Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv zář 19, 2019 3:46 pm

GOODWE 10K-ET

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

GOODWE 10K-ET

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 6:08 pm

Zdravím všechny zkušené solárníky,
rád bych kdyby se zde našel někdo kdo má praktické zkušenosti s měničem 10K-ET a nebo těch dvou menších typů.
Je to poměrně nový typ a přesto - najde se zde někdo ?
Již nějakou dobu zde brouzdám a čerpám informace o tom jak postavit co nejlépe svou hybridní FVE.
Po dlouhém vybírání jsem vybral toto :
- měnič Goodwe 10K-ET
- FV panely mono 310 LR6 od Longi ( 18 ks )
- baterie vysokonapětová Pylontech H48050 včetně BMS modulu ( 4x ) celkem 9.6 kW
Celkový plánovaný výkon 5.58 kWp s možností budoucího rozšíření.
Ted na podzim bych to chtěl instalovat na střechu bungalovu se sklonem 22 stupňů s orientací téměř čistý jih.
Podle dlouhého bádání mi to vyšlo asi nejlepší řešení z toho nabízeného množství.
Jak zde psal youda - jak je to s těmi bateriemi ? Je možné že se nakonec za ty peníze využívá jen 70% kapacity ?
Chápu těch 20% na vybití dle výrobce, ale co těch zbylých 10 % ?
Jak se celkově chová měnič v provozu ? Jaké jsou slabiny oproti jiným měničům ?
Děkuji za odpovědi
Solárníkům ZDAR
JM
maroušek

Re: GOODWE 10K-ET

Příspěvekod youda » pát zář 06, 2019 7:15 pm

maroušek píše:...
Jak zde psal youda - jak je to s těmi bateriemi ? Je možné že se nakonec za ty peníze využívá jen 70% kapacity ?
Chápu těch 20% na vybití dle výrobce, ale co těch zbylých 10 % ?
...
Jaké jsou slabiny oproti jiným měničům ?...

Baterie
Nabíjení je skutečně jen do 90%. To je ale vlastnost snad všech měničů s high-voltage baterkama.
Vybíjení jde do minima povoleného výrobcem BMS/Bateky. V případě Pylontechů je minimum vybití až do 10% SoC, takže máš k dispozici opět celkovou užitečnou kapacitu 80% ze štítkové kapacity baterie, viz níže.

Slabiny
Ne že by to byla nějaká extrémní slabina, ale měniče GoodWe, včetně ET, nejdou spojovat paralelně. Je možné u nich použít AC coupling, kdy na jedné 3f domovní přípojce jsou vlastně dvě nezávislé FVE a spotřebiče pak mixují energii DS+FVE1+FVE2. Jakmile však dojde k výpadku DS, tak každý měnič běží samostatně a energii dodává jen do svého backup výstupu. V provozu na baterky se to tedy chová takto: FVE1 = 3x3.3kW, FVE2 = 3x3.3kW a potřeba je mít celkem 6 samostatných, oddělených, okruhů pro 1f spotřebiče. Na druhou stranu pro většinu lidí v ČR stačí v chodu na baterky i těch 3x3.3kW.

Odpovědi na ostatní dotazy zanechám zkušenějším...

User Manual Pylontech H48050
Pylontech H48050.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 7:31 pm

Díky youdovi za info. Výrobce udává 4000 cyklů a v tabulce je dokonce 3500 cyklů. Můžeš mi prosím Tě vysvětlit jak mám chápat jeden cyklus ? Co to je ? Nabití z minima do maxima a nebo je to denní provoz ?
Děkuji
maroušek

Příspěvekod jahodovák » pát zář 06, 2019 7:35 pm

1 cyklus je vybití z povoleného maxima do povoleného minma..
jahodovák

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 7:48 pm

Tak mám v plánu mít pouze 1 FVE a jeden měnič a tak ta popsaná slabina mi asi vadit nebude. Pro mojí spotřebu mi to bude stačit. Jinak tomuto měniči je jedno kvůli asymetrii kam do jaké fáze dodá energii, že ? Už se to tu řešilo.
A jaká bude spotřeba tohoto měniče při nočním provozu kdy se napájí spotřebiče ( lednice, mrazák ) z baterie ?
Děkuji
maroušek

Příspěvekod PavelR » pát zář 06, 2019 7:56 pm

jako nevyhodu bych videl to ze to je 3f. Pokud budes mit v jedne fazi spotrebu vetsi nez menic je schopen v jedne fazi dodat tak se ostatni dve budou flakat a v te vic zatizene to bude nakupovat ze site. Pouzivas nejake elektricke stroje tocive ze potrebujes 3f?
PavelR

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 8:10 pm

To sice nepoužívám, ale mám dům vytápěný el. topnými rohožemi a přímotopy. Nevím tedy v zimě co toho vytopím pře FV panely, ale možná to více pojede v přechodných obdobích ( podzim-jaro ) kdy je ještě potřeba občas přitopit. A v létě je zde klimatizace co taky něco vezme. A co s přebytkama v létě - to je pak jedno jestli mám 1f nebo 3f systém. A rozfázovat dané spotřebiče v mém případě není problém.
maroušek

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 8:17 pm

V létě to budu mít s přebytky o to horší, že nemůžu dávat do vody. Mám už 8 let na střeše termiku ( 3 panely ) a dává tepla až dost. Ale zase je mrtvá v zimě. Bude zajímavé sledovat jestli dokáže v zimě 300 l nahřát FVE.
maroušek

Příspěvekod PavelR » pát zář 06, 2019 8:46 pm

Jo tak pokud topis elektrikou tak to je jina situace. V zime ti fve urcite 300l nenahreje. Do kopru to postupne jde v listopadu prosinec, leden je z me zkusenosti permanentni tma. To jsem rad ze udrzim baterku nejak nabitou a uzivim rezii fve. Do spotreby jde par kwh. Pak se sem tam stane to ze napadne snih a to je cista nula.
PavelR

Příspěvekod maroušek » pát zář 06, 2019 8:52 pm

S tím tak nějak počítám. Šumava asi není jižní Morava. :-))) Jsem zvědavý jak to bude fungovat a jestli se zde najde někdo s praktickou zkušeností s tímto měničem.
maroušek

Příspěvekod PavelR » pát zář 06, 2019 8:56 pm

Uvidis treba nekdo ma. Sumava nebo morava to je uplne jedno kdyz je slunko kdesi za rohem ....
PavelR

Zpět na Hybridní elektrárny