Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od střídač_N »

mypower.cz píše:Jak vas tak ctu stridaci, z vasich prispevku jde citit, ze jste prilis velky skeptik. Az prilis a do extremu. Ironizujici, argumentujici podle vasich dosavadnich predstav. Napriklad argument konickove dolivat baterky, kontrolovat uchyceni panelu. Ne stridaci, o tomhle to vazne neni a ten konicek je uplne jinde, ale asi to neni pro nektere pochopitelne. Nic neni ekonomicke, nic nema smysl, temer vsechno je nanic a i ten panel na aute, ktery v jistych situacich prodlouzi dojezd o par km je preci nanic, neekonomicke, navratnost v haji, nikdo si to neporizujte (to je jak mistni skeptik KUTIL) ale jednou proste nechcipneme na ceste uprostred v poli ale dojedeme 10km domu. Hodnota pro dotycneho k nezaplaceni, pro vas k nicemu.

Je to vas uhel pohledu, a nastesti to nema nic spolecneho s ostatnimi a uz vubec ne s realitou. Neco jak ekonomie. Tahle paveda taky nema moc spolecneho s realitou. Ekonomicky nam muze vec fungovat par let, ale pak do toho vstoupi faktory se kterymi jsme nepocitali a ani se s nimi pocitat nedalo a cele nase ekonomicke kalkuly jsou na dve veci, jako napriklad pocitani navratnosti a aplikovani ji na vsechny tabulkove (stylem: me to nevychazi, tobe to musi nevychazet taky). Tak napriklad ja se diky sledovani a mereni chovani sve FVE o ni zajednak mnoho naucil, a naucil i sebe ji hospodarneji vyuzivat abych s jejimi moznostmi maximalne vystacil. Kdo nebyl na ostrove a mohl si dopomoci nejakou prachsprostou DS a prepinal si, kdyz si svou FVE vycucnul jak polovyschlou studnu v lete, ten tohle nikdy nepochopi. Jeste se mate hodne co ucit a doporucuji si vase historicka data i projit. Ledacos zajimaveho sam o sobe a o uzivani FVE zjistite, co dosud nevite, protoze nechcete, a myslite si ze uz vsechno vite, mate to ekonomicky spocitane. Ne nemate... :))

Edit: napriklad to tvrzeni: "v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?"
Co toto je proboha za mytus? Jaka nula? Ja v zime na ostrove normalne fungoval, mam grafy, kde mam 2 vyprane pracky behem dne, a zadna nula se nekonala. Si to pletete asi s par dny inverzi na podzim ne? Tohle je prave ten styl vasi argumentace plantani hrusek s jablkama a pokladani takovych uplne nesmyslnych argumentu. Panely kdyz neni zatazeno, tak snih je to prvni co jede dolu ze strechy z panelu aniz by si to strecha jeste uvedomila a pak jedou docela solidne. A vy tu mluvite o nejake nule. Kde jste to vzal? Co to mate za spatne panely, ze vam to v zime vyrabi nulu ze ktere udelate dalsi nulu? Nesmysly a nesmyslna argumentace jeden za druhym.

Pokud bych elektrárnu neměl a neprovozoval bych ji a psal co píši, pak by bylo možno s jistou dávkou nadhledu mluvit o mé skepsi.

K těm automobilům vybaveným panely.
Zatím vím o třech pokusech automobil těmito osadit. Jde o jednotlivé kusy, nebo nějaké ověřovací série. Pokud se tato variace rozšíří, jsem nenapravitelný skeptik a reakcionářský štváč. Pokud se to nerozšíří, a z mého zaujatého pohledu nerozšíří, pak je možné mít mne za skeptika.
Pokud bych neuvedl důvody jež mne vedly k odsudku, asi by ono označení skeptikem snad i bylo na místě. Já uvedl důvody jež mne k tomuto závěru vedou. Řídkost energie slunce. Je to vcelku nepřekonatelný problém daný fyzikálně, nikoli nějakou politickou představou. Je to jak v pohádkách chtít rozbít atom a vyrobit z něj zlato. Asi to jde ale výsledný efekt bude bez jakéhokoli úžitku. Je možné dokonce argumentovat že i kosmický program je drahý a bez praktického významu měl jako vedlejší efekt třeba suchý zip. On by byl stejně vyroben, jako mnoho dalších vymožeností i bez onoho drahého vesmírného cestování, jen s daleko menším nákladem. Nakonec budoucnost ukáže.
Argument BRUMLAJE, že každý elektron je nakonec dobrý bez jakýchkoli podpůrných argumentů mi přijde dost nepřesvědčivý.

Ke koníčku.
Je třeba číst text v souvislostech. Polemika vznikal když jsem napsal:v jedné krabici. Myšleno celá FVE v jedné krabici. K tomu závěru jsem došel po asi deseti létech fotovoltaičení. A zase, pokud bych neuvedl podpůrné argumenty, bylo by možné se k tomu nějak vymezit. Uvedl jsem, že jednou zajímavé problémy dojdou a koníček s nimi i hyne. Osobně si myslím, že takový vývoj ne nevyhnutelný, pokud se má fotvoltaika rozšířit a nebýt jen doménou pár nadšenců (úmyslně nepíši koníčkářů). Nevidím ze svého, a jistě i úzkého pohledu, co by v tom bylo skepse, když myšlenka je rozšíření i k lidem jenž zase až tak tu elektriku moc nemusí.
Pokud by měla vzniknou jen skupina vyvolených, kteří spolu o tom FVE mluví, pak je mi líto, jsem jiného názoru.

A na úplný závěr.
Mnohokrát jsem zde uvedl, že jinou rozumnou cestu k alespoň částečné elektrické samostatnosti než fotovoltaika, nevidím a tomu i fandím a vždy, když se najdou lidé jež ji haní jako drahý koníček, ji tvrdě obhajuji. Stejně tak obhajuji elektromobily proti lidem jenž je nazývají epizodou. Dokonce jsem již rozhodnut, že další auto během roku až dvou je CiTIGO a to za jedné podmínky. Nebude na něm ani jeden kousíček nějakého panelu. Nehodlám se trápit touto, a jistě jen pro mne, škodlivinou.
Z druhé strany nejsem ochoten nevidět zápory a upozorňovat na ně.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od Jozef51 »

střídač_N píše:... ale s jistotou vím, že FVE tím koníčkem nikdy, a pro nikoho, nebude. On totiž vždy musí přijít stav, kdy není kam jít dál...
Chlapi neblbnite. Je dobre, ze je fotovoltaika, je dobre, ze je MyP a je zle, ze niekto ma smutne myslienky. A vzdy sa je kde pohnut. Chvalabohu este nie vsetko sme objavili a podobny stav nehrozi snad dalsiu miliardu rokov. Ze dva roky nejaka vec stoji nie je tragedia ani znak dokonalosti. Nove veci uz niekde dozrievaju a ze ich este nie je vidiet? To urcite problem nie je.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od střídač_N »

mypower.cz píše: Edit: napriklad to tvrzeni: "v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?"
Co toto je proboha za mytus? Jaka nula? Ja v zime na ostrove normalne fungoval, mam grafy, kde mam 2 vyprane pracky behem dne, a zadna nula se nekonala. Si to pletete asi s par dny inverzi na podzim ne? Tohle je prave ten styl vasi argumentace plantani hrusek s jablkama a pokladani takovych uplne nesmyslnych argumentu. Panely kdyz neni zatazeno, tak snih je to prvni co jede dolu ze strechy z panelu aniz by si to strecha jeste uvedomila a pak jedou docela solidne. A vy tu mluvite o nejake nule. Kde jste to vzal? Co to mate za spatne panely, ze vam to v zime vyrabi nulu ze ktere udelate dalsi nulu? Nesmysly a nesmyslna argumentace jeden za druhym.
Ještě drobnost. Opět a zase emotivní vyznění faktů. Není nic jednoduššího než ta data zde uvést a je po mýtech. Zkusím to jinak, požádám tímto kybose, jako neutrálního a jistě zaznamenavájícího data minulého zimního údobí aby zde uvedl svou elektrickou výrobu (listopad, prosinec, ledem únor). Snad nás rozsoudí, zdali je to spíš nula, nebo denně ty dvě pračky.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od NOPARasito »

střídač_N píše:
mypower.cz píše: Edit: napriklad to tvrzeni: "v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?"
Co toto je proboha za mytus? Jaka nula? Ja v zime na ostrove normalne fungoval, mam grafy, kde mam 2 vyprane pracky behem dne, a zadna nula se nekonala. Si to pletete asi s par dny inverzi na podzim ne? Tohle je prave ten styl vasi argumentace plantani hrusek s jablkama a pokladani takovych uplne nesmyslnych argumentu. Panely kdyz neni zatazeno, tak snih je to prvni co jede dolu ze strechy z panelu aniz by si to strecha jeste uvedomila a pak jedou docela solidne. A vy tu mluvite o nejake nule. Kde jste to vzal? Co to mate za spatne panely, ze vam to v zime vyrabi nulu ze ktere udelate dalsi nulu? Nesmysly a nesmyslna argumentace jeden za druhym.
Ještě drobnost. Opět a zase emotivní vyznění faktů. Není nic jednoduššího než ta data zde uvést a je po mýtech. Zkusím to jinak, požádám tímto kybose, jako neutrálního a jistě zaznamenavájícího data minulého zimního údobí aby zde uvedl svou elektrickou výrobu (listopad, prosinec, ledem únor). Snad nás rozsoudí, zdali je to spíš nula, nebo denně ty dvě pračky.
Kdyby byla nula, tak by mohl Marko poreferovat. Ja se do toho budu plest az tak v dubnu.
Ptam se, proc neosadit plochu, ktera je k nicemu panelama??? Dyt to tu plochu jeste k tomu chrání.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned říj 20, 2019 4:38 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od NOPARasito »

střídač_N píše:
mypower.cz píše:Jak vas tak ctu stridaci, z vasich prispevku jde citit, ze jste prilis velky skeptik. Az prilis a do extremu. Ironizujici, argumentujici podle vasich dosavadnich predstav. Napriklad argument konickove dolivat baterky, kontrolovat uchyceni panelu. Ne stridaci, o tomhle to vazne neni a ten konicek je uplne jinde, ale asi to neni pro nektere pochopitelne. Nic neni ekonomicke, nic nema smysl, temer vsechno je nanic a i ten panel na aute, ktery v jistych situacich prodlouzi dojezd o par km je preci nanic, neekonomicke, navratnost v haji, nikdo si to neporizujte (to je jak mistni skeptik KUTIL) ale jednou proste nechcipneme na ceste uprostred v poli ale dojedeme 10km domu. Hodnota pro dotycneho k nezaplaceni, pro vas k nicemu.

Je to vas uhel pohledu, a nastesti to nema nic spolecneho s ostatnimi a uz vubec ne s realitou. Neco jak ekonomie. Tahle paveda taky nema moc spolecneho s realitou. Ekonomicky nam muze vec fungovat par let, ale pak do toho vstoupi faktory se kterymi jsme nepocitali a ani se s nimi pocitat nedalo a cele nase ekonomicke kalkuly jsou na dve veci, jako napriklad pocitani navratnosti a aplikovani ji na vsechny tabulkove (stylem: me to nevychazi, tobe to musi nevychazet taky). Tak napriklad ja se diky sledovani a mereni chovani sve FVE o ni zajednak mnoho naucil, a naucil i sebe ji hospodarneji vyuzivat abych s jejimi moznostmi maximalne vystacil. Kdo nebyl na ostrove a mohl si dopomoci nejakou prachsprostou DS a prepinal si, kdyz si svou FVE vycucnul jak polovyschlou studnu v lete, ten tohle nikdy nepochopi. Jeste se mate hodne co ucit a doporucuji si vase historicka data i projit. Ledacos zajimaveho sam o sobe a o uzivani FVE zjistite, co dosud nevite, protoze nechcete, a myslite si ze uz vsechno vite, mate to ekonomicky spocitane. Ne nemate... :))

Edit: napriklad to tvrzeni: "v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?"
Co toto je proboha za mytus? Jaka nula? Ja v zime na ostrove normalne fungoval, mam grafy, kde mam 2 vyprane pracky behem dne, a zadna nula se nekonala. Si to pletete asi s par dny inverzi na podzim ne? Tohle je prave ten styl vasi argumentace plantani hrusek s jablkama a pokladani takovych uplne nesmyslnych argumentu. Panely kdyz neni zatazeno, tak snih je to prvni co jede dolu ze strechy z panelu aniz by si to strecha jeste uvedomila a pak jedou docela solidne. A vy tu mluvite o nejake nule. Kde jste to vzal? Co to mate za spatne panely, ze vam to v zime vyrabi nulu ze ktere udelate dalsi nulu? Nesmysly a nesmyslna argumentace jeden za druhym.

Pokud bych elektrárnu neměl a neprovozoval bych ji a psal co píši, pak by bylo možno s jistou dávkou nadhledu mluvit o mé skepsi.

K těm automobilům vybaveným panely.
Zatím vím o třech pokusech automobil těmito osadit. Jde o jednotlivé kusy, nebo nějaké ověřovací série. Pokud se tato variace rozšíří, jsem nenapravitelný skeptik a reakcionářský štváč. Pokud se to nerozšíří, a z mého zaujatého pohledu nerozšíří, pak je možné mít mne za skeptika.
Pokud bych neuvedl důvody jež mne vedly k odsudku, asi by ono označení skeptikem snad i bylo na místě. Já uvedl důvody jež mne k tomuto závěru vedou. Řídkost energie slunce. Je to vcelku nepřekonatelný problém daný fyzikálně, nikoli nějakou politickou představou. Je to jak v pohádkách chtít rozbít atom a vyrobit z něj zlato. Asi to jde ale výsledný efekt bude bez jakéhokoli úžitku. Je možné dokonce argumentovat že i kosmický program je drahý a bez praktického významu měl jako vedlejší efekt třeba suchý zip. On by byl stejně vyroben, jako mnoho dalších vymožeností i bez onoho drahého vesmírného cestování, jen s daleko menším nákladem. Nakonec budoucnost ukáže.
Argument BRUMLAJE, že každý elektron je nakonec dobrý bez jakýchkoli podpůrných argumentů mi přijde dost nepřesvědčivý.

Ke koníčku.
Je třeba číst text v souvislostech. Polemika vznikal když jsem napsal:v jedné krabici. Myšleno celá FVE v jedné krabici. K tomu závěru jsem došel po asi deseti létech fotovoltaičení. A zase, pokud bych neuvedl podpůrné argumenty, bylo by možné se k tomu nějak vymezit. Uvedl jsem, že jednou zajímavé problémy dojdou a koníček s nimi i hyne. Osobně si myslím, že takový vývoj ne nevyhnutelný, pokud se má fotvoltaika rozšířit a nebýt jen doménou pár nadšenců (úmyslně nepíši koníčkářů). Nevidím ze svého, a jistě i úzkého pohledu, co by v tom bylo skepse, když myšlenka je rozšíření i k lidem jenž zase až tak tu elektriku moc nemusí.
Pokud by měla vzniknou jen skupina vyvolených, kteří spolu o tom FVE mluví, pak je mi líto, jsem jiného názoru.

A na úplný závěr.
Mnohokrát jsem zde uvedl, že jinou rozumnou cestu k alespoň částečné elektrické samostatnosti než fotovoltaika, nevidím a tomu i fandím a vždy, když se najdou lidé jež ji haní jako drahý koníček, ji tvrdě obhajuji. Stejně tak obhajuji elektromobily proti lidem jenž je nazývají epizodou. Dokonce jsem již rozhodnut, že další auto během roku až dvou je CiTIGO a to za jedné podmínky. Nebude na něm ani jeden kousíček nějakého panelu. Nehodlám se trápit touto, a jistě jen pro mne, škodlivinou.
Z druhé strany nejsem ochoten nevidět zápory a upozorňovat na ně.
Mohl bych te poprosit o 3 zkusebni kusy na strese automobilu vyjmenovat??? Vcelku bych jen 3 kusy nenapocital ;-). Kdyz spocitam karavany, nebudou mi stacit asi moje prsty ;-((((.
Ale samozrejme žvásty, lepsi zustat na stromech ;-).
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od rottenkiwi »

Velke dlhe auto, 5.5 x 2 m = 11 m2.
Účinnosť 71 %.
Výsledok 8 x cos 20 * x 11 x 0.71 = 58.72 kWh za jasného chladného dňa.

A koníček mám, astronomiu, FVE, ebike.
Astronomia = drahá, nič z toho len potešenie.
FVE = 1400 až 1500 € prinesie ročne + odborný rast + potešenie
ebike = výborná imunita, menej psoriázy a depresií, menej liekov, radosť z jazdy
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne ned říj 20, 2019 5:43 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od dumi »

Co tk je za vypocet? Nejak nechapu. Prijde mi, zes chtel rict ze z 11m2 plochy panelu ziskas za den 51kWh. V tom pripade moje elektrarna je vadna :-D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenže máš panely so 17 až 19 % úč., nie 71 %, napr. 5 a 6 vrstvové,
každá vrstva na inú vlnovú dĺžku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-junction_solar_cell
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od FRSO »

rottenkiwi píše:Velke dlhe auto, 5.5 x 2 m = 11 m2.
Účinnosť 71 %.
Výsledok 8 x cos 20 * x 11 x 0.71 = 58.72 kWh za jasného chladného dňa.

A koníček mám, astronomiu, FVE, ebike.
Astronomia = drahá, nič z toho len potešenie.
FVE = 1400 až 1500 € prinesie ročne + odborný rast + potešenie
ebike = výborná imunita, menej psoriázy a depresií, menej liekov, radosť z jazdy
To nebude asi správně těch 58Kwh z 11m2, nějaký záhadný výpočet ?, Nebo je něco jinak.
Aha, tak to bude něco jen na čtení dle odkazu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od rottenkiwi »

Dnes bez koncentrácie, z 11 m2, so 40 % -nou úč, a 1000 W.m-2,
sa dá max. získať za hodinu okolo poludnia, od ob. Kozorožca
po ob. Raka 11 m2 . 1000 W.m-2. 1 h = 11 000 Wh

11 000 Wh . 0.4 = 4 400 Wh.
Ak zoberieme 2 hod pred a 2 hod. po poludní, tak:
cos 15 * x 4400 x 4 = 17.6 kWh.

Ak zoberieme ďalšie hodiny pri cos 30 a cos 45 *,
tak dostaneme
cos 30 x 4400 x 2 = 7.621 kWh.

Pri cos. 45:
cos 45 x 4400 x 2 = 6.222 kWh,

dokopy 17.6 + 7.6 + 6.2 = 31.4 kWh.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od střídač_N »

NOPARasito píše: Mohl bych te poprosit o 3 zkusebni kusy na strese automobilu vyjmenovat??? Vcelku bych jen 3 kusy nenapocital ;-). Kdyz spocitam karavany, nebudou mi stacit asi moje prsty ;-((((.
Ale samozrejme žvásty, lepsi zustat na stromech ;-).
Vždy očekávám, že diskutující protějšek chápe alespoň v základu psaný text a souvislosti. Zde se tak nestalo, tudíž je třeba upřesnit kontext.
Diskuse byla o fotovoltaických panelech integrovaných do karoserie vozu, dokonce osobního vozu. Jste schopen tuto drobnost pochopit? Pokud ano, pak je mi záhadné, k čemu je argument karavanem, kde ta panelová plocha může být skoro libovolná.
Dovolím si jen povzdech: komu není dáno, tomu není pomoci!
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od marko250 »

Tohle udělalo 5kW pole za leden ,listopad a prosinec 2018,neexistuje ani jeden den ,kdy bych nabil baterku a je jen pár dnů,kdy to vykryje denní spotřebu domu.Hodně pomáhá už rozšíření panelů na fasádě (JV-2.7kW).3x větší pole panelů by s tím hodně zamíchalo,ale co s tím v létě že?!

Date,kWh,Time,Float Time (h:m),High Power (kW),High Temp (C),Vin,Vbatt,,
1/31/2018,11.4,23:59,00:00,3.714,56.6,143,58,,
1/30/2018,8.7,23:59,00:00,3.905,52.1,139.7,57.8,,
1/29/2018,4.1,23:59,00:00,3.151,49.2,139.8,57,,
1/28/2018,1.3,23:59,00:00,0.53,45.2,130,55.1,,
1/27/2018,1,23:59,00:00,0.323,45.1,130,53.7,,
1/26/2018,7.6,23:59,00:00,2.145,48.2,141.2,56.4,,
1/25/2018,6.4,23:59,00:00,3.202,49,143.2,57.2,,
1/24/2018,3.1,23:59,00:00,2.231,48.2,141.4,56.1,,
1/23/2018,1.8,23:59,00:00,0.502,48.2,135.6,54.5,,
1/22/2018,8.6,23:59,00:00,3.179,48.3,143.7,57.6,,
1/21/2018,0.7,23:59,00:00,0.375,45.2,131.3,53.6,,
1/20/2018,5.2,23:59,00:00,3.22,50.3,141.6,56.5,,
1/19/2018,2.6,23:59,00:00,2.794,48.2,144,56.3,,
1/18/2018,5.1,23:59,00:00,3.743,52.4,142.2,57.1,,
1/17/2018,3.7,23:59,00:00,3.009,48.2,140.2,56.6,,
1/16/2018,4.1,23:59,00:00,3.472,49.5,146.4,56.9,,
1/15/2018,3.3,23:59,00:00,2.649,48.2,140,56.2,,
1/14/2018,7,23:59,00:00,2.601,48.2,140.2,56.8,,
1/13/2018,1.4,23:59,00:00,1.447,48.2,135.3,55.6,,
1/12/2018,0.5,23:59,00:00,0.332,42.9,126.5,54.3,,
1/11/2018,0.5,23:59,00:00,0.193,42.5,123.8,53.8,,
1/10/2018,0.7,23:59,00:00,0.466,47.8,133.1,53.2,,
1/9/2018,6.8,23:59,00:00,3.007,48.2,137.8,57.2,,
1/8/2018,0,23:59,00:00,0.062,34.1,125.5,51.7,,
1/7/2018,0.1,23:59,00:00,0.109,36.2,122.7,51.8,,
1/6/2018,4.5,23:59,00:00,3.01,49.8,136.6,56.5,,
1/5/2018,4,23:59,00:00,2.436,48.2,137,56.4,,
1/4/2018,4.1,23:59,00:00,3.078,49.1,145.6,56.8,,
1/3/2018,1,23:59,00:00,2.963,48.2,140.9,55.2,,
1/2/2018,4.5,23:59,00:00,3.3,50.9,139,56.7,,
1/1/2018,1.1,23:59,00:00,0.468,47.9,127.7,54.9,,

12/31/2018,0.7,23:59,00:00,0.6,45.1,132.8,55.2,,
12/30/2018,1.2,23:59,00:00,0.665,48.2,132.9,54.7,,
12/29/2018,1.1,23:59,00:00,0.408,48.2,129.2,55.6,,
12/28/2018,0.3,23:59,00:00,0.205,40.4,125,55.2,,
12/27/2018,0.5,23:59,00:00,0.288,43.5,130.6,55.2,,
12/26/2018,0.5,23:59,00:00,0.245,44.2,129.9,54.9,,
12/25/2018,0.6,23:59,00:00,0.324,47.1,131.8,54.4,,
12/24/2018,0.3,23:59,00:00,0.235,42.2,127.3,52.8,,
12/23/2018,2.1,23:59,00:00,3.05,48.2,137.8,56.4,,
12/22/2018,1.3,23:59,00:00,2.082,48.2,137.6,56.3,,
12/21/2018,1.1,23:59,00:00,0.552,48.2,132.8,55,,
12/20/2018,0.6,23:59,00:00,0.216,45.3,126.8,54.7,,
12/19/2018,7.2,23:59,00:00,2.298,48.2,141.7,57.8,,
12/18/2018,1.1,23:59,00:00,0.421,48.2,129.8,55.2,,
12/17/2018,1.7,23:59,00:00,0.784,48.2,136.6,55.7,,
12/16/2018,0.7,23:59,00:00,0.305,46.1,129.4,55.3,,
12/15/2018,0.3,23:59,00:00,0.279,44.1,129.6,54.8,,
12/14/2018,0.6,23:59,00:00,0.309,46.1,132.1,54.5,,
12/13/2018,0.5,23:59,00:00,0.165,44.5,127.9,53.5,,
12/12/2018,1.4,23:59,00:00,1.201,48.2,137.2,55.8,,
12/11/2018,0.9,23:59,00:00,0.515,48.2,134.2,54.7,,
12/10/2018,2.8,23:59,00:00,3.442,48.3,140.7,56.7,,
12/9/2018,1.8,23:59,00:00,3.163,49.7,140.3,55.6,,
12/8/2018,6.6,23:59,00:00,3.081,50.3,138.9,57.2,,
12/7/2018,1.2,23:59,00:00,0.621,48.2,132,55,,
12/6/2018,5.5,23:59,00:00,3.899,55.1,140.8,58.5,,
12/5/2018,12.1,23:59,00:00,2.924,50.9,137.1,58.1,,
12/4/2018,0.7,23:59,00:00,0.476,46.1,129.4,54.1,,
12/3/2018,1.5,23:59,00:00,1.584,48.2,140.3,55.7,,
12/2/2018,1.8,23:59,00:00,1.137,48.2,137,55.7,,
12/1/2018,2.2,23:59,00:00,1.159,48.2,138,56.8,,
11/30/2018,8.4,23:59,00:00,3.105,50.1,146.1,58.4,,
11/29/2018,12.5,23:59,00:00,2.866,51.9,141.4,58.1,,
11/28/2018,5.9,23:59,00:00,2.568,48.3,140.6,57.3,,
11/27/2018,1.7,23:59,00:00,0.613,48.2,134.3,55.5,,
11/26/2018,0.5,23:59,00:00,0.241,47.2,127.1,53.9,,
11/25/2018,2.6,23:59,00:00,1.945,48.2,138,56.5,,
11/24/2018,0.8,23:59,00:00,0.314,47.5,125.8,54.2,,
11/23/2018,1.4,23:59,00:00,0.564,48.2,130.8,55.6,,
11/22/2018,0.4,23:59,00:00,0.214,45,128.7,55,,
11/21/2018,0,23:59,00:00,0.071,34.8,135,54.6,,
11/20/2018,0.6,23:59,00:00,0.315,47.6,130.1,54.3,,
11/19/2018,1.8,23:59,00:00,1.681,48.2,137.8,56.3,,
11/18/2018,3,23:59,00:00,1.309,48.2,137.4,57.3,,
11/17/2018,14.2,23:59,00:00,3.015,56,142.9,58.2,,
11/16/2018,8.8,23:59,00:00,3.283,53.3,138.7,57.7,,
11/15/2018,3.7,23:59,00:00,3.118,49,138.3,58.2,,
11/14/2018,7.2,23:59,00:00,3.745,57.8,138.8,58.5,,
11/13/2018,9.8,23:59,00:00,2.827,53.9,132.9,58.4,,
11/12/2018,10.7,23:59,00:00,3.41,57.1,137.5,58.4,,
11/11/2018,11.9,23:59,00:00,3.21,56.3,140.9,59.2,,
11/10/2018,13.6,23:59,00:00,2.797,53.9,135.2,59,,
11/9/2018,10.3,23:59,00:00,2.94,50.9,137.3,58.1,,
11/8/2018,8.2,23:59,00:00,2.1,48.2,132.9,58.1,,
11/7/2018,14.5,23:59,00:00,3.199,56.2,132.3,58.6,,
11/6/2018,15,23:59,00:00,2.943,56,130,57.9,,
11/5/2018,10.7,23:59,00:00,3.322,55.7,135.3,58,,
11/4/2018,1.4,23:59,00:00,0.474,48.2,129.2,55.1,,
11/3/2018,0.4,23:59,00:00,0.263,45.7,126.7,55.7,,
11/2/2018,10.9,23:59,00:00,3.545,55.9,136.1,58,,
11/1/2018,7.4,23:59,00:00,2.333,48.2,131.4,57.9,,
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja tu mám december a ostatné mesiace 2015-2018 + 2019 doteraz.
Zelená je DS ostatné farby FVEx, x € { 1,2,3 }.
2015 : 1040 Wp,
2016 : 1560 Wp,
2017 : 2620 Wp,
2018 : 3740 Wp.

Tu je článok k tým panelom v osobných eutách.
https://news.energysage.com/solar-panel-cars/
Přílohy
december_2019.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kodl69 »

to Marko: Já otr mám v zimě ještě výrazně horší, protože mám poměrně vysoko horizont, tj slunko vychází nad horizont cca v 10:00 a ve 14:00 už je pryč. Na svislý stěny je marno něco montovat, když na ně v zimě nesvítí. Ostatně dneska už 8kwh na celej barák nestačilo a už došlo k přepnutí, ostatně teď už to bude běžnej stav.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od NOPARasito »

střídač_N píše:
NOPARasito píše: Mohl bych te poprosit o 3 zkusebni kusy na strese automobilu vyjmenovat??? Vcelku bych jen 3 kusy nenapocital ;-). Kdyz spocitam karavany, nebudou mi stacit asi moje prsty ;-((((.
Ale samozrejme žvásty, lepsi zustat na stromech ;-).
Vždy očekávám, že diskutující protějšek chápe alespoň v základu psaný text a souvislosti. Zde se tak nestalo, tudíž je třeba upřesnit kontext.
Diskuse byla o fotovoltaických panelech integrovaných do karoserie vozu, dokonce osobního vozu. Jste schopen tuto drobnost pochopit? Pokud ano, pak je mi záhadné, k čemu je argument karavanem, kde ta panelová plocha může být skoro libovolná.
Dovolím si jen povzdech: komu není dáno, tomu není pomoci!
A ty 3 vozy by byly???
Cituji i muj prispevek: Vcelku bych jen 3 kusy nenapocital ;-). Kdyz spocitam karavany, nebudou mi stacit asi moje prsty ;-((((.
Takze ja prispevek cetl dobre, jen si nejsem jistej opacne ;-)))).
Toyota s tim experimentuje, Hyundayi a Kia v planu, Audi melo ( ne na pohon), fisker karma na druhej model, Sion kompletka a dalsi.
Staci zadat : https://www.google.com/search?q=vuz%20p ... 93&bih=659
Uplne k nicemu a na domech bych to taky zakazal :uh:
Uplne bych zapomel, ale take jen pro paradu a to ma Marko ::pv:: :yes:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kybos »

střídač_N píše: Zkusím to jinak, požádám tímto kybose, jako neutrálního a jistě zaznamenavájícího data minulého zimního údobí aby zde uvedl svou elektrickou výrobu (listopad, prosinec, ledem únor). Snad nás rozsoudí, zdali je to spíš nula, nebo denně ty dvě pračky.
Mohu dodat data za posledních 5 let, kdy funguje měření v současné podobě.
Pokrytí spotřeby energie za období 2014-2019 (tristar = výroba z FVE)
Pokrytí spotřeby energie za období 2014-2019 (tristar = výroba z FVE)
Výsledek musí každý posoudit samostatně, podle toho, jak má energeticky náročnou pračku. Na topení mi ale v těchto měsících nezůstane až na výjimky skoro nic.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od Marcus81 »

Ako si dokazal znizit spotrebu za plyn posledne 2 roky, mas TČ alebo ako vykurujes???
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kodl69 »

Má TČ, viz jeho vlákno. Ale problém je průměr. Čtu 128kWh za prosinec 2018. To je v průměru 4.1kWh denně. Pokud se nepletu, tak na horách, bez inverzí. Což je jistě o polovinu víc než tady v nížině. Zkusil jsem to vypáčit z midnite, a výsledek za prosinec 2018 je 48,7kWh z 4.5kWp. Některý dny je tam 0.3 nebo 0.5kWh, a některý 6kWh. Vzhledem k DC spotřebě okolo 1kWh denně o tom něco vím, co znamená mít prázdný baterky. Loni asi náhodou poprvé bez nouzovýho dobíjení. A to mám v baterkách obvykle elektriku skoro na týden takovýhohle provozu, ale kde nic není...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kybos »

Marcus81 píše:Ako si dokazal znizit spotrebu za plyn posledne 2 roky, mas TČ alebo ako vykurujes???
V průběhu topné sezóny 2016/2017 jsem přešel na topení pomocí TČ (1x 8 kW vzduch-voda + 2x 3 kW vzduch-vzduch). Taky jsem trochu navýšil výkon FVE z 6 kWp na 7,5 kWp aby byla FVE použitelná pro topení alespoň v přechodném období.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše: Pokud se nepletu, tak na horách, bez inverzí. Což je jistě o polovinu víc než tady v nížině.
Sice v horském údolí ale na úpatí Jeseníků 282 m n. m. a inverze jsou tu taky a navíc mlhy, co se valí z kopců do údolí. Ale je to výsledek z poctivě zametaných 7,5 kWp, což ten zisk trochu vylepšuje. Nejhůř jsem na tom obvykle v prosinci, to je někde kolem 17 Wh/Wp za měsíc.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek