Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od volente »

Je třeba si uvědomit že dotace svazují ruce tomu kdo je dostane (s dotací se postaví i FVE s mizernou účinností a nikdo s tím 10 let nehne), ale zaplatí je všichni okolo. Nebo si snad někdo myslí že ty peníze se vezmou jen tak ze vzduchu? A jestli si někdo myslí že díky dotacím ušetří, tak je blázen
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od kodl69 »

To SleZy83: plechovky od coca coly netřídím, protože když už musím mít nejaký to sladký svinstvo, tak je koupím ve 2l plastu a pivo kupuju ve skle nebo ve vratnejch nerezovejch obalech... Pokud sypeš prachy do modelařiny, tak tohle je podobný, modelařina taky nemá žádnou návratnost, kromě dobrýho pocitu. A to, že někdo počítá návratnost u systému, kde má pracně složený baterky ze sběrnýho dvora, různě posháněný komponenty po bazarech a z číny a vůbec nepočítá čas, co do toho vložil, nejde brát pořád jinak než koníček a možná drobnej protest proti systému nebo snaha o zdánlivou nezávislost...
Ekonomicky s reálnou návratností funguje ohřev vody, jak FV, tak fototermika, a dál už prakticky nic. Navíc další věci souvisící s provozem více méně ostrovní FV znamenají třeba i změnu návyků příp. životního stylu, neříkám přímo omezení, ale počti si trochu na fóru ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od ikovlabs »

No tak dotace jsou zlo - ano - jsou ale to je tak vse co se s tim da delat.Stat se zavazal k podilu obnovitelnych zdroju.Takze - je to o tom zda vyuzit dotace a nebo byt zasadovy a divat se jak to schramstne nejaky podnikatelsky projekt,pripadne Temelin.A pak zasadove platit vsechno a za vse jak si reknou.Maji i lepsi nabidku - za 120000 se nabizi 3,58kWp+4,8kW pylony+ EM* menic+ papirove podeprene takze muzu posilat prebytek do site a ne nechat na strese.A na tom se uz da stavet -casem(musi to fungovat 5 let -pak uz je to na Vas) prihodim panely-baterky.Jiste - muzu vytahnout 400000 cash a jit si vymyslet,pripadne se do toho ponorit a venovat tomu mesice a roky casu.To uz je podle kazdeho soudruha.
Ps.osobne mi to prijde rozumnejsi nez takova kotlikovka kdy se dotoval i automat na uhli(!).A co zelena uspora - kdo z Vas si(by) nesah...?
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od jahodovák »

Před nedávnem jsem se ze zvědavosti podíval na nabídku elektrárny na dotaci,nestačil jsem se divit,návratnost byla vypočítávanaz tarifu D2 z čehož mi vyplívá,že pokud mám jiný tarif,tak to bude někde jinde.Ale máš pravdu,každý se může rozhodnout podle sebe ale potom necht si nestěžuje,že jsou zkreslené ceny a většinou z důvodů všelijakých dotací a přerozdělování.A pokud nezačnem každý u sebe,tak se opravdu nic nezmění,pokud si ale všichni řeknou,já nic nezměním,tak to bude pravda,začne-li každý u sebe a bude to většina,pak se to změní a to velmi rychle,jen se to někomu ale vůbec nehodí,proto ty řeči....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od zbek »

Ani po dotaci tam nevidim nějakou navratnost , ale je to cesta jak si muže nadšenec nechat postavit elektrarnu a jsem rad že to někdo legalně vyřidi
zajimavé že když se dotuji elektromobily tak to nikomu nevadi , napřiklad .
Z každého litru pohonných hmot se platí daň z přidané hodnoty ve výši 21 % (počítáno z ceny bez DPH). U benzínu je to tedy teď 5,33 Kč, u nafty 5,18 Kč z každého litru. To ale není vše. Do státního rozpočtu zamíří kvůli spotřební dani za každý litr nafty 10,95 Kč, za litr benzínu dokonce 12,84 Kč.

Celkem tedy na těchto dvou daních z každého litru putuje 16,13 koruny do státního rozpočtu u nafty a 18,17 koruny u benzínu. To je výrazně víc než polovina celkové ceny.

Bez těchto daní by cena benzínu byla 12,54 koruny a nafty 13,69 Kč. To by se jezdilo, že? Přitom cena litru ropy je dnes lehce nad devíti korunami...
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od jahodovák »

No,nevím ale nadšenec si ji radši postaví sám,papírování je třeba jen na prodej,jinak potřeba není,revize a ostatní se dá též pořídit levněji než u firmy zabívající se docacemi,které většinou jsou nuceny vše přihlásit pro získání dotace a proto je to i dražší než by muselo.V mnoha případech to vyjde dráž než bez dotací,jen přebytky nejde prodávat.Pokud je vše uděláno jako UPS bez možnosti přetoků do DS,není třeba žádné papírování a pak je možnost vše budovat dle svého.Beru to jako koníčka takže hledím na účelně vynaložené prostředky a klidně i s vidinou,že to není ziskové.Pro mě je už zisk i zkušenost kterou získám při stavbě ,nebo bastlení té své instalace...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od brumlaj »

zbek: si projdi čemu za posledních 30 let sloužila armáda a náklady na ni rozprostři do spotřební daně za paliva. Proto, že holt koupí paliv živíš šejka případně mužika které je pak nutno v zájmu kohokoli jít tou armádou nechat zasypat municí..... Takže zas takový kauf ta spotřební daň na paliva není. Pro nic jiného jsem si nefšimnul že by armáda byla dobrá. Dokonce je životu nebezpečná takže ať je co nejdál ode mne.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od Madra »

jahodovák píše:Před nedávnem jsem se ze zvědavosti podíval na nabídku elektrárny na dotaci,nestačil jsem se divit,návratnost byla vypočítávanaz tarifu D2 z čehož mi vyplívá,že pokud mám jiný tarif,tak to bude někde jinde.Ale máš pravdu,každý se může rozhodnout podle sebe ale potom necht si nestěžuje,že jsou zkreslené ceny a většinou z důvodů všelijakých dotací a přerozdělování.A pokud nezačnem každý u sebe,tak se opravdu nic nezmění,pokud si ale všichni řeknou,já nic nezměním,tak to bude pravda,začne-li každý u sebe a bude to většina,pak se to změní a to velmi rychle,jen se to někomu ale vůbec nehodí,proto ty řeči....
Že zvědavosti jsem prostudoval ceníky ČEZu 10 let zpátky. I přes slavnou krizi a klesání cen silové elektřiny je cena o více nez 50% vyšší než před 10 lety.
Madra
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od zbek »

Mam dotaz když mate legalni elektrarnu a nový elektroměr dostali jste k němu i HDO ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od brumlaj »

U nás HDO není funkční. Ostrava má takové průmyslové rušení že HDO nefunguje. Před FVE jsem měl na NT spínací hodiny, dnes je v této funkci elektroměr (a za ním relé).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od zbek »

Někde jsem slyšel že eon požaduje HDO kvuli budoucimu řizeni . tak se ptam zda stim ma někdo zkušenost .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od FRSO »

zbek píše:Někde jsem slyšel že eon požaduje HDO kvuli budoucimu řizeni . tak se ptam zda stim ma někdo zkušenost .
No pokud máš 2-tarifovou sazbu tak určitě, nehledě na nějaké podmínky které musíš splňovat aby jsi ji dostal, FVE nemá s tím nic společného. EON řídí NT sazbu už hodně dlouho takto u 2-tarif sazeb, většinou používanou D25.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od mati »

zbek píše:Mam dotaz když mate legalni elektrarnu a nový elektroměr dostali jste k němu i HDO ?
V tom novým " chytrým " elektroměru jsou spínací časy NT předprogramovány "na pevno". Třeba jako : "AKU8V1 " ( NT je 0:00 - 6:00 , a 19:00 - 21:00 po celý týden ). Povel je převáděn z elměru do elektroinstalace objektu přes relé ( je také plombováno ).

Ta chytrá potvora ( elměr ) má i GSM modem , a každý den odesílá data ( odběr-dodávka po 1/4 hodině ) na server - data jsou přístupná ( u ČEZ Distribuce ) na jejich portále ..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od xmasin »

zbek píše:Někde jsem slyšel že eon požaduje HDO kvuli budoucimu řizeni . tak se ptam zda stim ma někdo zkušenost .
To je novinka letošních PPDS Přílohy 4. Každá výrobna musí mít možnost dálkového vypnutí. Pro ČEZ Distribuci je to popsané zde https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-4.pdf strana 11 položka 13.6. Podobný popis je na straně 19 odstavec 5.1
Bohužel jsem nikde nenašel za jakých podmínek může provozovatel DS takto vybavenou výrobnu vypnout.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:...... Každá výrobna musí mít možnost dálkového vypnutí.
Když tak mne oprav, já tam čtu "..... přerušit dodávku činného výkonu na výstupu ......." Nikoli vypnutí výrobny. A kde je výstup? Hranice výrobny? OPM? To jako že by mi vypnuli UPS a já měl tmu? Nebo do 5s budu muset zničit i akumulátorové úložiště aby nedodávalo do DC spotřebičů? Já bych to viděl na odpojení se od OPM tedy vypnutí se z paralelního provozu, tedy přechod na ostrovní systém.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od PavelR »

Brumlaj ma pravdu. Oni chteji odpojovat vyrobnu od site. Tedy chteji ovladat HRM - nejakou formu HRM ma jakakoliv fve v paralelnim provozu.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od xmasin »

U hybridu to bude znamenat odpojení od DS, ale u ongridu vypnutí i když DS bude funkční.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od zbek »

to je hezky ale jak ? Bude tam stykač ktery se odepne FE od sitě ? Protože jinak mně nenapada jak to řešit . Navic je to docela hnusny když většina nechce do sitě dodavat vubec nic a najednou tě vypnou a ty budeš kupovat jejich elektřinu i když maš svoji . Je to od nějakeho vykonu ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od youda »

Zbek,
v těch nových PPDS P4 je definice různých výrobní modulů (VM):
  • A1 od 800 W
    A2 od 11 kW
    B1 od 100 kW
    B2 od 1 MW
    C od 30 MW
    D od 75 MW
A ta opičárna s automatickým odpojením na pokyn provozovatele distribuční soustavy je požadována už pro A1. Tedy i pro ty co mají nejmenšího hybrida a 3 panely.

Tak to mi hlava fakt nebere:
- Je jasné, že se to týká jen ongridů a hybridů
- Takže každá nově instalovaná hybridní FVE na baráčku bude muset mít navíc tuhle funkci?
- Co všechny ty tisíce stávajících instalací?

Pro majitele hybridních FVE je to fakt nepříjemné, se všemi finančními i technickými důsledky. Jasně, on to určitě žádný provozovatel distribuční soustavy nebude zneužívat, ale pro malovýrobce je to jasná facka a vztyčený prostředníček. Tak tomu opravdu říkám "podpora obnovitelných zdrojů".

:blicí smajlík:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomožte s úvahou jakou FVE nebo jestli vůbec

Příspěvek od xmasin »

Buď stykač nebo ovládací vstup na střídači.
Je to myšleno hlavně na ongrid elektrárny a platí to pro všechny výrobny:
Níže je uvedena citace z PPDS ČEZ Distribuce:
5 PŘIPOJENÍ K SÍTI
Nově připojované výrobny do DS musí být připraveny pro instalaci dálkového ovládání, tzn. instalování ovládacího obvodu komunikační cesty mezi elektroměrovým rozváděčem a novou výrobnou.

5.1 DÁLKOVÉ ŘÍZENÍ A VÝMĚNA DAT
Pro bezpečný provoz je nutné:
a) Výrobny elektřiny s kategorií VM A1, A2 a B1 musí být podle článku 13.6 RfG vybaveny logickým rozhraním (vstupním portem) aby do 5 s od obdržení pokynu na vstupním portu (např. prostřednictvím HDO) bylo možné přerušit dodávku činného výkonu na výstupu. Odpínací prvek umožňující dálkové odpojení musí být instalován tak, aby zůstal funkční i po silovém odpojení výrobny z paralelního provozu s DS a umožnil automatizaci tohoto procesu.
Do kategorie A1 spadají výrobny s výkonem 0 - 11kW.
Nikde jsem nenašel za jakých podmínek může provozovatel DS odpojit výrobnu. Asi by bylo dobré se na to zeptat, i když většina zdejších majitelů FVE do DS nedodává.
Proto taky mám svoji FVE udělanou tak, abych nemohl dodávat a tudíž mně toto nezajímá, ale pokud někdo chce mít klasickou ongrid případně hybridní FVE s povolenou dodávkou do DS, měl by si tohle zjistit.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek