Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

rob.brno píše:
Brbla píše: Měnič má svoje mouchy, ale zatím funguje bez jedinýho zaváhání ("už to bude rok ...). Nepochybuju o tom, že jsou lepší měniče, ale s tím jsem do toho šel.
Bylo by možno uvést ty mouchy G10K ET? Pomohlo by mi to v rozhodování jestli použít Solax nebo GW. Se Solaxem má dobré zkušenosti Tom.
Zkušenosti s tímhle měničem jsou tu roztroušené v různých vláknech. Když shrnu trable, tak
- v režimu "OnGrid" neuhlídá 100% přetoky (budiž, to zatím asi žádnej střídač)
- v režimu "OnGrid" majitele (dle mne oprávněně) rozčiluje, že si střídač vypomáhá z baterek, i když by asi nemusel (přetok do gridu dotovanej baterkama, byť malej, je fakt k nasrání) - výrobce to asi řeší, jsou různé verze fw a každá se projevuje trochu jinak, já to nemužu posoudit, protože jedu ostrov
- některý spotřebiče ho shazujou do restartu (není jich moc), typicky fén/horkovzduška s omezením výkonu diodou, kávovar Krups (s tím se podle mne dá žít a nelze to vyloučit skoro u žádnýho střídače) - já to řešil zvláštním okruhem mimo střídač
- každej string se chová trochu jinak, ověřeno u 2 ks (nastartuje se za jiných podmínek) - projevuje se pouze v zimě po ránu za nízkýho osvětlení

Co se týká výhod
- funguje :D
- asymetri v ostrovním režimu zvládá opravdu dobře, v OnGrid režimu nemohu posoudit
- dá se celkem přetížit
- dají se z něj docela pohodlně dostat data (v lokální síti) pro automatizaci (já používám HomeAssistant) - refresh 20s
- po základním nastavení (celkem jednoduchej proces) je samosprašnej a bezúdržbovej (to považuju za samozřejmost a v současný době to asi splňuje skoro každej střídač)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od rob.brno »

Díky za shrnutí.

Nejvíc člověka naštve, když dostane něco jiného než čekal. Když s těmi nedostatky dopředu počítá, tak mu to až tak nemusí vadit. Nezbývá než doufat, že s novými dalšími aktualizacemi FW se neobjeví další mouchy co původně nebyly.

Trochu mě mrzí, že GW podminuje záruku střídače použitím doporučených aku, tím pádem padá nějaký bastl na bázi Mikelových článků, ledaže by se podařilo při komunikaci nasimulovat přítomnost Pylonů :-)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od kodl69 »

fén s I. stupněm přes diodu je moje obvyklá testovací zátěž pro LF měniče, a nemají s tím žádnej problém, to jsou ty výhody HF měniče.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

kodl69 píše:fén s I. stupněm přes diodu je moje obvyklá testovací zátěž pro LF měniče, a nemají s tím žádnej problém, to jsou ty výhody HF měniče.
Föhn na nic nepotřebuju (jsem na ježka), no a místo Krupse jsem pořídil Juru, ten to nedělá.

Výkřik do tmy typu "...LF měniče, a nemají s tím žádný problém... " poněkud připomíná tvrzení nejmenovaného politika o tom, že zná spoustu lidí, kteří se chtějí nechat očkovat sputnikem.

Abych uvedl informaci o GW a problémem s fénem s diodou na pravou míru, dodávám, že jsem ho zaznamenol jednou po více než 20min. provozu fénu Rowenta 1600W.

A toho Krupse klidně zapůjčím.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od kodl69 »

Já mám taky sestřih 9/11, v zimě 13/17, ale ta paní co se mnou bydlí, trápí fén celkem pravidelně. A nejsi jediný, kdo tenhle problém s hf měničem a nesymetrickou zátěží zaznamenal. Dá se to vyřešit ale tak, že zapojíš zároveň větší ohmickou zátěž, třeba boiler, a ten nedovolí té nesymetrii vzniknout...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Hledal jsem odpověď na otázku, jaké jsou ztráty na provoz střídače GW10K-ET v režimu OffGrid a dospěl jsem k následujícímu:
- střídač si vykrejvá vlastní režiji z BackUp výstupu a i když je z něj možno získat celkem dost hodnot, ztráty si šušní pro sebe, ale vypočítat se to dá. K dispozici jsou napětí a proudy jednotlivých fází BackUp výstupu (vnitřní hodnoty) a celkový dodaný výkon ven z BackUp výstupu (spotřeba na svorkách výstupu). Po odečtení získám ztrátu.

Kód: Vybrat vše

goodwe_loss:
        friendly_name: "Goodwe loss"
        unit_of_measurement: 'W'
        value_template: "{{ states('sensor.goodwe_backup_v1')|float * states('sensor.goodwe_backup_i1')|float + states('sensor.goodwe_backup_v2')|float * states('sensor.goodwe_backup_i2')|float + states('sensor.goodwe_backup_v3')|float * states('sensor.goodwe_backup_i3')|float - states('sensor.goodwe_backup_ptotal')|float }}" 
Průběh ztráty v čase ve srovnání s příkonem z panelů vypadá nějak takhle
Obrázek
(Žlutá je PV z panelů, červená ztráty střídače.)

V době malého zatížení BackUp výstupu (v noci, cca 650W) je ztráta cca 200-230W, jakmile začnou panely dodávat, stoupá postupně až k cca 300W, při plném provozu (spotřeba na BackUp + dobíjení batererk) se dostane až na 650W, po nabití baterek klesne na cca 150W a jakmile příkon ze střechy nestačí a začíná dokrmování z baterek, zase stoupne na 200-230W.

V tomdle případě jsem měl z panelů 37,7 kWh/den a ztráty 5,7 kWh/den, což je 15,1%.

Nemám tendle výpočet zatím moc dlouho, takže nemužu říct, jaký jsou ztráty, když je hnusně. Ale obávám se, že se to brzo dozvim. *cloud*
danidani
Příspěvky: 26
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od danidani »

Tenhle výpočet mne zaujal. Chápu to správně, že při noční spotřebě 650 W z baterky je dalších 200 W režie, tj. z baterky mizí celkem 850 W? (případně 650 W se tahá z baterky, z toho 200 W ztráta a 450 spotřeba v domě)

Nějaké další zpřesnění po 1/2 roce? Díky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od marko250 »

To je nějak moc ne,neměříš to nějak divně?To je pod 70% účinností a to se mi nezdá při 650W.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od cipis »

To aby se v tom prase vyznalo, když se pletou W a Wh :(
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:To je nějak moc ne,neměříš to nějak divně?To je pod 70% účinností a to se mi nezdá při 650W.
Také se mi to nezdá, ten střídač by se při takovém velkém ztrátovém výkonu pasivně neuchladil.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

tomas píše:
marko250 píše:To je nějak moc ne,neměříš to nějak divně?To je pod 70% účinností a to se mi nezdá při 650W.
Také se mi to nezdá, ten střídač by se při takovém velkém ztrátovém výkonu pasivně neuchladil.
Z Vaší strany jde o chybnou úvahu (u marko250 i tomas).

Jená se o režiji na provoz, která zahrnuje vlastní spotřebu elektroniky (samotný střídač, řídící jednotka BMS a v mém případě 7xBMS včetně ekvalizace článků - tady nelze hovořit o účinnosti) a ztráty při zpracování energie z FV vstupů, provozu BackUp Výstupu a nabíjení/vybíjení baterií (tady můžeme hovořit o účinosti).
V době, kdy jsem dával post s grafem, na který reagujete, jsem toto odděleně zjištěné neměl.
Později jsem změřil spotřebu celého systému bez jakéhokoliv dalšího zatížení a nyní již vím, kolik to je a z toho jsem schopen dopočítat ztráty při provozu BackUp výstupu i režiji na provoz baterek. Uváděl jsem to v jiných postech. Komu se to nechce hledat, jistě si to rád změří sám (marko250, tomas).
Režiji na provoz Grid výstupu jsem nezjišťoval, protože jedu ostrov.
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Franta2776 »

cipis píše:To aby se v tom prase vyznalo, když se pletou W a Wh :(
Já byc do toho dal ještě VA na ty se zapomíná.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Franta2776 píše:
cipis píše:To aby se v tom prase vyznalo, když se pletou W a Wh :(
Já byc do toho dal ještě VA na ty se zapomíná.
Dobrý jsou taky HP, ty mám rád. Zato poncelet mi teda k srdci nepřirostl.
Úžasná jednotka je taky Bušl, na tu bychom mohli přepočítat náklady. Představte si tu nádheru - dneska jsem ze slunce vytěžil ekvivalent jednoho bušlu pšenice ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek