Reversní osmóza a mráz

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od mypower.cz »

Ahoj, navazuji na předchozí téma o výrobě pitné vody z dešťovky a napadlo mě, že víceméně bude fungovat v prostorách, kde není možno zajistit stoprocentně temperování po celé zimní období. Jak se vlastně dá ochránit reverska před mrazem co nejjednodušeji?

Počítá se u reversky s možnosti se připravit na zamrznutí jednoduše vypuštěním? Nemůže pak voda, která zůstane v některých částech (třeba v membráně) tuto poškodit?

Má někdo nějaké zkušenosti? Rozmontovat a vysušit je takové poněkud nepraktické. Vytemperovat se nemusí podařit.

Je fakt, že ve sklepě, který je částečně v zemi, mi přes zimu nemrzne voda v sudech, kde dočasně skladuju dešťovku, která už jde do domácí vodárny. Hřeje tam jednak technologie v rozvaděči, balancéry atd., takže teplota tam neklesne pod nulu i když je venku -15. Problém je když je venku 14 dnů -15. To už to mikroteplo z technologie při denním dobíjení fakt nestačí ani na tohle v tomhle případě mi tam voda zamrzla, dokonce v záchodové míse, což sem si říkal, tak to je konec záchoda ve sklepě, to praskne, doháje. Naštěstí neprasklo. Buď tam té vody je málo, nebo se to při expanzi o žádný záhyb neopře a jede to spiš nahoru, než do stran.

Ale stát se může cokoliv a koupit reversku, a nechat si ji rozervat mrazem se mě moc nezamlouvá.

Díky za nápady.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od rva »

Na vstupu do reverzky bývá ventil. Takže bych před zimou ventil zavřel, ostatní hadičky bývají na rychlospojky, tak bych je odpojil a celý systém, který bývá namontován na nosném plechu, přenesl jinam. Voda tam je všude, nejen membrána, ale i filtry a to by mráz potrhal.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od Brbla »

Když necháš membránu vyschnout, tak se zničí. Bohužel.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od redcrown »

Co přidat trochu lihu?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od diablo007 »

Nevím jak moc jsi na tom v zimě špatně s energií jestli je to ostrov tak asi špatně ale co jako pojistku koupit pár metrů topného kabelu aby jen temperovat nejnutnější technologií a celé to obalit vatou takže by možná ani nespinal ale voda co přiteče že studny to vždy ohřeje na cca 8 stupňů a ty jen potřebuješ to udržet proti prochladnutí
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od gupa »

Studená voda se blbě prohání filtrama, osmóza by měla být někde v teple a trubka s dešťovkou ze sklepa by měly jít okolo krbu aby se voda kvůli viskozitě v zimě ohřála.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od mypower.cz »

Hm, koukam ze zazimovat reversku bez jejiho presunu jinam je celkem rebus.

Zvazuju jeste uzavrit to zarizeni jak pise diablo do nejake pixle (studnu s 8st. vodou nemam k dispozici, jen sudy s vodou teplou tak jaka je teplota ve sklepe), kde by treba slo i mimo zimni obdobi odmontovat zateplene dvere od te krabice, zateplit to co nejvic to jde a v pripade ze klesa teplota uvnitr k nule, nebo spise treba u 2 st. uz pustit proste nahulvata DC z baterek. Tedy 24V topny drat nebo nejaky 24V ohrev s malym vykonem 20W, 50W, 100W? Kolik vlastne by stacilo? I 10W ale pak to bude na dyl ten dohrev a zalezi na izolaci. To ze by ve sklepe mrzla voda se bude dit jen v dobe, kdy na chate nebudu. Kdyz budu, bude se topit, pujde teplo od bojleru, lazenaku, elektrocentraly, pokud pojede a podobnych veci. To nezamrzne ani nahodou kdyz tu clovek je. Kdyz tu nikdo nebude, bude zase vice energie uskladnene na pripadne kriticke dotemperovani, pac nebude klasicka spotreba, a to by se dalo zautomatizovat a kriticka obdobi tim preklenout, nebo reportovat nejak superkriticky stav, kdy teplota klesa a v baterkach uz neni lautr nic. Pak by zde stacilo zapnout centralu na pul dne a je poreseno zase na dalsich X dnu, kdy mraz uz davno odezni. Ja mam ale z techhle tepelnych spotrebicu bez dohledu celkem obavu, no ale mozna asi az moc velkou :))

Jakakoliv dalsi diskuze na toto tema je vitana.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od diablo007 »

No když to.ma.jet z DC 24v bude možná celkem levné topení žárovka
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:No když to.ma.jet z DC 24v bude možná celkem levné topení žárovka
Jasne, to by taky stacilo (asi), a v me hlave je to navic kategorizovano ve skatulce bezpecnejsi tepelny spotrebic nez topny drat. Buh vi proc, kdyz topny drat muze byt taky uzavreny treba v keramice. Jen produkce svetla v tu danou chvili je zbytecna. Jaky je to vlastne pomer svetlo a teplo u zarovky? ani nevim :)). Ale jako reseni jsem o tom taky premyslel hned jak jsem nedavno kupoval ty prumyslove zarovky v Enapu :))
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od Brbla »

mypower.cz píše:
diablo007 píše:No když to.ma.jet z DC 24v bude možná celkem levné topení žárovka
Jasne, to by taky stacilo (asi), a v me hlave je to navic kategorizovano ve skatulce bezpecnejsi tepelny spotrebic nez topny drat. Buh vi proc, kdyz topny drat muze byt taky uzavreny treba v keramice. Jen produkce svetla v tu danou chvili je zbytecna. Jaky je to vlastne pomer svetlo a teplo u zarovky? ani nevim :)). Ale jako reseni jsem o tom taky premyslel hned jak jsem nedavno kupoval ty prumyslove zarovky v Enapu :))
Tak žárovka ve sklepě proti zamrznutí se používá co pamatuju. Taky mám přes zimu ve vodárně rozsvíceno, myslim že nějakou 25W, vláknovku samozřejmě. Blbý je, když v největších mrazech praskne. Murphy číhá, ověřeno.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od gupa »

Jestli má systém nějaké čerpadlo, tak ohřev nějaké bedny nebo skříně z 200mm polystyrenu slepené polyuretanovou pěnou by mělo stačit. Teplo stoupá vzhůru takže do bedny na dno dát nějaký spotřebič nebo to čerpadlo a vše co bude z bedny přečuhovat mít zato, že to může zamrznou. V případě např. včely v silně zaizolovaném úlu kam musí vzduch aby se včelstvo neudusilo, se změřilo, že stoupá asi 5W tepla z medu a chomáč má v centru přitom cca 25-32°. Proto si myslím, že bude stačit nějaká ztráta v silně izolované bedně , jako regulátor nebo wifi trafo atp., aby ty filtry nezmrzly. Pro sichr dát dovnitř k elektronice něco jako kousek sádrokartonu nebo bobrovky nebo jiný nehořlavý materiál, udělat z toho další nehořlavý prostor, kdyby bylo nebezpečí obláčků a ohně a pro klid.

Edit: jedinou nevýhodou jsou v uteplivkách hlodavci, ti tvorové když cítí zdroj tepla, tak se prokoušou v zimě všude.
Naposledy upravil(a) gupa dne ned zář 15, 2019 12:05 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od vlkazajac »

...když v největších mrazech praskne. Murphy číhá, ověřeno....

Tak 2 x 15 W DC.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Na 24 VDC bych dal žárovku do náklaďáku. Tak 21W by mohlo stačit. Případně to ještě zdvojit. Dvě žárovky, každá se svým termostatem. Nastavené na rozdílnou teplotu, aby jedné spínala dříve a v případě poruchy, nebo hodně silného mrazu se rozsvítila druhá.
Ještě mne napadla možnost zapojit tři 12V autožárovky do série. Na každou půjde cca 8 - 9V, to už nepraskne snad nikdy.
Případně možnosti zkombinovat.

Napadla mne i možnost vzít 40W panel a žárovku na něj napojit napřímo. Když bude jasno (předpoklad silného mrazu) může přes den bednu předehřát a snížit tak noční spotřebu. A na noc, či zataženou oblohu použít žárovky s termostatem napojené na baterie.

Co se týká ochrany proti hlodavcům stačí bednu zvenku pobít hliníkovým plechem. Samotná dřevěná bedna před hlodavci neobstojí, rozhryzou izolaci a uvnitř si nadelaji hnízda a vše zničí. Navíc prokousanim/ prochcanim izolace kabelů mohou způsobit požár.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Reversní osmóza a mráz

Příspěvek od DanoP »

A je vôbec šanca že tam bude mrznúť?Mám vodovodnú šachtu hlbokú cca 2m, je prikrytá plechenným neizolovaným deklom a ani pri celodenných mrazoch - 15 nezamrzla.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek