FVE vs DS vs plyn vs drevo

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše:existuje tepelná setrvačnost. Teplo akumulované do zdi Ti najednou nezmizí hned večer. Takže rottenkiwi dělá dobře když uvažuje, že přes den na jednotku tepla dodaného do domu spotřebuje méně elektřiny. Třeba mu to vychází aby neměl ráno zimu ;-)
Je pravda (mám ověřeno), že v domě s vysokou tepelnou akumulací je mnohem vhodnější topit tepelným čerpadlem v době vyšších venkovních teplot. Akumulační schopnosti dobře postavené nemovitosti jsou schopny pokrýt i několika denní topné cykly s přijatelným rozsahem pohybu vnitřní teploty. Vše záleží na poměru tepelné ztráty a tepelné akumulace. Já topím TČ ve dvou časových úsecích za den celkem 8 hodin (tarif D25d) a tolerance interiérové teploty se udrží v mantinelech +-0,3°C i když venkovní noční teploty klesají pod -10°C.
Záznam průběhu teplot 22.01.2019
Záznam průběhu teplot 22.01.2019
Legenda:
červená - interiérová teplota
žlutá - stoupačka
modrá - zpátečka
fialová - exteriérová teplota
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

willcz píše: Na výpočet tepelné ztráty existuje pár postupů, které je řádově jednodužší ... no a pak napíšeš podobnou otázku.

tzn začal bych skladbou konstrukce, odpory a pak to porovnal s tím co ti vycházi z reálného provozu.
stejně to vždy bude přesné počítání s nepřesnými čísly :-)
Já dávám přednost přesnému měření před přesnými výpočty z nepřesných hodnot.
Pokud jsem schopen s dostatečnou přesností měřit a logovat teploty a přísun energie, lze i v amatérské praxi provést měření s přesnějšími výsledky než dává standardní výpočetní postup pro energetický štítek objektu. Stačí k tomu pár vybraných čidel (třeba DS18B20) a vodoměr na teplou vodu v případě teplovodního topení, případně elektroměr v případě elektrického topení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

kybos píše:
brumlaj píše:existuje tepelná setrvačnost. Teplo akumulované do zdi Ti najednou nezmizí hned večer. Takže rottenkiwi dělá dobře když uvažuje, že přes den na jednotku tepla dodaného do domu spotřebuje méně elektřiny. Třeba mu to vychází aby neměl ráno zimu ;-)
Je pravda (mám ověřeno), že v domě s vysokou tepelnou akumulací je mnohem vhodnější topit tepelným čerpadlem v době vyšších venkovních teplot. Akumulační schopnosti dobře postavené nemovitosti jsou schopny pokrýt i několika denní topné cykly s přijatelným rozsahem pohybu vnitřní teploty. Vše záleží na poměru tepelné ztráty a tepelné akumulace. Já topím TČ ve dvou časových úsecích za den celkem 8 hodin (tarif D25d) a tolerance interiérové teploty se udrží v mantinelech +-0,3°C i když venkovní noční teploty klesají pod -10°C.
L220119.jpg
Legenda:
červená - interiérová teplota
žlutá - stoupačka
modrá - zpátečka
fialová - exteriérová teplota
Muzu se zeptat proc mas k TC sazbu D25d?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od brumlaj »

dumi píše:Muzu se zeptat proc mas k TC sazbu D25d?
To je jednoduché - je to nejlevnější elektřina z DS. Levněji ji z DS neseženeš. Už to na fóru psal.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Aha, co jsem koukal do ceniku tozdil je par desetihaleru a nizka sazba je jen 8 hodin denne, mel jsem za to ze Kybos topi pomoci TC, to ho na 16 hodin vypinas? Mas vypozorovano kolik touto sazbou usetris, proti D57d?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

Topím pomocí TČ. Pokud nesvítí, tak pouze 8 hodin denně v NT. Když svítí tolik, že stihnu nabít baterky a ještě zůstane dost na topení ve VT, pak topím i déle na FVE. Za rok 2018, kdy jsem spotřeboval z DS 7584 kWh byl rozdíl mezi D25d a D57d 4974 Kč, což mi nepřidadá jako pár halířů. Je to víc než čtvrtina výdajů za elektřinu (přesněji 25,42%). Pro někoho to jsou drobný, pro mne je to téměř půlka měsíčního důchodu.
Pro letošní rok (zatím ještě nekompletní data) při právě platných cenách ČEZu to aktuálně vychází více než 33%.
Naposledy upravil(a) kybos dne pon zář 23, 2019 8:17 am, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Par haleru jsem myslel na kWh, tebou uvedena uspora je pekne. Staci ti vytapet pouze 8 hodin denne? nekolisa si teplota v dome? To jede TC prevazne na plny vykon?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od Vitek »

kybos píše:Topím pomocí TČ. Pokud nesvítí, tak pouze 8 hodin denně v NT. Když svítí tolik, že stihnu nabít baterky a ještě zůstane dost na topení ve VT, pak topím i déle na FVE. Za rok 2018, kdy jsem spotřeboval z DS 7584 kWh byl rozdíl mezi D25d a D57d 4974 Kč, což mi nepřidadá jako pár halířů. Je to víc než čtvrtina výdajů za elektřinu (přesněji 25,42%). Pro někoho to jsou drobný, pro mne je to téměř půlka měsíčního důchodu.
Tusim ze dumi myslel rozdil mezi sazbou d57s a d55d a nbo d56d kdy mas k dispozici delsi cas v zapnutem stavu tusim ze 22 hodin v kuse levnejsi tarif. To si nejsem jistý.
Zdravi vita
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

dumi píše:Par haleru jsem myslel na kWh, tebou uvedena uspora je pekne. Staci ti vytapet pouze 8 hodin denne? nekolisa si teplota v dome? To jede TC prevazne na plny vykon?
Na záznamu teplot uvedeném výše https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 10#p102500
si můžeš prohlédnout, že teplota interiéru kolísá v toleranci +-0,3°C, což se mi jeví jako přijatelná odchylka. Na záznamu je také patrné, že TČ topí jen 8 hodin v pásmu NT a při teplotách pod -10°C již běží většinou na plný výkon (8kW). Pokud klesnou teploty ještě níže, přitápím klimou.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Zajimave porovnani dekuji.

Ja mam TC s invertorem a mam vyzkouseno a zmereno certifikovanym pristrojem, ze rozdil COP mezi 100% a treba 50% je obrovsky, na 100% dosahuje tabulkovych hodnot a se snizujicim vykon vyrazne roste. Hodne jsem to drive resil, a vyslo mi lepe TC ve vysokem tarifu nevypinat, Vyjde mi lip kdyz jede porad na 40% nez kdyz by x hodin stalo a pak to dohanelo na 100%. Preci jen TC je zdroj pro konstatni dodavku. Proto jsem se na to ptal, jako zkusenost nekoho dalsiho. Je pravda, ale ze jsem to s tarifem D25d neporovnaval jen na D57d, mozna by to vyslo jeste lepe, ale vzhledem k rozlozeni me spoteby do celeho dne, je pro me lepsi mit 20hodin levnou sazbu a ty zbyle 4x1 hodiny drazsi. Snaze se mi zapinaji velke spotrebyce, ktere potrebuju v urcitych casech. ale zase u te D25d je vyrazne levnejsi VT, asi si to znova propocitam.

Diky za nakopnuti a vysvetleni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

dumi píše:Zajimave porovnani dekuji.

Ja mam TC s invertorem a mam vyzkouseno a zmereno certifikovanym pristrojem, ze rozdil COP mezi 100% a treba 50% je obrovsky...
Můžeš to specifikovat nějak číselně? Třeba v procentech. Docela by mne to zajímalo, neboť mám možnost si to necertifikovaným zažízením změřit také. Podle tabulkových údajů by ten rozdíl COP neměl být zrovna propastný, jiné okolnosti (například teplota a vlhkost vzduchu) mají podle údajů výrobce významnější vliv.
U sazby D57d, kde je rozdíl mezi VT a NT pouze 3% ceny se asi vyplatí nechat běžet TČ trvale (i když je to proti podmínkám sazby).
U sazby D25d, kde je rozdíl mezi VT a NT 120% by změna COP tento motivační rozdíl asi nevykompenzovala.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Nekde sem ty data mel, zkusim je vystrachat a dodat.

Jinak u tarifu D57d neni proti podminkam nechat bezet TC trvale, TC s invertorem neni nutne pri vysoke sazbe odpinat, narozdil od TC fixspeedovych. Je to primo v podminkach od distriburota nebo kdo to urcuje.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Ted sem koukam do podminek distribuce CEZu a pisou ze blkovat se nemusi kompresory TC, od fixspeedech/invertorech se tam jiz nic nepise. Mozna to upravili.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

Taky jsem teď koukal na to, že se formulace podmínek sazby D57d změnila na " Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu, kromě pohonu kompresoru tepelného čerpadla."
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od josse »

Závislost COP na otáčkách kompresoru by mě fakt zajímala, pro 50-60 Hz to není skoro nic. Pro žádný invertorový kompresor jsem to najít nedokázal.

Z kompresorů které zvládají 50 i 60 Hz jsem spíš nabral dojem, že snižovat rychlost znamená snižovat COP. Takže nežádoucí. Invertor znamená další ztráty... Invertor má smysl pouze jako vytezovac přebytků s plynulým odběrem.

Pokud by TČ mělo blbě nadimenzované výměníky, pak bych tu obrácenou závislost pochopil. To se snad neděje.

Prosím odkaz na nějaké podklady:
Závislost COP na frekvenci (RPM)

Už to nějakou dobu hledám a nic nenacházím... Pro invertorové kompresory.

Abych byl konkrétní:
Kompresor RKA5480, teploty 0/40 St.C (vypařovací/kondenzační)

60 Hz: topný faktor 4.21
50 Hz: topný faktor 4.03

Příkon se mění dost... 547 vs 632 W což je očekávané.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

Tak sem si to zkousel pocitat. Obecne:

Pokud vezmu rovnomerne rozlozeni spotreby behem celeho dne, tak mi vychazi prumerna cena:

v sazbe D25d 4047 Kc/MWh ( (pocitano jako 8*NT + 16*VT)/24 )
v sazbe D57d 2644 Kc/MWh ( pocitano jako 20*NT + 4*VT)/24 )

U me je spotreba rozlozena vicemene do celeho dne, abych mohl TC nechat bezet jenom 8 hodin denne, potreboval bych aby bylo cca 3x vykonejsi, aby bylo schopne dohnat ztratu 16ti hodin, kdy nebezi. Takovym TC bohuzel nedisponuju.
Tudiz v mem pripade bych si myslim, timto tarifem neusetril. Vychazim z ceniku E.ON komplet elektrita 36 Zari/2019

Jak jsou vubec okna u tarifu D25d? Ja mam u u D57d 4x 1 hodinu VT. coz je pro me prijatelne. Kdyz zapneme keramickou pec ta se nepta jakej je tarif a vesele si cuca pres 5kW celou noc (cca 10 hodin), trefit se zrovna do 4hodin vysokyho tarifu by se mi hodne prodrazilo. Pece se vetsinou v noci, aby se to odpoledne po prichodu z prace dalo vyndat a zpracovat. Pokud bych pekl pres den tak by se cela akce protahla na nekolik dni.

Zamyslim ze, ze za urcitych kombinaci casu VT/NT bych i v sazbe D25d mohl mozna usetrit. ale spise ne.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

josse píše:Závislost COP na otáčkách kompresoru by mě fakt zajímala, pro 50-60 Hz to není skoro nic. Pro žádný invertorový kompresor jsem to najít nedokázal.

Z kompresorů které zvládají 50 i 60 Hz jsem spíš nabral dojem, že snižovat rychlost znamená snižovat COP. Takže nežádoucí. Invertor znamená další ztráty... Invertor má smysl pouze jako vytezovac přebytků s plynulým odběrem.

Pokud by TČ mělo blbě nadimenzované výměníky, pak bych tu obrácenou závislost pochopil. To se snad neděje.

Prosím odkaz na nějaké podklady:
Závislost COP na frekvenci (RPM)

Už to nějakou dobu hledám a nic nenacházím... Pro invertorové kompresory.

Abych byl konkrétní:
Kompresor RKA5480, teploty 0/40 St.C (vypařovací/kondenzační)

60 Hz: topný faktor 4.21
50 Hz: topný faktor 4.03

Příkon se mění dost... 547 vs 632 W což je očekávané.
Tak on rozsah 50-60 Hz je dost maly.

Dvojity rotacni kompresor od toshiby se bezne pohybuje v frekvencich 10-100Hz, to je regulacni rozsah.
Jde o to ze vyparnik (bazime se o rezimu topeni) je dimenzovan na maximalni frekvenci, a pri nizsich frekvenich se tedy stava predimenzovanym.

Ve stredu zkusim najit v kancelari protokoly z mereni na SZU Brno.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od kybos »

dumi píše: Jak jsou vubec okna u tarifu D25d?
Pokud máš spotřebu rovnoměrně rozloženou do celého dne, pak je zajisté vhodnější sazba D57d. V mých podmínkách se také díky FVE podařilo zajistit takové rozložení spotřeby, že na VT při tarifu D25d připadají pouze 3% energie. U tarifu D25d je k dispozici několik povelových signálů, které mají různý časový průběh. Společná je ale celková doba NT a to je 8 hodin. Podrobnosti viz https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... i-hdo.html
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od josse »

dumi píše: Dvojity rotacni kompresor od toshiby se bezne pohybuje v frekvencich 10-100Hz
Chtěl bych od toho vidět dokumentaci, přímo od kompresoru. Nebo alespoň označení kompresoru.

Třeba na r134a si myslím, že větší než 50-60 Hz rozsah asi neexistuje.

Pro r410a a další novější směsi plynů asi jo, škoda, že ty novější nemají lepší účinnost... A škoda, že neohřejií TUV bez odporů.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE vs DS vs plyn vs drevo

Příspěvek od dumi »

josse píše: Chtěl bych od toho vidět dokumentaci, přímo od kompresoru. Nebo alespoň označení kompresoru.
neco ke kompresoru zde:
https://www.youtube.com/watch?v=HFj9ZUby6DE
https://www.youtube.com/watch?v=x9sgpzPKpA8

josse píše: Třeba na r134a si myslím, že větší než 50-60 Hz rozsah asi neexistuje.
Tak r134a uz se snad nepouziva pomerne dlouho, ne? Toshiba pouziva R410a, dnes uz prechazi na r32.
josse píše: Pro r410a a další novější směsi plynů asi jo, škoda, že ty novější nemají lepší účinnost... A škoda, že neohřejií TUV bez odporů.
Jak to myslis bez odporu? Ohrivam vodu jenom pomoci TC a nemam s tim problem, nastaveno mam cca 48 stupnu, ale jen proto ze mi to staci (nizsi teplota = vyssi ucinnost), neni problem ohrat na 53C pouze pomoci TC.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek