Různé panely

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Různé panely

Příspěvek od lzahradil »

Teoretická i praktická otázka.
Co se stane když?
Mám aktuálně na jedné střeše 4x string vždy po 3 panelech v sérii. 2 řady po 6 panelech. Všechny panely jsou stejně orientované, mají stejný sklon. Každý string má vlastní svod abych mohl měřit nebo případně odpojovat jednotlivou sérii. Každá série má vlastní pojistku a ochrannou diodu proti zpětnému proudu.

V první řadě jsou teda 2 série. Zde jsou panely totožné. 270Wp (38.02V Voc, 9.13A Isc, 30.5V Vmp, 8.85A Imp)

V druhé řadě jsou zbylé 2 série a každá má jiné parametry.
První 260Wp (37.8V Voc, 9.08A Isc, 30.5V Vmp, 8.52A Imp)
Druhá 250Wp (37.4V Voc, 8.85A Isc, 30,2V Vmp, 8.29A Imp)

Otázka zní.
Co se stane když všechny 4 série spojím a pošlu je do jednoho regulátoru.
Teoreticky nic, ochranné diody na každém stringu nepustí proud ze silnějšího panelu k tomu slabšímu. Dle mé teorie by mohl být problém akorát s MPPT s tím že vyhledá kvůli těm s nižším napětím jiný optimální bod a tak ty silnější nepojedou na maximum. Rozdíl by tam být ale neměl velkej a tak tuto ztrátu obětuji.
Mělo by to být stejné jako když jsou panely na různě orientované střeše. Nebo se pletu a hrozí něco co mě nenapadlo?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Různé panely

Příspěvek od willcz »

Nestane se vůbec nic, tedy pojede to v v podstatě v pohodě.
Už jen z tolerance výrobních parametrů a stáří nebudou mít ani stejné panely na setinu stejné MPPT napětí.

tzn vůbec bych se tím netrápil a propojil to na jeden regulátor.
zároveň bych zrušil ty diody, jsou tam k ničemu. hlavně v okamžiku kdy máš každý string jištěný zvlášť.

Ze začátku jsem chvilku provozoval 60 a 72 článkové panely (rozdíl cca 2V při Vmp na panel) na jednom regulátoru a krom neoptimálného využití výkonu to v pohodě jelo :-)
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Různé panely

Příspěvek od lzahradil »

willcz píše:Nestane se vůbec nic, tedy pojede to v v podstatě v pohodě.
Už jen z tolerance výrobních parametrů a stáří nebudou mít ani stejné panely na setinu stejné MPPT napětí.

tzn vůbec bych se tím netrápil a propojil to na jeden regulátor.
zároveň bych zrušil ty diody, jsou tam k ničemu. hlavně v okamžiku kdy máš každý string jištěný zvlášť.

Ze začátku jsem chvilku provozoval 60 a 72 článkové panely (rozdíl cca 2V při Vmp na panel) na jednom regulátoru a krom neoptimálného využití výkonu to v pohodě jelo :-)
Diody jsou zároveň i v boxu co je přímo na panelu z kterého vedou dráty. Tu diodu pro každej string jsem dával z důvodu aby se proud nedostával ze silnějších panelů do těch slabších. Ve chvíli kdy by byl nějakej string zastíněn tak by do něj proud určitě tekl z ostatních stringu.
Jdu to teda vyzkoušet propojit co to udělá. Dnes to vypadá ještě na fajn den se slunkem
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Různé panely

Příspěvek od willcz »

Vzhledem k tomu že panel je proudový zdroj a napětí je dané zátěží tak si nemyslím že by při alespoň trochu osvíceném panelu tekl proud obráceně. Sám jsem to u kombinace 72 a 60 měřil a nestalo že by tekl proud z 72 -> 60 článku.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Různé panely

Příspěvek od lzahradil »

willcz píše:Vzhledem k tomu že panel je proudový zdroj a napětí je dané zátěží tak si nemyslím že by při alespoň trochu osvíceném panelu tekl proud obráceně. Sám jsem to u kombinace 72 a 60 měřil a nestalo že by tekl proud z 72 -> 60 článku.
Propojil jsem to a každým připojeným stringem výkon vyrostl. V součtu z toho teď aktuálně teče cca 2.3kW. takže to zjevně funguje.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Různé panely

Příspěvek od Joskob »

Tiež ma to zaujíma. Mám to ale trohu odlišné.
3P poly 235W 29,3V 8,03A cca 30° ,čistý juh
8P amorf 70W 37,6V 1,85A zvisle ,čistý juh
Regulátor PWM
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Různé panely

Příspěvek od willcz »

lzahradil píše:
willcz píše:Vzhledem k tomu že panel je proudový zdroj a napětí je dané zátěží tak si nemyslím že by při alespoň trochu osvíceném panelu tekl proud obráceně. Sám jsem to u kombinace 72 a 60 měřil a nestalo že by tekl proud z 72 -> 60 článku.
Propojil jsem to a každým připojeným stringem výkon vyrostl. V součtu z toho teď aktuálně teče cca 2.3kW. takže to zjevně funguje.
Není důvod aby to nefungovalo.
zjednodušeně se dá si představit U/I charakteristiku toho panelu, kde U je na ose X. no a při určitém U je I maximální.
druhý panel je to stejně ale má to Ump lehce posunuté. tzn když jsou paralelně tak na té křivce jsou dvě vlnky.
Teď jde jen o to jak se MPPT chytne. U VT od Studeru se dá nastavit kontrolu "partial shadingu" kdy měnič občas projde VA charakteristiku těch panelů a zkusí najít jestli není ještě jiné maximum než to první co našel při zvyšování zátěže.
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Různé panely

Příspěvek od Joskob »

willcz píše:
lzahradil píše:
willcz píše:Vzhledem k tomu že panel je proudový zdroj a napětí je dané zátěží tak si nemyslím že by při alespoň trochu osvíceném panelu tekl proud obráceně. Sám jsem to u kombinace 72 a 60 měřil a nestalo že by tekl proud z 72 -> 60 článku.
Propojil jsem to a každým připojeným stringem výkon vyrostl. V součtu z toho teď aktuálně teče cca 2.3kW. takže to zjevně funguje.
Není důvod aby to nefungovalo.
zjednodušeně se dá si představit U/I charakteristiku toho panelu, kde U je na ose X. no a při určitém U je I maximální.
druhý panel je to stejně ale má to Ump lehce posunuté. tzn když jsou paralelně tak na té křivce jsou dvě vlnky.
Teď jde jen o to jak se MPPT chytne. U VT od Studeru se dá nastavit kontrolu "partial shadingu" kdy měnič občas projde VA charakteristiku těch panelů a zkusí najít jestli není ještě jiné maximum než to první co našel při zvyšování zátěže.
keďže som si to posledné dni odskúšal môžem potvrdiť ,že to nefunguje vždy. Ako ako som písal vyššie, zapojenie 8p amorf 37,6Vmp , k tomu paralelne 3p poly 30,1Vmp na pwm regulátor. Za slnečného dňa súdržne dávali spolu, aj po samom. Akonáhle však bolo pod mrakom, amorfy samostatne davali, poly samostatne davali , ale keď som ich spojil tak sa pobili a napätie celkove kleslo na 12 voltov cca a nešlo nič do regulátora. Bypass diódy v panely majú trošku inú úlohu ako dióda za poľom. Keďže bypass je paralelne so zdrojom teda panelom a doplňujúca dióda ide s panelmi sériovo. Takže môžem potvrdiť, že je nevyhnutné dávať diódy na každé pole ak sú rozdielne. A to isté platí pre pb s li-ion. Obidve batérie som cez deň nabil , nabíjanie bolo ukončené na 28,35v a do rána olovo stiahlo li-ion na 26,3V bez akejkoľvek inej záťaže alebo odberu. Takže to nie je také ľahké len spojiť a hotovo
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Různé panely

Příspěvek od lzahradil »

Joskob píše:keďže som si to posledné dni odskúšal môžem potvrdiť ,že to nefunguje vždy. Ako ako som písal vyššie, zapojenie 8p amorf 37,6Vmp , k tomu paralelne 3p poly 30,1Vmp na pwm regulátor. Za slnečného dňa súdržne dávali spolu, aj po samom. Akonáhle však bolo pod mrakom, amorfy samostatne davali, poly samostatne davali , ale keď som ich spojil tak sa pobili a napätie celkove kleslo na 12 voltov cca a nešlo nič do regulátora. Bypass diódy v panely majú trošku inú úlohu ako dióda za poľom. Keďže bypass je paralelne so zdrojom teda panelom a doplňujúca dióda ide s panelmi sériovo. Takže môžem potvrdiť, že je nevyhnutné dávať diódy na každé pole ak sú rozdielne. A to isté platí pre pb s li-ion. Obidve batérie som cez deň nabil , nabíjanie bolo ukončené na 28,35v a do rána olovo stiahlo li-ion na 26,3V bez akejkoľvek inej záťaže alebo odberu. Takže to nie je také ľahké len spojiť a hotovo
Diody mám na každém stringu, včetně pojistky a můžu říct že to jede dobře.
Vyzkoušeno jak při modré obloze tak při proměnlivé oblačnosti.
Jen ty diody na stringach celkem topí. Ale možná to je věc čínského produktu. Mám takové ty mc4 s diodou. Na jedné straně mc4 samec, uvnitř dioda a mc4 samice
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek