vykurovanie 25m2

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od brumlaj »

Vitek píše:Okno bylo meneno pred 12 lety v te dobe nic jineho neexistovalo.
Slušně řečeno nemáš pravdu. V roce 2006 jsem po tříletém studování bojoval v družstvu abych si mohl připlatitt na trojsklo u sebe doma. Naštěstí se tehdy povedlo. Po výměně oken 2007 a první zimě mi dvě partaje daly se skřípáním zubů za pravdu. To o trojsklech je z přelomu tisíciletí ale uznávám že masáž stavebních firem ve prospěch dvojskel byla v tu dobu nechutně tuhá. Moc dobře věděli že budou mít za pár let další práci.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

Dalsi poznatek u vyklopnych oken s osou otaceni veprostred ramu ze i kdybys mel 10 sklo tak to stejne neutesnis mezi ramem a kridlem...
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od unicast »

Vitek píše:Za 40 litru kus to mame za 240 tacu okna na strechu
No právě proto píšu, že existuje jen o málo horší varianta za méně než polovic.
Vitek píše:Okno bylo meneno pred 12 lety v te dobe nic jineho neexistovalo.
Existovalo. Kubeso už tehdy vyrábělo Thermo Max. A utěsnit to výrobci celkem zvládají. Roto je low-cost. Líbí se mi tvých 55 cm vaty, ale jsou to vyhozený peníze, když je to jako celek nevyrovnané.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

OK nemám co bych k tomu dodal. nejlepší to není, ale bohatě nam to stačí. v kobinaci Cihla pálená 45 cm, polystyren 14 cm greywall, ( 2020 budu přidávat 10 cm celoplošně) na půdě 55 cm vata uniroll profi, dřevěný eurookna ( 165 x 100 ) v počtu 6 kusů a jedno malinké 60 x 60 cm jsme s náklady na vytápění za obytnou ploch ( 2 patra) celkem obytná 180m2 kolem 10 tisíc za rok, a to si to štípaný dříví kupuju za cenu 1200 za sypanej kubík .
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od unicast »

Vitek píše:OK nemám co bych k tomu dodal. nejlepší to není, ale bohatě nam to stačí. v kobinaci Cihla pálená 45 cm, polystyren 14 cm greywall, ( 2020 budu přidávat 10 cm celoplošně) na půdě 55 cm vata uniroll profi, dřevěný eurookna ( 165 x 100 ) v počtu 6 kusů a jedno malinké 60 x 60 cm jsme s náklady na vytápění za obytnou ploch ( 2 patra) celkem obytná 180m2 kolem 10 tisíc za rok, a to si to štípaný dříví kupuju za cenu 1200 za sypanej kubík .
Píšeš v jednom odstavci, že ti to bohatě stačí a zároveň že budeš celoplošně přidávat 10 cm polystyrenu? Hmmm... :-)

Další polystyren je samozřejmě chvályhodný, ale je docela dobře možné, že mnohem víc získáš tím, že si v mrazu obejdeš barák s termokamerou, v nouzi s laserovým teploměrem z Lidlu za tři stovky a budeš cíleně hledat tepelné mosty a ty pak vyeliminuješ. Ledaskdy jsou to pak nákladově směšné položky a je to za chvíli hotové.

Já ještě nemám čísla za minulou zimu, vyúčtování mi chodí až v prosinci. Stěny jsem zateploval loni touhle dobou (18 cm fasádní vaty), před tím jsem protopil na nějakých 250 m^2 obytné plochy za sezónu kolem 18000 Kč v plynu, při tom tu máme asi 20 let starý low-tech litinový kotel, který je sice prakticky nezničitelný, ale účinnost má někde na úrovni 74 %. Jsem zvědav na čísla za loňskou zimu, počítám, že to půjde tak o 30 % dolů a cesty, jak jít výrazně níž, pořád ještě mám a není jich úplně málo. Tenhle podzim jsem ještě ani nezatopil, při tom venku byly před hodinou -2 °C.

Ty v podpisu píšeš něco o TČ a ještě musíš přikládat to dřevo, takže jsi v tom utopil taky docela dost a je otázka, zda se ty vynaložené náklady na tom rozdílu oproti třeba plynu někdy vrátí.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:OK nemám co bych k tomu dodal. nejlepší to není, ale bohatě nam to stačí. v kobinaci Cihla pálená 45 cm, polystyren 14 cm greywall, ( 2020 budu přidávat 10 cm celoplošně) na půdě 55 cm vata uniroll profi, dřevěný eurookna ( 165 x 100 ) v počtu 6 kusů a jedno malinké 60 x 60 cm jsme s náklady na vytápění za obytnou ploch ( 2 patra) celkem obytná 180m2 kolem 10 tisíc za rok, a to si to štípaný dříví kupuju za cenu 1200 za sypanej kubík .
Jen malé doupresneni kupuješ sypaný metr kubík se u dřeva označuje plnometr dřevní hmoty . Jen pro zajímavost vkládám tabulku a porovnání jak se mění cena dřeva se zpracováním
Pokud si uděláš dřevo v lese tak je teď momentálně cena za kubík 50kc přepočet na metr je kolem 30kc v momentě kdy ti je dovezou před dům tak u nás už metr vyjde na 500kc a pokud říkáš že metr sypaný byl za 1200 tak se ze dřeva v lese za 50kc udělá cca 2,5m sypaneho s cenou 3000kc což je krásně zhodnocení práce
Přílohy
Screenshot_2019-11-01-08-55-49-783_com.opera.browser.png
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

tak 1. je to dub a habr, ten za 50 kc neseženeš ani náhodou.
za 2. nechám si to dovezt protože nemám absolutně čas na to něco řezat a štípat.
3. je to štípaný sypaný dřevo nahazene na autě řezaný na 33cm polínka , 10m3 jsem narovnal do hranice o objemu 7m3

4. kdybych měl aspoň traktor s vlekem a papíry na to tak dobře možná.... jinak u mého vytížení se nevyplatí...

takové jsou ceny u Prahy to je prostě fakt...

zajímala by mě reálná cena s dovozem tvrdýho dřeva co kupujete vy :D samozřejmě porovnávat porovnávatelné !!! tzn štípané řezané na 33 cm
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od diablo007 »

Za 1 šlo jen o upřesněni ze nekupujes kubík ale metr
2 nehledej v tom nic jiného než vsuvku porovnání cen i když jen smrkového
3 je 10m sypaných je 7m skládaných i podle tabulky takže jim to celkem sedí i podle tvého zjištění
4 pokud tedy budu porovnávat tvrde tak metr skládaný se tu před barák vozi kolem 1000 když sem bral celou kladovku buku byl metr 900 ale to byla kulatina průměr kolem 40ti ne odpadní haluze jak se většinou vozí po dědině mezi lidma.
Zpracování je pak samozřejmě u té kulatiny náročnější ale výhřevnost tě hmoty je také trošku někde jinde oproti smrku.
5 a ne každý má možnost dřevo udělat sám to je všem jasné takže se jen vracím k bodu 2 a to že se prací celkem slušně zhodnocuje drevo jako takové a to je dobře naše republika má totiž tendenci vyvážet suroviny a nakupovat zpět s přidanou hodnotou za práci zpět výrobky
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

unicast píše:
Vitek píše:OK nemám co bych k tomu dodal. nejlepší to není, ale bohatě nam to stačí. v kobinaci Cihla pálená 45 cm, polystyren 14 cm greywall, ( 2020 budu přidávat 10 cm celoplošně) na půdě 55 cm vata uniroll profi, dřevěný eurookna ( 165 x 100 ) v počtu 6 kusů a jedno malinké 60 x 60 cm jsme s náklady na vytápění za obytnou ploch ( 2 patra) celkem obytná 180m2 kolem 10 tisíc za rok, a to si to štípaný dříví kupuju za cenu 1200 za sypanej kubík .
Píšeš v jednom odstavci, že ti to bohatě stačí a zároveň že budeš celoplošně přidávat 10 cm polystyrenu? Hmmm... :-)

Další polystyren je samozřejmě chvályhodný, ale je docela dobře možné, že mnohem víc získáš tím, že si v mrazu obejdeš barák s termokamerou, v nouzi s laserovým teploměrem z Lidlu za tři stovky a budeš cíleně hledat tepelné mosty a ty pak vyeliminuješ. Ledaskdy jsou to pak nákladově směšné položky a je to za chvíli hotové.

Já ještě nemám čísla za minulou zimu, vyúčtování mi chodí až v prosinci. Stěny jsem zateploval loni touhle dobou (18 cm fasádní vaty), před tím jsem protopil na nějakých 250 m^2 obytné plochy za sezónu kolem 18000 Kč v plynu, při tom tu máme asi 20 let starý low-tech litinový kotel, který je sice prakticky nezničitelný, ale účinnost má někde na úrovni 74 %. Jsem zvědav na čísla za loňskou zimu, počítám, že to půjde tak o 30 % dolů a cesty, jak jít výrazně níž, pořád ještě mám a není jich úplně málo. Tenhle podzim jsem ještě ani nezatopil, při tom venku byly před hodinou -2 °C.

Ty v podpisu píšeš něco o TČ a ještě musíš přikládat to dřevo, takže jsi v tom utopil taky docela dost a je otázka, zda se ty vynaložené náklady na tom rozdílu oproti třeba plynu někdy vrátí.
termosnímky před před, pří a po zateplení....
IR_2450.jpg
IR_2450.jpg (180.93 KiB) Zobrazeno 808 x
IR_2458.jpg
IR_2458.jpg (174.04 KiB) Zobrazeno 808 x
IR_2456.jpg
IR_2456.jpg (177.83 KiB) Zobrazeno 808 x
sokl nezateplený
IR_2460.jpg
IR_2460.jpg (173.76 KiB) Zobrazeno 808 x
tepelný most pod oknem bez parapetu ( betonový ostění pod oknem)
IR_2466.jpg
IR_2466.jpg (172.97 KiB) Zobrazeno 808 x
stejný pohled, po odstranění tep. mostu
IR_2468.jpg
IR_2468.jpg (168.69 KiB) Zobrazeno 808 x
zateplování s pár deskami
IR_2470.jpg
IR_2470.jpg (173.5 KiB) Zobrazeno 808 x
Ano v podpisu mam tč, dobře je to invertorová klimatizace na řízení přebytků v létě na chlazení když bude potřeba a v přechodným či zimním na přitápění. má to 8 kW tepelnýho výkonu, zatím není zprovozněná... čekám až chlaďař bude mít plničku na R32.

Mohl bych pokračovat dál, pokud máte někdo nějaký další dotaz
Zdraví Vítek
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od JonasPP »

Vitek píše: Mohl bych pokračovat dál, pokud máte někdo nějaký další dotaz
Zdraví Vítek
Ano,ano. Super termo fotečky,aj Ja by som chcel takto pozrieť svoj dom,že akeho teplo pažraveho hada si chovam v dome.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

upřímně?

to co předvádějí ukrajinci na dřevostavbách u mě za barákem, na cihlových a ytongových stavbách s polystyrenem škoda slov nový domy mosty pod dveřma kolem oken atd... , někde pro jistotu do špalet nedaj nic.... nedávaj pásky, když jo otočej je obráceně :D barák je lepší nevidět pod termokamerou, ja se zhrozil a puvodně jsem chtěl dát 20 cm polystyren. dal jsem 14 zakotvil a ted dám dalších 10.. nestavím pasiv ale vím že stěnou nic neuteče, okna až se budou měnit ( max 10 let) tak pujdou plastový a do poliku, takže mosty nebudou žádné. pořád tam jsou ale ty střešní okna atp. je toho víc...
jen fakt bacha po tom co to uvidíte na pořádný mašince začne Vám každý flíček vadit až to pak dopadne takto !!!
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od brumlaj »

U těch skel na posledním snímku je krásně vidět to o čem jsem psal - tepelně vodivý distanční rámeček skel na přechodu sklo-dřevo dělá pěknou IR "žárovku".
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od unicast »

Přesně. Při tom dnes už vyrobit plastový rámeček vyjde levněji, než vyrobit nerezový nebo nedejbože hliníkový, ale pořád se do většiny dvouskel cpou úplně stupidně ty kovové. U trojskel se to naštěstí u nás už zase tak moc nevidí.
1lubos1
Příspěvky: 84
Registrován: pát úno 22, 2013 2:13 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od 1lubos1 »

Rozputala sa dobra debata na dane tema. Pokial ide o moje vykurovanie a zohrievanie TUV, ako citam, najlepsie by bol na tento ucel jeden kombinovany boiler. (pre podlahovku, aj pre TUV) Na podlahovku staci napustenu vodu zohrievat, teda ostava v okruhu, na TUV treba stale chybajucu (cerstvu) vodu zohrievat. Neviem si predstavit tuto kombinaciu. Ma ten kombinovany boiler v tom pripade dva okruhy od seba nezavisle?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od Vitek »

většinou nemá, jen pokud koupíš jakýsi výrobek se 2 šneky.... cena tomu bude odpovídat...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od diablo007 »

Proč jakýsi výrobek že šneky? máš akumulační nádrž která je pro podlahovku a v něm vložen buď šnek pro tuv nebo vnořený zásobník těch způsobu je více každopádně už v tomto provedení máš oddělené dvě média
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od diablo007 »

Už obyčejný kombinovaný bojler by splňoval funkci voda pro tuv by ohřívala šnekem podlahovku ale vzhledem k výkonu co to umí odebrat by to spirála fakt nedohrala
Přílohy
Screenshot_2019-11-03-21-42-21-700_com.adobe.reader.png
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od unicast »

Tohle řeší právě akumulační nádrže. V nádrži máš otopnou vodu a spirálu pro ohřev TUV. Do podlahovky pouštíš otopnou vodu přes směšovací ventil, abys jí tam nepouštěl zbytečně moc horkou. Pak tam můžeš mít ještě spirálu pro solární ohřev nebo patronu pro ohřev elektrický. Pak si za tu nádrž klidně můžeš dát ještě normální bojler jako zálohu pro případ, že by nádrž samotná byla zrovna studená.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od dumi »

Hlavne je blbost tooit pomoci tc bokler na 50 a z toho brat do podlahy 34. To si desne snizis COP.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: vykurovanie 25m2

Příspěvek od willcz »

Ony ty aku nadrze kde se TUV ohriva neprimo jsou dobre i v tom ze voda v nadrzi je mrtva, tzn casem se z ni vylouci kyslik, usadi se vapnik a zadny dalsi se nedoplnuje cerstvou vodou.
Nevyhoda je obcas vykon toho prutocneho ohrevu, protoze had muze mit malou plochu.
Sam provozuju nadrz s externim deskovym vymenikem pro TUV. Tam bezne mam dole 30stupnu a nahore 80.
Taky se to da udelat beztlakove :-) tzn plastova jimka v EPS bedne zazdena v koute domu. V tom namotany had z nerez vlnovce pro TUV a druhy pro podlahovku. Znam cloveka co to tak ma cca 4m3 a je spokojeny.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek