Přetěžování topného tělesa.

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od diablo007 »

Ve výsledku se toto vlákno zalozilo proto že někdo siton chce používat nestandardně a to tedy nevyužit omezení výkonu pro spirálu. Ve výsledku je jedno jestli vodu nahrejes už v 10:30 a nebo v 11 tak proč tu spirálu trápit místo aby se siton nastavil jak má
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Se Sitonem mám zkušenost. Provozuji ho od července. Samozřejmě je třeba dát pozor na napětí naprázdno a počítat i se zimním obdobím, kdy ještě vyleze. Siton na výstupu samozřejmě žádnou stabilizaci napětí nemá. Takže tam může být 90V při zastínění, ale také třeba 260V. Prostě to hodně kolísá. Ale napětí mě nebolí, spíš jde o výkon, který tlačí do topného tělesa. Víc panelů už nemůžu, nemám na střeše místo. Mám 8 panelů, přidat bych mohl ještě dva, ale to už bych riskoval dosažení, nebo překročení 400V. Takže jen jeden panel. I to stačí. Když je málo proudu pro bojler, pořád to stačí na elektrický vařič, nebo remosku. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

pozor při odpojení dlouhého vedení k sitonu mezi bojlerem a měničem indukce je svině. umí zajistit bezpečné propálení měniče, při délkách nad 50m
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Výrobce Sitonu nedoporučuje vedení k bojleru delší, než 4m. Já mám necelé dva metry, takže tohle mám ošetřeno.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

Pak nerozumím diskuzi... doporučuju těleso nepřetěžovat ani o 10 procent výkonu... spíš bych šel cestou o 10 procent dolu s tím že vím že to vydrží déle pro klid duše. siton výkon omezí, velké množství panelů zajistí teplou vodu i v ne uplně jasném počasí a případný přebytek nebude využit
Mnoho zdaru všem
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm
Reputace: 4

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od JosefK »

Nevím přesně, jak funguje Sitom, ale u systému Kerberos to funguje podle VA charakteristiky :
V-A charakteristika FV generátoru a odporové zátěže
V-A charakteristika FV generátoru a odporové zátěže
obraz33.jpg (41.38 KiB) Zobrazeno 964 x
Přímka znázornuje ohmickou zátěž - spirálu. Její strmost je daná odporem spirály. MPPT provádí přizpůsobení "plochy" výkonu na panelech této přímce - tj. ohmické zátěži. Zátěž je v regulátorech nastavená "na pevno", nevím jak to má SITOM, ale asi to bude stejné. Tudíž asi nejde "přetížit" spirálu, ale při vysokém napětí jen zničit regulátor.
MPPT pracuje tak, že pokud bude např aktuální výkon na panelech pro E=200W/m2 při 80V a 1A (80W)tak bez přizpůsobení MPPT by výkon na spirále byl jen cca 23V * 1A tj 23W. Reguláto ovšem změní napětí tak aby se přizpůsobil ohmické zátěži dle vzorce P=U*U/R ; R = 26 ohm pro 2000W spirálu (cca). Z toho U=45,6V dále dle ohmova zákona I=U/R = 1,75A.
Výkon je tedy P=U*I = 45,6V * 1,75A = 80W (počítám jen přibližně). Z grafu je vidět, že ideální stav by byl při E=800W/m2 a napětí cca 90V. (to by regulátor nemusel nic regulovat)
Pokud si SITOM měří odpor spirály nebo je možné ji zadat pak se může přizpůsobit spirále, pokud má odpor spirály nastven napevno, pak "přetížit" nelze a asi bude mít omezené maximální napětí na panelech.
Vycházím ze zkušenosti s Kernerosem, pakliže SITOM funguje jinak, pak se omlouvám za mylné informace.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Siton nemá nastaven odpor spirály napevno. Proto je možné libovolně přepínat zátěže. Autor a zároveň výrobce jen uvádí, že mnimální odpor zátěže by neměl být menší, než 15 ohm. Siton vždy vyhledává nejvyšší momentální výkon. Postupně zvyšuje střídu, dokud výkon roste. V okamžiku, kdy začne výkon klesat, začne střídu snižovat. Až se opět vrátí k nejvyššímu výkonu. A tak stále dokola. Chytrá mašinka. Já měnič používám jednak pro napájení bojleru, ale také pro napájení zvláštní zástrčky pro připojení ohmické zátěže. Vařič, Remoska, rychlovarná konvice, topinkovač, prostě vše, co neobsahuje nějaký motůrek (indukci). A funguje to znamenitě. Když je na měniči "jen" 500W, remoska jede jak divá. Malému vařiči to také stačí. Nač sponzorovat EON? :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
Kolikatky budou panely??? Jake napeti v idealnim pracovnim bodem a jakym pracovnim proudem???
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

chatař píše:Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
9 panelu s omezenim na 2600W je OK nicmene toho stejne nedosahnes takze v klidu...
Ma to mppt tracker jen meni stridu. Kdo tomu nerozumi tak dostudovat
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm
Reputace: 4

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od JosefK »

chatař píše:Siton nemá nastaven odpor spirály napevno. Proto je možné libovolně přepínat zátěže. Autor a zároveň výrobce jen uvádí, že mnimální odpor zátěže by neměl být menší, než 15 ohm. Siton vždy vyhledává nejvyšší momentální výkon. Postupně zvyšuje střídu, dokud výkon roste. V okamžiku, kdy začne výkon klesat, začne střídu snižovat. Až se opět vrátí k nejvyššímu výkonu. A tak stále dokola. Chytrá mašinka. Já měnič používám jednak pro napájení bojleru, ale také pro napájení zvláštní zástrčky pro připojení ohmické zátěže. Vařič, Remoska, rychlovarná konvice, topinkovač, prostě vše, co neobsahuje nějaký motůrek (indukci). A funguje to znamenitě. Když je na měniči "jen" 500W, remoska jede jak divá. Malému vařiči to také stačí. Nač sponzorovat EON? :D
Pro 15ohm je teoretický výkon 3,5kW, tudíž můžete mít na panelech tento výkon, spirálu na 3,5kW, ale nemůžete "přetěžovat", jen maximálně využít parametrů na které je SITOM koncipován. Nebo můžete "přetěžovat" slabší spirálu, ale tím něco dříve či později odejde.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/
Neni nutno nic vymyslet, je to tu jasne napsano
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Vitek píše:
chatař píše:Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
9 panelu s omezenim na 2600W je OK nicmene toho stejne nedosahnes takze v klidu...
Ma to mppt tracker jen meni stridu. Kdo tomu nerozumi tak dostudovat
Ha ha, že s devíti panely nedosáhnu 2600W? Tak to jsem v klidu. To budu dosahovat normálně, samozřejmě pokud nebude hic 30C nad nulou. Mám 8 panelů https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... -poly.html s celkovým výkonem 2360 Wp, a v paměti nejvyšších naměřených hodnot u Sitonu je hodnota 2560 W. Proto mi asi to 2000W těleso odešlo. Jsem na horách, 700 m nad mořem, a když se sluníčko opře do panelů, je to mazec. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

Nejvyssi namerene hodnoty u sitonu jsou blbost pri rozpojeni termostatu a vytazeni oblouku je mereni ovlivneno prave indukci. Ja testoval na 8s a 2p s tim za 225wp. No to je nejakych 3.2 at nezeru. No a kdyz mi siton ukazoval 3.6 kw do spiraly pricemz max vykon zateze je 2 kw tak asi je neco spatne. U me to zpisobilo EMC a indukce pri rozpojeni termostatu je potreba tomu co rika display pristupovat s rozumem a doporucuju udelat kalibraci napeti a proudu dle znamych hodnot... Mnoho stesti pri mereni a doufam ze nam ukazes jak to perfektne a spolehlive meri alespon s kratkymi vodici.
Jinak siton splnil moje ocekavani a v systemu bude mit sve mistecko...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:
Vitek píše:
chatař píše:Jenže jak už jsem psal, já si můžu dovolit instalovat maximálně 9 panelů. Tedy žádné "velké množství". Tak mě napadlo, při 230V má těleso výkon 2400W. Tzn., že pokud stoupne napětí na 250 V, bude jeho výkon 2608 W. Napětí 250 V je ještě v horní toleranci sítě, takže výkon 2600W by pro těleso neměl být problém. A pro jistotu dám Sitonu omezovač na těch 2600 W.
9 panelu s omezenim na 2600W je OK nicmene toho stejne nedosahnes takze v klidu...
Ma to mppt tracker jen meni stridu. Kdo tomu nerozumi tak dostudovat
Ha ha, že s devíti panely nedosáhnu 2600W? Tak to jsem v klidu. To budu dosahovat normálně, samozřejmě pokud nebude hic 30C nad nulou. Mám 8 panelů https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... -poly.html s celkovým výkonem 2360 Wp, a v paměti nejvyšších naměřených hodnot u Sitonu je hodnota 2560 W. Proto mi asi to 2000W těleso odešlo. Jsem na horách, 700 m nad mořem, a když se sluníčko opře do panelů, je to mazec. :D
To je dost, ze jsi poslal info o panelech, jestli spravne pocitam, tak jsi teleso neuvaril vykonem, to snad musis uznat sam!!! Ale napetim. 32,3x9 je kolik V(pravdepodobne v chladnu jeste vyse)???
Teleso je stavene na 230V, proudem to urcite nebylo, tam je limit 10A a panely jsou lehce pod nim.
Nebo snad uvazuju spatne ;-).
Jak rikal Vitek, teoreticky vykon na spiralu pro Siton je 3,5kW, ale jen teoretickej, myslim, ze je omezenej 10A, takze jsi na 2300W.
Pozn.: Kolik ohmu mela spirala, pokud jsi ji meril, nez sla za Karlem????
Odpor spiraly je stejne irelevantni, pokud mela vice jak 15 Ohm neni ocem se bavit a sla do kytek napetim ;-).
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

No já teda nevím. Nezdá se mi, že bych těleso uvařil napětím. To by muselo odejít i to nové, 2400W, a to šlape v pohodě. Aby člověk zničil těleso napětím, musel by překročit jeho elektrickou pevnost. No a ta je někde úplně jinde. Vždyť to těleso lze zapojit i na tři fáze, 400V. Takže napětím to určo nebude.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

Nj ale na 3 faze se standardne zapojuje do Y a tam je napeti na symetricke zatezi kolik? Resp na odporu jednoho vinuti s uzlem? Odmocnina ze 3 deleno Us tzn zase 230V.
No divej tak nebo tak ponauceni pro priste. Pokud je vyrobek na napeti 230V a 10A je vhodne jej napajet 230V. Mohlo dojit ke svodu nebo prehrati casti vodice a pak se to veze protoze vyssim vykonem se zveda teplota vodice no a pokud dojde k teplote taveni vodice maler na sebe nenecha dlouho cekat...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:No já teda nevím. Nezdá se mi, že bych těleso uvařil napětím. To by muselo odejít i to nové, 2400W, a to šlape v pohodě. Aby člověk zničil těleso napětím, musel by překročit jeho elektrickou pevnost. No a ta je někde úplně jinde. Vždyť to těleso lze zapojit i na tři fáze, 400V. Takže napětím to určo nebude.
Asi to bude tezky ti vysvetlit ;-(((((((((((((((.
ACH JO
Vitek to shrnul, otazka je jestli jsi pobral to, ze Siton neni napetovy menic. Tak jako dost lidi se kteryma jsem se o nem bavil ;-).
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od chatař »

Já si jen myslím, že těžko "uvařit" napětím třífázové těleso. Fáze proti fázi má 400V, pokud vím. Jistě že Siton není napěťový měnič. Siton nezajímá ani výstupní napětí, do 400V, ani proud do 10A. Zajímá ho jen výkon.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Přetěžování topného tělesa.

Příspěvek od Vitek »

Tys to napojil na sdruzene vyvody respektive jednofazove napajene pres 2 topny clanky?
Jak pises faze proti fazi 400V je OK ale zalezi jak jsi to zapojil...
Ale pokud jednofazove napajel 300V tak se mohlo napetove proslehnout napr izolant nebo lokalne pretizit atp.... A pak to muze vest k destrukci.... Ale nechme toho.. Proste siton neni napetovy menic siton je rozstridavac s mppt a funguje vyborne. Je dost blbuvzdornej. Teleso jsi vykonove pretizil to je jasny. To druhe mas silnejsi a zatim chodi. Nastav co uznas za vhodne nazory nase zde padly.
Preju mnoho ohratych bojleru a co nejmene vymen teles.
Zdravi Vita

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek