Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od unicast »

Tak pokud nedorazí ani jednou do roka posekat trávu, tak by to šlo udělat po partyzánsku. Jednoho jarního dne, když je tráva ještě nízká, přijet s rýhovačem, třeba Vermeer RTX 100 ti půjčí v půjčovně za pár tisíc, naleješ benzín, nastartuješ, jedeš, za dvě tři hodiny máš hotovo, položíš kabel (nebo chráničku na pozdější záfuk, to už je na tobě), přes něj připravené betonové dlaždice a červenou fólii, zasypeš a kdyby někdo něco, tak to prostě udělal neznámý pachatel :-)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kodl69 »

umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je klasika chatovejch osad. V 70-tých letech zbudovaný, všichni kámoši, a dnes třetí generece, všichni rozhádaní.
Předpokládám, že máš k pozemku přístup po obecní cestě. Obvykle se inženýrský sítě pokládají tam. Potom je to o tom, dohodnout se aspoň s některými chataři, že se udělá novej rozvod, sice to celý zaplatíte, ale ti, co nepřispějí, budou bez nároku, obvykle nějaká koruna se dá vytáhnout i z obce, ke které to patří, doufám, že tam chodíš aspoň do hospody nebo na nákup...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od unicast »

kodl69 píše:umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
Nebyl v koncích, lítaly z toho ven i půlky cihel :D 80 cm potřebuješ na vodu kvůli nezámrzné hloubce, elektřina nezamrzá a hloubku uložení guerilla power cable ti nikdo měřit nebude :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
Njn jenze u nas v zemi je obvykle i navoz peknyho bordelu, tusim by se i tak trn do zeme zapotil. V USA nejsou takovy prasata, aby si jebali bordel na pozemek. U nas je to klasika, vyhrabat jamu a zavest stavebni sutí, pak 10cm zakryt a zatravnit.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od kodl69 »

Možná u vás v nížině, tady v opičích horách máme fakt přírodní kamení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od josse »

NOPARasito píše:
kodl69 píše:umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
Njn jenze u nas v zemi je obvykle i navoz peknyho bordelu, tusim by se i tak trn do zeme zapotil. V USA nejsou takovy prasata, aby si jebali bordel na pozemek. U nas je to klasika, vyhrabat jamu a zavest stavebni sutí, pak 10cm zakryt a zatravnit.
Hahaha, pusťte si dokument: muži kteří vybudovali Ameriku, jak se v Americe zacházelo s půdou a přírodou... Tohle nás ve škole neručí.

Zničili všechno, všechno.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od petrd »

a jedna zasadni nevyhoda - pokud mate elektrarnu v baraku takovym zpusobem ze jste na ni nebo spis vasi blizci nejak zavisli - dokaze to nekdo jeste mimo vas spravit? kdyz vas nedejboze sejme auto nebo odjedete na sluzebni cestu .. Chodim po predsini a cosi podezrele elektricky smrdi.. po delsi dobe nahodou objevuju volny sroubek bateriovyho kabelu k axpertovi. Kdyby me trefil slak pozustali si za zvuku benzinove centraly asi budou muset vse vytrhat a natahat znova, pripadne prejit na petrolej.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od PavelR »

NOPARasito píše:
kodl69 píše:umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
Njn jenze u nas v zemi je obvykle i navoz peknyho bordelu, tusim by se i tak trn do zeme zapotil. V USA nejsou takovy prasata, aby si jebali bordel na pozemek. U nas je to klasika, vyhrabat jamu a zavest stavebni sutí, pak 10cm zakryt a zatravnit.
To ze se u nas delali navazky a zakrylo se to hlinou celkem chapu nejjednoduzsi a nejlevnejsi moznost. Dnes je jina doba, jiny moznosti. Kontejner me postavi pred barak kdy si zamanu v dedine mame dva kontejnerare, kdyz potrebuji mechanizaci tak ji bez vetsich problemu sezenu. Pokud stavim tak zemni prace udela hydraulika. Bordel nalozi unco do kontejneru a je. Kdyby to melo byt rukodilo tak pocitam kaznou lopatu co musim hodit navic.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od PavelR »

petrd píše:a jedna zasadni nevyhoda - pokud mate elektrarnu v baraku takovym zpusobem ze jste na ni nebo spis vasi blizci nejak zavisli - dokaze to nekdo jeste mimo vas spravit? kdyz vas nedejboze sejme auto nebo odjedete na sluzebni cestu .. Chodim po predsini a cosi podezrele elektricky smrdi.. po delsi dobe nahodou objevuju volny sroubek bateriovyho kabelu k axpertovi. Kdyby me trefil slak pozustali si za zvuku benzinove centraly asi budou muset vse vytrhat a natahat znova, pripadne prejit na petrolej.
Na toto se hodi pokud je sit tak bypass switch na sit kterej odpoji fve a pripoji barak na sit a taky mit dokumentaci skutecneho stavu - to je prave dobry na to, aby kdyz ke strojovne prijde nezucastneny elektrikar tak aby se v tom vyznal.

Oboje u me po rekonstrukci fve bude.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od unicast »

NOPARasito píše:
kodl69 píše:umí ta hračka drážku 80cm? pokud ne, je to k ničemu. A mám ten dojem, že pokud to potká kamínek, tak je to taky v koncích... úlet a rychlá akce je tohle: https://www.youtube.com/watch?v=FBvMnvNXwQI
Njn jenze u nas v zemi je obvykle i navoz peknyho bordelu, tusim by se i tak trn do zeme zapotil. V USA nejsou takovy prasata, aby si jebali bordel na pozemek. U nas je to klasika, vyhrabat jamu a zavest stavebni sutí, pak 10cm zakryt a zatravnit.
To jo, ta mašina s právě s takovou navážkou měla co dělat, to nikdo nezpochybňuje. Ale zvládne to. Půlky cihel z navážky žádný problém. Jo a v technických parametrech je, že umí drážku až 90 cm. Pravda, to už se musí zastavit a kousek se vrátit, na jeden zátah už jí to moc nešlo. Ale jsou i větší :-)
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od petrd »

unicast píše:Tak pokud nedorazí ani jednou do roka posekat trávu, tak by to šlo udělat po partyzánsku. Jednoho jarního dne, když je tráva ještě nízká, přijet s rýhovačem, třeba Vermeer RTX 100 ti půjčí v půjčovně za pár tisíc, naleješ benzín, nastartuješ, jedeš, za dvě tři hodiny máš hotovo, položíš kabel (nebo chráničku na pozdější záfuk, to už je na tobě), přes něj připravené betonové dlaždice a červenou fólii, zasypeš a kdyby někdo něco, tak to prostě udělal neznámý pachatel :-)
to me uz taky napadlo ale takoveh dobrodruh fkt nejsem. ono by to nebylo uplne nejlevnejsi 110m kabelu, zadna sranda napojovat pod proudem (jednou jsem cosi pod proudem v te pojistkove skrince cosi musel kutit mezi staryma pojistkama a vosima hnizdama o opotil sem se u toho az na pr***i, vyhodite to pripadne az na trafacce..) a az se to prolatne sikovnej pravnik z toho udela cernej odber a verejny ohrozeni a nejmin podminku O okolo cesty po obecnim by me ta pripojka vysla draho ze radeji si koupit neco elektrifikovanyho jinde. Jako jednoho bez zkusenosti pri koupi nemovotosti treba nenapadne zjistovat pres co vedou site..
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od unicast »

petrd píše:to me uz taky napadlo ale takoveh dobrodruh fkt nejsem. ono by to nebylo uplne nejlevnejsi 110m kabelu, zadna sranda napojovat pod proudem (jednou jsem cosi pod proudem v te pojistkove skrince cosi musel kutit mezi staryma pojistkama a vosima hnizdama o opotil sem se u toho az na pr***i, vyhodite to pripadne az na trafacce..) a az se to prolatne sikovnej pravnik z toho udela cernej odber a verejny ohrozeni a nejmin podminku. O okolo cesty po obecnim by me ta pripojka vysla draho ze radeji si koupit neco elektrifikovanyho jinde. Jako jednoho bez zkusenosti pri koupi nemovotosti treba nenapadne zjistovat pres co vedou site..
Pod proudem to samozřejmě dělat nemusíš. Nejdřív máš jistič, pak máš hodiny. Když ten jistič shodíš, už neděláš nic pod proudem :-)

Obecné ohrožení z toho lze udělat až když to někoho přizabije nebo v ohrožení musí být podle existující judikatury nejméně sedm osob (viz rozhodnutí Nejvyššího soudu ČSR ze dne 18. 1. 1982, sp. zn. 7 To 55/81, č. 39/1982 Sb. rozh. tr.), navíc by to muselo být provedeno tak, aby to někoho reálně ohrožovalo, samotná absence padesátky k takovému postihu nepostačuje.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od matobabetak »

Podľa mňa sme na urovni technologickej kedy už nieje nutné byť závislí od centrálneho dodávateľa, otázka je cena ktorá je stále za kWh vyššia ale ak sa dorovna alebo bude nižšia veľa ludi neodolá pocitu byť nezávislí. Ak sa do toho pripojí elektromobil, eketroskuter, elektronike bude to taká malá revolúcia. Ano dám veľa peňazí na začiatku ale tam to končí a už nebudú ziadne seky a faktúry. Aspoň ja v to dúfam ze sa znížia ceny a životnosť batérií.

Ale netreba zabúdať na tých hore ktorým to už teraz nevonia, clovek nemôže nepracovat aby nemal voľný cas a mohol premýšľať, vymýšľať a vyrábať to co ho baví. Vidíme to momentálne v USA
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od střídač_N »

KubisKV píše:Pokud by bylo vše v jedné krabici, bezproblémové a superhyper funkční, už by se asi nejednalo asi o koníček, ale o spotřební a běžnou záležitost. Nevím jestli by to mě a možná i ostatní takhle bavilo.
Nevím jakou má definici koníček, ale s jistotou vím, že FVE tím koníčkem nikdy, a pro nikoho, nebude. On totiž vždy musí přijít stav, kdy není kam jít dál.
Nebo bude koníčkem vymýšlet kam ještě přidat panely, nebo baterky?
Sám jsem již na elektrárnu "nesáhl" asi dva roky. FVE se dostala do stavu, kdy v jistých mezích není do čeho píchnout. Nebo mám za koníček považovat to, že doleju vodu do baterek? Projdu uchycení panelů? ......
Nebo se probírat nasbíranými daty? Ze zkušeností a z provozu již vím co mohu očekávat a nějaká data minulosti mi nikdy k ničemu nebyla, nepřinesla ani jeden Watt navíc. Nebo bych koníčkově bádal zdali mi náklon panelů o 5stupňů kamkoli přenese 5Wattů navíc, když v "sezonu" dost energie zahazuji a v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?
Ne né, FVE musí být "spotřebák" jak ostatní spotřební věci potřebné k životu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od mypower.cz »

Jak vas tak ctu stridaci, z vasich prispevku jde citit, ze jste prilis velky skeptik. Az prilis a do extremu. Ironizujici, argumentujici podle vasich dosavadnich predstav. Napriklad argument konickove dolivat baterky, kontrolovat uchyceni panelu. Ne stridaci, o tomhle to vazne neni a ten konicek je uplne jinde, ale asi to neni pro nektere pochopitelne. Nic neni ekonomicke, nic nema smysl, temer vsechno je nanic a i ten panel na aute, ktery v jistych situacich prodlouzi dojezd o par km je preci nanic, neekonomicke, navratnost v haji, nikdo si to neporizujte (to je jak mistni skeptik KUTIL) ale jednou proste nechcipneme na ceste uprostred v poli ale dojedeme 10km domu. Hodnota pro dotycneho k nezaplaceni, pro vas k nicemu.

Je to vas uhel pohledu, a nastesti to nema nic spolecneho s ostatnimi a uz vubec ne s realitou. Neco jak ekonomie. Tahle paveda taky nema moc spolecneho s realitou. Ekonomicky nam muze vec fungovat par let, ale pak do toho vstoupi faktory se kterymi jsme nepocitali a ani se s nimi pocitat nedalo a cele nase ekonomicke kalkuly jsou na dve veci, jako napriklad pocitani navratnosti a aplikovani ji na vsechny tabulkove (stylem: me to nevychazi, tobe to musi nevychazet taky). Tak napriklad ja se diky sledovani a mereni chovani sve FVE o ni zajednak mnoho naucil, a naucil i sebe ji hospodarneji vyuzivat abych s jejimi moznostmi maximalne vystacil. Kdo nebyl na ostrove a mohl si dopomoci nejakou prachsprostou DS a prepinal si, kdyz si svou FVE vycucnul jak polovyschlou studnu v lete, ten tohle nikdy nepochopi. Jeste se mate hodne co ucit a doporucuji si vase historicka data i projit. Ledacos zajimaveho sam o sobe a o uzivani FVE zjistite, co dosud nevite, protoze nechcete, a myslite si ze uz vsechno vite, mate to ekonomicky spocitane. Ne nemate... :))

Edit: napriklad to tvrzeni: "v zimně stejně zvýšení nuly o pět procent dá zase jen tu mizernou nulu?"
Co toto je proboha za mytus? Jaka nula? Ja v zime na ostrove normalne fungoval, mam grafy, kde mam 2 vyprane pracky behem dne, a zadna nula se nekonala. Si to pletete asi s par dny inverzi na podzim ne? Tohle je prave ten styl vasi argumentace plantani hrusek s jablkama a pokladani takovych uplne nesmyslnych argumentu. Panely kdyz neni zatazeno, tak snih je to prvni co jede dolu ze strechy z panelu aniz by si to strecha jeste uvedomila a pak jedou docela solidne. A vy tu mluvite o nejake nule. Kde jste to vzal? Co to mate za spatne panely, ze vam to v zime vyrabi nulu ze ktere udelate dalsi nulu? Nesmysly a nesmyslna argumentace jeden za druhym.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od brumlaj »

střídač_N píše:........ s jistotou vím, že FVE tím koníčkem nikdy, a pro nikoho, nebude. ........
Tak jak to definuješ je všechno na světě spotřebák. Koníčkem se kterým se FVE sveze jako jedna z jeho částí je buď (vlastní) energetika, zájem o elektroniku, nebo ekologie spíš tedy nutkání být co nejmenší přítěží ostatním, nebo cíl stát se co nejméně závislým na okolním světě. Obecně bych to nazval že koníčkem je vlastní duševní rozvoj a rozvoj jemné motoriky :-) . A to zda je konkrétní výstup ve formě FVE koníčkem rok, dva, desetiletí snad není důležité.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Reputace: 49
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od lemra79 »

Nevím, co je na tom k nepochopení. Třeba auto taky dokáže být spotřebák, čím míň času okolo auta a v autě strávím, tím lépe. Nebo koníčkařina, kdy nelituju času, který mě zabere leštění, výběr a zhánění gum..... samo, i koníčky se časem a potřebami mění....

Spíš nechápu, proč nad zájmovým fórem ohledně FVE ztrácejí čas lidé, kteří ho chápou jako spotřebák. To mi nehraje. Prostě mě to nezajímá a věnuju se něčemu jínýmu, je mi to ukradený, je to prostě spotřebák.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Výhody a nevýhody využívání sluneční energie

Příspěvek od KUTIL »

Vážený admin, neviem čím som sa zaslúžil že ma citujete v súvislosti s diskusiou kde sa vôbec nezúčastňujem. Ale nevadí, možno tam patrím ako každý jeden ktorý by sa mal "dovzdelať! a teraz tam spolu so mnou zaraďujete aj střídačaN , citujem „ Jeste se mate hodne co ucit a doporucuji si vase historicka data i projit“.
A takých čo sa majú čo učiť bude asi kvantum. Pripúšťam že z vášho pohľadu prevzdelaného polyhistora sme len úbohí červi, ale už s tým asi nič nenarobíme. Som si tiež vedomý že naše názory na stave veci nič nezmenia a neznamenajú, sú to len výlevy ľudí hľadajúcich priestor na vykecávanie. Podobne ako aj vaše.
Raz sa všetci dovzdeláme až do tej miery že uveríme že bitcoiny rastú na stromoch a stačí počkať do jesene, keď budú mať najlepší kurz alebo keď príde doba že budú autá oblepené solárnymi panelikmi alebo každý mobil bude mať svoju vlastnú vrtuľku. Keď sa vy zaradíte po boku Elona Muska k tej avantgarde, a bude stačiť nasledovať ich názory, naše budú apriori nesprávne.
Moje detské časy som prežil bez elektriky a poviem vám. nepociťoval som z toho titulu újmu na šťastnom detstve. Ale asi nie je ostrov ako ostrov. Ostrov Robinsona Crusoe sa nedá porovnať s tým vašim. A bolo by dobré poznať pravdu prečo vás nepripojili k sieti a tak ste museli pristúpiť k núdzovej alternatíve, tj. k solárnemu ostrovu. Možno ste iba nesplnili zákonné či obchodné náležitosti ktoré taká prípojka vyžaduje. Neskoršie ste si to vymašličkovali štatútom „rebela“ ale to má nízku pridanú hodnotu.
A vaše chápanie ekonomiky je skutočne komické. Ale to by ste sa museli „dovzdelať“ v tomto odbore vy, a to poriadne do hĺbky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek