FVE Blansko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj pánové a dámy.
Už je to pět let, co jsem opustil svůj domek s instalací v Kuřimi. Asi jsem to tam udělal dobře, protože to novému majiteli ke spokojenosti bez závad funguje.
Nyní jsem v Blansku a mám zase roupy.
Domeček má sedlovou střechu a volnou plochu cca 30m2 na východ a 30m2 na západ.
Blbé je, že na domečku je sazba d45, tedy 20hodin denně mám levnou elektriku.
Spotřeba 1028kWh VT a 12600kWh NT
Celkem platba 35.600,00 CZK

Té střechy bez panelů je mi líto.... Ale ekonomika je neúprosná. V tomto případě se ostrov nebo hybrid nevyplatí.
Máte někdo zkušenost s Grid-on instalací?
Nebo nějakou moudrou radu? ;-)
díky, M.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Blansko

Příspěvek od diablo007 »

Ty tou elektrikou podle spotřeby asi topis co
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

diablo007 píše:Ty tou elektrikou podle spotřeby asi topis co
No, částečně ano. Přímotopy tam, kde nemám radiátory. Tedy garáž a dílna.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

Snad ohřev vody.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE Blansko

Příspěvek od youda »

Ahoj Marku,

Podle té sazby předpokládám, že topíš elektrikou a máš zatepleno. Je tak?

Máš to s akumulací do vody a pak radiátory,
nebo přímotopy,
nebo tepelné čerpadlo do vody?
Topíš ještě kromě toho i dřevem, plynem, peletkami?

Bohužel musím souhlasit, tobě se ekonomicky systém s baterkama nevyplatí. A popravdě, v případě V-Z orientace, bez možnosti osadit J nedává v ČR moc smysl ani ongrid. Protože jestli topíš elektrikou, tak topení bude představovat největší část spotřeby. A topí se v zimě, kde bys právě potřeboval mít osazený ten Jih.

Ještě pozor na jednu věc: ongridy pracují s vysokým napětím stringů, takže je potřeba zapojit třeba 15 panelů do jedné série. Budeš to mít všechno po celý rok beze stínů, nebo vadí nějaký strom, komín, atd? Jak ti na to padne stín, tak výkon celého stringu spadne, bypass diody tomu moc nepomůžou, jak jsme loni ověřili testy na mých strinzích s 18ti panely v sérii.

Další věc je, že pro FVE s výkonem větším než 3,7kWp budeš potřebovat 3f systém, jinak nedostaneš povolení k připojení do distribuční sítě. Spoustu energie tedy zcela zbytečně za pár haléřů odešleš do DS, abys v zápětí na jiné fázi draze tu samou energii nakoupil.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Blansko

Příspěvek od diablo007 »

Pokud kupuješ energii v NT za 1.5 nemá to opravdu ekonomicky smysl . Jediné opodstatnění pro tebe by mělo že potřebuješ zálohovat na den dva kotel lednice mrazaky vodu ze studny atd a postavit si fve jako UPS ale zákon schválnosti funguje a mne vždy před bouřkou kdy je riziko že by se ta energie hodila nátěry hlásí skoro nulu. Tam by se ti asi oplatil king kde by baterie nechával nabité a kombinoval energii z panelů a ds aby bylo aspoň nějaké využití
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE Blansko

Příspěvek od dumi »

Ja kdyz vidim ze se boizi bourka a mam baterky nedostatecne nabite, tak.zapnu dobijeni ze site. Sice to neni moc ekonomicke, ale lepsi nez bejt bez proudu :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kodl69 »

Mám taky D45 a už jsem se dostal do stádia, kdy platím víc za jistič než za elektřinu, ale pořád si to nechávám jako zálohu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE Blansko

Příspěvek od youda »

Průměrnou roční cenu 1.5Kč za kWh neplatí nikdo.
Po započetní distribuce a fixních poplatků vychází průměrná roční cena někde pod 3Kč za kWh.

Pokud by se těch 12MWh spotřebovalo v létě, tak nějaká FVE pořád smysl má, jen v ČR to kazí nízké ceny výkupu a 3f zlodějina. Pokud se však více než polovina z těch 12MWh spotřebuje v zimě, tak bude FVE jen koníček. Případně může sloužit jako ta UPS, jak tu píšete.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Madra »

Elektřina je cca VT 2.5 Kč a NT 2.2 Kč plus poplatky za příkon atd, takže cca 4.7 Kč za kw u mne doma.
Madra
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja by som nepočítal, či sa niečo vyplatí, či nie, lebo to sa ukáže až o 25 r.

Ale ak mám voľný pľac či strechu, mám blízko lacné panely, tak by
som sa vykašľal na zmluvy a dal tam ostrov, ak nie sú peniaze,
tak bežnú lacnú zostavu, LiFe + BMS, prip. Pylon., LiIon 18650, Axpert
a lacné poly.

Určite to je lepšia investícia do budúcna, ako dávať peniaze
na účet do banky, či na drahé autá a dovolenky, prip. alkohol a cigarety.

Ono keď el. na burze pojde hore alebo štát ju ešte viac zdaní,
tak sa čísla zmenia v okamihu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

youda, all:
1) údaje o částce (komplet za vše, s dph) a spotřebách za elektriku jsou opsané z poslední faktury. Tedy s touto spotřebou je průměr asi 2,61/kWh
2) domeček jsem koupil zvláštně vybavený. Přestože má sazbu D45, tak má plynovou přípojku a atmosférický 25kW kotel na topení a TUV. Tepelná ztráta dle projektu je 13,5kW.
Spotřebu elektriky mi dělá celá domácnost (lednička, mrazák, keram. deska, el. trouba, varná konvice, pračka, sušička, světla, sem tam nejaký wercajk, pc,tv) a 2× 2,5kW olej. radiátor spínaný HDO hodinama pro temperování garáže a vytápění v dílně (vždy od podzimu do jara).
Za plyn na topení a tuv jsem naposledy platil 26tis. czk
3) střecha je bohužel čisté sedlo V-Z se sklonem cca 39° bez jakékoliv možnosti úpravy. Od rána do večera žádný stín.

4) máte někdo představu, jaké jsou výkupní ceny za kWh u EOnu?

Tak, teď se bude mudrovat zase trochu líp.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

První volné finanční prostředky bych vložil do zateplení, tak aby se dům dostal na ztrátu kolem 5kW při výpočtové teplotě. Mám vyzkoušeno, že při takových ztrátách se dá přejít s topením na jednofázové TČ a levnější tarif D25d. FVE potom může pomoci na jaře a na podzim s výrazně vyšší účinností a dimenzování výkonů FVE se bude řešit ze zcela jiného úhlu pohledu. Se svými změřenými ztrátami cca 5,5kW při výpočtové teplotě dosahuji s 7,5kWp FVE energetickou samostatnost kolem 50%.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE Blansko

Příspěvek od beethowen »

kybos píše:První volné finanční prostředky bych vložil do zateplení, tak aby se dům dostal na ztrátu kolem 5kW při výpočtové teplotě. Mám vyzkoušeno, že při takových ztrátách se dá přejít s topením na jednofázové TČ a levnější tarif D25d. FVE potom může pomoci na jaře a na podzim s výrazně vyšší účinností a dimenzování výkonů FVE se bude řešit ze zcela jiného úhlu pohledu. Se svými změřenými ztrátami cca 5,5kW při výpočtové teplotě dosahuji s 7,5kWp FVE energetickou samostatnost kolem 50%.
Přesně takovým způsobem to mám řešené já. TZ mám někde kolem 4,5kW. Nakonec jsem přešel na 1f 25A, nechal jsem tarif D56d (Je to na hraně oproti D25d, ale u mě lepší). Náklady na celkové energie mě potom vyjdou kolem 8tis. Kč za rok a mám v tom ještě komfort chlazení úplně zadarmo z přebytků. Momentálně 3,8kWp panelů. přidám ještě cca 2,5kWp, ale to už bude trochu víc než dokážu reálně spotřebovat.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE Blansko

Příspěvek od vlkazajac »

Mám evidenciu spotreby plynu, kde robím odpočet dvakrát mesačne. V grafe je vidieť zníženie spotreby plynu súčasnými zásahmi :
1/ výmenou atmosférického kotla 25 kW za kondenzačný 13 kW,
2/ výmenou starých drevených okien za eurookná.
Priemerná spotreba v zime je aktuálne do 13 m3 denne. Spotreba plynu na ohrev TUV sa znížila hlavne vplyvom posilnenia FVE na 2,4 kWp, tiež vplyvom výmeny kotla - viď september.
plyn po výmene kotla.jpg
Posledný údaj je dlhoročný priemer, nevšímajte si.

Za podmienok orientácie strechy V - Z by som uvažoval s montážou v zvislých pásoch s odstupom cca 3 - 4 m. Ich meniteľné "stoporenie" podľa osi rovnobežnej so spádnicou strechy by bolo nesmierne prospešné, viem si to predstaviť. Ale vzhľadovo sú akékoľvek podobné "uši" na streche dosť rušivé, chce to guráž ...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE Blansko

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Mám evidenciu spotreby plynu, kde robím odpočet dvakrát mesačne. V grafe je vidieť zníženie spotreby plynu súčasnými zásahmi :
1/ výmenou atmosférického kotla 25 kW za kondenzačný 13 kW,
2/ výmenou starých drevených okien za eurookná.
Priemerná spotreba v zime je aktuálne do 13 m3 denne. Spotreba plynu na ohrev TUV sa znížila hlavne vplyvom posilnenia FVE na 2,4 kWp, tiež vplyvom výmeny kotla - viď september.
plyn po výmene kotla.jpg
Posledný údaj je dlhoročný priemer, nevšímajte si.

Za podmienok orientácie strechy V - Z by som uvažoval s montážou v zvislých pásoch s odstupom cca 3 - 4 m. Ich meniteľné "stoporenie" podľa osi rovnobežnej so spádnicou strechy by bolo nesmierne prospešné, viem si to predstaviť. Ale vzhľadovo sú akékoľvek podobné "uši" na streche dosť rušivé, chce to guráž ...
Ahoj, kolik je tvá celková spotřeba plynu za rok, já mám taky kondenzační kotel s ohřevem vody 26kW Junkers, topím, vařím, ohřev vody ročně cca 60m3 na cca 60C, plocha přízemního domu cca do 130 m2, celková roční spotřeba je cca 1600m3 ZP.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE Blansko

Příspěvek od vlkazajac »

Vypisujem kWh z faktúry :
2018 - 19 103 ( 1807 m3 )
2017 - 18 670
2016 - 23 220
2015 - 22 999

Na zemnom plyne sa denne aj varí.
Vykurujem 120 m2 na 22,5 °C a jemne temperujem polovičný suterén 60 m2.

Netreba sa báť ísť do výmeny kotla "tak akurát", treba hľadať kotol s širokým regulačným rozsahom smerom dolu k nízkym hodnotám. Ekvitermická regulácia, samozrejme !

Teplota vody vedľa v bojleri naležato bežne na cca 50 °C, mimo zimu na 40 °C a prebytky z FVE to zdvihnú.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

V roce 2016 jsem přešel z topení plynem v kondenzačním kotli na topení tepelným čerpadlem. V topné sezóně 2016/2017 jsem používal původní ekvitermní regulaci tepelného čerpadla, která si vynutila díky své neefektivní funkci používání plynového kotle jako bivalentního zdroje. Na topnou sezónu 2017/2018 jsem původní ekvitermní regulaci TČ zrušil a nahradil ji efektivnějším algoritmem řízení a výsledek byl takový, že již bivalentní zdroj nebyl zapotřebí. Průběh přechodu z topení plynovým kondenzačním kotlem na topení tepelným čerpadlem je dobře patrný ze skládaného grafu spotřeby jednotlivých druhů energií. Je zde možno srovnat spotřeby energie mezi jednotlivými topnými sezónami a možnosti úspor v přechodných obdobích (jaro, podzim), kdy jako zdroj vypomáhá FVE. Z grafu je také pozorovatelné, jak se projeví zhodnocení zisku FVE prostřednictvím TČ (v době před TČ byla tato energie zpracována pouze přímotopy).
Přechod z topení fosílií na TČ
Přechod z topení fosílií na TČ
Nutno podotknout, že TČ pracuje v topné sezóně převážně jen 8 hodin denně v nízkém tarifu D25d. Na vykrytí ostatního času se využívá akumulace stavby.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: FVE Blansko

Příspěvek od dumi »

Muzu se zeptat jake mas TC? Klidne do SZ. Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kybos »

Neota Mini 8kW jednofáz vzduch/voda.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek