3800W Malé Březno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od SJM »

Paráda. Možná by to chtělo založit vlákno - Klub 48.
Nebude to zase na hranici možností MS Tristaru?

Zdraví SJM
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Budu pokusný králík. :yes:
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Lui »

SJM píše:Paráda. Možná by to chtělo založit vlákno - Klub 48.

Zaujímavý nápad,zrejme by to ulahčilo prácu v riešeniach,ktoré sa aplikujú na 48V.
...totižto na 12-24V ide večšina menej výkonných vecí,no a 48V je dost zriedkavé napetie (zatial) ktoré sa používa...
Len volajako "rozumne" to zoradiť,lebo pravdu povediac,tých všelijakých podsekcií je tu dosť vela,a sám niekedy hladám nejakú konkrétnu vec,čo som už čítal,a ani za svet to neviem potom nájsť.... :(

Ale zase na druhej stránke....kvoli dvom trom luďom je to zbytočnosť (vrátane mňa)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od vata »

Havlas píše:To já vím, mám 2kW na panelech ale při 60,5A co dá maximálně Tristar, to už ovšem hlásí current limiting, je to jen 1700W. Jenže ví někdo, co se děje při překročení limitu? asi by to měl uřídit, protože při plném nabití a plném slunci dokáže do systému pustit třeba jen 6A na pokrytí aktuální spotřeby. Ale ten alarm je trochu znepokojující.
Zdravím, ten alarm Vám to hlásí jen v případě, že regulátorem skutečně prochází těch 60A do baterií (zátěže) a je k dispozici víc, nebo kdykoliv i při regulaci pod 60, při plném osvitu? Nějak ten alarm nulujete nebo jej prostě ignorujete? Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Drobek.Petr »

Havlas píše:Takže další poznatky. Před 14 dny jsem přepojil zbývající okruh na FVE. Takže na DS zůstal už jen sporák - 3 fázové připojení, časem předělám a bojler na teplou vodu - noční proud.
Průsery - změřit spotřebu u všeho, americká lednička je neskutečný žrout a i TV se nezdá. Celková spotřeba se vyšplhala tak na 10 kWh. To dá sytém bez problémů jen za slunečného počasí, když je zamračeno celý den jako dnes tak dá 5kWh. Baterie jeden den pokryjí ale druhý už ne - potupné přepnutí na DS. Dokonce mám 3 dny bez přechodu na absorpci a na float už vůbec. Systém jinak splňuje nároky na spolehlivost a kvalitu, měnič zatím ustál úplně všechno i svařování brány.
Potřebuji systém rozšířit. Ale jsou tu ale :x
Nejlepší řešení je přechod na 48V jenže mám 4kW měnič na 24V a NICD baterie kde 48V dají jen NKN 120. 100 a 60 jsou jen 24V. Musel bych doplnit ještě 20 ks KPM 100 a 10 ks NKN 60 protože mám 10 ks repasováno ale nezapojeno. Dále koupit měnič na 48V a další panely.
Nebo koupit další Tristar 60A a zapojit ho do systému k stávajícímu a ty další panely - předpokládám min 4x poly nebo amorf, zapojít do něj. Ale má někdo řešenou spolupráci dvou Tristárů?
Nebo ty další panely zapojit do stávajícího Tristáru a při dosažení 60A je odpojit od systému.
Váš názor?
Zdravim. Za sebe mohu rict, ze jsem resil spolupraci dvou jinych-stejnych regulatoru a muselo se v jednom z nich vypnout prepocitavani. Takze bych rekl, ze pokud zapojite dva tristary, muzete pouzit jenom jedenkrat MPPT. Ale na druhou stranu zapojenim dvou tristaru ziskate 120A k okamzitemu pouziti, pokud sviti slunce naplno.

Co se tyka umisteni panelu, tak mam pro vas uvahu. Bylo by mozne ve vasem pripade udelat naklapeci konstrukci? Pokud by jste rekl ano, tak by vam vase sestava umela i za soucasnych podminek dat asi o 15-20% vic, i kdyz by jste naklapel jen rucne a napriklad kazdy mesic posunul panely o priblizne 8st. Jde totiz o to, ze v zime sviti slunce v poledne z uhlu max. 16st nad obzorem. Zato v lete ze 75st. A nejlepsi je, dat panely kolmo proti slunci. Coz znamena, ze v lete je vyhodne mit panely polozene co nejvice- 15-20 st a naopak v zimne co nejvice postavene tzedy 80-85st.. Takze z koukani na vase fotky bych rekl, ze mate panely v zadni rade optimalizovane pro zimni provoz a ty predni naopak na letni. A take se domnivam, ze ta predni rada te zadni bude v zimne docela slusne stinit. Ovsem, pokud by jste dal i zadni radu na siroko a v ose panelu udela naklapeni, muzete pak naklapet i predni cast panelu a vytlacite opravdu ze svych panelu vic. Polozenim zadni casti jenom ziskate a domnivam se, ze to umite i zmerit a take tady publikovat. A naklapeni je dle meho soudu lepsi investice, nez rozsirovani systemu. Pekny den. Drobek.Petr
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

vata píše:
Havlas píše:To já vím, mám 2kW na panelech ale při 60,5A co dá maximálně Tristar, to už ovšem hlásí current limiting, je to jen 1700W. Jenže ví někdo, co se děje při překročení limitu? asi by to měl uřídit, protože při plném nabití a plném slunci dokáže do systému pustit třeba jen 6A na pokrytí aktuální spotřeby. Ale ten alarm je trochu znepokojující.
Zdravím, ten alarm Vám to hlásí jen v případě, že regulátorem skutečně prochází těch 60A do baterií (zátěže) a je k dispozici víc, nebo kdykoliv i při regulaci pod 60, při plném osvitu? Nějak ten alarm nulujete nebo jej prostě ignorujete? Díky :)
Ten alarm se ukáže jen při dosažení 60,5A což je v mém případě při plném osvitu panelů a baterie nejsou nabité nebo okamžitý odběr přesahuje 2000W (třeba praní). Alarm zatím ignoruji ale po přechodu na 48V už ho asi neuvidím. :yes:
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Tak, dneska dosaženo 500kWh. :yes:
Slunci zdar *sun*
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od vata »

Gratuluji :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

:handshake: jen tak dál :celebrate4: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od luge »

Zdravím,pekne
:handshake2:
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Další pokrok. Dneska jsem vyrobil a připevnil rám na ty 4 nové panely. Dle návrhů jsem udělal konstrukci naklápěcí, takže můžu měnit sklon. Zatím nastaveno na letní slunce. Asi předělám stávající přední řadu na stejnou konstrukci.
wmarkw
Příspěvky: 26
Registrován: úte čer 19, 2012 6:48 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od wmarkw »

Havlas píše:Právě jsem si přivezl další NICD - 20x KPM100 a 10x NKN60. Tím pádem dám dohromady na všech kapacitách 48V. Tímto oficiálně ohlašuji přechod na 48V. Dokoupil jsem další 4ks. 185W mono za 3300 Kč s DPH za kus. Tímto se instalovaná kapacita zvyšuje na 2960W. Doufám že už dosáhnu celkové nezávislosti. Zatím je to na hraně, občas musím potupně v noci přepnout na DS. Tímto taky budou na prodej 4kW sinus měnič a 2x trakční baterie 150A Banner. Víc v sekci bazar.
Ahoj, chci začít stavět ostrovní fotovoltaiku a tak zháním jednotlivé komponenty. Můžeš mi poradit, kde jsi sehnal ty 185W mono za 3300 Kč s DPH a jestli by byly ještě k mání. Případně by mě zajímaly i ty NiCd AKU
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Panely na Aukru, ovšem musel jsem se na ně dostat přes slovo panely a proklikat se asi 10 stránkama a NICD to je jenom o tom znát správného člověka - např servisáka na zabezpečovačkách ČD nebo servisáka trolejbusů, vagonů a tak. Je to fakt jen o kontaktech a štěstí, nebo si je koupit. Tady na fóru byla nabídka 39 ks. 100 za 12000 Kč. Je to dost ale cena odpovídá. Já je mám většinou tak do 500 Kč za 20 ks ale neprodám.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Malá oslava, myslel jsem že sehnat 40 ks. stejných NI-CD baterií se mi nepodaří a hle zázrak se stal. Ještě že máme LUIho. Přivezl jsem si teď 40 ks. 120.
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#IMAG0016.jpg
Vyfotil jsem ještě přední rám kde jsou 4ks. 185W mono. Rám je naklápěcí, nyní je v poloze léto. :D
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#IMAG0005.jpg
Asi takhle předělám i ten zadní rám.
Přechod na 48V je super, poprvé jsem uviděl okamžitý výkon 2850W. Jen baterek je stále málo. :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Toul »

Gratuluju k posílení, a závidim problém s nedostatkem baterií. Já posílil baterie, měnič, ale s panely jsem již na maximu, nemám více místa a baterky sotva dostanu do absobce. :roll:
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Dnes velká oslava, padla 1MWh. Pořádně to oslavím.
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#1001kWh.jpg
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od mypower.cz »

Havlas píše:Dnes velká oslava, padla 1MWh. Pořádně to oslavím.
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#1001kWh.jpg
Za jak dlouho ?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od bert »

pát čer 15. :
Havlas píše:Tak, dneska dosaženo 500kWh. :yes:
Slunci zdar *sun*
čtv srp 16. :
Havlas píše:Dnes velká oslava, padla 1MWh. Pořádně to oslavím.
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#1001kWh.jpg
Za dva mesiace pol mega. ;)
Gratulujem! :yes:
Ja meriam len to čo spotrebujem (za meničmi) a prebytky zatiaľ neriešim. Momentálne mám vypnutých asi 1,5kWp panelov, aj tak mám cca 5 hodín floatu a cca 5kWh spotrebu denne.
Prajem všetkým veľa slnka! *sun*
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od Havlas »

Takže další změny které proběhly. Baterky se dočkaly a ze starého chlívku jsem udělal baterkárnu. Takže konečně baterky nezavazejí pod pergolou a jsou v suchu a bezpečí. :lol: Ovšem znamenalo to koupit 30m kabelu 25. 2200Kč fuč. Dořešeny taky hlavní pojistky, nakonec vyřešeno pomocí malých nožovek 125A. K přesunutí Tristaru a měniče mě donutil měnič, prostě dělá kravál a do baterkárny jsem ho dávat nechtěl. Teď je pěkně připevněn na stěně v pracovní místností a díky proudění vzduchu se líp chladí a tolik nepoužívá ventilátor. Dále počítám časem, asi tak do konce jara se zapojením dalších 4 až 8 panelů, chci se dostat tak na 4,5kW. :yes:
http://havlas.rajce.idnes.cz/FVE#IMAG0065.jpg
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 2000W Malé Březno

Příspěvek od SJM »

Baterky v teple a v bezpečí - gratuluji. Na případný zvětšený výkon panelů by už nestačil jeden tristar.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek