Vodou chladené PC

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Vodou chladené PC

Příspěvek od rottenkiwi »

Skladáte si niekto PC s vodníkom ?
https://www.techradar.com/news/whats-it ... ar40000-pc

Napr. CPU blok, GPU bloky, pumpa, radiator, expanzná ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

chladim zatim jen cpu, nemam nejak cas udelat blok na grafiku. 3x120 radiator vpredu, 2. radiator je z topeni z opelu. Bloky ma z aq cool all in one setu a jelikoz jsou nizkoprutokove nejsou v serii, ale jsou paralelne. Cerpadlo eheim 1000 ve 12V DC verzi.

Ventilatory jsou noctua 800rpm, zdroj je seasonic 660W, ktery si do 250W jede pasivne. V pc jen ssd disky. Blok na grafice zatim neosazen, jinak by to bylo uplne neslysne.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od josse »

Ano nevíte jak mě ta otázka potěšila...
Už ne, už se dají koupit dostatečně výkonné komponenty... Už je to hodně let, kdy ještě nic na vodní chlazení koupit nešlo, nedělali se ani zdroje nad 400W, napájecí kaskády byly z 5V...
To byly časy pro vodní chlazení, dneska AIO vodníci jsou taková ořezávátka

Dnes stále nekoupíte nic co by dokázalo z každého 100mm2 křemíku odvézt 100W při teplotě uvnitř křemíku menší než 52st.C.

Dnes není třeba zapojovat dva zdroje paralelně, už jde koupit 2kW....

Ano všechno jsem to musel vyrábět, měď+plast, kousek hliníku ze systému zmizel docela rychle.

Kam se téma bude dále ubírat, dnes k tomu asi nevidím už důvod, pro těžaře je to blbost, protože vymění grafiku každých 6 měsíců, cena vodních bloků na grafiku dost zvyšuje cenu, ta chvilka na vyšší teplotě nic zásadního neprovede. Pro hráče tak nějak taky, je třeba PC obměňovat často a voda to zbytečně prodražuje, odpadního tepla nebo tolik a je nízké teploty. TČ je lepší investice.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od marko250 »

Největší pakárna byla to vozit na lanky,ale pak se minimálně hodinu kolem mého kompu každý vyptával a koukal na taktování :-) ,místo hraní.GPU jsem si dělal,CPU šlo koupit a na můstky a smetí okolo CPU se řešilo různě.Byl jsem třetí na světě v taktu určitého CPU,dnes si už ani nepamatuji co to byl za kousek ,tuším intel E8000.Nejhorší byla výměna ohřátého média,měděný chladič z topení auta to po pár hodinách už nedával.Nejjednodušší bylo odpojit horní nádobku z plexi a nalít novou studenou vodu,jen to už nebylo obarvené a vizuální efekt se zmenšil. Ježiš já byl blbej :-) .

Našel jsem edit,tak to bylo čtyřjádro : http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=296829

Když jsem dal PC na wattmetr,tak jsem se zhrozil z 230W bylo 640W najednou.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som mal tento CPU:
model name : Intel(R) Core(TM) i7 CPU 870 @ 2.93GHz

na 4.4 GHz pri 1.44 V s Cu blokom na CPU a Cu blokom na GPU,
hadica išla do 85 l suda s vodou a vo vode bol výparník so starej
mrazničky, takže voda mala 1 *C.

Ten CPU bol kupovaný v septembri r. 2009,
ide 24/7 10 r. , asi 6 r. počítal BOINC,
a teraz ešte z neho píšem s povodnou RAM a doskou,
len chladič je už vzduch Noctua a zdroj Corsair ešte stále ide,
ale už som ho prev. vymenil.

Tu je ID
https://www.youtube.com/watch?v=02vlrkHjFKQ

Asi si znova postavím PC s 2-ma GPU, ale úplne silent.
Přílohy
gpu_block.jpg
cpu_po_10r.jpg
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne úte říj 01, 2019 9:02 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Brbla »

marko250 píše:Největší pakárna byla to vozit na lanky,ale pak se minimálně hodinu kolem mého kompu každý vyptával a koukal na taktování :-) ,místo hraní.GPU jsem si dělal,CPU šlo koupit a na můstky a smetí okolo CPU se řešilo různě.Byl jsem třetí na světě v taktu určitého CPU,dnes si už ani nepamatuji co to byl za kousek ,tuším intel E8000.Nejhorší byla výměna ohřátého média,měděný chladič z topení auta to po pár hodinách už nedával.Nejjednodušší bylo odpojit horní nádobku z plexi a nalít novou studenou vodu,jen to už nebylo obarvené a vizuální efekt se zmenšil. Ježiš já byl blbej :-) .

Našel jsem edit,tak to bylo čtyřjádro : http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=296829

Když jsem dal PC na wattmetr,tak jsem se zhrozil z 230W bylo 640W najednou.
A co takhle zkusit kapalný dusík, milý Marcony ?
:lol:
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

já musím říct jeden poznatek... chladnější komponenty v PC méně žerou. Platilo to tedy hlavně u starších komponent, které neměly turba a nepokoušely se vše přetaktovat na základě aktuální teploty a spotřeby. Tenkrát sundání vodníka zvedlo spotřebu PC ze 120W na 160W při běžné činnosti ve windows (bylo to nějaké Core 2 quad, s GF8800GTS 512 tenkrát).

Dnes jen mohu pochválit, že ryzen 3700x drží prakticky stále takty na maximu a držím ho do 60 stupňů v plné zátěži a o tom si může většina chladičů nechat jen zdát.... ještě k tomu neslyšně.
tomasko
Příspěvky: 155
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Reputace: 8
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od tomasko »

Zdravim

Svojho casu som si nechal vyrobit kryt na procesor. diely som vycistil, odmastil a zlepil epoxidom. vsetko drzi, nic netecie. chvilku som to skusal, zatial nepouzivam. ale mam to v plane spojazdnit do obyvacky k hlupej telke a spravit z nej smart. mam uz nachystane aj chladice na grafiku (kupovane). uz to chce len cas.
Přílohy
2013-07-27_15-31-45_794.jpg
2013-07-27_15-31-35_528.jpg
2013-07-27_15-31-03_536.jpg
2013-07-27_15-30-52_720.jpg
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

přímé chlazení heatspreaderu vodou... tak do toho jsem se nikdy nepouštěl. Koukal jsem na to, ale zdála se mi přidaná hodnota jak příliš malá za ztrátu záruky a to nemluvím o komplikacích u výměny HW. Já měním docela často... před pár týdny jsem měnil R7 1700 za R7 3700x a grafiku nemám chlazenou, protože na začátku čekám nějakou dobu jestli je karta ok a po nějaké době si zase říkám, že už je stará a pořeším to až s tou další... Aktuálně jsem v té druhé fázi.... 1070 bude za 2 týdny po záruce (k mému překvapení vydržela celou záruku tj 3 roky) a nechce se mi dělat chladič na něco co mi nikdo neopraví když odejde... Jenomže z aktuální nabídky nemám co koupit. Grafiky jsou drahé a moc se to za poslední 3 roky neposunulo. (nebo teda výkon se posunul, ale za cenu této karty ve stejné ceně se to moc neposunulo)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od kodl69 »

k TV mám PC s procesorem s integrovanou grafikou, a pasivním chlazením, 15W není problém odeslat žebrama :
https://www.intel.com/content/www/us/en ... 3dnbe.html Potom nepotřebuju žádný vodní chlazení a další blbosti. Bez zaváhání to zvládá full hd na dvou monitorech, 4k zatím nic nemám, ale i to by to mělo dát (na jednom monitoru) a víc nepotřebuju. Hry mě nezajímají.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od josse »

Hlavně je tam špatně ten heatspreader! Pokud to někdo myslí vážně, tak musí dolů, vyčistit, a med nebo stříbro přímo na křemík. Na hliník zapomeňte, ten je vhodný tak na žebra to teplo vyzářit do vzduchu. Kombinace hliník a med se ti probírá neustále a neustále se to tu znovu objevuje... Zrovna na těch obrázcích výše, poniklovaná měď voda a hliník, ta nejhorší možná kombinace. Nikl se někde škrábne, už je určitě škrablý a už to jede. Na těch pár wattů fakt voda nesmysl.

Voda má smysl pro velké hustoty. Například dva PC zdroje nacpané (skoro narvané) do jedné bedny. Velký výkon na plochu. Nízká maximální teplota. Nízká deltaT. Pokud to nepotřebuju, většinou existuje lepší řešení.

Jen tak na doplnění... STAC3932B jsou tranzistory které mají křemík zespodu pozlacený a letují se na kus mědi, tam je obrovská hustota oproti spotřebním PC, tam ta voda smysl má, dovolí cca 2x větší ztrátu s ohledem na životnost... Ten tranzistor se samozřejmě může přišroubovat na měď a teplo vyzářit přes hliníková žebra...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

ano... je to projekt pro radost. Ono mít neslyšné Pc se spotřebou 300W na vzduchu úplně nejde. Ale uznávám, že posledních 10 let jsou možnosti úplně jinde i na vzduchu....
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od kodl69 »

300W PC? Nechápu. 15W PC když to moc trápím, 30W 27" LCD a 5-15W zesilovač, podle toho, jak moc tomu dávám. Sice to jede 18-24h denně, ale když potřebuju zatopit, hodím od kamen nějaký polínko, ne že zapnu nějakej benchmark test :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od gupa »

Neví někdo z čeho je ten potištěný plech co kryje procesor? Myslím si že to je prvotní problém při odvodu tepla. Když dám mezi oheň a prst plech, už se věc izoluje a zdroj tepla přehřívá atd ...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

ten "plech" je na 90% procesorů z mědi. Na low end intel procesorech byl i v hliníku, ale to už se dnes snad nedělá. AMD má křemík pájený k tomu rozvaděči tepla, intel u mainstream procesorů tam má teplovodivou pastu a proto se dělá tzv. "delid" kdy se odstraňuje rozvaděč tepla aby se tam vyměnila teplovodivá pasta. Jako náhrada se používa obvykle liquid coolaboratory pro. Přicházíte tím ale o záruku...

Moje PC po většinu času bere kolem 60W... já hry hraji... klidně se k tomu přiznám. Nehraji moc, ale když už si něco pustím chci aby to fungovalo dle mých měřítek dokonale a tuhle hranici má každý jinde. Ikdyž na rovinu hry co využijí potenciál mého PC... 15 hodin za rok? :-D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od gupa »

Celé to je tak, aby byl zákazník úplně za blbce. Nejprve pokud to dobře chápu zakryjou nebo přilepí na procesor plech, Intel dá pod něj i pastu AMD kdoví co, potom naten plech dají skládači komponent další rozpuštěný hliník co vyschne, potom kus dalšího hliníku nebo měděného jádra obaleného hliníkem a nakonec turbo ventilátor který vytváří spolu s nábojem statický průtočný filtr který zachytává prach který je snad nejlepší izolant z té hromady vědecky řešeného problému chlazení.

To nic lepšího se opravdu nepoužívá? Připomíná mi to akumulační kamna.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od Matess »

ale nebuďme tak negativní.... ten kovový rozvaděč tepla je opravdu skoro vždy z mědi. To není špatný materiál na přenos tepla. AMD jej odjakživa pájí, ale k tomu je potřeba drahý a vzácný kov (indium). Intel v tomto šetří a dával tam jen teplovodivou pastu (to jen na vyjasnění k té větě AMD kdo ví co)

Hlavní výhodou heatspreaderu je ale ochrana křehkého křemíku a tu plní na 100%. U Intelu se dá teplota srazit i o 20 stupňů výměnou pasty a u AMD kde je to připájené je to v klidu nic a po přetaktování i 2 stupně.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od gupa »

Ale negativní přístup je také potřeba aby se zahnaly iluze a vytáhly fakta. Jak brouzdám po technických a bezpečnostních listech teplovodivých past, tak nejběžnější AG SILVER prý se stříbrem je tekutý oxid zinečnatý, ano ten oxid co se tvoří při svařování pozinku obloukem dělá ty známé rakovinotvorné bílé obláčky které neradno dýchat. A to přesně tvrdí i polský výrobce této pasty, jakmile to uschne, velké nebezpečí. Takže žádné stříbro ani nanogram, prodejce lže. A jakou teplovodivost má podle výrobce oxid zinečnatý s čímsi co udělalo z prášku pastu?

No a když se začne pitvat perfektní odvod tepla z místa A do místa B, nějak takto si představuji rozborku problematiky. Ne ne pácni tam cenťák hliníku, namaž to pastou atd.

https://www.kondik.cz/ag-silver-100g
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od kodl69 »

zinková běloba - to se za mejch mladejch let přidávalo při malování k hlince, aby to bylo trochu bílý a ne hnědošedý. To je fakt tak špatná věc? Otázka je, čím tu bělost dosahují u malířskejch barev dnes... Tam je to o jiným množství a ploše, než 0.2g na procesoru...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Vodou chladené PC

Příspěvek od gupa »

No právě, vyšší bělost se dociluje lepší oxidací, toto je zinek prohnaný asi hydroxidem ,proto se v některých odborných kanálech prý nesmí dávat na hliníkový plech procesoru protože by ho prožral ten zbytkový hydroxid nebo vznik galvanickýho článku. AMD jsem shodou okolností přepastovával mladýmu včera a připadá mi ten plech něco jako nikl nebo poniklovaný.

Zatím nejvodivější co vím je grafit. Nechápu proč snižují tepelný odpor výrobci polystyrenu ale grafit je 4x vodivější než měď. Tímto bych začal laborovat místo nějaké hliníkové desky s vodou.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek