Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Snažím se finalizovat návrh rozložení panelů na střeše a do užšího finále se po zohlednění připomínek "jen počkej" vlka a zajíce jsem se rozhodl pro montáž "naležato" pod úhlem 45° (dobrá samočistíci schopnost, není to vysoké, bude to odolnější proti větru, v případě zastínění předchozí řadou panelů se nevypne celej panel). Střecha má orientaci přesně na jihozápad (+45°). Ráno je střecha mírně zastíněná z východu (ještě teď v září je od 8 do 17 hodin osvětlená celá) a večer ze západu přilehlejma nemovitostma.

1.varianta 7,4 kWp - dva stringy 3,7 kWp po 12 panelech, jeden směrem na jihovýchod (-45°), druhý směrem jihozápad (+45°).
Výhoda - jeden (ten levý) bude lípe fungovat ráno, druhý (ten pravý) líp odpoledne a dodávka bude plynulejší a rozložená na celej den.
Navýhoda - málo panel, málo adidas.
Obrázek.


2.varianta 9,3 kWp - všechny panely jihozápad (-45°), jeden string 4.65kWp vlevo, druhý string 4.65kWp v pravo
Výhoda - plná střecha panelů, čím vác panel, tím víc adidas.
Nevýhoda - pravý string (východní) naskočí pozdějc, levý string (západní) "umře" dřív, v poledná palba, ráno a odpoledne to bude slabší.
Obrázek.


Defakto už jsem rozhodnutej pro variantu 2x15 panelů ve třech řadách - 9,3 kWp, ale nechám si poradit.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

EDIT: (Pro ty co si zase nepřečtou vstupní informace, jedná se o plochou střechu.)

A musí být všechny ty panely rovnoběžně s hranou střechy?
Je-li to možné, tak bych je všechny nasměroval na jih. Nějak takto:
9.3kWp.jpg
Jinak co se týče instalací které jsou orientovány jen jedním směrem, tam je prostě potřeba mít trošku větší baterku. Ale ta se hodí vždycky. Pokud tedy máš možnost nasměrovat to všechno na jih, tak bych to udělal. Každý watt navíc se hodí a v zimě slunce výbec nevychází na východě, ale spíš na jihojihovýchodě a zapadá na jihojihozápadě.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od brumlaj »

Nevím jaké máš zastínění, jak postupuje v čase, nicméně zastínění jediného panelu Ti sníží výkon celého stringu. Youdův návrh v předchozím postu nevyřeší obě dvě zastínění? Opravdu je dobrou volbou string o 15 panelech? Panely dle způsobu práce měniče možná budou mít posunutý potenciál proti zemi tak, že budou náchylné k PID. Máš jasno jak měnič pracuje právě z pohledu na PID?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

Jednou jsem taky jel okolo nějakýho starýho průmyslovýho areálu a tam měli na ploché střeše konstrukci, která vypadala jako stupňovitá tribuna a teprve na ní byly namontované panely. Panely přitom netvořily souvislou plochu, ale byly přizvednuté, přesně jako na ploché střeše.

Já bych si to na barák teda nedal, ale určitě to muselo fungovat bombasticky.
TRIBUNAaaa.412.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

brumlaj píše:Nevím jaké máš zastínění, jak postupuje v čase, nicméně zastínění jediného panelu Ti sníží výkon celého stringu. Youdův návrh v předchozím postu nevyřeší obě dvě zastínění? Opravdu je dobrou volbou string o 15 panelech? Panely dle způsobu práce měniče možná budou mít posunutý potenciál proti zemi tak, že budou náchylné k PID. Máš jasno jak měnič pracuje právě z pohledu na PID?
Je pravda, že na plochých střechách se u velkých instalací často používají "string optimizery", u domovních "power optimizery". To proto, že ty stíny tam zlobí fakt fest. Ale to je dost peněz navíc. Přechod na 3S by také pomohl, s tím že by série panelů tak byly 5x kratší. To by ale s moderními hybridy nefungovalo. Aspoň já neznám žádný hybrid, který by si liboval v napětí stringu kolem 100V. Leda Axperty, ale to nejsou hybridy. Případně to postavit na SmartSolar MPPT od Victronu, jelikož Multiplus nějaké hybridní funkce má.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od brumlaj »

když už jsi zmínil Victron pak Brblovi prozraď i Studer. Já vím nic moc, fůra nedokonalostí. Ale lidi kteří si jej pořídili tak nějak zapoměli že mají FVE a UPS v jednom ;-) prostě to funguje tak jak to bylo nastaveno... Ano cenou je to jak někdo napsal bambilion. A hovořit o modernosti - spíš bych napsal "co je odbyté, to je levné. A co je levné to se dobře prodává". Možná jsem už taky starý a v myšlení zkostnatělý. Ale nedávná zkušenost s "moderním" hybridem mne jen utvrdila. Více případně v Ch.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od vlkazajac »

Najvýhodnejšie postavenie panelov je podľa youdu, t.j. šikmo pôdorysu strechy a orientované na juh.

Musíš urobiť zásadnú voľbu medzi dvoma možnosťami, nevylučujúc ani krajné možnosti :

1/ Posilniť systém čím viac v čase, keď je nedostatok energie,
2/ Vyťažiť zo systému maximum a obetovať použitie systému v zime ( tu je submožnosť - klásť panely na strechu naplocho bez medzier )

Aby si rozpoznal vocogou, pripravil som Ti graf, kde pre 22.december odčítaš potrebnú vzdialenosť radov panelov sklonených o 45°pre zvolenú dobu osvitu okolo poludnia. Spád strechy som neuvažoval.
vzdialenosť pre zimu.jpg
vzdialenosť pre zimu.jpg (38.13 KiB) Zobrazeno 866 x
Ako vidíš, dva metre sú málo.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Jste mně chlapi vyhecovali.
Na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#SA jsem si nechal vyčíslit pro moji lokalitu a různé směry (JIH, JV, JZ), jaká bude zhruba výtěžnost z 1kWp pod úhlem 45°(tendle úhel považuju za bezúdržbový a tím i praktický) a naházel výsledek do tabulky. Pro jiné úhly to ale vychází velmi obdobně.
Pak jsem spočítal, kolik panelů pro různý směry jsem schopen na ležáka na střechu nacpat, aby to nebylo moc přitažené za vlasy. Vyšlo mi 24 na JV, 22 na JIH, 30 na JZ, 12+12 kombinovaně na JV/JZ.

zde grafíci
Obrázek

Je vidět, že směr na JIH +/- nějakej ten stupeň je skutečně to nejlepší, ale pokud vstoupí do hry faktor počtu panelů, tak není rozdíl v orientaci až tak zásadní. Ano, chtěl bych co nejvyšší účinnost, ano jsem línej cpát na střechu hafo panelů, ano je mi to -píp- platný. Skutečně platí, že čím víc panel, tím víc adidas.
Mohl bych dát panely na stojáka a získat ještě větší kWp, ale mělo by to zase jiné nectnosti a nechci to hrotit.
9,3 kWp ve dvou VN stringách mi vyhovuje, žlutozelená křivka v dolnim grafu mne uspokojuje (fotovoltaicky).
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od brumlaj »

Zastínění jsi počítal?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

Jak by asi vysel ten prepocet na kWp pro panely se sklonem 51°?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

A jak by asi vysel ten absolutni prepocet, pro panely naplocho?
To by se jich mohla osazet cela strecha a nechala by se jen ulicka uprostred, aby tam clovek mohl stat a ometat snih po vanici.

Mi to vychazi ze by se tam vlezlo 60 panelu v konfiguraci 6 rad po deseti. Uprostred by zbylo misto na ometaci ulicku ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Obrázek
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

Díky, takže rozdíl v zimě oproti 45° vs 51° je tak malej, že nedává smysl.
O to víc, by možná smysl dávalo v zimě to difuzní světlo ze 60ti panelů naplocho ;)

Co třeba takto, se dvěma uličkami?
Jestli jsem správně pochopil rozměry střechy, tak by se tam vešly....a možná i víc než 3x20.
9.3kWp.jpg
Naposledy upravil(a) youda dne sob zář 07, 2019 10:34 pm, celkem upraveno 2 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od vlkazajac »

45° nie je vôbec uhol, kedy sú panely bezúdržbové. Podľa mojej skúsenosti je to až 55 - 60° sklon, aj to možno hovoriť len o čiastočnej bezúdržbovosti.

Vidím to v paneloch usporiadaných po 6 ks v troch radoch vzdialených min 2,7 m pod 45° uhlom, plus dva rohy podľa detailnej rozvahy, podobné youdovmu nákresu. Spolu 24 ks nebude problém.

Každý rad musí mať ovšem servisnú uličku aspoň 0,3 m, cez ktorú sa pretiahne chlap s ometákom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Že sem si to nemyslel, naplacato. Ale jen v jedný vrtstve, jo!
Tak vešlo by se tam čistě teoreticy až 66 panelů na plocho, což by hodilo celkem kulantních 20,5kWp. V jedný vrstvě teda, no.
Obrázek
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

Takže dáme 1 vrstvu, 66 panelů, 20,5kWp?
Kolik z toho tedy vymáčkneme v tom absolutním porovnání?
- V létě 2.6MWh / za měsíc
- V zimě 350kWh / za měsíc

V tu zimu ti to tedy hodí krásných průměrných 11kWh denně. Což je na celej statek málo, ale na svícení a PC dobrý.
Navíc, při instalaci naplocho bude nejmenší spotřeba profilů a bude to nejjednodušší a nejrychlejší montáž.

Já bych do toho šel ::rolleyes::
Vítej v klubu megalomanů :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Tak pokud odhlédneme od finanční náročnosti a opotřebení košťátka, tak to skutečně vypadá, že nejvýc se dá z plochy vymáčknout při ledabilém poházení panelů po ploše alespoň v jedné vrstvě.
Když bychom zauvažovali o robotickém odklízedle sněhu ve stylu iRobot (dokrmovaného samozřejmě z FW), tak by to snad s ohledem na ušetřený upevňovací materiál nevyšlo až zas tak strašně ani pracně.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od diablo007 »

Už aby jsi youdo začal stavět pergolu jelikož 20,5 je víš než 20 a to by bylo aby jsi to jen tak nechal ne? :lol:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od youda »

S pergolou se nebudu zdržovat. Rozházím panely rovnou do trávy po celým dvoře.
A ve dvou vrstvách! Ať nežeru!

PS: 10kW MPPT už mám přikoupeno.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od vlkazajac »

youda píše:...
Já bych do toho šel ::rolleyes::
Vítej v klubu megalomanů :D
Zachvacuje ma des .....

5 pruhov by nebol dobrý Adidas ?

Vzdialenosť radov 2,55 m.

Kto by chcel, vložil by medzi riadky ďalšie pruhy naplocho, nech to v lete vydá aj na taviacu pec ....
plan.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek