GOODWE 10K-ET

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

Zdravím všechny zkušené solárníky,
rád bych kdyby se zde našel někdo kdo má praktické zkušenosti s měničem 10K-ET a nebo těch dvou menších typů.
Je to poměrně nový typ a přesto - najde se zde někdo ?
Již nějakou dobu zde brouzdám a čerpám informace o tom jak postavit co nejlépe svou hybridní FVE.
Po dlouhém vybírání jsem vybral toto :
- měnič Goodwe 10K-ET
- FV panely mono 310 LR6 od Longi ( 18 ks )
- baterie vysokonapětová Pylontech H48050 včetně BMS modulu ( 4x ) celkem 9.6 kW
Celkový plánovaný výkon 5.58 kWp s možností budoucího rozšíření.
Ted na podzim bych to chtěl instalovat na střechu bungalovu se sklonem 22 stupňů s orientací téměř čistý jih.
Podle dlouhého bádání mi to vyšlo asi nejlepší řešení z toho nabízeného množství.
Jak zde psal youda - jak je to s těmi bateriemi ? Je možné že se nakonec za ty peníze využívá jen 70% kapacity ?
Chápu těch 20% na vybití dle výrobce, ale co těch zbylých 10 % ?
Jak se celkově chová měnič v provozu ? Jaké jsou slabiny oproti jiným měničům ?
Děkuji za odpovědi
Solárníkům ZDAR
JM
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od youda »

maroušek píše:...
Jak zde psal youda - jak je to s těmi bateriemi ? Je možné že se nakonec za ty peníze využívá jen 70% kapacity ?
Chápu těch 20% na vybití dle výrobce, ale co těch zbylých 10 % ?
...
Jaké jsou slabiny oproti jiným měničům ?...
Baterie
Nabíjení je skutečně jen do 90%. To je ale vlastnost snad všech měničů s high-voltage baterkama.
Vybíjení jde do minima povoleného výrobcem BMS/Bateky. V případě Pylontechů je minimum vybití až do 10% SoC, takže máš k dispozici opět celkovou užitečnou kapacitu 80% ze štítkové kapacity baterie, viz níže.

Slabiny
Ne že by to byla nějaká extrémní slabina, ale měniče GoodWe, včetně ET, nejdou spojovat paralelně. Je možné u nich použít AC coupling, kdy na jedné 3f domovní přípojce jsou vlastně dvě nezávislé FVE a spotřebiče pak mixují energii DS+FVE1+FVE2. Jakmile však dojde k výpadku DS, tak každý měnič běží samostatně a energii dodává jen do svého backup výstupu. V provozu na baterky se to tedy chová takto: FVE1 = 3x3.3kW, FVE2 = 3x3.3kW a potřeba je mít celkem 6 samostatných, oddělených, okruhů pro 1f spotřebiče. Na druhou stranu pro většinu lidí v ČR stačí v chodu na baterky i těch 3x3.3kW.

Odpovědi na ostatní dotazy zanechám zkušenějším...

User Manual Pylontech H48050
Pylontech H48050.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

Díky youdovi za info. Výrobce udává 4000 cyklů a v tabulce je dokonce 3500 cyklů. Můžeš mi prosím Tě vysvětlit jak mám chápat jeden cyklus ? Co to je ? Nabití z minima do maxima a nebo je to denní provoz ?
Děkuji
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od jahodovák »

1 cyklus je vybití z povoleného maxima do povoleného minma..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

Tak mám v plánu mít pouze 1 FVE a jeden měnič a tak ta popsaná slabina mi asi vadit nebude. Pro mojí spotřebu mi to bude stačit. Jinak tomuto měniči je jedno kvůli asymetrii kam do jaké fáze dodá energii, že ? Už se to tu řešilo.
A jaká bude spotřeba tohoto měniče při nočním provozu kdy se napájí spotřebiče ( lednice, mrazák ) z baterie ?
Děkuji
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od PavelR »

jako nevyhodu bych videl to ze to je 3f. Pokud budes mit v jedne fazi spotrebu vetsi nez menic je schopen v jedne fazi dodat tak se ostatni dve budou flakat a v te vic zatizene to bude nakupovat ze site. Pouzivas nejake elektricke stroje tocive ze potrebujes 3f?
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

To sice nepoužívám, ale mám dům vytápěný el. topnými rohožemi a přímotopy. Nevím tedy v zimě co toho vytopím pře FV panely, ale možná to více pojede v přechodných obdobích ( podzim-jaro ) kdy je ještě potřeba občas přitopit. A v létě je zde klimatizace co taky něco vezme. A co s přebytkama v létě - to je pak jedno jestli mám 1f nebo 3f systém. A rozfázovat dané spotřebiče v mém případě není problém.
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

V létě to budu mít s přebytky o to horší, že nemůžu dávat do vody. Mám už 8 let na střeše termiku ( 3 panely ) a dává tepla až dost. Ale zase je mrtvá v zimě. Bude zajímavé sledovat jestli dokáže v zimě 300 l nahřát FVE.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od PavelR »

Jo tak pokud topis elektrikou tak to je jina situace. V zime ti fve urcite 300l nenahreje. Do kopru to postupne jde v listopadu prosinec, leden je z me zkusenosti permanentni tma. To jsem rad ze udrzim baterku nejak nabitou a uzivim rezii fve. Do spotreby jde par kwh. Pak se sem tam stane to ze napadne snih a to je cista nula.
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

S tím tak nějak počítám. Šumava asi není jižní Morava. :-))) Jsem zvědavý jak to bude fungovat a jestli se zde najde někdo s praktickou zkušeností s tímto měničem.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od PavelR »

Uvidis treba nekdo ma. Sumava nebo morava to je uplne jedno kdyz je slunko kdesi za rohem ....
blaxi
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 23, 2020 4:05 pm
Reputace: 3

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od blaxi »

Ahoj maroušku,

mám víceméně podobnou elektrárnu, kterou sis tady vybral

Goodwe 8K-ET + 4x Pylon H48050 + 16x Exe solar 320 kWp, celkem instalovaný výkon 5,12 kWp

celé to běží v hybridním módu.

ad baterie)

Měnič nabíjí baterie do 90 % +-, dneska mi je třeba nabil až na 96 %, nicméně je to v provozu chvíli, takže se to celé ještě asi kalibruje. V konfigurační aplikaci můžeš měnit hloubku vybití. Já mám třeba teď nastaveno na 20 % v on-grid a 10 % v offgrid. Dostupná kapacita baterek je tedy do 8 kWh.
Jinak baterky si udržujou napětí na úrovní zhruba mezi 190-200 V, záleží jak jsou moc nabité. Vybíjení dle doporučení mám nastavené na 25 A, takže běžně to je schopné vybíjet do 4,9 kW a odpovídá to cca. 0,5C.
Celé to mám umístěné v technické místnosti, kde je podlahovka nastavená na 13 stupnů, baterky mají teplotu mezi 33 - 37 stupni v závislosti jak rychle vybíjíš.

ad měnič)

Za mě spokojenost, dělá to to co má, můžeš si k tomu regnout cloud aplikaci https://www.semsportal.com/ a stáhnout další aplikace do mobilu. Statistiky jsou tam celkem ucházející.
Měnič je naprosto tichý, protože nemá žádnej větráček, což je super, protože ten se často zanese prachem. Když svítí slunko a vyrábí se naplno, tak má měnič teplotu do 40 stupnů.
Super funkce je ta zabudovaná UPSka, protože posledně jsem dělal něco do práce a chtěl jsem nahrát soubory na internet který nešel, tak jsem zjišťoval proč to nejde a zjistil, že v celé oblasti nejde proud, takže wifi anténa od které přijímám je offline a mě všechno běželo bez výpadku. Na backupu mám navěšené všechny zásuvky a světla v baráku.
Jinak na měniči mám celý dům - el. topení, 3 kW bojler, indukci a všechno ostatní. Souběžnou spotřebu mívám do 8 kW a všechno běží jak má. Přícuc elektřiny pokud je nabito nebo dostatek výroby není prakticky žádný.
Měnič je asymetrický, takže na jedné fázi můžeš mít odběr a na druhé nic. Limit té asymetrie jsem nezkoušel, když jsme dělali rozvaděč, tak jsme se snažili na jednotlivé fáze navěsit podobný příkon, nicméně ve výsledku jedou většinou 2f a jedna se fláká, budu ještě přehazovat jednu fázi z bojleru, který mám aktuálně nastavený 2f na 3kW s topným tělesem 3-6 kW (nicméně když jsem to měl na 3f a 4 kW dle návodu, tak mi to stejně bralo 6 kW a to jsem nechtěl tak rychle dohřívat a huntovat baterku).
Spotřebu domu v nočním reřimu stand-by to měří kolem 60-80 W, je puštěný akorát router. Co jsem se ptal prodejce na vlastní spotřebu, tak říkal, že by to mělo být 60 W, tak to asi nějak sedí.

ad panely)

Mám 5,12 kWp orientované na JJV a z panelů mi to dneska tahalo krásných 4,8 kW a denní výkon bude skoro 30 kWh. Jinak pokud je plně zamrařeno a chumelí, tak to má výkon kolem 250 W.

ad bilance)

Mám to na roubence s tepelnou ztrátou kolem 7 kW. Mám tu elektrickou podlahovku a sem tam nějaký přímotop, nicméně v zimě topíme primárně v kachlákách a podlahovka je nastavená aby nebyla ledová podlaha na 21 stupnů. Teď v břetnu se denní spotřeba elektřiny pohybuje na úrovni kolem 20 kWh, když svítí slunko, tak jsem soběstačný na 90 % i více procent a ještě k tomu dodávám do sítě. V pozdní odpoledne si to pak přebírá baterie, která se zpravidla do rána celá vybije na nastavených 20 % SOC.

Za mě tedy celková spokojenost, zvažuji ještě o rozšíření 1 baterie, mám ten Pylonbox kam se jich vejde 5 + BMS, takže bych měl k dispozici využitelnou kapacitu kolem 10 kW což na denní spotřebu od jara do podzima bude tak akorátní poměr cena/výkon.
blaxi
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 23, 2020 4:05 pm
Reputace: 3

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od blaxi »

Ahoj, tak po dalším běhu a pozorování hlásím, že baterky se běžně nabíjejí nad 90 %, zpravidla 96 - 98 %. Je možné, že je tam nějaká rezerva ještě od výrobce, nicméně to asi nepoznám. BMS to tedy řídí automaticky i nad 90 % a hloubku vybití lze nastavit na minimálních 10 % nicméně hlídání SOC jde i vypnout, pak se asi vybije úplně (nezkoušel jsem, přeci jen bych rád, aby to chvíli fungovalo).
para007
Příspěvky: 53
Registrován: pát kvě 18, 2012 8:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Vsetín

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od para007 »

Ahoj,také jsem vypozoroval že baterky se nabijí jen na 98 % SOC
maroušek
Příspěvky: 8
Registrován: stř říj 31, 2018 10:16 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od maroušek »

Ahoj solárníci,
jsem tu po delší době a zkoumám co je tu nového. :-)
Děkuji blaximu za příspěvek. FV u mě jsem konečně spustil bez baterií v pátek a s bateriemi ( 4x cihla + BMS ) včera. Měnič mám ET 10 kW a jsem zatím ve fázi zkoumání a dolaďování. Víceméně s blaxim se vším souhlasím a tak to i podobně funguje i u mě. Také jsem spokojený a jediná nepříjemná drobnost je zobrazování výroby FV ikdyž je noc. Mělo by to být na nule, ale ukazuje to nějakých 60 - 65 V. Jak je to u Vás ? Předpokládám, že to výrobce opraví nějakou aktualizací.
Chystám se to napojit do Foxtrotu a tak uvidím co vše to přinese.
Zdraví J.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od Brbla »

maroušek píše:Ahoj solárníci,
jsem tu po delší době a zkoumám co je tu nového. :-)
Děkuji blaximu za příspěvek. FV u mě jsem konečně spustil bez baterií v pátek a s bateriemi ( 4x cihla + BMS ) včera. Měnič mám ET 10 kW a jsem zatím ve fázi zkoumání a dolaďování. Víceméně s blaxim se vším souhlasím a tak to i podobně funguje i u mě. Také jsem spokojený a jediná nepříjemná drobnost je zobrazování výroby FV ikdyž je noc. Mělo by to být na nule, ale ukazuje to nějakých 60 - 65 V. Jak je to u Vás ? Předpokládám, že to výrobce opraví nějakou aktualizací.
Chystám se to napojit do Foxtrotu a tak uvidím co vše to přinese.
Zdraví J.
Mně zase jeden string ukazuje proud 0,2A při nulovém napětí a to i při vypnutém odepínači stringů. Jde tedy o špatně zkalibrovanou nulu. Ve Vašem případě může jít o stejný problém (špatně zkalibrovaná nula při měření napětí). Pokud by vypnutí stingů "srazilo" napětí na nulu, šlo by s velkou pravděpodobní o indukované napětí na vodičích. Vyzoušejte to v noci.
Favi
Příspěvky: 6
Registrován: pát dub 10, 2020 7:54 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od Favi »

blaxi píše:
ad měnič)

Spotřebu domu v nočním reřimu stand-by to měří kolem 60-80 W, je puštěný akorát router. Co jsem se ptal prodejce na vlastní spotřebu, tak říkal, že by to mělo být 60 W, tak to asi nějak sedí.
Zdravím, pojmem stand-by myslíte, že nevyrábí, ale bere z baterií pro sebe a pro ostatní spotřebiče?
Idle by potom bylo, kdy v síti nebere žádný spotřebič?

Kolik umí GoodWe spotřebovat, když vyrábí z panelů? Kolik je potřeba navíc když jede na backup linku?

Chtěl bych to porovnat se SolaX X3-HYBRID-10.0T jak pěkně popisuje tomas u sebe,
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4565 abych se rozhodl, který z nich mi pojede dýl, kdyby náhodou nešel proud delší dobu v řádu dní. V rámci Brna nepotřebuji Off grid, jenom, prostě kdyby náhodou :) Nemluvě o tom, že taky spotřeba při výrobě snižuje výnosnost :)

Díky
Favi
Zatím, nic :) V plánu 4-5kWp Jinko + 10kW střídač + LiFePo > 9kWh
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od Brbla »

para007 píše:Ahoj,také jsem vypozoroval že baterky se nabijí jen na 98 % SOC
U mne se "cihly" postupně srovnaly a už se SOC dostalo na 99%
Myslím, že to BMS rovná podle nejslabší cihly.
blaxi
Příspěvky: 7
Registrován: pon bře 23, 2020 4:05 pm
Reputace: 3

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od blaxi »

Favi píše: Zdravím, pojmem stand-by myslíte, že nevyrábí, ale bere z baterií pro sebe a pro ostatní spotřebiče?
Idle by potom bylo, kdy v síti nebere žádný spotřebič?
Přesně jak píšeš, stand-by je noční mód, kdy máš většinu věcí povypínanou a jede většinou jen router, lednice, mrazák a podobné věci. Idle když nic nejede, ale to asi není reálné, že by nastalo.

Pokud GoodWe jede jen z baterie bez výroby z FVE např. teď uspokojuje výkon 150 W, tak si z baterky bere kolem 200 W, spotřeba tedy kolem 50-60 W. Pokud vyrábí panely, tak to přesně neumím změřit, na bedně ani monitoringu co má vestavěné to nikde neukazuje a nemám to bohužel jak změřit. Dle výkonu panelů to ale může podle být klidně dvojnásobek.
Favi
Příspěvky: 6
Registrován: pát dub 10, 2020 7:54 am
Reputace: 0

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvek od Favi »

Díky za potvrzení, teď se mi dostalo do ruk zajímavé měření od Solid Power, kde jsou docela pěkné hodnoty, hlavně ten backup nežere navíc 65W jako Solax, ale chová se stejně jako když je na gridu. Záleží, jak moc jsou měření propagační materiál a jak moc realita :)

https://drive.google.com/file/d/1uug64O ... sp=sharing
Zatím, nic :) V plánu 4-5kWp Jinko + 10kW střídač + LiFePo > 9kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek