Ostrov Šumava

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Takže, trošku se rozepíšu o chalupě a provozu aby jste si udělali trošku přehled.

-Příjezd, zapnuti měniče (dle počasí, jaro léto podzim není nutnost vypínat).
-Kontrola ledničky na PB. (malá plynová absorpční cca 50 litru +5l mrazáček). Spolu s doplněním jídla.
-Kontrola kolik je vody ve studni, stačí otočit kohoutkem, spolu s napuštěním 50l hrnce na sporáku.
Když není, tak se naloží 2x 30l kanystr na trakař a jede se do lesa do studánky. (60litrů na vaření a pití stačí, když by ne
dojde se zase. Na koupání případně nanošení kýblem z potoku cca 10m vzdáleného, když neteče voda ani v něm tak se
jede režim ze studánky v lese). 2019 ručně kopaná vsakovací studna z 40cm roury na užitkovou vodu.
-Dle teploty škrtnutí ve dvou kamnech, nachystáno na podpal těsně před odjezdem.
-Káva v konvici na kamnech nebo na PB hořáku 1 plotýnka.
-Vytažení kalfasu, nalití vody, naředění vařící vodou z hrnce, důkladná hygiena. Když je teplo použití solární sprchy
(nevýhoda: jak se rychle ohřeje tak když není osvícená rychle schladne).2019 zprovoznění koupelny s lázeňskými
kamny (nutno dodělat omítku, osadit vanu).
-WC pro chlapy řešeno přírodním prostředím, na velkou a pro ženy kadibudka (občas se posype vápnem, jednou za cca
2-4 roky, dle využití, odvoz)
-oprava chalupy ve volném čase
-štípání a řezání dřeva, spotřeba odhadem 13m3 na celoroční provoz (ručně kácený
kůrovec u znamých v lese. Doprava na vozíku 1200kg, brzděný.
- vaření a pečení probíhá ve "Vysočankách" věčně se sype šamot mezi pecí a vývodem do komínu (2019+ pořízení PB sporáku = menší spotřeba dřeva, menší akumulace tepla do kuchaře přes léto).

Případné dotazy rád zodpovím.
Tento režim je tak zažitý, že nikomu nedělá problém. Prádlo vypereme pokaždé doma, se sušičkou je to otázka pár hodin.






-
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od vlkazajac »

Romantiky dosť, ako na správnej chalupe.

Zvýšiť komfort ( v zime, v noci a v nepohode ) by pomohlo chemické WC, na víkendové pobyty stačí prevážať len zásobník s odpadom, doma zlikvidovať ( eko ... ).

https://www.boatdiesel.sk/images/storie ... atalog.pdf
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od youda »

Kdepak chemie, nejlepší je kadibudka nad rybníčkem. Po takovém krmení kapři nabírají váhu jako divočáci.
Není-li rybníček, hlasuju pro výše zmíněné vápno. Jednou za pár let trůn přemístit a na původní místo zasadit jabloň.
Nevím, proč se z bobků furt dělá radioaktivní odpad. Jeleni to taky trousí po lese a jak to pomáhá borůvkám, že?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

To chemicke wc jsem zažil u známého, a vyléval to cca 1-2 za dva dny. A kdyz tam jsem obcas 14dni v kuse tak je lepsi ta kadibudka.
Po zatepleni stropu v chalupě 20cm vaty volně ložená, klesla spotřeba dřeva cca minimalne o 1/3. A mohli se oddělat jedny kamna (Petry). Dalši bonus je ze chalupa tak rychle nevychladne.


Edit: zateplení se týká celé chalupy. Díky Vlkazajac za upozornění :)
Naposledy upravil(a) Durgroda dne stř lis 06, 2019 1:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od vlkazajac »

Takže po zateplení stropu v kadibudke klesla spotreba dreva ? Načo sa tam asi používa...
:roll:

To chemické wecko by ocenila aspoň časť ženského osadenstva, mám pocit, že v debate nie je zúčastnená. Chlapi len ekologizujú...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Máš pravdu, že v zimě moc nadšené nejsou, když je kadibudka cca 20m od chalupy. Zase je to fajn, že se vykoná co se má vykonat a nikdo se nezdržuje ničím jiným.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

Po kadibudce bych vápno nedával pak ty bakterie zabiijes a ty bobky nikdy nezetleji zůstane to prostě hovno už na pořád když to necháš být tak bakterie udělají svoje a zmizí to časem úplně.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak ono se to posype vapnem 1 max 2 za rok cca dle zapachu, nebo sypeme piliny. Vypada to pak skoro jako hlina.
To jen pro predstavu lidi co by chteli zit jak poustevnik :D
Není to snadné a opravdu to není jak v bytě zit "ostrovním životem" ale pro lidi kteri kazdy den vidi 50 a vice lidi (nepocitam kolemjdouci a lidi v autech, jenom to co se prumerne mihne v kancelari), je to nadherný relax :yes:

Přál bych vám zažít chuť 3 měsíce vyschlého salámu Vysočina retro z lidlu. Budu muset dokoupit zasoby zase. Prostě ja jsem si zvykl docela rychle na takový provoz, dokud budu moct tak tam budu jezdit a za pár 10tek let i trávit důchod (rozuměj: co si naspořím abych vyžil cca po 55 letech věku a nemusel bych pracovat) s důchodem nepočítám..
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od youda »

Diablo,

Tak to vapno se asi dava hlavne po rychle strevni prihode. Aby budka nevybouchla. Vsak vapno se nekdy taky pridava na zahradku, aby se srovnaly pomery v pude. Ne?

Ale odbornik nejsem :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od jahodovák »

Na netu je mnoho odkazů na pilinové wc mimo kýblu s víkem a pilin již nic jiného není potřeba,jsou tam i odkazy,pokud to někdo chce mít profi ale jako vždy je to trochu nadsazené.Někde byl i odkaz jak produkty takto vzniklé používat jako hnojivo na zahrádce i s výkladem,a hlavně s atesty že jde o nezávadný obsah a ne nebezpečnou věc.Nakonec pokud nic nebezpečného nekonzumujete,tak ani nic takového z toho nemůže vzniknout....ono v jednoduchosti je síla
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od vlkazajac »

Hygienik by vysvetlil, prečo sa týmto materiálom nesmú hnojiť plodiny. Kytičky možno áno.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Jahodovak,
to uz jsem take precetl, videl dokumnet jak paradne z kompostu z kadibudky rostou rajcata a salat. Zatim jsem se neodhodlal vyzkouset. A navic na sumave v cca 920metru nad morem toho moc neroste, vyzkouseno boruvky, rybiz. Zatim jedeme kompostove dýně a brambory a parada.

Obrovska vyhoda je ze tam je tchan s tchyni a delaji jak rikam udrzbare. Težka prace pocka na me. A tchyne se stara o zahradku.

Dostal jsem dnes nabidku na lednicku za 1000kč, funkční. Zkusim ověřit přesný typ a premyslim ze bych ji pripadne kdyz bude vyhovovat uskladnil do garaze, a prusti rok zkusil na chalupe.

Tchan hlasil ze baterie drzi jak bozska vira (snad se nedotku nekoho vericiho).
Tak se tesim na vikendovou inspekci.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od jahodovák »

vlkazajac píše:Hygienik by vysvetlil, prečo sa týmto materiálom nesmú hnojiť plodiny. Kytičky možno áno.
nevím ale já se na i jiné věci radši nikoho neptám,natož někoho s titulem...on v mnoha případech titul tak nějak ovlivní mozek a pak se začnou dít věci...pravda pár lidí to moc nepoznamená a dá se s nima normálně komunikovat... :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

Hygienik by defakto ani klasický hnůj nejraději nepustil na pole . Nech ten hnůj rok dva ležet a budeme se bavit o úplně jiné komoditě než na počátku že. Vápno se samozřejmě z hygienických důvodu používá ale nutnost je to tam.kde se střídá hodně lidí jako bývalí tábory. Když budeš na budku chodit se svojí rodinou řekl bych že jsi mohl chytit jste si už dávno vyměnili. Vápno když jsme dávali na táboře zamezilo rozkladu odpadu tím že zabilo veškeré bakterie takže za rok jsi našel.stejnou hromádku co jíš loni posypal ale když bys to neudělal tak bude polovic i a za další rok se bude pomalu ztrácet. Nejlépe.to bylo vidět když se latríny dřív přemísťovali že jsi na starém místě kde bylo zaházeno jen hlínou časem udělal důlek to značilo že organismy dělají svoji praci tam kde se dalo vápno se to neztrácelo
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak mi jsme svetovy, kdyz k nam zabloudi turista tak se dostane ke kadibudce taky. A jestli si dal dnesni turistak co sebprodava tak skonci v kadibudce taky. Toaletni papir mame standardne min 2 role nechany celorocne v kadibudce. Krasne mirne navlhnou a kam se hrave 6vrstvej papir. Takze semtam vapno ano.
Naposled k nam zabloudili dve slecny, ktere nez zjistili ze je kus dal po ceste chalupa, tak se opalovali nahaty na louce a ja s tchanem sme meli krasnej vyhled. No chudinky spaleny prisli, ukazali jsme jim nejrychlejsi cestu do nejblizsi vesnice, pesky cca 30minut pokud nezabloudily.
Letos se mi stala ale i nemila vec, obedvam, jako vzdy otevrene dvere a najednou koukam v chalupe cizi chlap, tak jsem vystartoval, vypoklonkoval ho ven a on Prazak ze se jen kochá, no a jeho manželka si prošla dveřma až do stodoly.... Tak jsem jim sdelil ze jsou na soukromem pozemku, a ze do ciziho domu se opravdu nechodi. Nastvane odesli. Jak ja litoval ze nemame vlčáka, mohl jsem jim zmerit cestu do vesnice, myslim ze by to dali prazaci pod 5 minut.
Samota je krasna vec.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od jahodovák »

Durgroda píše:Tak mi jsme svetovy, kdyz k nam zabloudi turista tak se dostane ke kadibudce taky. A jestli si dal dnesni turistak co sebprodava tak skonci v kadibudce taky. Toaletni papir mame standardne min 2 role nechany celorocne v kadibudce. Krasne mirne navlhnou a kam se hrave 6vrstvej papir. Takze semtam vapno ano.
Naposled k nam zabloudili dve slecny, ktere nez zjistili ze je kus dal po ceste chalupa, tak se opalovali nahaty na louce a ja s tchanem sme meli krasnej vyhled. No chudinky spaleny prisli, ukazali jsme jim nejrychlejsi cestu do nejblizsi vesnice, pesky cca 30minut pokud nezabloudily.
Letos se mi stala ale i nemila vec, obedvam, jako vzdy otevrene dvere a najednou koukam v chalupe cizi chlap, tak jsem vystartoval, vypoklonkoval ho ven a on Prazak ze se jen kochá, no a jeho manželka si prošla dveřma až do stodoly.... Tak jsem jim sdelil ze jsou na soukromem pozemku, a ze do ciziho domu se opravdu nechodi. Nastvane odesli. Jak ja litoval ze nemame vlčáka, mohl jsem jim zmerit cestu do vesnice, myslim ze by to dali prazaci pod 5 minut.
Samota je krasna vec.
asi nemáte zvonek...a vysokej plot to snad jedině platí na některé měštáky,pravda pokud náhodou zabloudím na samotu tak mi občas nezbejvá než pořádně zahalekat a pokud vystartuje vlčák a vycením na něj zbejvající dva zuby,chudák padne na znak a dá se podrbat... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od marsal64 »

youda píše:Kdepak chemie, nejlepší je kadibudka nad rybníčkem. Po takovém krmení kapři nabírají váhu jako divočáci.
Není-li rybníček, hlasuju pro výše zmíněné vápno. Jednou za pár let trůn přemístit a na původní místo zasadit jabloň.
Nevím, proč se z bobků furt dělá radioaktivní odpad. Jeleni to taky trousí po lese a jak to pomáhá borůvkám, že?
Separační záchod, přátelé. Drahé, ale překvapivě funkční.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak malej update. Baterky zapojeny. Pres noc sviceni, ntb, TV spadnou ani ne o 0.1V. Zatim vypadaj moc dobre. Foto zapojenych nemam, zapomel jsem. Snad tento vikend.
Trosku horsi je ze chudinky nastoupily sluzbu a je docela hnusny pocasi. Tak snad bude brzy aspon 2dny slunicko.
Uz se tesim na jaro a zkousku klasicke lednicky.

Tchanovy se libi Axpert VM 24V 3000W Plus PF1.
Ma nekdo v ciste ostrovnim systemu? Pripadne prozradte spotrebu v idle. Udavaj pod 10W.
Volente psal že žere 50W, což by měl teoreticky žrát ten 48V.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od volente »

3kW PF 1 nemá možnost stand-by režimu, to měl 2,4kW, a tam potom byla spotřeba pod 10W. Při zapnutém měniči s nulovou spotřebou je opravdu vlastní spotřeba kolem 50W. Ještě to zítra přes den můžu změřit přesně multimetrem.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

No prave koukam ze uvadej dost casto u 3000W parametry toho 2400W.

Ten menic co tam je zere naprazdno cca 1A. Coz pokud by to zralo plus minus stejne tak by to bylo v toleranci.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek