Porovnanie dvoch odlišných FVE

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Porovnanie dvoch odlišných FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Kolega rva dal k dispozícii peknú štatistiku výroby svojej elektrárne tu:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p101138
a nepriamo mi vnútil nápad porovnať dve FVE. Najlepšie je to podľa výsledku, teda vyrobenej aj spotrebovanej energie.

Mám k dispozícii svoje údaje tu :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 71#p101171

, treba len porovnať porovnateľné. Odčítam teda z prvého grafu hodnoty za tri zimné mesiace a podelím sumou kWp. Moje údaje prenásobím koeficientom 0,8, čo predstavuje konverziu z dc na AC, porovnávam teda len AC spotrebu. No a keďže naši najúspešnejší politici vraj najradšej spájajú - spojím aj ja výsledky do spoločného grafu :
porovnanie systémov_.jpg
Musím povedať, že výsledok ma uspokojuje. Možno síce namietať nejaké detaily v postupe, ale pre mňa je dôležité, že v najkrušnejších zimných časoch je zreteľná výhoda napäťovo prispôsobeného systému s pwm reguláciou a solitérnym ( -i ) meničom oproti technológii mppt a strojkom "all-in-one".
Je to samozrejme v letných podmienkach vďaka teplotám stále horšie, ale taký vývoj je udržateľný, že ... :roll:

Budem rád, ak sa nad okolnosťami niekto zamyslí prv než začne budovať elektráreň. A keď nie, nevadí, ja som spokojný a pozdravujem všetkých priateľov, nevynímajúc tých z PWM klubu :handshake:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porovnanie dvoch odlišných FVE

Příspěvek od kodl69 »

Srovnáváš nesrovnatelný. K výrobě RVA bys měl přidat kazdej den 2.4kWh, co sežerou měniče, teda pokud chceš srovnávat výrobu z panelů na DC straně. Navíc, vy jste sousedi? i 10km může znamenat úplně jinej charakter počasí, i při podobné nadmořské výšce... V prosinci mám jistě vyšší výrobu na 1kWp, protože bez měnič mám každodenní spotřebu. pro info, moje výropba v tyhle měsíce přepočtená na kWp: 31, 11, 14kWh. S tím, že stanviště není na zimní provoz vůbec vhodné, horizont cca 12°-14° vysoko a otočeno cca 30° k východu...
Takže vyráběj dál statistiky, který nejsou vůbec k ničemu a nic vlastně nesrovnávají, možná hrušky s jabkama a švestkama
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Porovnanie dvoch odlišných FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Porovnával som výlučne AC spotrebu. Susedia nie sme, ale za celú zimu sa tá mizéria s počasím akosi zpriemeruje. A že mám aj ja mizerné podmienky, môžem ľahko zdokumentovať, len to kdesi vytiahnem a priložím. Tu je to :

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 171#p87281

A hmly z neďalekej priehrady celkom bežné.

Nevyrábam, ale porovnávam dve štatistiky. Že to nie je dokonalé, je mi jasné. To by som musel mať dva paralelné systémy na jednom mieste, ale realizácia je obtiažna.
Až tak uletené to nie je, je v tom vidieť, povedané s nadsádzkou, že čím hlbšia zima, tým väčšie nič proti nič/2 alebo nič/3...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porovnanie dvoch odlišných FVE

Příspěvek od kodl69 »

Tak potom je to soutěž o to, kdo bydlí za menším kopcem, jinej význam to nemá. Ale měření při chlazení panelů hodnotím jako zásadní osvětu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Porovnanie dvoch odlišných FVE

Příspěvek od rva »

vlkazajac píše:Kolega rva dal k dispozícii peknú štatistiku výroby svojej elektrárne tu:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p101138
a nepriamo mi vnútil nápad porovnať dve FVE.
Ono se to tak srovnávat nedá. Já totiž přes zimu využívám elektrárnu na "přečerpávání" elektřiny z levného tarifu do doby vysokého tarifu. Teda v levném tarifu nabíjím baterie z DS a ve vysokém z DS nic nespotřebuji. Při tom vznikají ztráty neznámé velikosti 230V AC -> 48V DC -> 230V AC (teplo, které je v zimě užitečné). A tyto ztráty snižují mou uváděnou spotřebu elektřiny z FV elektrárny, protože spotřebu spotřebičů z elektrárny počítám jako AC_spotřeba_spotřebičů_za_Axperty - AC_spotřeba_Axpertů_od_Distributora.
Na obrázku mám pro porovnání vloženu čáru - údaj výroby z 3 kWp jižního pole připojeného na EPSolar, kde jsou v zimě právě ty ztráty vidět.
Měsíční spotřeba a výroba jednoho FV pole
Měsíční spotřeba a výroba jednoho FV pole
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek