Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv říj 22, 2020 3:17 pm

Domoticz + FVE

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...

Domoticz + FVE

Příspěvekod rottenkiwi » pon zář 09, 2019 10:49 pm

Pozerám si tento systém:
https://www.youtube.com/watch?v=hkzDBwvBPm0

A rozmýšľam ako by som to mohol využiť ja.

Mám niekoľko LED ovládaných cez Arduino + HTML.

Mám niekoľko stykačov ovládaných Arduino + BMS + HTML / auto / manual

Mám dve Maliny kde beží Venus GX / FVE II + FVE III /

Mám dve klímy Daikin. / ovládanie Android /

Niekoľko senzorov Dallas pripojených na Arduino.

Má zmysel to nejako prepojiť na ďalšej Maline + Domoticz
a posielať napr. správy / emaily cez Domoticz o napatí, prúdoch, teplote ?

Alebo sa na to Domoticz nehodí a urobiť si to sám cez Arduino ?
rottenkiwi

Re: Domoticz + FVE

Příspěvekod ringo » pon zář 28, 2020 7:48 pm

Já mám Domoticz nainstalovaný na domácím NASu Synology. Arduina s konkrétními programy jsem postupem času nahradil NodeMCU (má v sobě wifi není třeba Ethernet Shield jako u Arduina) a nahrál do nich firmware ESPEasy. V tomto firmware si člověk ve WWW rozhraní jednoduše nakliká konfiguraci připojených čidel (mám spoustu DS18B20 - teplota, DHT - teplota/vlhkost, BMP180 teplota/tlak,) a akčních členů (relátka na GPIO, více relátek přes demultiplexer).
V domoticsu se potom sbíhají informace ze všech čidel pověšených na několika modulech, je tam pak nadřazená logika (programování v LUA) která pak řídí celkově systém.
Do Domoticz lze potom pomocí projektu RFLINK (to vyžaduje k NASu připojit jedno Arduino s RF přijímačem/vysílačem) napojit nejrůznější senzory a akční členy komunikující na 433MHz - různé části meteostanic (v mém případě meteostanice Lidlk a různé teploměry) , RF dálkově ovládané zásuvky...
Domotics pak umí stahovat z webu předpovědi, porovnávat je s aktuálním změřeným stavem, lze ne něj přistoupit dálkově (např. i upravit skript v LUA).
Momentálně mám do Domoticzu integrováno/či jím přímo řídím:
a) žaluzie - automatické stahování podle pohybu slunce, lze ručně modifikovat přístupem z mobilu, pc,... tlačítkem
b) kompletní ovládání bazénu - filtrace, salinátor, tepelné čerpadlo, osvětlení - na nodeMCu jsou pověšeny jen relátka a teploměry, veškerá logika v Domoticsu
c) závlahy - zatím jen blokování či spouštění hlavního ventilu na kterém je pověšena i solární sprcha (závlahy měli již dříve svou vlastní řídící systém)
d) vytápění - již dříve jsem udělal řízení vytápění s TČ pomocí SDS micro, které pracuje autonomně a spíná jednotlivé okruhy oběhových čerpadel (podlahovka + výměník v rekuperaci/topné žebříky/konvektory), pomocí D/A převodníku moduluje výkon TČ Fujitsu aby nahřál uspokojivě Aku nádrž s průtokovým ohřevem TUV. Domoticsem jsem do toho dodělal jen dálkovou úpravu parametrů, zvýšení teploty TUV pro případ koupání (pro sprchu postačuje nižší teplota vody),...
e) spuštění režimu topení v rekuperaci ATREA zároveň společně s nastavením vhodného režimu na vytápění

Sezóně pak pře RF zásuvky připojují pro děti různá vánoční světýlka a pod.

No a až bude FVE tak jen doplním algoritmy na Domoticzu a bude řídit topení, rekuperaci a pod v závislosti na aktuálním stavu FVE, aniž bych musel zasahovat do již odzkoušených modulů a algoritmů.
ringo

Příspěvekod Brbla » stř zář 30, 2020 2:03 pm

Domoticz s FV (GW10K-ET) provozuju na Ubuntu, které běží jako virtuální stroj na NASu Synology..
Na sběr dat a jako výkonné prvky používám SonOFF TH16, POW, RE5, H801, firmware Tasmota. Navíc mám GreenBono-ACU, kterému na základě SOC+počasí+teploty uděluju povolení vytěžovat.
Nejužší místo celého systému je zatím získávání informací z Goodwe SEMS portálu, občas to padá a odezva je cca 1min.
Ze střídače mám k dispozici SOC, výkony/proudy/napětí stringů, teplotu střídače, teplotu/proud a napětí z/do baterií, výkony/ napětí/proudy na výstupu ze střídače. K tomu si hlídám spotřeby vybraných spotřebičů (bojler, topítka v akváriiích, olejáky, podlahovka) a teploty bojleru, akvárek, místností a venkovní.
Všechno je v pohodě, pouze se mi zatím nepodařilo ošetřit stav, kdy SEMS portál zakysne a dává stále stejná data (tváří se, že jede, data ze střídače akceptuje a zobrazuje, ale přes api dává stále to samé - třeba i 1/2 dne staré).
Brbla

Příspěvekod rouchi » pát říj 09, 2020 8:34 am

Brblo nechtěl by jsi se podělit o ten systém ?
rozhoduju se co mám ke svému goodwecku pořídit (jestli greenbono, nebo wattrouter) a jak z toho číst ty data, a jak s tím pracovat ? :) jsem v tom docela nováček a zima se blíží, tak by měl být čas si s tím takhle nějak hrát... :)
rouchi

Zpět na Automatizace, měření, statistiky