pokud ukazuje procenta z nastavenych 20%, tak to tak nejak sedi dnes mam 44% z 220Ah (1100Ahx0.2). Dle napětí to tak nejak sedí. Panely na střeše jsou pod snehem, tak aspon ze nejak jedou panely ve štítu.
Obecně řečeno, pro měření SOC nelze mít co do přesnosti přehnaná očekávání při použití věcí jako je Tvůj Epsolar. Já třeba vůbec nepoužívám vnitřní měření SOC v Axpertu, ale měřím na bočníku s filtrováním a integrací v PLC a možností ruční korekce. BMV 700 je pak tím, co tady mnozí považují za Mercedes pro měření SOC ;-).
Viz jánevím:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2853&p=50358
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=3276&p=56958
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 02#p102802
a dohledáš tady spoustu dalšího
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

To BMV 700 nevypadá špatně.
Baterky jsou krasne našťouchany, v nedeli tam nateklo 1.5kWh a baterka mela krasnych 26.4V. Zatím system funguje parádně, tesim se na léto. Agregát odpočíval celou zimu.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od FRSO »

Durgroda píše:To BMV 700 nevypadá špatně.
Baterky jsou krasne našťouchany, v nedeli tam nateklo 1.5kWh a baterka mela krasnych 26.4V. Zatím system funguje parádně, tesim se na léto. Agregát odpočíval celou zimu.
Victron má teď nový sledovač, je to bočník s elektronikou bluetooth, funkčně stejné jako BMV712, sledovat to lze přes mobil, nebo tablet pomoci sw Victron connect.
https://eshop.neosolar.cz/sledovac-stav ... shunt-500a
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Dagus »

Tyjo, potěší i konečně rozumná cena a možnost připojit na ve direct zůstala.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Diky za info. Jak tak koukám a pročítám forum, tak se mi v hlavě rodí vize ostrova verze 2.0. Zatim jsem planovanim na 130tis, a navratnost v nedohlednu. Ale zase to pohodli aspon na par let. (60tis baterka repas z VZV, 12 novych panelu 40 tis, regulator 15tis, kabely atd). Jenom si zduvodnit proc bych mel vyhodit tolik penez.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

Za 60t bych olovo z VZV nebral to už postavíš li ion nebo lifepo4 slušné kapacity
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

To lifepo4 nevim, nejak me to nejde porad do hlavy, li ion to je jina, tam nemam problem.
Pokud budu uvazovat o lifepo4 nebo liion tak to by muselo byt minimalne 400Ah a tam at pocitam jak pocitam tak jsem s bižuterii na 100tis jen to hvizdne.
No tak zatim asi budu resit pridani panelů a regulatoru, ucesani kabelu atd. a do budoucna vetsi uloziste. Tech 1100Ah co je ted, je luxus ale porad me prijde ze je to malo. I kdyz zatim ani po 10 dnech bez slunicka neklesla baterka pod 24.2V.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od FRSO »

Durgroda píše:Tak zjišťuju že epsolar ukazuje divně kapacitu baterie. Pokud ukazuje procenta z nastavenych 20%, tak to tak nejak sedi dnes mam 44% z 220Ah (1100Ahx0.2). Dle napětí to tak nejak sedí. Panely na střeše jsou pod snehem, tak aspon ze nejak jedou panely ve štítu.
Nějak mi tam nesedí těch 1100Ah, ty máš aku jesti se nepletu 24V/550Ah !, Nebo jsi dokoupil další ?
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Frso mam, jeden pack original 550 Ah, a ted druhej 500Ah, mam je spojeny. Takze dohromady presne 1050Ah. A funguje to dobre. Rikal jsem ze jsem propadl manii. Akorat samozrejme nebudou mit zrejme realnou kapacitu plnou ale co jsem meril tak meli po prvni obnově kapacity min 75%, budu premerovat na jare kolik maji. Jeste jsem mel rozjednane z VZV ale ty byly bez zaruky a vesmes uplne na srot, (lezeli asi rok vybity), tak jsem je nechtel.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od brumlaj »

Durgroda píše:........... Pokud budu uvazovat o lifepo4 nebo liion tak to by muselo byt minimalne 400Ah a tam at pocitam jak pocitam tak jsem s bižuterii na 100tis jen to hvizdne. .......
Jestli jsem správně pochopil, tak aku z VZV jsi počítal ojeté (repas) a LiFe počítáš nové? Proč ne také repas? Nemýlí-li mne paměť, tak se zde prodával článek 300Ah za cenu mírně nad 3 litry.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

To máš pravdu. Repas z VZV se da sehnat s cca 92% puvodni kapacity a dostat se na cca tech 300 vyuzitelnych Ah, to je cca tech 1200Ah celkove kapacity.
Hodne zaokrouhluju a mirne přeháním, počítám 24V system. Plus se da vzdy nejak obnovit aspon na cast kapacity.

Tomu by odpovidalo Lifepo4 cca tech 300 az 400Ah, cca 8tis za novy clanek 300Ah, cca 64tis bez bižuterie 24V pack za nove. Pouzite budou levnejsi ale zase bez bižuterie a kolik budou mit z puvodni kapacity, vetsinou se pouzite prodavaji s cca 80% kapacity nekdy i mene.

Soused má 24V pack jestli si pamatuji v Lifepo4 cca 180Ah, již pár let nechaval si to delat někde a spokojenej s tim moc neni. V zime jede u souseda agregat velice casto, samozrejme muze byt chyba i jinde.

Ja v tomto pripade s vyhledem na pripadne pouziti centraly a slunce mohu vyuzit i pulku kapacity olova a jsem razem na cca 500Ah, v extremu vysosnu z baterii i 770Ah a to vystaci s prehledem na krasnych 14dni brutalniho snezeni, bez ztraty komfortu. A agregat se nepouziva.

Samozrejme kdyby byly penize tak bych nechal udelat 1000Ah pack z novych Lifepo4 na zakazku za cenu novwho auta nizsi stredni tridy a budu mit vystarano.
Ale to bych nekoupil ani kdybych na to mel, a za tu cenu bych si objednal bagr a vykopal si pripojku sam vcetne uplatku pro majitele pozemku.

Jak se rika o penize jde vzdy az na prvnim miste.
Netvrdim ze Lifepo4 je na prd, ale zatim co jsem vycetl tak me to moc nepresvedcilo.
Zastavam nazor ze idealni veci jsou takove ktere se zapoji a nestaram se o ne a vydrzi dlouho, coz po. opravdu dlouhem zkoumani by baterie z VZV s aquamatikem meli splnovat, a dolit destilku pripadne jednou za cas neni takova udrzba.

Zatim baterie mam, a chovaji se vzorne, ja se k nim chovam take vzorne a nevybijim je zbytecne,. Tak pevne doufam ze par let vydrzi. A kdo vi jake budou baterie za 5 let. Treba zmenim nazor.

PS: ja nemam s ostrovni elektrarnou na výběr ( vzdalenost, chranene uzemi, majitele pozemku) ale rikam kazdemu, kdyz mas moznost pripoj se, vyjde to levnejc. Nebo at si poridi hybrid bez baterii (resi znamy na barak)

PS2: diky zdejsimu foru jsem usetril nejake penize za nejake vybalancovani systemu, spousta cteni, dohadovani se, pripusteni si ze mel nekdo jiny pravdu :D
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od jahodovák »

Ono u litia stačí polovina kapacity oproti olovu a navíc po vybití se nemusí ihned nabit kvůli degradaci,vůbec se nedivím,že je někdo nespokojený s malou kapacitou,dá se s ní i existovat ale chce to vhodnou skladbu spotřebiču a hlavně hodně panelů.Těžko posuzovat,když není více údajů,ale většinou a hlavně v tomto případě platí,že levná řešení jsou nakonec ta nejdražší.Většinou to ale dopadne skoro stejně,je to jak u malých dětí,taky si to každý musí vyzkoušet sám...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Z hlavy myslím ze ma 10 panelu stejnych co mam ja cca 140wp cca 5A panel. Spotrebice nevim, myslim ale ze na to jede lednicku malou, TV a svetla.

Jak rikas vyhody Lifepo4, ale stejne to chce mit rezervu.
Zatim doladim system s ohledem do budoucna na cca 3kw panelu na strese a 1kw ve stitu, a to snad tech par let baterky vydrzi nez tohle realizuju.

Momentalne shanim tramy a palubky na strop do dalsi mistnosti a chtel bych to dodelat letos.
Pak opravit okapy, vykopat uzitkovou studnu na vodu na koupani, mozna doladit konecne sber destovky.

Moje zkusenost je: kdyz se neco muze podělat, tak se to poděla :D
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od jahodovák »

A většinou v tu nejméně potřebnou dobu.. :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak cca od 10.1.2020 vyrobeno předevčírem prvnich 100kWh. Zatím není čas na úpravy, ale fungujentocbez zásahu.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak uz je vyrobeno pres 140kWh. Divam se obcas pres BT modul, ale uvazuji o koupeni elog01 k EPeveru.
Ve zkratce:
- panely stihaji nabijet baterie, ale pridaji se 2x300Wp do štítu pro jistotu na zimu
-baterie se chovaji vzorne, pod 24,3V jsem je nevidel
-zatim dle poznatku na provoz lednicky stare male ktera pres noc nejede cca 300Wh za den, brzo nahradim obycejnou velkou s oddelenou regulací
-využíváme cca 1/3 az 1/2 vyrobene energie, začínám uvažovat o zasobniku na teplou vodu a 24V topne spirale na využití přebytků
-momentalne je horší situace s vodou, elektrika stíhá

Jen pro upřesnění jede z ni lednička, nabíječky mobilu, ntb, semtam vrtačka, mixer a samozřejmě světla.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek