Vlastní větrník.

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Vlastní větrník.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Dobrý den, chtěl bych zde založit téma pro stavitele větrných turbín, kteří zprovozňují čistě vlastní konstrukce. :)

Takže abych hned začal prvním příspěvkem:
Chci si pro začátek postavit malinkou turbínku, která bude napájet třeba zahradní světlo, nebo čerpadlo pro zavlažování kytiček ( samozřejmě toto je už tak trochu fantasy). Doporučujete Savoniův rotor nebo vrtule z rozřezaných trubek?
Samozřejmě, že si později něco víc nastuduji, ale chci alespoň nasměrovat.
A co používáte jako generátor? Bldc, DC, krokové motory? Já zatím zkoušel z legrace usměrnit výstup malého BLDC motorku z CD/DVD mechaniky a oproti DC motorku ze stejné mechaniky to nebylo nic moc( diody, kterými jsem to usměrňoval toho asi dost sežraly), ale u klasického DC se bojím, že by se za chvíli zničil komutátor.

Děkuji za nějaké dobré tipy a rady. Na závěr sděluji, že nejsem žádný obráběč a nějaký ten větrník si chci postavit jen pro radost a potom možná uvidím.

Ať vítr fouká!!!
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od kybos »

Začínal jsem také rotorem z rozřezaných PVC trubek a generátorem z DC motoru s permanentními magnety, ale po prvních haváriích jsem pochopil, že to není zrovna ta nejbezpečnější cesta a že věrohodné otestování soudržnosti amatérské konstrukce ve skutečném větrném tunelu simulujícím celou šíři povětrnostních podmínek by se poněkud prodražilo. Netvrdím, že se nedá postavit kvalitní amatérská konstrukce větrníku, ale je to spíš pro ty, kteří jsou v oboru kovaní a doma si takovou vrtuli postaví jen jako vedlejšák. Pro ty, co nejsou zběhlí bych doporučit prostudovat https://www.zbozi.cz/vyrobek/mala-vetrn ... -hallenga/ a orientovat se spíše na nějakou ověřenou konstrukci. Je důležité si uvědomit, že výkon větrníku je závislý na třetí mocnině rychlosti větru a že rotor, ze kterého odletují kusy může být svému okolí velmi nebezpečný. Ona úplně stačí námraza odletující z profesionální konstrukce rotoru. Navrhnout a ověřit bezpečnost malé VE není zrovna úkol vhodný pro začátečníka. Další otázkou je životnost takové konstrukce.
P.S.: Skončil jsem u ověřené profesionální konstrukce, kterou používám od roku 2002.

Začínat by se nemělo návrhem rotoru VE ale měřením a logováním větrných poměrů v místě uvažované realizace VE a to nejlépe ve výšce budoucího rotoru. Po roce (nebo několika letech) již bude k dispozici dostatek údajů k rozhodnutí zda taková aktivita vůbec má nějaký smysl. Investice do měření je zpravidla o několik řádů levnější než do samotné VE.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:........
Již mnohokrát jsem přemýšlel jaký by měl zimní energetický efekt tvůj větrník, pokud by se hypoteticky natáhly kabely do FVE na zimní bilanci?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od kybos »

Můj větrník v zimě udrží olověné akumulátory při životě i v tuhých mrazech navíc mu toho moc nezbývá. Aby byl nějaký znatelný energetický efekt v měřítku pro RD musel by mít alespoň trojnásobný průměr a musel by být usazen na trojnásobně vysokém stožáru. Pokoušel jsem se exaktně vyčíslit energetický přínos ve stávajícím měřítku. Osadil jsem čínský měřič energie, leč po prvním kvartálu sběru exaktních dat se poněkud rozjela kalibrace (začal ukazovat téměř dvojnásobné napětí a tím pádem i naměřená energie byla zcela mimo rámec přípustných chyb. Je obtížné do dané lokace zajistit měření, které by mne finančně nezruinovalo a dávalo použitelná data. Okolní provozní teploty totiž kolísají od -22°C do +55°C, což levnější přístroje nezvládají.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

kybos píše: Pro ty, co nejsou zběhlí bych doporučit prostudovat https://www.zbozi.cz/vyrobek/mala-vetrn ... -hallenga/ a orientovat se spíše na nějakou ověřenou konstrukci.
Díky. Nevypadá to špatně. Jen se chci zeptat, co tedy teď používáte za generátor? Je to teda DC nebo něco jiného? Co se týče odlétajících kusů, tak to by neměl být problém. Já totiž chci postavit něco opravdu pidimidi, to znamená ne 200-500W, ale spíš 20-50W. Jen takový malý modýlek opravdu jenom na ledky. :-D
Každopádně děkuji za odpověď. :yes: :comp:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od marko250 »

Na rozsah 20-50W budete potřebovat tak 1.3m zametací plochy a 10m stožár bez překážek v okolí,doporučuji oslovit všechny co tu reálně větrník provozují a zjistit co jim z toho za rok leze.Budete hodně překvapen,jeden 250Wp FV panel bez mechanických hejblat vyrobí za rok mnohonásobně více za méně peněz.Ale vlastním cestám se meze nekladou,jen ten smysl energetický to postrádá.(kybos,KUTIL,Miro_SK a ještě pár s china produkty tu jsou).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od KUTIL »

Predpoklad že malý menovitý výkon generátora a malý priemer vrtule znamená len to, že to nedá skoro nič. Malý generátor aj vrtuľa majú pri nízkych výkonoch/príkonoch nízku účinnosť ((Straty do budenia, Reynoldsovo číslo apod), ktoré sa realizujú ako prvé pri nízkych vetroch. Takéto strojčeky sa začnú roztáčať až pri vyšších rýchlostiach vetra nad 6 m/s a tak sa stratí podstatná časť celoročnej kapacity. Podľa mňa ako-tak by mohla fungovať vrtuľa o priemere 1,6-2 metra, ktorá by sa (správne navrhnutá) mohla roztáčať už pri cca 3,5-4 m/s a teda vyrábať aj pri vetre ktorého je v roku najviac.
A ak hovorím "správne navrhnutá" tak sa niečo také dá ťažko očakáva od neodborníka až diletanta v strojárstve, konštrukcii točivých strojov, elektrotechnike, statike apod. Jednoducho bez solídnej technickej základne. Panuje domnienka, že takto podomácky vyrobené to bude lacné, ale tá obyčajne vydrží len niekoľko minút pri víchrici .
Jednoducho šuster drž sa kopyta.
Kúpte si niečo ä(ale nie z Číny) a budete na tom o niečo lepšie,vyhodíte peniaze tak či tak ale nebudete tak sklamaný.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od kybos »

Energetikzacatecnik píše: Jen se chci zeptat, co tedy teď používáte za generátor? Je to teda DC nebo něco jiného? Co se týče odlétajících kusů, tak to by neměl být problém. Já totiž chci postavit něco opravdu pidimidi, to znamená ne 200-500W, ale spíš 20-50W. Jen takový malý modýlek opravdu jenom na ledky. :-D
Každopádně děkuji za odpověď. :yes: :comp:
Používám nízkootáčkový třífázový alternátor s permanentními magnety ze vzácných zemin. Alternátor je připojen k rotoru přímo bez převodu. Doporučuji skutečně nezačínat rovnou s 20W VE ale začít s měřením, třeba i s amatérsky zhotoveným. V mém případě na to stačily tři naběračky a levný cyklocomputer.
Amatérský anemometr DSC_1085cor.JPG
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od diablo007 »

Meteostanice co má čidlo rychlosti větru by nefungovalo na zjištění povětrnostních podmínek by potřebujete asi spíš spočítat celodenní výkon v otáčkách že
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od kybos »

Když se to má dělat poctivě, je to trochu složitější, logují se desetiminutové průměry a nejvyšší rychlosti. Ideální by bylo logovat integrovanou třetí mocninu rychlosti větru. Ale v prvním přiblížení a maximálním zjednodušení stačí maximální a průměrná rychlost za dobu kdy fouká. A to zvládnou i ty nejlevnější cyklistické tachometry (měří totiž až od určité limitní rychlosti pro pěší chůzi).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
bednto
Příspěvky: 56
Registrován: pát lis 08, 2013 10:16 am

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od bednto »

Tady v této knize je asi vše co je potřeba vědět... doporučuji si obstarat. :read:
vitr.png
vitr.png (308.58 KiB) Zobrazeno 2193 x
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od fugas »

Pravda ,chce to měřit.Vlastní výroba je zábavná ,ale pro mě časově obrovsky náročná.Levné to také není.Na nějaké rozřezané odpadní trubky doporučuji rovnou zapomenout.Youtube je toho sice plný ,ale moc to nefunguje a je to potenciálně nebezpečné.Kybos to vyřešil velice elegantně.Já jsem si tenkrát koupil za 4000Kč meteostanici ,která fungovala velice dobře ,než byl anemometr eliminován kroupami.Nový stojí dvě třetiny ceny kompletu-nebo aspoň tenkrát stál.
Jestli chceš na honem něco provozovat ,můžeš měřit třeba rovnou tímto

https://www.aliexpress.com/item/3281672 ... b201603_55

Má to u mě naběhané asi tři týdny.Někde ve vlákně "Co si myslíte o této větrné turbínce" jsou tuším fotky z provozu.Já jsem sehnal AP400 tak budu mít snad kvalitnějí stroj.

EDIT: Ano tady to je: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3&start=80

To jen abys věděl co tě čeká.Viděl jsem to dávat i přes 200W ,ale to bych musel trvale bydlet na Sněžce.
Samovýroba mi dávala běžně kolem 300W ,ale jen magnety stály přes 3000Kč.Což by nevadilo ,ale mám poměrně hustě nalepené sousedy a přiznám se že samodestrukce mého vlastního výrobku jsem se zalekl nejednou.Chce to prostě hodně času.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od josse »

Tenhle týpek nedoporučuje ty turbíny s ocasem dolů:
https://youtu.be/9KEd80qBu0I
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od fugas »

Tyhle vrtulky jsou všechny stejné.Věř mi ,měl jsem i s ocasem nahoru :D V tom odkazu na vlákno co jsem dal výše se můžeš podívat ,kde přesně se pohybuje výkon při daných rychlostech větru.Viděl jsem to dávat přes 200W ,ale to už jsem se o to bál.Je to pro radost a na hraní.Tomu také odpovídá cena.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

Mohl by mi někdo poradit nějaký akumulátor, který můžu nechat venku a nezmrzne mi? Na léto bych využil li-ionky, ale nevím, co přes zimu.

Děkuji.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od youda »

Do mrazů se používají "LTO cells".
Kromě toho také snášejí velké nabíjecí a vybíjecí proudy mnohem lépe než LFP či Liion, takže samá pozitiva.
LTO.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Energetikzacatecnik
Příspěvky: 32
Registrován: čtv črc 04, 2019 1:00 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od Energetikzacatecnik »

youda píše:Do mrazů se používají "LTO cells".
Kromě toho také snášejí velké nabíjecí a vybíjecí proudy mnohem lépe než LFP či Liion, takže samá pozitiva.
LTO.PNG
Dobrý den. LTO cells pro mě nejsou asi úplně vhodné, jelikož stojí docela dost peněz. Já si zatím jen tak hraji, takže mi NEpřijde, že bych je naplno využil.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od KUTIL »

Po zhruba štyridsiatich rokoch záujmu som sa rozhodol uzatvoriť svoju prácu v oblasti malých veterných turbíniek, zhrnúť svoje skúsenosti a posunúť ich trochu ďalej. Na stránke Mypower sa prediskutovalo veľa témat z tejto oblasti, odborných, laických aj nezmyslov. Ja sa chcem venovať problematike malých turbíniek HAWT s priemerom vrtule od 1,2 až 1,8 metra a výkonom 200-50 Watt (kto by chcel VAWT musí inam). To je podľa mňa oblasť na ktorú by mal priemerne vzdelaný technik stačiť. Pripomínam, že kvôli kvadratúre kruhu je ten menší priemer to minimum, čo sa ešte oplatí stavať a ten väčší už začína siahať nad plecia konštruktéra.
Výsledkom by mal byť taký manuál k amatérskej výrobe malých vrtuliek, celý postup návrhu od stanovenia veľkosti a výkonu až po konštrukciu častí a inštaláciu. Chcem dopredu upozorniť, že postup ktorý tu predstavím je jedinečný a nedá sa nahradiť ničím, najmä nejakými nekvalifikovanými odhadmi či návrhmi od oka. Všetky miery či hodnoty vyjdú z exaktných výpočtov a nemajú ekvivalent, ktorý by ich nahradil.Nastavenie alternátorov bude vychádzať z prevádzkovo nameraných hodnôt a bzude mať možnosť jemnej korekcie zmenou vzduchovej medzery.
Konštrukčne budú vychádzať z mojej vrtuľky RENEN 160, prevádzkovo odskúšanej, s drobnými vylepšeniami.
Nakoniec bude záležať na vašich remeselných schopnostiach, možnostiach, presnosti a precíznosti, aby vzniklo zariadenie s čo najvyššou účinnosťou a vyhovujúcou bezpečnosťou. Ochrana proti preťaženiu bude riešená odklápaním nahor, môže byť prípadne doplnená elektrodynamickou brzdou, nie je podmienka. K vyvedeniu výkonu bude treba len dvojcestný usmerňovač, nejaké zázračné regulátory či zázračná elektronika sú zbytočné.
Vrtuľu navrhujem vystrúhať z kvalitného dreva, ideálna by bola laminátová vyrobená v jednoduchej forme. To sa ale jednotlivcovi asi moc nebude chcieť, ale keby sa ich dalo dokopy zopár, bola by to radosť.
Alternátory budú podľa pradávneho vzoru z časopisu „Urob si sám“, axiálneho usporiadania s neodymovými magnetmi patričnej sily a veľkosti, s nastaviteľnou vzduchovou medzerou. Je to ideálny vzor pre amatérsku konštrukciu a môže sa dosiahnuť účinnosť okolo 90%, čo je aj viac ako dosahujú čínske šmejdy.
V tomto usporiadaní , teda presne navrhnutá vrtuľa s alternátorom k nej optimálne „dopasovaným“ začnú stroje nabíjať pri okamžitej rýchlosti vetra cca 4 m/s , teda v momente keď už vzdušný prúd začne obsahovať nejakú užitočnú energiu a produkovať do rýchlosti vetra 12-15 m/s, kedy je treba stroj chrániť.
Stroje s rýchlobežnosťou okolo 4,5 budú navrhnuté pre inštaláciu vo veľmi slabých veterných lokalitách s priemernou celoročnou rýchlosťou vetra cca 3,5 m/s. Nejaké amatérske meranie veternosti v uvažovanom mieste je zbytočné. Neviem si predstaviť neznalého človeka, ktorý by tú hodnotu vedel presne namerať. Dá sa ale zistiť z denných údajov o vetre v danej lokalite, rôznych veterných máp či údajov z HMÚ.
Navrhnuté turbínky vám v žiadnom prípade nepokryjú celú spotrebu či neprinesú nejaké prevratné výnosy. V priemernom mieste môžu vyrobiť tak zhruba 0d 150 do 500 kWh ročne, z čoho zhruba 2/3 pripadnú na chladný polrok. Určite vám však prinesú poučenie a technické vyžitie.
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od jahodovák »

Pokud bude návod v tištěné formě nebo i elektronické,rád si ji zakoupím...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Vlastní větrník.

Příspěvek od KUTIL »

Bude to vo forme elektronickej a zdarma.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek