kabel 6mm2

Archiv ukončených inzerátů
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od Dagus »

Tak chyba látky. Studoval jsem výrobce a sandwitch je bez plechu. Střecha se skládá viz foto. https://images.app.goo.gl/htypxrDUGFkDy4bR7
Ten hvi vodič je jako izolovaná náhrada hliníku? Jak se to pak napojuje na zbytek hliníkového vedení? Muselo by se to také přizvedávat, nebo takle může být hned nad taškou?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od kodl69 »

Jenom dobře. Pokud jsou na domě 4 svody a není vyšší než 10m, tak dostatečná vzdálenost s bude míň než 0.5m ve vzduchu. Na to je potřeba pamatovat i při instalaci v podkroví, protože ve zdivu je to dvojnásobek, tj cca 1m u hřebene, směrem k uzemnění se to snižuje, viz kniska.eu, tam máš všechno pohromadě. http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od DanoP »

Dagus píše:Tak chyba látky. Studoval jsem výrobce a sandwitch je bez plechu. Střecha se skládá viz foto. https://images.app.goo.gl/htypxrDUGFkDy4bR7
Ten hvi vodič je jako izolovaná náhrada hliníku? Jak se to pak napojuje na zbytek hliníkového vedení? Muselo by se to také přizvedávat, nebo takle může být hned nad taškou?
HVI okrem oblasti na koncoch sa berie ako izolovany vodic, t.j. moze byt priamo uchyteny aj na vodivych chranenych castiach - ale tieto musia byt uzemnene (min 4mm2). "Sranda" zacina az na konci, resp. zaciatku (tzv. oblast koncovky) kabla. Vyuziva sa to, ze oplastenie HVI je polovodive, takze napriklad 50 cm (vypocet!!) pred koncom je uzemnovacia svorka oplastenia (na napojenie staci aj 4mm2 uzemnovaci vodic) a potom pokracuje kabel s tym ze uz sa musi zacat vytvarat oddialenie aby pri odizolovanom konci bola dostatocna vzdialenost. Tu sa pripaja "obycajny" vodic bleskozvodu. Myslim ze je to popisane aj v Knizka. Na odizolovany koniec sa montuju spec. koncovky ktore najma chrania plast kabla a vodic pred poveternostnymi vplyvmi.
Na rovnej plechennej streche to potom vyzera tak ze kabel ide po streche (male uchytky) a pred pripojenim neizolovaneho bleskozvodu sa zacina prizdvihavat aby sa vytvorila dostatocna vzdialenost.
Napojenie.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od kodl69 »

Hlavně se podívej na cenovky HVI, a potom zjistíš, že tě to přestalo zajímat a že je potřeba nějaký jiný technický řešení. HVI light šedý (bez UV odolnosti, určený k instalaci pod omítku) od 1kKč/m, HVI černý od 1.3kKč/m. Když z toho uděláš 4 svody po 10m tak to máš za nějakých 52kKč bez koncovek, úchytek a t.d. Tohle se obvykle používá jenom na místech, kde se neřeší peníze, tj věci placený ze státní kasy, a nebo dyzajnový baráky pro zbohatlíky, aby je ten svod upevněnej na okapu nějak neiritoval.
Tohle se ale nedá udělat bez projektu, protože potom nastávají komplikace, co třeba s okapem, kterej není připojenej k hromosvodu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od Dagus »

No myslel jsem že by se vyměnil jen ty 4m co vedou ke komínku od plyn kotle. Jestli na hřebeni je třeba dodrzet 1m od jímače, tak to je unreal. Nenechám si zhnusit barák metrovým zvýšením svodu. No hold budu hrát na to že vedle domu je 30m stožár s VVN. Dle úhlu by měl barák krejt, ale hold u nás ve městě musí mít hromosvod každý nový dům. Revizi nechám na pánovi co dělal stávající hromosvod s tím že ví kudy kabel jde a na solarko si nechám udělat revizi po dodělání a pojišťovna bude kdyžtak snad plnit. Když to v práci vidím jak je kde co uděláno, tak zas nebudu božštější než bůh. Stejně nechápu ty vzdálenosti přes betonovou tašku. Vždyť přece tím výboj neprojde ne? Naindukované napětí beru, ale to řeší svodič. Pdf pěkný, ale je to na delší čtení. Přečtu a uvidím co s tím dál. Jištění u panelů asi smysl nemá ne? Ve zkratu se kabel nezahřeje, tak to stačí asi až dole?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od kodl69 »

Výboj neprojde 2cm betonu?!! Tos nemyslel vážně, že ne?
Kdo ti říkal, že musí být panely 1m od hřebene? kdo říkal, že se musí jímací vedení zvednout o 1m? musí se to všechno spočítat, podle rozměrů domu a celkových poměrů jímací soustavy, a potom můžeš šířit nějaký moudra.
A 4m jím,. vedení k nějakýmu komínku, to se dá taky řešit jiným způsobem, ale musí se vědět, co se vlastně řeší, už třeba to, že někdo naplácal hromosvod na střechu jak ho napadlo, nemusí být správný řešení pro hromosvod na střechu s FV. (nebo fototermiku, i to je potřeba řešit, a neřeší to nikdo...)
A co indukce, když vede jímací vedení souběžně s kabelem instalace uvnitř domu, a jímacím vedením proteče 50kA za 20us, to je dI/dt cca 2.5 GA/s, a z toho plynoucí dU/dt na soubězném vodiči, což může být klidně 1kV/1m... Prostuduj si kniska.eu, potom kontaktuj "slušnýho" projektanta (což je problém) a obvykle se dá ledacos vyřešit, i bez nějakejch obludností a drahejch věcí, ale je potřeba postupovat s rozmyslem, ne napráskat panely přes hromosvod a spoléhat na to, že někdo se pod revizi podepíše, ostatně děláš to i kvůli svýmu majetku, nebo je to pro cizí?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Reputace: 21
Bydliště: Psáry

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od Madra »

Dagus píše:No myslel jsem že by se vyměnil jen ty 4m co vedou ke komínku od plyn kotle. Jestli na hřebeni je třeba dodrzet 1m od jímače, tak to je unreal. Nenechám si zhnusit barák metrovým zvýšením svodu. No hold budu hrát na to že vedle domu je 30m stožár s VVN. Dle úhlu by měl barák krejt, ale hold u nás ve městě musí mít hromosvod každý nový dům. Revizi nechám na pánovi co dělal stávající hromosvod s tím že ví kudy kabel jde a na solarko si nechám udělat revizi po dodělání a pojišťovna bude kdyžtak snad plnit. Když to v práci vidím jak je kde co uděláno, tak zas nebudu božštější než bůh. Stejně nechápu ty vzdálenosti přes betonovou tašku. Vždyť přece tím výboj neprojde ne? Naindukované napětí beru, ale to řeší svodič. Pdf pěkný, ale je to na delší čtení. Přečtu a uvidím co s tím dál. Jištění u panelů asi smysl nemá ne? Ve zkratu se kabel nezahřeje, tak to stačí asi až dole?
Tak na sloup bych se nespolehal. U mne je výš v okolí 20-ti metrů 4 baráky a blesk vzal mne a souseda a neptal se. Všichni máme hromosvody, jsou tu i vysoký stromy a prd... Je to jako z poverčivosti zapalovat svíčku...
Madra
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od DanoP »

Je aj iny pristup, sice menej preferovany ale stale mozny. Tzv. pospajanie vsetkeho zo vsetkym, s tym ze pri paneloch aj pri menici musi byt ochrana proti prepatiu navrhnuta na zvladnutie bleskovych prudov (). Normy poznaju aj toto riesenie.
Vid. knizka - kazdopadne to chce niekoho kto tomu rozumie a navrhne vhodne riesenie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od Dagus »

No a kdo mi to v Libereckém kraji za rozumný peníz vyřeší. Řeším to na svém. Domek je to malinkej dvoupatrovej, ale jsou tři vedle sebe. Na fóru to těžko vyřeším. S tím hřebenem jsem to myslel tak, že když mám prostup na jz a chci použít i jv a NEMÁM půdu, tak kabel musím tahat pod taškama a překvapivě přes hřeben. Zkontaktuji tedy chlapa co to dělal ať se s tím popasuje. Osobně když vidím v ulici 12 stejných domů a každý to má udělané jinak, tak si o tom myslím své. Někdo má vydech kondenzáku s jímačem, jinej bez, další má svedeno zhora, další přes okap zespodu. Kdyby jsi se toho chtěl kodle ujmout, nebráním se zaplatit. Nevím kolik podkladů je k tomu třeba. Jen slabší by to bylo pokud jsi zdaleka.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kabel 6mm2

Příspěvek od kodl69 »

Spíš bych uvažoval o tom, jestli by nebyla možná jiná trasa kabelů, nějakej prostup dovnitř a větrací šachtou, nebo tak něco, ale neznám přesně situaci. Já sice mám kousek půdy, ale dál jsem to musel protáhnout prostupama a rohovou lištou. Zkus kontaktovat Hájka nebo Kutáče z Dehn, on ti dá kontakt na nějakýho projektanta v oblasti, co "umí" . A pak ještě Tomas, tady z fóra, tan by ti měl poradit, jak to udělat co nejlíp.
Kabely přes hřebem je prostě komplikace, která potom způsobí několik dalších komplikací, a každá komplikace stojí peníze.
P.S. A to, že na každým domě je hromosvod jinak nezmamená, že není možný víc řešení. Ten plynovej komín je nerez? a máš ho připojenej k uzemnění i na spodním konci?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Zamčeno