Není panel jako panel...

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am

Není panel jako panel...

Příspěvek od Ukonvej »

Dávám sem tento odkaz: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=68659.
Velmi zajímavé čtení i fotografie.

Potvrzuji ze své zkušenosti, že mé bazarové 8 leté amorfy mají degradaci výkonu okolo 30% a polykrystal je na tom podobně. Naoko sic vypadají hezky a bez poškození ale...darovanému koni. Takže pokud to není zadarmo nebo za pár šupů tak použité amorfy doporučuju nebrat jen tak podle oka.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Není panel jako panel...

Příspěvek od dracekvo »

Mě teda poly co jsem měl dávali při plném osvitu dokud se nepřehřáli po několika letech uskladnění a několika letech u mě na střeše ve špičkách více jak byl jejich jmenovitý výkon. Z 2850 jsem jednou zahlédl i 3200W (toto jaro).
Kdyb měli mít 30% degradaci, tak bych byl rád za 2000W.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Není panel jako panel...

Příspěvek od kybos »

Ukonvej píše:Dávám sem tento odkaz: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... e_id=68659.
Velmi zajímavé čtení i fotografie.
Ze závěru práce jednoznačně vyplývá, že panely druhé generace stárnou výrazně rychleji než panely první generace. Jinými slovy pohádky o neustálém zlepšování technologie byly konfrontovány s realitou se zcela jednoznačným výsledkem: nová generace je z hlediska životnosti horší než ta předchozí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Není panel jako panel...

Příspěvek od NOPARasito »

Planovane zastarávání se tomu říká.
Zjistili, ze by je lidi meli i 50let tak to oje.. ..ji.
Njn, deje se to vsude
dequeue
Příspěvky: 44
Registrován: úte úno 21, 2017 11:29 pm

Re: Není panel jako panel...

Příspěvek od dequeue »

podla tych tabuliek s vysledkami a uvodnym rozdelenim, chcel autor asi na zaver napisat:

Srovnáním testovaných modulů lze konstatovat, že na panely 1. generace z monokrystalického a 2. generace z polykrystalického křemíku mají degradační mechanismy a stárnutí menší vliv, než na panely 3. generace z křemíku amorfního.

inak velmi pekna praca, skusal ste niekto to rozvietenie panelu privedenim napatia?
3120Wp + 100Ah 48V Pb + PIP-4048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Není panel jako panel...

Příspěvek od brumlaj »

dracekvo píše:Mě teda poly co jsem měl dávali při plném osvitu dokud se nepřehřáli po několika letech uskladnění a několika letech u mě na střeše ve špičkách více jak byl jejich jmenovitý výkon. Z 2850 jsem jednou zahlédl i 3200W (toto jaro).
Kdyb měli mít 30% degradaci, tak bych byl rád za 2000W.
Jmenovitý výkon je dán při osvitu 1000W/m2. I v Ostravě se již vyskytly dny kdy naměřený osvit přesáhnul 1300W/m2
dequeue píše:......... inak velmi pekna praca, skusal ste niekto to rozvietenie panelu privedenim napatia?
Panel se nerozsvítí v důsledku napětí nýbrž procházejícím proudem. Ano proud vyvoláme napětím, ale při rozsvěcování panelu je nutno při zvyšování napětí hlídat proud! (jen poznámka pro ty kteří by přivedli napětí pa divili se.......jak známo napětí u polovodičů je silně teplotně závislé.....)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek