680W balkon panelák

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

a co tak pouzit pro otevirani/zavirani okna ve spajzu neco podobneho jako se pouziva pro automaticke otevirani/zavirani oken ve skleniku

http://www.sklenikypech.cz/index.php?po ... eotevirani
http://www.a-z-obchod.cz/10-automaticky ... ismem.html

bylo by to pouzitelne?
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

jeste jeden tip k chlazeni v zime - inspirovalo me to, jak drive nasi predkove meli ledarny - v zime do nich navozili kvadry ledu a ty jim pak vydrzely dlouho chladit

jaky efekt by melo napriklad naplnit dva 10 l (nebo vic l?) kanystry vodou a v tomto obdobi, kdy uz mrzne nechat vzdycky jeden pres noc venku zmrznout a rano ho dat do lednice a ten co by tam byl z predchoziho dne rozmrzly zase dat ven zmrznout a takto je stridat? Nebo radeji pouzit dva 5 l? Nebo x petflasek naplnenych vodou aby byl povrch pro predani chladu co nejvetsi???

mate s tim nekdo zkusenost?, melo by to vubec nejaky efekt?, jak dlouho by 10 kg ledu vydrzelo chladit prostor v lednicce a jak dlouho? jde to nejak propocitat?
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

WOW, tak tomu říkám konstruktivní nápad:-)
Jen musim dát pozor aby při mrznutí petka nepraskla a nevytopila mi pak lednici:-)

Ale určitě to zkusim:-)

Jinak je dokázáno vyzkoušeno a přeměřeno, že čím je v lednici více věcí tím má menší spotřebu.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

petka toho snese hodne, nebal bych se, ze by mohla prasknout - uz nekolik let si vzdycky dame zamrazit par petek burcaku do mrazaku a pak o Vanocich machrujeme, ze jeste mame burcak:)

jako male deti jsme si v lete nechavali v mrazaku zmrznout v lahvich z umele hmoty sirupovou vodu - neco jako ledova trist a nikdy nam zadna nepraskla, ale trochu se nafoukne, to je pravda

ano, cim vice "masy" pro akumulaci chladu v lednici je, tim je vnitrni prostredi stabilnejsi - uz asi druhym rokem jak postupne vyprazdnuju mrazak, tak kdyz jeste venku mrzne, zmrazim vodu v par petkach a pak to nechavam v mrazaku prave kvuli akumulaci - je to energie, ktera je zdarma:)

zkusim to letos i s lednici, jen nemam zadny meric, kterym bych mohl zmerit spotrebu lednice v normalnim provozu a srovnat s namerenou spotrebou po pouziti ledu - kdo je ochotny to vyzkouset a zmerit? dalo by se tak zjistit jake mnozstvi ledu je dostatecne
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od mypower.cz »

Toul píše:Jinak je dokázáno vyzkoušeno a přeměřeno, že čím je v lednici více věcí tím má menší spotřebu.
Ono je to logicke, pak je v lednicce misto vzduchu vice hmoty, ktera tu teplotu uvnitr dele udrzi.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

asi bude jeste potreba vzit v uvahu to, ze v lednicce bude pri pouziti nadob s ledem vetsi vlhkost, protoze steny nadoby s ledem budou pri tani orosene - ale to by snad az tak vadit nemuselo
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od radex »

Tak tento pokus jsem dělal letos zjara. Nechal jsem přes noc mrznout 5l kanystr a pak ho strčil do lednice. Při skupenském teple tání ledu 334kJ/kg=93Wh jsem čekal asi 450Wh úsporu během tání ledu. Led tál asi den a lednice přitom ušetřila jen 100Wh (místo 500Wh sežrala jen 400Wh).
Vysvětluji si to jednak nepřesností měření a podmínek - kanystr asi nebyl promrzlý na kost, nevím kolik se lednice otvírala, ale hlavně mi nedošlo, že kompresorová lednice je vlastně tepelné čerpadlo a že na odebrání třeba 500Wh tepla může spotřebovat jen 100Wh a ještě kondenzátorem přitápí, což se celou topnou sezonu hodí.
http://www.poradte.cz/skola/3147-vypocet-ucinnosti.html
Zajímavější se ukázalo olepit mrazák polystyrenem - úspora byla větší a nemuselo se denně manipulovat s ledem. Jenže moje nedbalé provedení mělo řadu nepříznivých vedlejších účinků - problémy s místem, rosení, víc plísně na povrchu (špatné větrání sklepa), složité zavírání víka, nepochopení obsluhy ...
Já si radši časem - až zlevní - koupím mrazák třídy A++ nebo lepší, ten má izolaci jakou bych chtěl už od výrobce. Ledničky beroucí zimu automaticky podle teploty zvenku jsem ale nenašel.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od joseff »

diky za zajimave zkusenosti

ten napad s olepenim mrazaku je taky dobry - nemas nejakou fotku jak to vypadalo?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od tomas »

radex píše: Vysvětluji si to jednak nepřesností měření a podmínek - kanystr asi nebyl promrzlý na kost, nevím kolik se lednice otvírala, ale hlavně mi nedošlo, že kompresorová lednice je vlastně tepelné čerpadlo a že na odebrání třeba 500Wh tepla může spotřebovat jen 100Wh a ještě kondenzátorem přitápí, což se celou topnou sezonu hodí.
Lednice v místnosti odebírá teplo z předmětu v místnosti. Pokud lednici vypnete teploty se vyrovnají. Pokud tedy přečerpá 500Wh tepla za 100Wh, tak vzhledem k místnosti vyrobí jen 100Wh tepla, stejně jako kdyby tam byl místo lednice přímotop.
Pokud by měla lednice fungovat jako tepelné čerpadlo, tak by výparník musela mít mimo místnost kterou chcete vytápět.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Antonio »

Chladnička môže byť aj tepelným čerpadlom ale s COP max 1,8.....To bol výsledok mojích meraní, keď som na výrobu TČ použil rôzne typy kompresorov aj z chladničiek...
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od radex »

tomas píše: Pokud by měla lednice fungovat jako tepelné čerpadlo, tak by výparník musela mít mimo místnost kterou chcete vytápět.
No jo, vlastně. Nedokonalá izolace lednice mi ochlazuje místnost ( o 400Wh), zatímco kondenzátor ji ohřívá ( o 500Wh), přičemž těch 100Wh navíc je dodaná elektrická energie.
joseff píše: ten napad s olepenim mrazaku je taky dobry - nemas nejakou fotku
Fotku nemám, vypadalo to hnusně ;) . Nalepil jsem polyuretanovou pěnou na některé plochy mrazáku extrudovaný polystyren 8cm v zelené barvě. Před úpravou se jen trochu rosila jedna malá ploška, po úpravě všechny neolepené plošky. Větší vlhkost svědčila plísním. Když jsem to strhával, bylo mokro (bez plísní) i pod tou pěnou. Byl to jen takový pokus, moc jsem se s tím nepiplal. Mezi kondenzátor a lednici a mezi kompresor a lednici jsem nenacpal nic. Místo 1,3kWh pak mrazák žral 0,95kWh denně. Ve sklepě v červenci bylo 15°C. U nových A++ o podobném objemu se uvádí pod 0,5kWh denně.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Poraďte má cenu řešit MPPT regulátor když se mi výkon panelů rozchází o cca 10W? při měžení měl nejlepší 60W a nejhorší 49W. Říkám si aby nebyl MPPT regl v tomto případě konteraproduktivní.
Palisek
Příspěvky: 8
Registrován: pon kvě 23, 2011 10:39 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Palisek »

10m kabelu ? hm zkus ho zkratit na metr co nejblize k bateriim je to lepsi nez zdvojovat kabely a urco bude i po problemu
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

No zkracuju to jak se dá. Už jsem zkrátil kabely mezi panely, regulátorem a baterkami na minimum, tedy panely 2m regl 1m baterie.
U měniče je to herší, baterky jsou na balkoně a měnič doma, takže tam se dostanu na minimum 3m a mám připravenej kabel 35mm2, pak si myslím že už to bude v pohodě.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Už dlouho jsem sem nedal nic z mého updatu který proběhl napodzim.
1. dřevěný box na baterky vejde se do něj 60článků (6sad) NiCd mix 160 a 100Ah. Baterky jsou ve dvou patrech, každé má nosnost cca 270Kg. Celá bedna je izolována 5cm polystyrenem a v zimě je vytápěna. tím jsem docílil že v ní neklesne teplota pod 10°C.
Bedna na baterky 1
Bedna na baterky 1
Bedna na baterky 2
Bedna na baterky 2
Bedna na baterky 3
Bedna na baterky 3
A takhle vypadá na balkoně, střechu tvoří fve panel, který bude více našikmo.
Bedna na balkoně
Bedna na balkoně
Pohled do bedny, spodní patro je již plné a nahoře je pouze jedna sada.
POhled do bedny
POhled do bedny
No a takto vypadá balkon když je něco rozděláno:-)
...
...


Až zase budu mít chvilku tak přidám fotky s Morningstarem:-)
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Jiri »

Opravdu pěkné, obdivuji využití minimálního prostoru pro takové věci. Osobně bych měl strach umístiti baterie v netopených prostorách.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od JiříK »

Jiri píše:Opravdu pěkné, obdivuji využití minimálního prostoru pro takové věci. Osobně bych měl strach umístiti baterie v netopených prostorách.
Proč? Mám NiCd na mrazu a nestěžují si. Olovo by plakalo jinak!
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od tomas »

NiCd se používají na železnici. Většinou jsou v těch plechových bednách pod podlahou osobních vagónů. Vytápěné nejsou a musí fungovat i když je vagón několik dní odstavený v mrazu.
Stavět jim nějaké vytápěné boudy nemá smysl. Spíše bych měl strach z požáru. Jak ten polystyrén chytne (např. od zkratu nebo topení), tak už to nikdo nezachrání.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

Topení je vodní:-) a zkratu se snažím vyvarovat:-)

Vím že jim zima až tolik nevadí, ale přeci jen v zimě honím každý watík a na mrazu mají NiCd min -20% nižší kapacitu.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 680W balkon panelák

Příspěvek od Toul »

A je to tady taky.
Prvních 100kW na tristaru dne 25.5.2012 a tristar je v provozu od 22.3.2012.
Přílohy
tristar.jpg

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek