úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od Vláďa »

Jsem tady zpátky po 2-3 letech a uvažuju (možná jsem se nechal zblbnout) o rozšíření mého "solárního systému". Zatím mám na střeše už pár let jeden 100W panel, který mi někdy plně, někdy z části pokrývá spotřebu osvětlení. Celé to funguje tak, že po celém baráku mám LED moduly http://vaelektronik.cz/led_svitidla.html, ty jsem si dělal ještě z prvních sehnatelných ledek Osram s CRI 96. K nim jsem si tehdy dělal předřadníky a celé to běží na síti 36V DC. Pro napájení mám centrální zdroj s 3f trafem (3 toroidy po 200W se sníženým sycením, 12 pulsní usměrňovač nepotřebuje filtraci), který by měl na rozdíl od spínaných zdrojů přežít desítky let. http://vaelektronik.cz/dum/elektrika.html#led
Solární panel je tenkovrstvý (napařovaný). Tehdy mi ho vychválili, že na rozdíl od křemíku má sice poloviční výkon, ale jeho výkon prý tolik neklesá při zatažené obloze. No nevím, prý se to jen říká :-( Ale před cca 7 lety byl za třetinu ceny, než křemíkové panely. Z panelu jde 70V a MPPT regulátorem se mění na 12V pro dobíjení baterky. Baterku mám NiCd 12V 360 Ah, sice funguje, ale nejlepší léta má už dávno za sebou. Dalším měničem pak z 12V dělám 36V pro světla, měnič je zapojený paralelně k usměrňovači. Měnič má pevně nastavený převodní poměr, takže jak napětí baterky klesá pod 11V, napájení postupně přebírají trafa. Není to sice optimální, ale je to jednoduché :D

Teď uvažuju o doplnění dalších 4 panelů, takže bych měl cca 1 KWp. Takže asi i výměna baterky za nějakou LiFePO4, uvažuju 24V 100 Ah. Problém je, jestli pro tu energii budu mít využití. Určitě bych dal 1 KW měnič 24/230V na zásuvkový okruh obyvák + pracovna a na ledničku. Mohl bych ze soláru ohřívat bojler, ale mám to připravené na ohřev bojleru z TČ s třetinovou spotřebou. Úplně nejvíc by se mi líbilo napájet z měniče TČ. Je to systém voda-voda, má COP 5,5 a při 7 KW tepelného výkonu má příkon necelých 1400W ze 3 fází. Ale pro slušnou účinnost to bude potřebovat sinus a asi tam bude dost velký záběrový proud při rozběhu kompresoru. Měnič asi nebude zrovna levný :-( a tahat takhe všechno přes baterky taky nebude dobré.

Takže spíš bych se pustil do "lidové tvořivosti" a zdroj na světla, kde mám MOSFET usměrňovač, bych doplněním řízení (otvírání tranzistorů i když je na výstupu větší napětí než na trafu) upravil na 600W 3f měnič. Ten bych mohl už bez kontroly přetoků zapínat vždy, když jde kompresor TČ a když svítí, nebo aspoň v baterce něco je. Není to ani polovina toho co potřebuju, ale myslím že 1 KWp panely toho přes zimu stejně moc nedají. Taky nemusím řešit záběrový proud, ani přesný sinus - síť to podrží. Topit mohu převážně přes den, podlahové topení to teplo na půl dne v pohodě naakumuluje.

Ale po čem pátrám a v čem bych chtěl poradit, třeba to tady má někdo namakané. Jaká je vlastně skutečná cena za KWh a paušální platba pro různé sazby? Pokud se mi povede výrazně snížit spotřebu, přešel bych ze sazby D56d na nějakou s levnou paušální platbou a tím pádem s drahou KWh. Jenže kde se ty ceny dozvím (včetně příspěvků na solární barony, ceny za distribuci a nevím čeho ještě)? Tak, abych pro každou sazbu viděl jasně co je paušál a co celková cena za KWh? Kalkulačky jako třeba tahle https://www.elektrina.cz/za-co-utracite#/lokalita začínají tím, kde bydlím a jaké mám spotřebiče a z toho jistě vyjde nejspíš nějaký statistický nesmysl, kde cílem je nalákat na změnu dodavatele. Chtěl bych opravdu spočítat, jestli soláry mají aspoň nějakou rozumnou návratnost.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od lemra79 »

pro základní přehled využívám toto:

https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-en ... ke-energie

připouštím, že na internetu toho bude mnoho i s jinými distributory. Taky chci utýct z D25d, ale čekam jak dopadne zima, jsem moc zvědav.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od kybos »

lemra79 píše:Taky chci utýct z D25d, ale čekam jak dopadne zima, jsem moc zvědav.
A do čeho chceš utýct? Je snad něco levnějšího?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od jahodovák »

Nevím,nevím ale zdá se mi,že tu nejsi správně,taky jsem si kdysi myslel,že něco ušetřím a budu mít brzkou návratnost.ataož jsem začal pomalounku a poznenáhlu rozšiřovat a zjistil jsem,že návratnost v nedohlednu ale pokud bude svítit slunce tak jako doposud,a nepůjde z DSani wat po menším uskrovnění jsem schopen být soběstačný.Takže rychle pryč,jelikož je to tu nakažlivé a skoro nikoho tak nějak návratnost nezajímá ale jen a jen ušetřené vaty z veřejné sítě......hezký večer přeji a jsem zvědav,co se dozvíš od ostatních.... :D :D :D :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od lemra79 »

kybos píše:
lemra79 píše:Taky chci utýct z D25d, ale čekam jak dopadne zima, jsem moc zvědav.
A do čeho chceš utýct? Je snad něco levnějšího?
To právě uvidim po zimě, jaká budou čísla. Třeba to podtrhnu, sečtu a zjistim, že si nepolepšim. Tři fáze zatim potřebuju, otázka, jestli mě nebude stačit míň než současných 25A. D01d, případně D 61d, ale tam asi budou mít nějaký podmínky.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od brumlaj »

Zatím je rozdíl měsíční platby za A jističe u malých hodnot pro 3f zanedbatelný. Srozumitelně je ceník nakreslen v .pdf u Fonergy. Ano jsem u nich a nikomu jej nevnucuji. Ceny u jiných distributorů budou podobné - viz. zmiňované TZB-Info. Nejlevnější energie je z D25d NT. Levněji nenakoupíš. Ale je to jen 8hod denně. U tak nízkopříkonového TČ je škoda, že je to 3fáz. Ale už jej máš a do doby než zjistíš zda jde vinutí kompresoru zapojit i do trojúhelníka je diskuze o napájení z jedné fáze k ničemu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od josse »

brumlaj píše:Zatím je rozdíl měsíční platby za A jističe u malých hodnot pro 3f zanedbatelný. Srozumitelně je ceník nakreslen v .pdf u Fonergy. Ano jsem u nich a nikomu jej nevnucuji. Ceny u jiných distributorů budou podobné - viz. zmiňované TZB-Info. Nejlevnější energie je z D25d NT. Levněji nenakoupíš. Ale je to jen 8hod denně. U tak nízkopříkonového TČ je škoda, že je to 3fáz. Ale už jej máš a do doby než zjistíš zda jde vinutí kompresoru zapojit i do trojúhelníka je diskuze o napájení z jedné fáze k ničemu.
Naopak bych to 3f viděl jako výhodu. I ta hvězda je proveditelná z 1f domácí elektrárny. A neviděl jsem hermetický kompresor s možností přepnutí...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od ikovlabs »

Hmm... no pokud to clovek chce jako konicek nesmi to pocitat(i cesta muze byt cil a sledovat desitky udaju jak to dnes jede muze byt magicke lec casove narocne a casem obtezujici)...Pokud uz pocita a presto chce do toho investovat tak to se mozna "vyplati " komplet elektrarna na dotace .Jo vim... no ale za 120kilokocourku muze byt 3,6kWp s 4Kw baterkou Pylontech.
Nainstalovanych a papirove vyfutrovanych.Jestli se to ale aspon zaplati v cene elektriny je otazkou v mlze budoucnosti.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od zbek »

asi se to nezaplati , ale je to hotove a fuknční . Chce to potom časem dokoupit dalsi 2x baterku a watrouter a je to docela života schopny projekt a po určitem čase to třeba rozšiřit . Ono se to asi za par let pokud pujde cena energie
nahoru zaplati a bude to nutnost jen je otazka zda začit stim ted nebo za par let kdy možna nepude ani tak o samotnou elektrarnu jako uložiště s přelejvaním baterii s ruznych tarifu
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od Vláďa »

jahodovák píše:Nevím,nevím ale zdá se mi,že tu nejsi správně,taky jsem si kdysi myslel,že něco ušetřím a budu mít brzkou návratnost.
Je mi jasné, že na tom nevydělám. Jen abych si dokázal nějakým kvalifikovaným odhadem sám před sebou obhájit, že hračku, kterou si koupím, dokážu aspoň nějak rozumně využít a nebudou to jen úplně vyhozené peníze. :o

Z DS vždycky něco budu brát, bez toho to zkrátka nejde. Přijde podzimní inverze, měsíc se neobjeví sluníčko a je mi houby platná střecha plná solárů a sklep (kdybych ho měl) plný baterek. Není reálné takovou dobu provozovat tepelné čerpadlo z baterek. Nejvíc energie mi solár vyrobí v létě a potřebuju jí nejvíc v zimě. Nějaká "virtuální baterka" taky nefunguje, pokud budu KWh ze sítě brát za 3 Kč a dodávat za 0,9.

Pokud to politici myslejí vážně s nějakou inteligentní decentralizovanou sítí, museli by místo všech nesmyslných dotací zavést jednotnou cenu za výkup a prodej energie. Ty dráty už jsou natažené a přeci je jedno, kterým směrem tam energie zrovna běhá. Pokud se bavíme o lokálních malých výkonech, zpravidla se spotřebují v blízké oblasti a zatížení vedení (a jeho ztráty) se tím sníží. Myslím že jednou k tomu sjednocení cen dojde, ale nevěřím, že to u nás bude brzo. Do té doby budu soláry počítat podle energie, kterou jsem schopen spotřebovat v létě a to ještě z toho vylučuju výkonné spotřebiče (varná deska, pračka, varná konvice), které mají sice velký příkon, ale běží krátce, takže nespotřebují zas tolik energie a nevyplatí se na ně dimenzovat měnič a baterku. V zimě tu energii z DS opravdu brát musím.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od Vláďa »

brumlaj píše:Zatím je rozdíl měsíční platby za A jističe u malých hodnot pro 3f zanedbatelný. Srozumitelně je ceník nakreslen v .pdf u Fonergy. Ano jsem u nich a nikomu jej nevnucuji. Ceny u jiných distributorů budou podobné - viz. zmiňované TZB-Info. Nejlevnější energie je z D25d NT. Levněji nenakoupíš. Ale je to jen 8hod denně. U tak nízkopříkonového TČ je škoda, že je to 3fáz. Ale už jej máš a do doby než zjistíš zda jde vinutí kompresoru zapojit i do trojúhelníka je diskuze o napájení z jedné fáze k ničemu.
TČ mám skutečně nejmenší co Stuchlík dělá https://tepelna-cerpadla-spirala.cz/ a těch 7 KW je s rezervou, protože barák má výpočtovou ztrátu 5 KW. Pro tenhle výkon jsem mohl mít i 1f kompresor, ale protože do toho trochu vidím, 3f byla jednoznačná volba. Kompresor se rozbíhá už při nějakém protitlaku a 3f motor má při rozběhu o dost lepší kroutící moment, než nějaký 1f s pomocnou fází. Až budou kompresory s BLDC motorem, napájení z baterek bude sranda :shock:
V mém případě nejde až tak o ty tři fáze, ty se dají v případě potřeby relativně levně vyrobit se třemi trafy a pár výkonovými tranzistory. Elektronikou se celý život živím a dělám i výkonové věci http://www.vaelektronik.cz/. Jde o zatižitelnost baterie při rozběhu kompresoru, o výkon solárů v období kdy potřebuju topit (a né kolik dají v létě) ... a tedy o to, jestli by to celé mělo vůbec smysl. Sice si rád hraju a jsem čerstvý důchodce, takže si na to i občas udělám čas, ale nerad dělám úplné blbosti. :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od volente »

Pokud si to budeš dělat sám a využiješ co nejvíc různých bazarových nabídek, tak bych věřil že se to i vrátí. Bude v tom hodně práce, ale zase budeš vědět co máš a jak jsi si to udělal. A pak už jen záleží na tom jestli předpoklady o životnosti jednotlivých komponentů byly správné. Myslím tím samozřejmě elektroniku a hlavně baterie.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od kybos »

Vláďa píše: Pro tenhle výkon jsem mohl mít i 1f kompresor, ale protože do toho trochu vidím, 3f byla jednoznačná volba. Kompresor se rozbíhá už při nějakém protitlaku a 3f motor má při rozběhu o dost lepší kroutící moment, než nějaký 1f s pomocnou fází. Až budou kompresory s BLDC motorem, napájení z baterek bude sranda :shock:
Jednofázová invertorová TČ, která se dnes používají, mají také třífázový motor a mají poměrně dobře řešený náběh výkonu a to tak, že nedochází k rázům v napájení a příkon jednotky roste téměř lineárně s časem až do požadovaného výkonu. Řízení invertoru také umožňuje mnohem flexibilnější přizpůsobení pro napájení prostřednictvím FVE než historické třífázové on-off TČ.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od hurvayz »

Při výběru TČ mě bylo doporučeno raději historické on-off čerpadlo, kvůli spolehlivosti a jednoduchosti. I když jsem se díval, taky používají elektronické vstřikování chladiva (EEV), čili si čerpadlo mění příkon v závislosti na dosažení nastavené teploty. Navíc invertorové stálo o 30 víc.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od Vitek »

hurvayz píše:Při výběru TČ mě bylo doporučeno raději historické on-off čerpadlo, kvůli spolehlivosti a jednoduchosti. I když jsem se díval, taky používají elektronické vstřikování chladiva (EEV), čili si čerpadlo mění příkon v závislosti na dosažení nastavené teploty. Navíc invertorové stálo o 30 víc.
KDyž jsem kupoval klimatizaci, měl jsem požadavek na řízení využívání přebytků za pomocí 0-10V. to mám za pomocí nejmenovaného výrobce, radši jsem koupil dražší klimu přes kamaráda klimatizačníka abych měl jistotu že to bude chodit. Nicméně nedaří se mi vyřešit zatím regulaci - respektive bude to po novém roce.

Takže běžným smrtelníkům nedoporučuji pokoušet se o nadřazené řízení ( které je asi 1 x dražší než klima samotná) když vezmu v potaz ten čas co tomu věnuju no rozhodl bych se jinak, dneska.... uvidíme až to zprovozním

Hodně zdaru
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od kybos »

hurvayz píše:Při výběru TČ mě bylo doporučeno raději historické on-off čerpadlo, kvůli spolehlivosti a jednoduchosti. I když jsem se díval, taky používají elektronické vstřikování chladiva (EEV), čili si čerpadlo mění příkon v závislosti na dosažení nastavené teploty. Navíc invertorové stálo o 30 víc.
Kde není žádná elektronika, nemůže se pokazit. To je bez diskuse. Na druhé straně, když si na invertor dovolí dát dodavatel sedmiletou záruku, tak spolehlivosti té elektroniky musí hodně věřit. Používám invertory teprve šestý rok a zatím běží bez závad. ON-OFF systém TČ se softstartérem taky nemusí pokaždé při náběhu shodit střídač přetížením ale už to chce určitou rezervu na rozběhový proud a pak v souběhu s ostatními spotřebiči prudce rostou nároky na výkon střídače. U invertoru, když předem vím, že ve stejné době poběží pračka a sušička snížím maximální příkon TČ na 30% a nemusím mít obavy z blackoutu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od hurvayz »

Jj pravda. Ja jsem soft start u 3f nepotreboval. U jednof bych ho vyuzil, pokud bych jen z menice, to urcite, pokud by to menic zvladl. Ja byl hamizny bal se, ze me jednof. TC nebude vykonove stacit tak jsem vzal 3f. Ted vim ze by tech 8kW stacilo pri mych tep. ztratach stacilo, coz bylo max. na jednu fazi. Zase musim mit i nejaky odber aby byl dodavatel energii spokojeny :)
Mam invertorovou klimu a vidim ze startuje pekne od 200W a najede az na 1.7kW. Ono stejne ta vyroba FVE v zime je malá, takže úvaha napajet tim TC není moc efektivni. To muzu zehrat rovnou vodu v bojeru patronou.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od kybos »

Já jsem vzal 8kW jednofáz a v přechodném období ho uživím z FVE. Když ale přijde pravá zima a teploty klesnou pod -20°C, musím jet naplno z DS, topit i v noci a ještě to místy přifouknout klimou, která jede v té době taky z DS. Ale pořád to stíhám na NT v D25d. Vzhledem k tomu, že mám DC coupling, mohu sluneční paprsky zhodnocovat prostřednictvím TČ poměrně dlouho. Je to pěkné, když sluníčko přispěje alespoň pár procenty i v zimě.
Udělal jsem chybu, že jsem byl lakomý a nepřiplatil si za trojcestný ventil a kombinovaný boiler. Mohl jsem i boiler ohřívat s COP větším než 1. Možná ještě udělám upgrade, až starý boiler dožije. Bylo mi líto jej předčasně vyhazovat.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od hurvayz »

Pěkně to máš vymyšlené. Já mám v případě nouze krb. Nemám to pořad dotahle dokonce tu moji FVE. DC coupling je pro mě špan.vesnice.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: úvahy o zřízení FVE - poradí někdo skutečně fundovaně?

Příspěvek od kybos »

DC coupling je relativně jednoduchá záležitost. Střídač trvale běží z baterek a baterka se nabíjí ze solární nabíječky a zároveň z nabíječky z DS. Nabíječka z DS má nastaveno konečné napětí odpovídající cca 50% SOC (případně méně dle požadavku na dobu záložního chodu), solární nabíječka má nastaveno konečné napětí odpovídající 100% SOC. Když je dostatek výkonu ze soláru a baterie jsou nad 50% SOC, nabíječka z DS nedodává proud. Pokud je zátěž střídače vysoká, podílí se na napájení střídače solární nabíječka, baterie i síťová nabíječka. Rozdělení energetických toků je dáno aktuální velikostí napětí akumulátoru. Výhodou je to, že nabíječka z DS může být třífázová a lze tak rovnoměrně zatěžovat distribuční síť, což umožňuje přechod na nižší hodnotu jističe, než by odpovídalo souběhu jednotlivých jednofázových spotřebičů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek